Subota, 07.09.2024 | 21:42
IZVOR: RTCG

Bešić: Podgorički izbori važan test za sve političke aktere

Profesor Miloš Bešić ocijenio je za Dnevnik TVCG da je parlamentarna debata živa i neobično oštra za crnogorske prilike.




Foto: YouTube screenshot/ K1 Televizija

On se osvrnuo i na podgoričke izbore.

“Meni se čini da podgorički izbori jesu zapravo neka vrsta uklapanja u taj sveukupan ambijent koje je napravljena politička scena. Ovi podgorički izbori su mnogo više od gradskih izbora, to je sasvim jasno. Pokazaće, ili bi trebalo da pokažu, novi raspored odnosa snaga između političkih aktera”, ocijenio je on.

Osim odmjeravanja snaga, podgorički izbori pokazaće i učinke Vlade, ali i snagu opozicije.

“Podgorički izbori treba da pokažu u kojoj mjeri je politika Vlade i posljednje što su uradili, prije svega mislim da li program Evropa sad 2 ima podršku. Takođe, izbori će pokazati jednako, dakle, da li DPS još uvijek ima onu snagu koju su demonstrirali već nekoliko puta u Budvi i Andrijevici”, ukazao je Bešić.

Na ispitu je, kaže Bešić, i kapacitet predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića, koji je u novoj ulozi.

“Imamo predsjednika koji je predsjedničkim izborima na nivou Crne gore uzeo 60 odsto glasova, a u Podgorici je uzeo 65 odsto glasova. Jedan ozbiljan autoritet stoji iza toga. I ovdje je sad njegov taj autoritet u jednom ozbiljnom testu, gdje je on, moram da kažem, hrabro ušao u tu vrstu utakmice”, rekao je Bešić.

A ova utakmica se igra u neobičnim uslovima koji dobijaju obrise rijalitija, tvrdi Bešić. Vodi se otvorena borba na terenu gdje pljušte lični sukobi.

“Mislim da ćemo imati puno elemenata tabloidnih tema, reality politike, ad hominem politike gdje je neko lažov, prevarant i gdje se prosto ličnom diskreditacijom i negativnom kampanjom pokušavaju pridobiti glasači. To nije dobro za demokratiju i to je ono što akteri ne razumiju i nije dobro ni za one koji vrše tu vrstu napada”, smatra Bešić.

Predizborne koalicije su već sklopljene. Iako se sjećamo raznih mimoilaženja među današnjim saigračima, Bešić kaže da su one su principijelne, jer to nijesu bili politički već situacioni sukobi.

“Vi nemate ovdje neprincipijelne koalicije. Bilo je povremene svađe i rasprave između ovih aktera koji su u koalicijama. To je negdje i normalno za politiku, da ne preuveličavamo, ali vi nemate neprincipijelne koalicije. Dakle, ništa nije u ideološkom ili u bilo kom smislu neskladno kada su u pitanju Pokret Evropa sad i Demokrate ili Jakov Milatović i URA. To su građanske opcije gdje su birači skladni. Tu nije nikakav problem”, zaključio je Bešić.

Iako Podgoričani biraju novu vlast koja bi trebalo da predvodi Glavni grad u naredne četirigodine, najmanje su zastupljene gradske teme.

Međutim, Bešić nije izenađen. Podgoričane na gradskim izborima, kaže, ne opredjeljuje rješavanje lokalnih problema. Tako će, uvjeren je, biti i 29. septembra.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Knežević odgovorio Vajcu: Moram s majkom vidjeti da prodamo kravu da spasimo Podgoricu bankrota

Nedjelja, 21.12.2025 | 10:52

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević odgovorio je europarlamentarcu Tomasu Vajcu. Poslanik je reagovao na intervju koji je jutros objavljen u Pobjedi.

Orban: Postepeno uvlačenje u rat, dobro poznata evropska priča

Subota, 20.12.2025 | 21:39

Premijer Mađarske Viktor Orban podržao je izjavu ruskog predsjednika Vladimira Putina da je nedopustivo kako EU postupa sa zamrznutom ruskom imovinom i taj postupak Unije uporedio je da Trećim rajhom.

Ivanović: Crna Gora predvodi proces evropskih integracija, cilj završetak pregovora do kraja 2026.

Subota, 20.12.2025 | 20:32

Crna Gora je prešla trećinu pregovaračkog puta ka EU i spremna je da do kraja 2026. zatvori sva poglavlja, poručio je u Dnevniku TVCG potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović, ističući odlučnost vlade i parlamentarne većine u sprovođenju reformi i jačanju vladavine prava.

Predsjednik Brazila o mogućem napadu SAD-a na Venecuelu: To bi bila humanitarna katastrofa

Subota, 20.12.2025 | 19:12

Brazilski predsjednik Lula da Silva izjavio je da bi oružana intervencija u Venecueli bila humanitarna katastrofa usljed eskalacije akcija Sjedinjenih Američkih Država.

Zirojević: Zakon o unutrašnjim poslovima nastavak političkog progona policijskih službenika

Subota, 20.12.2025 | 17:23

Nikola Zirojević, poslanik SD-a i predstavnik Evropskog saveza, ocijenio je da je zakon o unutrašnjim poslovima, koji je Vlada Crne Gore uputila u skupštinsku proceduru, nastavak političkog progona policijskih službenika.

Dragićević: Upozorenja o nebezbjednosti žičare Savin Kuk ignorisana godinama

Nedjelja, 21.12.2025 | 12:36

Građanski aktivista Aleksandar Dragičević saopštio je da je žičara Savin Kuk još u oktobru 2014. godine proglašena nebezbjednom i opasnom, uz jasne preporuke da se odmah zamijeni modernijom i sigurnijom instalacijom.

Purić: Žičara sa koje je stradao mladić posjeduje tehničku i zakonsku dokumentaciju za rad

Nedjelja, 21.12.2025 | 12:11

Uprava i svi zaposleni u Turističkom centru Durmitor duboko su potreseni jučerašnjim tragičnim događajem na skijalištu Savin kuk, u kojem je život izgubio državljanin Njemačke, napisao je direktorski centra Marinko Purić. Kazao je da žičara sa koje je stradao mladić posjeduje tehničku i zakonsku dokumentaciju za rad.

Pejović: Tragedija na Savinom kuku ne smije biti svedena na puki „nesrećan slučaj“

Nedjelja, 21.12.2025 | 11:52

Tragedija koja se juče dogodila na Savinom kuku ne smije biti svedena na puki „nesrećan slučaj“, poručila je nezavisna poslanica u Skupštini Crne Gore Jevrosima Pejović.

Dodijeljene godišnje MAIA nagrade za izuzetna dostignuća u oblasti vještačke inteligencije

Nedjelja, 21.12.2025 | 11:37

U okviru svečane dodjele nagrada, uručene su godišnje MAIA nagrade za izuzetna dostignuća u oblasti vještačke inteligencije i nauke, u organizaciji Montenegrin AI Association (MAIA) i uz podršku Ministarstva dijaspore.

Održan NextGen AI Challenge: Mladi inovatori predstavili rješenja zasnovana na vještačkoj inteligenciji

Nedjelja, 21.12.2025 | 11:25

Dvodnevni događaj NextGen AI Challenge & Awards, u organizaciji Montenegrin AI Association (MAIA), uspješno je završen, okupivši mlade istraživače, studente i stručnjake koji su kroz primjenu vještačke inteligencije predstavili inovativna rješenja za unapređenje javnih sistema i društva.

Zaplijenjeno više od 300 kg rezanog duvana: Uhapšen Crnogorac, prijava protiv Albanca

Nedjelja, 21.12.2025 | 11:00

U pojačanim aktivnostima usmjerenim na suzbijanje prekograničnog kriminala, policijski službenici Regionalnog centra granične policije „Centar“ zaplijenili su juče više od 300 kilograma rezanog duvana i procesuirali dvije osobe – jednog državljanina Crne Gore i jednog državljanina Albanije.

Knežević odgovorio Vajcu: Moram s majkom vidjeti da prodamo kravu da spasimo Podgoricu bankrota

Nedjelja, 21.12.2025 | 10:52

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević odgovorio je europarlamentarcu Tomasu Vajcu. Poslanik je reagovao na intervju koji je jutros objavljen u Pobjedi.

Najduža noć u godini i zvanični početak zime, ali i povratak Sunca

Nedjelja, 21.12.2025 | 10:32

Decembarski solsticij ili početak zime označava da se Sunce nalazi na najjužnijoj tački na nebu u jednoj godini.

Danilovgrad: Krivične prijave protiv dvije osobe, oduzeto 600 paklica cigareta

Nedjelja, 21.12.2025 | 10:15

Danilovgradska policija je u cilju suzbijanja sive ekonomije, te ilegalne trgovine akciznim robama, sa fokusom na duvanske proizvode bez akciznih marki, izvršila kontrolu u tom gradu i oduzela 600 paklica cigareta, duvan, petarde, filtere za cigarete, kafu i krivično procesuirala tri osobe, saopštili su iz Uprave policije.

Botunjani na razgovore pristaju samo ako se promijeni lokacija

Nedjelja, 21.12.2025 | 10:06

Sa najviših državnih i adresa Glavnog grada i Kancelarije Evropske unije Botunjani su pozvani da se nastave razgovori o traženju kompromisa za gradnju kolektora, na šta su oni, ekipi Dana odgovorili da razgovora nema osim u slučaju promjene lokacije.