Srijeda, 04.09.2024 | 12:55
IZVOR: kolektiv.me

Vujović: Ratkovićeve večeri poezije živo svjedočanstvo o trajanju umjetnosti u našim životima

Ratkovićeve večeri poezije ostavljaju neizbrisiv trag u crnogorskom kulturnom prostoru, donose trenutke dubokog promišljanja, radosti i inspiracije za buduća postignuća, a taj festival je prilika da se prisjetimo velikih imena naše književnosti, ali i da podržimo nove glasove na poetskoj sceni.




Foto: Ministarstvo kulture i medija

To je poruka ministarke kulture i medija dr Tamara Vujović, koja je u Bijelom Polju otvorila 54. Ratkovićeve večeri poezije- regionalni književni festival.

Kazala je da su Ratkovićeve večeri poezije davne 1970. godine na rođendan Rista Ratkovića počele nemjerljivu misiju - da omoguće besmrtnost njegovim stihovima i pun i razigran život poeziji.

„I nakon 54 godine, u kući u kojoj je odrastao, oživljavamo pjesničke slike savremenih autora iz Crne Gore, regiona i Evrope, otvarajući dijalog sa kulturnim nasljeđem ovog podneblja, ali i razgovor o razvoju poezije, dajući važan prostor novim glasovima, s čijim talentima se tek upoznajemo. Ove godine u konkurenciji za nagradu "Risto Ratković" bilo je 50 knjiga, dok je za nagradu "Ratkovićevih večeri poezije" konkurisalo 11 rukopisa. To je još jedan dokaz da je riječ o jednoj od najznačajnijih književnih manifestacija u regionu. Poznati književnici iz regiona rado su dolazili i dolaze u Bijelo Polje da podrže i upotpune svetkovinu siha i poezije", rekla je Vujović.

Istakla je da festival nije samo prilika da se prisjetimo velikih imena naše književnosti, već i trenutak da podržimo i promovišemo nove glasove, one koji tek dolaze na poetsku scenu, noseći sa sobom svježinu, autentičnost i snagu svoje generacije.

„Poezija je kroz svoju dugu istoriju bila slavljena, instrumentalizovana, zabranjivana i vjerovatno se u tim različitim društvenim previranjima, govorilo o mogućem kraju poezije kakvu znamo, nipodaštavajući njenu trasformativnu moć i širinu kojom svaki put izmakne pred konačnosti i definicijama. Ona nastavlja da živi, razvija svoj tajni jezik koji svojom magijom čitaoce uvlači u naizgled poznat prostor, iz kojeg izlaze izmijenjeni. Preispituje društvene norme, poništava zakone tržišta i dovodi u pitanje cijelokupnu konstrukciju kapitalističkog svijeta uprkos kojoj vješto opstaje, opire se, možda i kao jedna od posljednjih brana slobodne misli", poručila je Vujović.

Ratkovićeve večeri poezije su, kako je primijetila, uspješno osluškivale tendencije i pratile razvoj savremene poezije, i nagrade koje dodjeljuju postale su referentni kompas kada je u pitanju prepoznavanje autentičnih pjesničkih ostvarenja.

"Uz tradiocionalna čitanja poezije, likovni i pozorišni program, kao i promocije knjiga koje je ova ustanova objavila, značajno je što će ove godine biti organizovana i književna radionica za srednjoškolce koja na interaktivan način mlade uključuje u proces stvaranja", kazala je Vujović.

Foto: Ministarstvo kulture i medija

Ovogodišnji festival, kako je istakla, dočekan je sa ponosom što je očuvano ne samo sjećanje na Rista Ratkovića, već i nasljeđe njegovog stvaralačkog opusa koji poput Lima koji teče morem, teče savremenom poezijom i ne prestaje da inspiriše pjesnike i pjesnikinje.

„U narednom periodu očekujemo da će Ratkovićeve večeri poezije nastaviti svojim programskim sadržajima tokom cijele godine da čine književni život u Crnoj Gori bogatijim, a da će ova poetska čitanja i pjesnički susreti inspirisati i postati uzor", rekla je Vujović.

Ministarstvo kulture i medija, kako je istakla, prepoznaje i podržava značaj poezije, kako bi se očuvala njena vrijednost i snaga prenijela na nove generacije.

„Podržavamo inicijative koje će poeziju i umjetnost učiniti dostupnim široj javnosti. Kroz konkurs „Razvoj kulture na sjeveru" podržali smo 65 projekata sa 238 hiljada eura. Naš zadatak je da stvorimo uslove u kojima će umjetnost i poezija ne samo opstati, već i cvjetati. To podrazumijeva strateško planiranje, ulaganje u kulturnu infrastrukturu i prepoznavanje kulture kao vitalnog segmenta društvenog života", poruka je Vujović.

Zahvalila je učesnicima, pjesnicima, umjetnicima, i naravno publici, koja svojim prisustvom daje smisao događaju.

"Bez vas, bez vašeg sluha za ljepotu riječi, ovaj festival ne bi bio ono što jeste – živo svjedočanstvo o trajanju umjetnosti u našim životima. Uvjereni smo da će i ove Ratkovićeve večeri poezije ostaviti neizbrisiv trag, kako u našim srcima, tako i u crnogorskom kulturnom prostoru, i da će nam svima donijeti trenutke dubokog promišljanja, radosti i inspiracije za buduća postignuća", zaključila je Vujović.

Književni opus Rista Ratkovića nije obiman, ali je značajan. Britko je razjedinio učmalu uprosječenost i rudimentarnu zaostalost, iznoseći na sagledavanje filozofski bitnu nit suštine življenja, saopštio je predsjednik opštine Bijelo Polje Petar Smolović, upoznajući učesnike i brojnu publiku sa likom i djelom književnika rođenog u Bijelom Polju, po kojem je književna manifestacija dobila naziv.

„Duboko emotivan, ranjiv, 'zaklan a ne preklan', narodski rečeno, borio se sa životnim nedaćama i nesrećama, čime je znatan dio njegovog stvaralaštva obojen. Realni i ontološki likovi obitavaju u realnosti sadašnjice (gazde, ratni profiteri, loši karakteri, osobe niskog morala, sudbine s hamletovskim zapletima), portretisani književno nadahnuto, samo su galerija Rista Ratkovića iz vilajetske sandžačke kolijevke", istakao je Smolović.

Za direktora JU Ratkovićeve večeri poezije Kemala Musića, RVP su mjesto ukrštenja poetika. Snagom umjetnosti ovdje nastaju djela neprolazne vrijednosti. Iz godine u godinu, na RVP doživljavamo sveobuhvatno shvatanje života i svijeta.

Učvršćujemo naše temelje na promišljanjima i saznanjima, tradiciji i kulturi. Sve u cilju njegovanja stvaralaštva i umjetničkog oblikovanja pojedinca i kolektiva, sa ambicijom da to bude znak prepoznavanja vrijednosti i suvi pečat na bogatoj crnogorskoj umjetničkoj sceni", kazao je Musić.

Nakon međunarodne pjesničke večeri izvedena je monodrama „Ono što zovem zaborav" po tekstu Lorana Movinjea u izvođenju Filipa Grinvalda.

Književna manifestacija nastavlja se danas u 12h, kada će biti održana književna radionica za srednjoškolce koju će voditi Milka Španjević i Edin Smailović.

Gost radionice biće Dobrivoje Stanojević.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Preminuo Vlatko Gilić, jedan od najznačajnijih autora crnogorske i jugoslovenske kinematografije

Petak, 31.07.2026 | 10:01

Vlatko Gilić, jedan od najznačajnijih crnogorskih i jugoslovenskih filmskih autora, reditelj i scenarista čiji je neveliki opus ostavio dubok trag u evropskoj i svjetskoj kinematografiji, preminuo je u Beogradu, u 92. godini. Vijest o njegovoj smrti su na svojim Fesjbuk profilima kasno sinoć potvrdili reditelji Sead Šabotić i Nikola Vukčević.

Spajić: KotorArt simbol evropskog uspjeha

Utorak, 14.07.2026 | 14:44

KotorArt nije samo festival - to je jedina organizacija iz Crne Gore koja je dobitnik dvostrukog granta Kreativne Evrope — jednog od najkompetitivnijih i najvažnijih programa Evropske unije za kulturu i kreativnost, saopštio je premijer Milojko Spajić.

VIDEO - Mandić uručio Trinaestojulske nagrade

Ponedjeljak, 13.07.2026 | 14:36

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić uručio je danas, u Skupštini Crne Gore, Trinaestojulske nagrade ovogodišnjim dobitnicima: prof. dr Sonji Tomović Šundić, redovnoj profesorici Univerziteta Crne Gore, za djelo „Književna antropologija Danila Kiša“; dr Snežani Dragićević i dr Snežani Vuksanović, doktorkama bioloških nauka, za naučna dostignuća i doprinos u oblasti botanike u 2025. godini; prof. dr Nikoli Vukčeviću, filmskom reditelju i univerzitetskom profesoru, za međunarodnu promociju Crne Gore i recepciju filma „Obraz“ u 2025. godini.

Sekretarijat za kulturu upozorio: Promjena imena biblioteke povlači krivičnu odgovornost

Petak, 10.07.2026 | 08:55

Sekretarijat za kulturu Glavnog grada naložio je Savjetu Narodne biblioteke “Radosav Ljumović” da odmah i bez odgađanja obustavi sve aktivnosti koje se odnose na promjenu imena te ustanove, saznaju Vijesti.

Cetinje u znaku umjetnosti: Još jedno uspješno izdanje Fun Festa

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 09:39

Fun Fest Cetinje i ove godine potvrdio je značaj na kulturnoj sceni Crne Gore, okupljajući umjetnike i publiku kroz raznovrstan program i zajedničko festivalsko iskustvo koje je obilježilo Prijestonicu tokom trajanja festivala – javljaju iz Centra za kulturu Prijestonice.

FOTO: Policija otkrila arsenal oružja u Herceg Novom: Uhapšene četiri osobe, pronađen i raketni bacač „Zolja“

Četvrtak, 30.07.2026 | 14:34

U opsežnoj policijskoj akciji usmjerenoj na organizovane kriminalne grupe, sprovedenoj u prethodna dva dana na području Crne Gore, uhapšene su četiri osobe, među kojima i međunarodno traženi državljanin Sjeverne Makedonije, dok je u Herceg Novom otkriven arsenal oružja i eksplozivnih sredstava za koji policija sumnja da je bio namijenjen izvršenju najtežih krivičnih djela, saopštio je direktor Uprave policije Lazar Šćepanović.

More ponovo bezbjedno za kupanje na Slovenskoj plaži i u Žukotrlici, zabrana i dalje na Pržnu

Četvrtak, 30.07.2026 | 14:46

Ponovljene analize kvaliteta morske vode pokazale su da je more na pojedinim lokacijama, na kojima je prethodno utvrđen loš kvalitet, ponovo bezbjedno za kupanje, dok zabrana kupanja i dalje ostaje na plaži Pržno u Budvi.

Frizeri otkrivaju: Kako da osušite kosu bez fena, a zadržite volumen?

Četvrtak, 30.07.2026 | 14:04

Sušenje kose prirodno na vazduhu može zvučati prilično lako, mada nekim ženama može da zada i glavobolju, ako ne znaju kako se to tačno radi.

NSD predlaže produženje roka za legalizaciju bespravnih objekata do 14. avgusta 2027.

Četvrtak, 30.07.2026 | 14:17

Poslanik NSD-a Dejan Đurović saopštio je da je stranka predložila da se rok za legalizaciju nelegalnih objekata pomjeri do 14. avgusta 2027.

Zverev: Novak je uvijek bio moj najteži rival

Četvrtak, 30.07.2026 | 13:53

Aleksandar Zverev nije ostavio dilemu kada je odgovorio na pitanje ko mu je najteži protivnik u svjetskom tenisu.

Zaboravite na klimu koja radi cijele noći: Ovi trikovi će vas spasiti od vrućine

Petak, 31.07.2026 | 12:14

Ljetnje vrućine često nas dovedu do toga da san postane gotovo nemoguća misija. Iako se uključivanje klima-uređaja na najnižu temperaturu čini kao jedino logično rješenje, stručnjaci upozoravaju da cjelonoćni rad klime nije idealan ni za organizam ni za račun za struju.

Nacionalna komisija odobrila 347 novih protokola iz ključnih oblasti zdravstvene zaštite

Petak, 31.07.2026 | 12:10

U Ministarstvu zdravlja održana je sjednica Nacionalne komisije za kvalitet i bezbjednost zdravstvene zaštite, na kojoj je usvojeno novih 347 protokola, čime je nastavljen proces uspostavljanja jedinstvenih standarda kvaliteta u zdravstvenom sistemu Crne Gore.

Oduzeta tri pištolja, dvije krivične prijave zbog ilegalnog oružja

Petak, 31.07.2026 | 12:04

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ oduzeli su tri pištolja, municiju i tablete sa Liste opijata tokom pretresa na području Plava, Rožaja i Mojkovca, saopšteno je iz Uprave policije.

Nikolić: Partnerstvo sa SAD vitalni interes Crne Gore, potrebna nova generacija investicija

Petak, 31.07.2026 | 11:57

Snažno strateško partnerstvo Crne Gore sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) jedan od vitalnih interesa države, poručio je predsjednik poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić, prenose Vijesti.

Oliver Šarkić potpisao za Čelik iz Zenice

Petak, 31.07.2026 | 11:25

Nekadašnji fudbaler Budućnosti Oliver Šarkić karijeru nastavlja u Bosni i Hercegovini.

Poreska uprava od početka sezone sprovela više od 2.000 kontrola

Petak, 31.07.2026 | 10:20

Poreska uprava Crne Gore sprovela je od početka ljetnje turističke sezone 2.096 inspekcijskih kontrola širom države, tokom kojih su utvrđene brojne nepravilnosti u poslovanju poreskih obveznika.

Herceg Novi: Uhapšen državljanin Kosova, osumnjičen za pokušaj silovanja

Petak, 31.07.2026 | 10:16

Hercegnovska policija uhapsila je državljanina Kosova zbog sumnje da je izvršio krivično djelo pokušaj silovanja na štetu državljanke Srbije.

Vlada usvojila Predlog za provjeru stranih investicija u Crnoj Gori

Petak, 31.07.2026 | 10:06

Vlada Crne Gore je na 136. sjednici usvojila Predlog za uspostavljanje efikasnog mehanizma provjere stranih direktnih investicija u Crnoj Gori, čime se postavlja temelj za donošenje prvog sistemskog zakona u ovoj oblasti, Zakona o provjeri stranih investicija, saopšteno je iz Ministarstva ekonomskog razvoja.

Preminuo Vlatko Gilić, jedan od najznačajnijih autora crnogorske i jugoslovenske kinematografije

Petak, 31.07.2026 | 10:01

Vlatko Gilić, jedan od najznačajnijih crnogorskih i jugoslovenskih filmskih autora, reditelj i scenarista čiji je neveliki opus ostavio dubok trag u evropskoj i svjetskoj kinematografiji, preminuo je u Beogradu, u 92. godini. Vijest o njegovoj smrti su na svojim Fesjbuk profilima kasno sinoć potvrdili reditelji Sead Šabotić i Nikola Vukčević.

Hljeb možete napraviti i ispeći za manje od pet minuta: Ne mijesi se, a pun je proteina

Petak, 31.07.2026 | 09:41

Jeste li znali da jednu porciju kruha možete ispeći u manje od 5 minuta?