Četvrtak, 05.09.2024 | 08:15
IZVOR: pobjeda.me

Poslanici danas ponovo o IZMJENAMA Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju

Poslanici crnogorske Skupštine ponovo će danas glasati o Zakonu o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, koje je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović vratio parlamentu na ponovno odlučivanje.




Foto: YouTube screenshot/Skupština Crne Gore

Milatović je u obrazloženju naveo da se Zakonom o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, mijenja način izbora direktora obrazovnih ustanova, tako što se predviđa da njih bira i razrješava ministar, umjesto školski odbor, kako je to bilo definisano dosadašnjim zakonskim rješenjem.

On je ocijenio da se na taj način proces izbora direktora dodatno centralizuje, a njegova transparentnost smanjuje, što ga čini ranjivim i podložnim politizaciji.

Ističući da je obrazovni sistem jedan od stubova razvoja društva, Milatović je kazao da usvojene izmjene predstavljaju korak unazad u odnosu na važeće rješenje, za koje se očekivalo da bude dodatno unaprijeđeno jačanjem postojećeg mehanizma.

Predlagači smatraju da, kada je riječ o izboru direktora, dosadašnje zakonsko rješenje nije dalo očekivane rezultate već je izazvalo suprotan efekat.

„Umjesto da se ostvari cilj decentralizacije u postupku izbora direktora došlo je do selektivne i različite primjene u sprovođenju odredbi zakona od strane organa upravljanja ustanova, što je za posljedicu imalo da ti organi upravijanja ne izvršavaju pravosnažne sudske presude, kao i rješenja inspekcijskih organa“, navodi se u obrazloženju predloženog Zakona.

Dodaje se da će prvi put biti uspostavljeni kriterijumi za izbor direktora obrazovno- vaspitnih ustanova čime se, kako se navodi, obezbjeđuje transparentnost u postupku izbora i mogućost odabira najboljih kandidata.

Novim zakonskim propisom je predviđena i novina da članovi školskih odbora, odnosno upravnih odbora, ubuduće ne treba da se tretiraju kao javni funkcioneri.

Predlagači su rekli da praksa pokazuje da mnogi nijesu motivisani da budu članovi tog tijela zbog te obaveze.

Izmjenama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju predviđeno je da i školska godina ubuduće bude podijeljena na dva klasifikaciona perioda, umjesto dosadašnja četiri.

Glavni motiv da se opet uvedu dva klasifikaciona perioda, kao model koji je i ranije bio aktuelan u crnogorskom obrazovnom sistemu, bio je to što su, prema objašnjenju predlagača, nastavnici bili zatrpani administrativnim poslovima.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Nikolić iz Tirane: Crna Gora mora ostati pouzdan saveznik NATO-a i predvodnik evropske politike u regionu

Četvrtak, 28.05.2026 | 08:26

Crna Gora mora ostati pouzdan saveznik NATO-a i predvodnik evropske politike u regionu, kazao je šef Kluba poslanika DPS-a u Skupštini Crne Gore, Andrija Nikolić, koji je učestvovao na Globalnom bezbjednosnom forumu „Partnerstvo SAD–Evropa i nezamjenljiva uloga NATO-a“ u Tirani, gdje je govorio o značaju očuvanja evropske i evroatlantske perspektive Crne Gore i regiona Zapadnog Balkana.  

BiH: Dodik planira da tuži Evropsku uniju

Četvrtak, 28.05.2026 | 08:21

Nakon kontinuiranih napada na Kancelariju visokog predstavnika (OHR) i Kristijana Šmita, lider SNSD-a Milorad Dodik je sada najavio da planira pokrenuti pravni spor ni manje ni više nego protiv, Evropske unije (EU), javlja klix.ba.  

Spajić: Sastanak sa Makronom "trijumfalan dan za Crnu Goru", najavljena dionica auto-puta i Univerzitetska bolnica

Srijeda, 27.05.2026 | 20:24

Premijer Milojko Spajić ocijenio je da je sastanak sa predsjednikom Francuske Emanuelom Makronom u Parizu bio trijumfalan dan za Crnu Goru i snažno ohrabrenje za evropski put države, uz poruku da Francuska predstavlja ključnog partnera u završnici integracija. Premijer je najavio potpisivanje memoranduma za izgradnju dionice auto-puta i projekat Univerzitetske bolnice u Podgorici.

Tramp: Nismo zadovoljni razgovorima, završićemo posao

Srijeda, 27.05.2026 | 20:57

Predsjednik SAD Donald Tramp izjavio je da SAD nisu zadovoljne aktuelnim razgovorima sa Iranom i upozorio da će Vašington postići dogovor ili "završiti posao" vojnim putem.  

Francuska stoji uz crnogorski narod i podržava ga na putu ka evropskim integracijama

Srijeda, 27.05.2026 | 16:37

Crna Gora može računati na punu političku podršku Francuske u završnoj fazi pregovaračkog procesa i pripremi Ugovora o pristupanju Evropskoj uniji, poručio je francuski predsjednik Emanuel Makron tokom sastanka sa premijerom Milojkom Spajićem u Jelisejskoj palati, saopšteno je danas iz Vlade Crne Gore.

Albanske političke partije se ujedinjuju, lider najvjerovatnije Nik Đeljošaj

Srijeda, 27.05.2026 | 09:25

Prema nezvaničnim, ali veoma pouzdanim informacijama, albanske političke partije u Crnoj Gori pripremaju formalno ujedinjenje u jedinstveni politički subjekt „Forumi Shqiptar“, čime bi prvi put bila stvorena jedinstvena politička organizacija Albanaca na državnom nivou. Sporazum predviđa objedinjavanje Albanske alternative, Demokratskog saveza Albanaca i Albanske nacionalne unije.

Velika nostalgija Njemaca za Angelom Merkel, ali da li je tokom njene vladavine bilo baš bajno?

Srijeda, 27.05.2026 | 09:59

Dok je Njemačka suočena sa dubokom političkom i ekonomskom krizom, društvenim mrežama i medijima širi se neočekivani kult ličnosti bivše njemačke kancelarke Angele Merkel.  

Šćepanović: Nećemo dozvoliti da istina o ubistvu Duška Jovanovića ostane skrivena

Srijeda, 27.05.2026 | 10:51

Na 22. godišnjicu ubistva Duška Jovanovića, direktor Uprave policije Lazar Šćepanović poručio je da država ostaje odlučna da do kraja rasvijetli ovaj zločin, naglašavajući da Crna Gora duguje istinu porodici Jovanović, ali i svim građanima koji vjeruju u pravdu i vladavinu prava.

Knežević: Nećemo dozvoliti prinudnu upravu

Srijeda, 27.05.2026 | 13:25

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević poručio je da neće dozvoliti uvođenje prinudne uprave u Podgorici i da će naći sve mehanizme da grad ne bude paralizovan. Knežević je kazao da su u DNP-u bili u pravu i kada je u pitanju državna vlast, kao i vlast u Podgorici.

Arteta menadžer sezone u Premijer ligi

Srijeda, 27.05.2026 | 10:25

Očekivano, nakon osvajanja titule, Mikel Arteta dobio je nagradu za menadžera sezone Premijer lige za 2025/26.

Budva želi izjednačenje, Jadran M:Tel juri brejk

Četvrtak, 28.05.2026 | 09:05

Večeras drugi meč finala prvenstva Crne Gore za vaterpoliste  

Milović: Morsko dobro i resorni ministar vode otvoreni rat protiv Budve

Četvrtak, 28.05.2026 | 09:04

Morsko dobro i resorni ministar vode otvoreni rat protiv Budve, ocijenio je generalni sekretar DPS-a i poslanik Nikola Milović.  

EPCG i Opština Nikšić obezbijedili obroke za 200 ugroženih građana

Četvrtak, 28.05.2026 | 08:55

U restoranu Željezare uskoro će početi svakodnevna podjela toplih obroka za najmanje dvjesta socijalno ugroženih stanovnika Nikšića. To je juče saopšteno, prilikom predstavljanja projekta "Nikšić brine – Program obroka sigurnosti".  

Rasvijetljen pokušaj ubistva u Nikšiću, identifikovan osumnjičeni

Četvrtak, 28.05.2026 | 08:32

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Nikšić, u saradnji sa Višim državnim tužilaštvom u Podgorici, rasvijetlili su pokušaj ubistva u decembru prošle godine u Nikšiću i identifikovali osumnjičenog S.N. (22) iz Nikšića kao direktnog izvršioca, saopšteno je iz Uprave policije.  

Nikolić iz Tirane: Crna Gora mora ostati pouzdan saveznik NATO-a i predvodnik evropske politike u regionu

Četvrtak, 28.05.2026 | 08:26

Crna Gora mora ostati pouzdan saveznik NATO-a i predvodnik evropske politike u regionu, kazao je šef Kluba poslanika DPS-a u Skupštini Crne Gore, Andrija Nikolić, koji je učestvovao na Globalnom bezbjednosnom forumu „Partnerstvo SAD–Evropa i nezamjenljiva uloga NATO-a“ u Tirani, gdje je govorio o značaju očuvanja evropske i evroatlantske perspektive Crne Gore i regiona Zapadnog Balkana.  

BiH: Dodik planira da tuži Evropsku uniju

Četvrtak, 28.05.2026 | 08:21

Nakon kontinuiranih napada na Kancelariju visokog predstavnika (OHR) i Kristijana Šmita, lider SNSD-a Milorad Dodik je sada najavio da planira pokrenuti pravni spor ni manje ni više nego protiv, Evropske unije (EU), javlja klix.ba.  

Vremenska prognoza - ČETVRTAK donosi OVE temperature

Srijeda, 27.05.2026 | 21:59

Tokom prijepodneva pretežno sunčano, a na sjeveru umjereno oblačno uz uslove za ponegdje slabu kišu.

Patrijarh Porfirije sjutra u Podgorici

Srijeda, 27.05.2026 | 21:10

U organizaciji Mitropolije crnogorsko-primorske sjutra, 28. maja, u Podgorici će biti održano veliko duhovno sabranje povodom dolaska Patrijarha srpskog Porfirija i arhimandrita Jefrema, igumana manastira Vatoped sa Svete Gore Atonske.

Rubio: Ebola se mora zaustaviti prije nego što stigne u SAD

Srijeda, 27.05.2026 | 21:32

Sjedinjene Američke Države moraju spriječiti da ijedan slučaj ebole uđe u zemlju iz Demokratske Republike Kongo, gdje je epidemija do sada oboljela 900 ljudi, a sumnja se na 220 smrtnih slučajeva, rekao je u srijedu američki državni sekretar Marko Rubio.  

Mbape proglašen za igrača sezone Reala

Srijeda, 27.05.2026 | 21:21

Kilijan Mbape proglašen je za najboljeg igrača Real Madrida u sezoni 2025/26.