Srijeda, 04.09.2024 | 16:42
IZVOR: rtcg.me

Poslanici PONOVO IZGLASALI zakone o unutrašnjim poslovima i energetici

Poslanici crnogorske Skupštine ponovo su danas izglasali izmjene i dopune zakona o unutrašnjim poslovima i energetici, koje je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović vratio na ponovno odlučivanje.




Foto: YouTube screenshot/Skupština Crne Gore

Poslanici su sa 47 glasova za usvojili zakon o izmjenama i dopunama zakona o energetici. Opozicija nije glasala.

Ponovo je izglasan i zakon o izmjenama i dopunama zakona o unutrašnjim poslovima. Glasalo je 55 poslanika, 48 za, 7 protiv, nije bilo uzdržanih. 

Mandić je nakon glasanja dao pauzu, nakon čega je najavio sjendicu Kolegijuma.

Ministar Krapović je kazao da je riječ o svojevrsnoj zamjeni teza. 

"Ovo je prvi put da se nešto što se tiče vojne opreme nalazi pred poslanicima u crnogorskom parlamentu. Ako ima većeg stepena transparentnosti, višeg doma i kompetetnijih od vas poslanika da odluči o nečemu vi mi pokažite, pa ću ja to adresirat", kazao je Krapović.

Poslanik GP URA Filip Adžić kaže da mu je žao što se danas bježi od rasprave od teme koja interesuje građane jer se radi o više miliona eura koji su sporni kada je taj ugovor u pitanju, kako bi dali vrijeme kolega iz Ministarstva odbrane da se pripreme. 

On je zatražio da ministar Krapović dostavi finansijski izvještaj radne grupe o tenderu o nabavci patrolnih brodova iz Francuske.

Mandić je kazao da parlament ne bježi od rasprave o tački koja se tiče tehničkog sporazuma koje potpisuje Ministarstvo odbrane sa ministarstvom druge države, u sklopu sporazuma o saradnji u domenu odbrane između Crne Gore i Francuske, ali ne danas. 

Poslanica DPS-a Aleksandra Vuković Kuč saopštila je da ovo što se danas dešava u Parlamentu je potvrda njene tvrdnje da "parlament jeste mečka koja koristi za zabavu dokonim članovima vlade" jer se ponašaju njime i tretiraju ga kao da jeste njema.

"Sprdaju se i tretiraju ga kao cirkus, čime ga je i nazvao premijer Milojko Spajić", kazala je Vuković Kuč. 

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić objasnio je da čak i to što je Vlada zakazala i što je tražila da se raspravlja o nekoj tački dnevnog reda, ako parlamentarna većina odluči da neće da raspravlja o tome i primijeni poslovnik, Vlada će to morati da prihvati. 

"Vi nas jednog dana kritikujete da smo protočni bojler Vlade i njenih zakona a onda kada mi Vladi kažemo da nećemo da raspravljamo o zakonima koji su predložili, vi protestujete", rekao je Mandić. 

Poslanik SD-a Boris Mugoša saopštio je da je dnevni red sjednice bio poznat prije 20 dana, i da se znalo o kojim tačkama će se raspravljati. 

"Juče se desilo nešto što je  vrlo nekorektno. U 7 i 30 ujutru kolega Miloš Konatar pita o čemu ćemo danas da pričamo, u šest i po popodne vas ponovo pita isto, da bi vi sinoć i sedam i 10 rekli šta je danas na dnevnom redu. Mislim da to nije kolegijalan ni korektan odnos. Ni pomena nije bilo o tačkama koje se tiču visokog obrazovanja", naveo je Mugoša.

Ministar odbrane Dragan Krapović kazao je da nije dobio zvanično obavještenje da će se ova tačka odgoditi, ali da je spreman o tome da govori "u pola dana i pola noći".

"Kad god vi odlučite samo vas molimo da budemo blagovremeno obaviješteni", kazao je Krapović. 

Poručio je da će "na kontroverze DPS-a" odgovoriti "kristalno jasno" i da ništa neće biti izostavljeno. 

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić je kazao da su sa svim tačkama dnevnog reda poslanici ranije upoznati.

"Mi ćemo sve što je vezano za fiskalnu strategiju da realizujemo, kalkulišući i mogućnost vraćanja zakona od strane predsjednika Crne Gore, i da će građani 1. oktobra moći da računaju na to da će im biti povećano sve ono što im je obećano od strane Vlade Crne Gore. Nikakve opstrukcije nećemo dozvoliti tu da se dese", naveo je Mandić. 

Odgovorio je Nikoliću da će nakon glasanja o dvije tačke sa dnevnog reda održati Kolegijum, na kom će raspravljati i tački koju je Nikolić pomenuo. 

Nikolić je kazao da nijesu tačni navodi ministra odbrane Dragana Krapovića da je Nikolić imao kontakta sa Zoranom Lazovićem. 

"Rekao bih da ja tog čovjeka znam zdravo za zdravo, kao i ostale iz policijskog tima, pa nema potrebe da me uzimate u usta u tom kontekstu", rekao je Nikolić.

Poslanik DPS-a Andrija Nikolić pitao je rukovodstvo Skupštine zbog čega je odložena rasprava o tački koja je kako kaže, bila predviđen za danas, a tiče se tehničkog sporazuma koje potpisuje Ministarstvo odbrane sa ministarstvom druge države, u sklopu sporazuma o saradnji u domenu odbrane između Crne Gore i Francuske.

"Želio bih da obavijestite građane zbog čega ste to uradili", kazao je Nikolić i rekao da nije dobio obrazloženje, zbog čega je tražio da se održi Kolegijum.

Artan Čobi novi je predsjednik Kluba poslanika Albanskog foruma, kazao je predsjednik Skupštine Andrija Mandić.

Podsjetimo, Skupština je te zakone usvojila na sjednici 17. avgusta, a Milatović ih je tri dana kasnije vratio na ponovno odlučivanje, obrazlažući da predložena rješenja predstavljaju nastavak politizacije institucija.

Milatović je rekao da je izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjim poslovima uveden poseban postupak zapošljavanja policijskih službenika bez javnog oglašavanja i bez kadrovskog plana.

On je, govoreći o Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o energetici, naveo da su predloženim amandmanskim djelovanjem uvedene suštinske promjene u načinu izbora članova i predsjednika Odbora Regulatorne agencije za energetiku i regulisanje komunalne djelatnosti.

Kako je ukazao Milatović, Skupština preuzima direktnu ulogu u imenovanju članova Odbora, dok se ukida dosadašnja Komisija sastavljena od sedam članova koje su predlagali Vlada, Crnogorska akademija nauka, Univerzitet Crne Gore, Privredna komora i Skupština na predlog Administrativnog odbora.

On smatra da je nedopustivo da se kroz najavljeno tehničko prilagođavanje Zakona vrše suštinske promjene, tako što se mijenja način izbora članova Odbora Regulatorne agencije.

Skupština će sjutra, kako je objavljeno na sajtu parlamenta, raspravljati i o Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vlade Francuske o saradnji u domenu odbrane sa Tehničkim aranžmanom između crnogorskog Ministarstva odbrane i ministra odbrane Francuske o nabavci dva patrolna broda.

Poslanici će u četvrtak ponovo glasati i o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, koje je Milatović takođe vratio na ponovno odlučivanje.

Milatović je u obrazloženju naveo da se Zakonom o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, mijenja način izbora direktora obrazovnih ustanova, tako što se predviđa da njih bira i razrješava ministar, umjesto školski odbor, kako je to bilo definisano dosadašnjim zakonskim rješenjem.

On je ocijenio da se na taj način proces izbora direktora dodatno centralizuje, a njegova transparentnost smanjuje, što ga čini ranjivim i podložnim politizaciji.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Obran: Nećemo popustiti pred ucjenama

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 21:21

Mađarski premijer Viktor Orban je rekao da Ukrajinci zahtijevaju da se Mađarska odrekne ruskih energenata, šalje novac Kijevu i podrži članstvo Ukrajine u EU, ali da Budimpešta neće popustiti pred ucjenama.

Lukašenko: Moramo učiniti sve kako bi se spriječila nova svjetska klanica

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 21:18

Svijet se uvlači u još jednu suludu trku u naoružanju, uključujući i nuklearno, i sada je važno učiniti sve kako bi se spriječila nova svjetska klanica.  

Đurašković: Cetinje ostaje uz Ukrajinu i njen hrabri narod u odbrani slobode i nezavisnosti

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 21:01

Cetinje ostaje uz Ukrajinu i njen hrabri narod u odbrani slobode i nezavisnosti, poručio je gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković.  

Živković u Herceg Novom: Vrijeme je da se prekine šestogodišnja agonija u Crnoj Gori

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 20:45

Predsjednik Demokratske partije socijalista Danijel Živković boravio je u radnoj posjeti Herceg Novom, gdje je sa građanima, članovima partije i lokalnim funkcionerima razgovarao o aktuelnoj političkoj i društvenoj situaciji u zemlji.  

Vuković i Laković pozvali kolege da podrže akciju pomoći Ukrajini

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 20:40

Laković je, u obajvi na mreži X, kazao da su on i Vuković, podstaknuti obraćanjem ukrajinskog ambasadora Olega Herasimenka, podnijeli inicijativu poslaničkim klubovima Skupštine da zajedno, makar na simboličan način, pokažu solidarnost sa građanima koji četiri godine trpe teške posljedice ruske agresije.  

ANKETA: Dva mjeseca roditeljskog odsustva za očeve - Da li podržavate predloženu izmjenu Zakona?

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 14:52

Vlada Crne Gore utvrdila je predlog izmjena Zakona o radu kojim se predviđaju promjene u načinu korišćenja porodiljskog odsustva.

Država u slučaju "Tunel" pretrpjela štetu, pa zabetonirala sramotu

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 16:26

Tunelom koji je prokopan do depoa Višeg suda u Podgorici državi Crnoj Gori napravljena je velika i trajna šteta, a bezbjednosni sektor je pretrpio najveću ili jednu od najvećih sramota u svom radu ikada, ocijenio je sudija Osnovnog suda u Podgorici Borko Lončar u obrazloženju presude u predmetu "Tunel".

Tužilaštvo istražuje smrt planinara Fetahovića

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 12:07

Povodom pada planinara Ćazima Fetahovića (69) sa litica planine Hajle, Osnovno državno tužilaštvo u Rožajama je formiralo spise predmeta.

Porodice žrtava dva masakra na Cetinju: Goranu Jokiću traže novo radno mjesto, ovo je direktna uvreda

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 10:43

Porodice žrtava dva masakra na Cetinju i grupa građana reagovale su na odluku o profesionalnom unapređenju Gorana Jokića, čovjeka, kako su kazali, odgovornog za nesprečavanje masovnih ubistava na Cetinju, "čiju smo smjenu izričito tražili 11 mjeseci".

VCG otkazala učešće na vojnoj vježbi u Grčkoj, traže sastanak Savjeta za odbranu i bezbjednost

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 09:09

Vojska Crne Gore je prinuđena da otkaže učešće na međunarodnoj vazduhoplovnoj vježbi „INOCHIOS 26“ u Republici Grčkoj, zbog, kako su saopštili, nedonošenja odluke Savjeta za odbranu i bezbjednost o učešću jedinica Vojske Crne Gore u međunarodnim vježbama i obukama tokom 2026. godine.

Uhapšene dvije osobe u Kraljevu: Osumnjičeni za planiranje rušenja ustavnog poretka i napad na Vučića

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 21:38

Policija u Kraljevu, u saradnji sa pripadnicima Bezbjednosno-informativne agencije, uhapsila je D.R. (51) i M.R. (43), obojica iz Kraljeva, zbog postojanja osnova sumnje da su, u saizvršilaštvu, izvršili krivično djelo pripremanje djela protiv ustavnog uređenja i bezbjednosti Srbije, u vezi sa krivičnim djelom napad na ustavno uređenje.

Durent cilja i peto olimpijsko zlato: Naravno da želim da igram u LA, ali ne da budem tu samo zbog staža

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 21:29

KD će 2028. imati 39 godina, a samo zvijezde ženske košarke Dijana Torasi i Su Bird - sa šest odnosno pet zlatnih medalja - imaju više najsjajnijih odličja u košarci od njega  

Bez krivičnog postupka protiv policajca koji je upucao psa na Cetinju; Aktivisti poručuju: Vrhunac sistemskog poraza

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 21:25

Osnovno državno tužilaštvo na Cetinju saopštilo je da ne postoje osnovi za pokretanje krivičnog postupka povodom događaja u kojem je policijski službenik pucao i ranio psa na javnom mjestu, obavijestili su iz NVO ''Kuća životinja'', udruženja za zaštitu životinja koje je podnijelo krivičnu prijavu.  

Obran: Nećemo popustiti pred ucjenama

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 21:21

Mađarski premijer Viktor Orban je rekao da Ukrajinci zahtijevaju da se Mađarska odrekne ruskih energenata, šalje novac Kijevu i podrži članstvo Ukrajine u EU, ali da Budimpešta neće popustiti pred ucjenama.

Lukašenko: Moramo učiniti sve kako bi se spriječila nova svjetska klanica

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 21:18

Svijet se uvlači u još jednu suludu trku u naoružanju, uključujući i nuklearno, i sada je važno učiniti sve kako bi se spriječila nova svjetska klanica.  

Đurašković: Cetinje ostaje uz Ukrajinu i njen hrabri narod u odbrani slobode i nezavisnosti

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 21:01

Cetinje ostaje uz Ukrajinu i njen hrabri narod u odbrani slobode i nezavisnosti, poručio je gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković.  

Dizdarević: Bošnjaci u Crnoj Gori su svoji na svome, bez rezervne domovine

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 20:55

Potpredsjednik i poslanik DPS-a Abaz Dizdarević osvrnuo se na izjavu poslanice Bošnjačke stranke Kenene Strujić Harbić da Bošnjaci vide BiH kao svoju matičnu državu, ističući da je takva izjava suštinski suprotstavljena građanskom uređenju Crne Gore, te da ta stranka nema pravo da govori u ime svih Bošnjaka u Crnoj Gori.

Živković u Herceg Novom: Vrijeme je da se prekine šestogodišnja agonija u Crnoj Gori

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 20:45

Predsjednik Demokratske partije socijalista Danijel Živković boravio je u radnoj posjeti Herceg Novom, gdje je sa građanima, članovima partije i lokalnim funkcionerima razgovarao o aktuelnoj političkoj i društvenoj situaciji u zemlji.  

Dok kriminalci zidaju palate, sudije rade u ruševinama

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 20:18

Crna Gora je pred jednom od najznačajnijih reformi u pravosudnom sistemu, koja se odnosi na osnivanje Specijalnog suda koji će isključivo biti nadležan za predmete organizovanog kriminala, visoke korupcije, pranja novca i ratnih zločina.

PVK Primorac: Sport iznad politike - imamo pravo da igramo kod kuće

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 20:09

Povodom odluke European Aquatics o izmještanju utakmice osmine finala Evrokup-a sa bazena „Zoran Gopčević“ u Kotoru, Vaterpolo klub Primorac obavijestio je javnost o daljim koracima.