Nedjelja, 08.09.2024 | 11:02
IZVOR: MediaBiro

Podgoricu za prvih sedam mjeseci 2024. godine posjetilo preko 100.000 TURISTA, bolja naplata boravišne takse

Prema zvaničnim statističkim podacima MONSTAT-a Glavni grad je za prvih sedam mjeseci 2024. godine posjetilo 109.040 gostiju, što je za pet odsto više u odnosu na posmatrani period 2023. godine.




Foto: MediaBiro 

Direktor Turističke organizacije Podgorica, Dragan Grnović ističe da presjek stanja broja gostiju iz avgusta pokazuje da se sličan trend može očekivati i u statističkim podacima za avgust.

“To nam govori da ćemo ljetnju turističku sezonu završiti na nekoj sličnoj popunjenosti kao i 2023. godine. Međutim, naplata boravišne takse i članskog doprinosa Turističkoj organizaciji, koji su nam glavni izvori finansiranja, je na većem nivou u odnosu na 2023. godinu što će u krajnjem Turističkoj organizaciji omogućiti realizaciju svih planom i programom predviđenih projekata u 2024. godini i kvalitetnije planiranje aktivnosti i programa za 2025. godinu. Prihodi su oko deset posto viši u odnosu na isti period 2023. godinu,” naveo je Grnović.

Prema podacima TO Podgorica dominantnu strukturu gostiju čine turisti iz regiona – Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Sjeverne Makedonije i Albanije, a veoma su zastupljeni i gosti iz Kine, Turske, Rusije, Izraela, Velike Britanije, Njemačke... Turisti su i tokom ljetnjih mjeseci uživali u svemu što Podgorica može da ponudi.

“Imajući u vidu da su turisti i sugrađani spas od ljetnjih vrućina koje su ove sezone bile intenzivne pronalazili  u blizini rijeka, TO Podgorica je glavni fokus stavila na promociju gradskih plaža. Opremili smo tri gradske plaže urbanim plažnim mobilijarom – ležaljkama i suncobranima i uz ugostiteljske objekte koji su radili na tim plažama omogućila da se ljetnja sezona može kvalitetno i sadržajno odvijati u Podgorici. Osim gradskih plaža, turisti su bili zainteresovani i za zaleđe Podgorice, posjetu Rikavačkom i Bukumirskom jezeru, za panoramsku turu Krug oko Korita, rutu kroz Staru varoš sa posjetom starom mostu na Ribnici i posjetu Nacionalnom parku Skadarsko Jezero, koji se nalazi u blizini grada,” naveo je direktor TO Podgorica.

Kako bi dodatno promovisali Podgoricu kao turističku destinaciju u Turističkoj organizaciji su vrijedno radili na materijalu za promociju destinacije kako u Info centru, tako i na specijalizovanim sajmovima. U prethodnom periodu odštampali su Gastro Guide Glavnog grada, kongresnu brošuru, a u toku je izrada brošure Vinske ceste Podgorice sa kojom će se predstaviti na jednom velikom vinskom sajmu u novembru mjesecu.

TO Podgorica je takođe pripremila promotivno-informativni materijal za sve izdavaoce privatnog smještaja na teritoriji Glavnog grada, a serija fotografija sa motivima turističkih lokaliteta na teritoriji Glavnog grada je podijeljena skupštinama etažnih vlasnika u Podgorici. U toku je i snimanje promotivnih video spotova po segmentima za izletnički, vinski, aktivni i kongresni turizam.

Manifestacije koje TO Podgorica organizuje takođe tradicionalno privlače veliku pažnju turista, te su i za naredni period pripremili bogat manifestacioni program.

“U septembru je planiran niz manifestacija, 13. septembra organizujemo Paint & Wine – slikanje uz vino na prelijepom platou kod Dvorca Petrovića gdje takođe promovišemo vinski segmenat turističke ponude uz jedno lijepo druženje u prirodnom ambijentu. 22. septembra organizujemo manifestaciju Family Cup koja je posvećena roditeljima sa djecom školskog uzrasta sa ciljem obilježavanja početka školske godine, a sa namjerom da kroz takmičarski karakter manifestacije ojačamo vezu između roditelja i djece i pokažemo koliko je ta podrška bitna za djecu u školskom uzrastu. 27. septembra obilježavamo Svjetski dan turizma promotivnom rutom Krug oko Korita za strane studente Fakulteta za turizam Univerziteta Donja Gorica, a u večernjim časovima ćemo upriličiti jedan koncert u centru grada. 28. septembra organizujemo tradicionalnu manifestaciju Tradicija ukusa kojom promovišemo bogatu eno i gastro ponudu Glavnog grada,” najavio je Grnović.

Osim mnoštva promotivnih aktivnosti i velikog broja manifestacija najavljenih za naredni period, TO Podgorica ima i druge značajne planove kojima bi Podgoricu učinila boljom i kvalitetnijom turističkom destinacijom.

“Turistička organizacija Podgorice pravi plan da 2025. investira u turističku infrastrukturu na Bukumirskom i Rikavačkom jezeru. postavljanjem vidikovca, klupa, ležaljki, obezbjeđivanjem sanitarnih čvorova, putokaza, planinarskih i šetačkih staza. Takođe, u planu je izgradnja terenske biciklističke staze u Podgorici, a Strategijom razvoja Glavnog grada 2025 – 2030 Turistička organizacija će inicirati uspostavljanja Arheološkog parka Duklja sa centrom za posjetioce, iniciraće rekonstrukciju gradskih tvrđava i izgradnju puta koji će nakon razgraničenja Podgorice sa Zetom Glavni grad izvesti na Skadarsko jezero kako bi turistička privreda mogla da nastavi da valorizuje taj dragulj turističke ponude,” podvukao je Grnović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Tramp: Kada cijene nafte rastu - SAD dobro zarađuju

Četvrtak, 12.03.2026 | 16:36

Otprilike u isto vrijeme kada je u Iranu emitovana poruka vrhovnog vođe Modžtabe Hamneija, oglasio se i Donald Tramp, koji je na društvenim mrežama napisao da bi SAD mogle da profitiraju od rasta globalnih cijena energije.

Uprava za nekretnine: Primljeno 10.000 zahtjeva za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata

Četvrtak, 12.03.2026 | 15:46

Od početka procesa legalizacije primljeno je 10.000 zahtjeva za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata, kazao je direktor Uprave za nekretnine Marko Bulatović.

SAD iznijele prvu zvaničnu procjenu o cijenama nafte do kraja godine

Četvrtak, 12.03.2026 | 10:10

Američka Uprava za energetske informacije (EIA), koja djeluje u okviru Ministarstva energetike SAD (DoE), objavila je 10. marta 2026. godine svoj najnoviji izvještaj „Short-Term Energy Outlook“ (STEO), u kojem se po prvi put u potpunosti uzima u obzir eskalacija sukoba na Bliskom istoku koja je započela krajem februara ove godine, prenose Nezavisne.

Voli cijene za najpovoljniju trgovinu

Četvrtak, 12.03.2026 | 10:00

Širok izbor proizvoda po najpovoljnijim cijenama na tržištu u svim Voli i Naš diskont marketima.

Ministarstvo demantuje tvrdnje o nestašici: Formirane rezerve od 44.260 tona naftnih derivata

Četvrtak, 12.03.2026 | 09:12

Crna Gora ima formirane obavezne rezerve naftnih derivata u količini od 44.260 metričkih tona, koje čine bezolovni benzin i eurodizel, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

Izbor direktora ASK-a: Drakić nije dobio potrebnu podršku

Četvrtak, 12.03.2026 | 11:01

Aktuelni v.d. direktora ASK-a Dušan Drakić danas nije dobio podršku potrebnu za izbor na puni mandat na funkciju direktora u punom mandatu. Tri člana Savjeta ASK-a glasali su za njega za, jedan član bio je uzdržan a jedan protiv. To nije bilo dovoljno za njegov izbor. Savjet ASK-a danas će raspisati novi konkurs za izbor direktora u punom mandatu.

Stojović ne vidi prepreku za saslušanje Đukanovića

Četvrtak, 12.03.2026 | 08:28

Bilo bi poželjno da u radu Anketnog odbora učestvuju svi politički akteri, jer to doprinosi većem povjerenju javnosti. Ipak, i u situaciji kada pojedini predstavnici odluče da se povuku, važno je da institucije nastave da rade svoj posao, smatra Stojović

Aerodromi pod pažljivim nadzorom EU

Četvrtak, 12.03.2026 | 08:35

Aerodromi Crne Gore biće pod pažljivim nadzorom Evropske unije u pogledu budućih investicija, održivosti i usklađenosti sa evropskim pravilima, posebno kada je riječ o projektima koji podrazumijevaju velika ulaganja i širenje kapaciteta.

Godišnjica ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića

Četvrtak, 12.03.2026 | 08:33

Predsjednik Vlade Srbije Zoran Đinđić ubijen je na današnji dan prije 23 godine. Godišnjica će biti obilježena na više lokacija u Beogradu, kao i na mjestu ubistva, na ulazu u zgradu Vlade.

Bogdanović: Svjesno iskrivljena izjava evropske komesarke o Albaniji

Četvrtak, 12.03.2026 | 10:55

Generalni sekretar i predsjednik Kluba poslanika Demokrata, Boris Bogdanović, saopštio je da su oni kojima smeta evropska Crna Gora pokušali da izjavu evropske komesarke Marte Kos pogrešno predstave javnosti, kao da je kazala da je Albanija vodeća zemlja u procesu pristupanja Evropskoj uniji, iako je zapravo rekla da je Albanija jedna od vodećih zemalja u tom procesu.

Skupština 19. marta ponovo o zakonima o unutrašnjim poslovima i ANB-u

Četvrtak, 12.03.2026 | 21:42

Skupština Crne Gore ponovo će 19. marta odlučivati o izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjim poslovima, o Zakonu o Agenciji za nacionalnu bezbjednost, kao i o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti energetike između vlada Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Sjutra sunčano, do 21 stepen

Četvrtak, 12.03.2026 | 21:53

Pretežno sunčano. U drugom dijelu dana u kontinentalnim predjelima mjestimično umjeren razvoj oblačnosti, a ponegdje se očekuje i prolazna kiša. 

Betis poražen u Atini, “vučica” izvukla remi, pobjede Porta i Aston Vile

Četvrtak, 12.03.2026 | 21:33

Prvi susret italijanskih predstavnika u osmini finala Lige Evrope završio je bez pobjednika – Bolonja i Roma remizirali su 1:1, a oba pogotka viđena su u drugih 45 minuta.

Plenković o novim srpskim raketama: Upozorićemo partnere u NATO-u

Četvrtak, 12.03.2026 | 21:22

Vojska Srbije raspolaže novom supersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, čiji je domet najmanje 250 kilometara. Projektil vazduh-zemlja uočen je na višenamjenskom borbenom avionu MiG-29, a premijer Andrej Plenković je danas u Požegi komentarisao da li to predstavlja opasnost za susjedne zemlje.

Finalisima na Bernabeuu? Argentina i Španija sve bliže spektaklu u Madridu

Četvrtak, 12.03.2026 | 21:09

Veliki fudbalski spektakl između Argentine i Španije mogao bi da bude odigran na stadionu Santijago Bernabeuu, prenose strani mediji.

Manjak efikasnih antibiotika ugrožava borbu protiv otpornosti bakterija

Četvrtak, 12.03.2026 | 20:58

Razvoj novih antibiotika pao je za 35 odsto u poslednjih pet godina, dok otpornost bakterija na ljekove rapidno raste, upozorava fondacija "Access to Medicine".

Američki ministar priznao: Naša mornarica sada ne može štititi tankere u Hormuškom moreuzu

Četvrtak, 12.03.2026 | 20:48

Američki ministar energetike Chris Wright izjavio je za strane medije da američka vojska trenutno nije spremna da eskortira tankere kroz strateški Hormuški moreuz, jer su svi raspoloživi resursi usmjereni na napade na Iran.

Čukić: Nova saobraćajnica u Siti kvartu će rasteretiti saobraćaj, vrijednost radova 850.000 eura

Četvrtak, 12.03.2026 | 20:37

Privodi se kraju gradnja saobraćajnice u naselju Siti kvart koja će povezati novi kružni tok sa Cetinjskim putem – takođe je završeno nekoliko ulica. Iz Agencije za izgradnju i razvoj Podgorice za RTV Podgorica kažu da su radovi koštali 850 hiljada eura.

Arnold Švarceneger ponovo u ulozi koja ga je proslavila prije 44 godine

Četvrtak, 12.03.2026 | 20:10

Švarceneger se vraća ulozi koja ga je lansirala kao filmsku zvijezdu u trećem nastavku franšize "Konan Varvarin".

Kada i kako uključiti Repair Mode na Android telefonu? Jednostavan način za zaštitu podataka

Četvrtak, 12.03.2026 | 19:50

Nestaje potreba za vraćanjem telefona na fabrička podešavanja prije odlaska u servis.