Subota, 14.09.2024 | 10:15
IZVOR: MediaBiro

BLACKLAKE Xtreme Triathlon Montenegro: 80 triatlonaca iz oko 40 zemalja svijeta takmiči se u nikad ekstremnijim uslovima

Jutros u 4:30h na Crnom jezeru startovalo je šesto izdanje BLACKLAKE Xtreme Triathlon Montenegro, kvalifikacione trke za svjetsko prvenstvo u ekstremnom triatlonu koje se svake godine održava u Norveškoj.




Foto: MediaBiro

Organizatori trke, ali i takmičari spremno su dočekali izazovne vremenske prilike, te nisu dozvolili da hladnoća i povremeni pljuskovi ometu ovaj sportski spektakl.

“Mislim da je BLACKLAKE Xtreme Triathlon ove godine opravdao svoje ime. Nikad do sada nismo imali ekstremnije uslove nego jutros. Temperatura vazduha je svega jedan stepen, vjerujemo da već ima snijega na Durmitoru. Ipak, 80 triatlonaca iz skoro 40 država svijeta je startovalo jutros, svi su isplivali 3.800 metara u Crnom jezeru i trenutno se nalaze na putu od 182 kilometra koji moraju da odrade biciklom. Nakon toga slijedi puni planinski maraton. Mislim da će ovo biti jedan dan za pamćenje za sve njih, ali i za nas iz organizacije,” kazao je organizator trke Igor Majer.

Današnjoj trci na punoj distanci, prethodila je trka polu distance koja je upriličena juče gdje je 40 inostranih takmičara uprkos jačem vjetru i kiši uspjelo da završi trku.

“Sve su ovo izuzetno spremni ljudi i ovakvi vremenski uslovi ne utiču previše na njih. Iako se vremenski uslovi od prošle i ove godine ne mogu porediti, vrijeme pobjednika od juče i onog od godinu prije je gotovo identično. Vidimo jutros i po plivanju da je bilo identično vrijeme – nekih 53 minuta za prvog takmičara koji je otplivao 3.800 metara, što je zaista dobar rezultat pogotovo kada je riječ o plivanju u mraku. Vjerujemo da će i ova trka proći u najboljem redu,” dodao je Majer.

Foto: MediaBiro

Organizator napominje da ova trka svake godine okuplja veliki broj takmičara sa svih kontinenata, te ove godine na BLACKLAKE Xtreme Triathlonu učestvuju takmičari iz Indonezije, Urugvaja, Brazila, SAD, Južnoafričke Republike. Prisutan je i značajan broj takmičara iz Sjeverne Evrope, Finske, Švedske, Velike Britanije, Škotske...

“Ove godine na startu ima jedan takmičar iz Crne Gore – član našeg kluba, Miloš Vojvodić iz Risna, tako da mu želimo puno sreće ove godine. Bori se za postolje i vidjećemo kako će proći,” istakao je Majer.

Posebnosti ove trke doprinose i jedinstveni pejzaži kojima će triatlonci proći. Takmičari biciklima prolaze trasu  od Žabljaka preko Boana, Mioske, Kolašina, Mojkovca, Đurđevića Tare, pa nazad do Žabljaka, a onda ih očekuje jedan od najtežih trkačkih segmenata u cijelom XTRI World Tour-u od 42 kilometra koji vodi od skijališta Savin Kuk, pa preko Sedla, Bobotovog Kuka do Mlinskog potoka, a kasnije trail stazom preko Nadgore sa finišem na samom Crnom jezeru.

Ovaj ekstremni triatlon tako doprinosi promociji Crne Gore kao atraktivne destinacije za sportski turizam koja se može pohvaliti raznovrsnim netaknutim prirodnim bogatstvima.

“Zbog naše trke snimljena su već dva dokumentarna filma. Ovo je nevjerovatna stvar za promociju Crne Gore, Crnog jezera, Durmitora, Žabljaka... Upravo to govore i takmičari koji dođu iz cijelog svijeta zbog ove trke. Naravno da se i ove godine snima kvalitetan video i foto materijal koji će naravno kasnije da obilazi svijet, a posredstvom XTRI World Tour-a i njihovih kanala mi smo maltene zastupljeni 365 dana u godini sa reklamnom kampanjom za Crnu Goru,” naveo je Majer.

Foto: MediaBiro

Foto: MediaBiro

Posebnu zahvalnost uputio je tradicionalnim partnerima – Nacionalnim parkovima Crne Gore, Nacionalnom parku Durmitor, Opštini Žabljak, Turističkoj organizaciji Žabljak, Sportskom centru Žabljak, restoranu Crno jezero koji iz godine u godinu podržavaju ovu manifestaciju.

Organizatori najavljuju da prvog takmičara na cilju očekuju oko 18 časova, nekih 13 sati od početka trke, a kraj trke najavljuju za duboko u noć.

Svi zainteresovani mogu da prate napredak takmičara u realnom vremenu putem sajta blackxtri.com

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Metle, led i škotski granit: Šta karling čini jedinstvenim olimpijskim sportom?

Nedjelja, 15.02.2026 | 19:38

Karling, jedan od sportova na Zimskim olimpijskim igrama u kojem dvije četvoročlane ekipe nastoje da uz pomoć četki i metli smjeste po osam kamenih kugli što bliže središtu kuće označene krugovima na ledenoj površini, kod mnogih izaziva čuđenje, često i podsmeh. Ipak, karling je bio jedan od prvih zimskih olimpijskih sportova još 1924. godine u Šamoniju, u Francuskoj. Za ovu olimpijsku disciplinu vezuje se još jedan neobičan podatak – kamen za igru proizvodi se isključivo od granita koji potiče sa jednog malog ostrva kod obale Škotske.

Šampionka se ne predaje: Von uskoro izlazi iz bolnice

Nedjelja, 15.02.2026 | 10:31

Američka skijašica Lindzi Von mogla bi već u nedjelju da napusti italijansku bolnicu u kojoj je smještena nakon teškog pada na spustu, prenose izvori bliski njenom timu.

Domen Prevc olimpijski šampion!

Subota, 14.02.2026 | 21:18

Ski skakač Domen Prevc više nije jedini član porodice bez pojedinačne olimpijske medalje. Nakon zlata u mješovitoj ekipnoj konkurenciji, stiglo je i odličje u pojedinačnom takmičenju i to na velikoj skakaonici, čime je kompletirao olimpijsku priču.

Ona je najljepša sportistkinja na ZOI: Zarađuje milione kao model, Amerikanci je ne vole

Petak, 13.02.2026 | 16:23

Zimske olimpijske igre u Milanu i Kortini donose brojne sporedne zanimljivosti sa sobom, pa i ako niste zaljubljenih u sport, ovo može da vas zainteresuje.

Finac zbog alkohola izbačen sa ZOI

Četvrtak, 12.02.2026 | 17:38

Glavni trener reprezentacije Finske za skijaške skokove Igor Medved izbačen je sa Zimskih olimpijskih igara zbog problema sa alkoholom.

Nišavić: Neplatiše duguju 7,6 miliona eura

Nedjelja, 15.02.2026 | 08:35

Preduzeće Vodovod od fizičkih i pravnih lica potražuje 7,6 miliona eura po osnovu neplaćenih računa za utrošenu vodu.

Vraneš: Sretenje je praznik svih Srba, granice nas ne smiju dijeliti

Nedjelja, 15.02.2026 | 08:15

Povodom Sretenja, Dana državnosti Republike Srbije i Dana Republike Srpske, predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš boravio je u dvodnevnoj posjeti Banjaluci i Višegradu, u okviru nacionalne manifestacije "Sretenjska nedelja", saopšteno iz kabineta predsjednika Opštine.

Direktor UIKS-a: Spremni smo da adekvatno odgovorimo na štrajk pritvorenika

Nedjelja, 15.02.2026 | 09:12

Nakon što su pritvorenici u Istražnom zatvoru u Spužu najavili štrajk, ukazujući na prebukiranost i dužinu trajanja pritvora kao ključne probleme, direktor UIKS-a Darko Vukčević za portal Standard poručuje da kontinuirano rade na unapređenju materijalnih uslova boravka uhapšenih osoba i da su spremni da odgovore na eventualne vanredne situacije.

Bolovanja prošle godine koštala 10,6 miliona eura

Nedjelja, 15.02.2026 | 08:20

Prema podacima Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO), 17.415 osiguranika je prošle godine bilo na bolovanju, izdaci za refundaciju bili su 10,6 miliona eura i izgubljeno je više od 1,2 miliona radnih dana.

Veliki košarkaški derbi u Beogradu: Budućnost gostuje Partizanu

Nedjelja, 15.02.2026 | 09:10

Košarkaši Budućnost Volija derbijem sa Partizanom u Beogradu, počeće Top osam fazu Admiralbet ABA lige. Meč je od 21 sat

Kandić: Nije bilo pregovora sa DPS-om o formiranju nove većine

Nedjelja, 15.02.2026 | 21:36

Odbornik Porketa Evropa sad (PES) Stevan Kandić, kazao je u emisiji Specijal na RTV Podgorica da nije bilo pregovora sa opozicijom oko formiranja nove većine na nivou Glavnog grada. Funkcioner Nove srpske demokratije (NSD) Stefan Vešović, istakao je da ne postoji nova većina, kao i da aktuelna vlast nastavlja sa radom i realizacijom zacrtanih ciljeva i projekata.

Nakon dostavljene dokumentacije za terapiju policija Rožajcu vratila oduzete tablete

Nedjelja, 15.02.2026 | 21:08

Nakon što je Rožajac R.K. od kog je policija juče oduzela tablete koje se nalaze na listi opijata, dostavio kompletnu medicinsku dokumentaciju za terapiju, tablete su mu vraćene istog dana.

Vojinović: Slučaj Zurovca koji je, uprkos kršenju mjera nadzora, ostao bez sankcije jasan dokaz sistemskog propusta

Nedjelja, 15.02.2026 | 20:17

Slučaj Nemanje Zurovca koji je, uprkos kršenju mjera nadzora, ostao bez sankcije, a koji je ubrzo potom narušio javni red i mir i ispoljavao nasilničko ponašanje prema stranim državljanima, predstavlja jasan dokaz sistemskog propusta i još jednu potvrdu onoga o čemu pričamo mjesecima, saopštila je poslanica Demokrata Anđela Vojinović.

Profit Mercedesa prepolovljen, u kompaniji nisu mnogo zabrinuti

Nedjelja, 15.02.2026 | 20:39

Američke carine, nepovoljni valutni odnosi i sve snažnija konkurencija iz Kine prepolovili su neto profit Mercedesa, sa 10,4 milijardi eura iz 2024. na 5,3 milijardi prošle godine.

Sudijska organizacija priznala grešku: Kalulu nepravedno isključen protiv Intera

Nedjelja, 15.02.2026 | 20:09

Greška koja je direktno uticala na derbi i borbu za vrh tabele, tako je u najkraćem opisano isključenje defanzivca Juventusa, a iz samog vrha sudijske organizacije stiglo je i javno izvinjenje.

Zelenski: Mlađi sam od Putina, on nema mnogo vremena

Nedjelja, 15.02.2026 | 19:47

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski je izjavio da je svijet već napravio najveći kompromis u vezi sa Rusijom, jer ruski vladar Vladimir Putin i njegova pratnja ostaju na slobodi.

Metle, led i škotski granit: Šta karling čini jedinstvenim olimpijskim sportom?

Nedjelja, 15.02.2026 | 19:38

Karling, jedan od sportova na Zimskim olimpijskim igrama u kojem dvije četvoročlane ekipe nastoje da uz pomoć četki i metli smjeste po osam kamenih kugli što bliže središtu kuće označene krugovima na ledenoj površini, kod mnogih izaziva čuđenje, često i podsmeh. Ipak, karling je bio jedan od prvih zimskih olimpijskih sportova još 1924. godine u Šamoniju, u Francuskoj. Za ovu olimpijsku disciplinu vezuje se još jedan neobičan podatak – kamen za igru proizvodi se isključivo od granita koji potiče sa jednog malog ostrva kod obale Škotske.

Spalević: Uklanjamo prepreke na kanalu Mareza, slijedi rušenje nelegalnog puta

Nedjelja, 15.02.2026 | 19:27

Zamjenik gradonačelnika Podgorice, Boris Spalević, najavio je nastavak radova na čišćenju kanala Mareza, ističući da je preostalo uklanjanje još nekoliko zemljanih prepreka i nezakonito izgrađenog puta kako bi se omogućilo nesmetano ulivanje kanala u Moraču i njegova potpuna prohodnost.

Bečić: Lokalna zajednica, sigurnost i razvoj sjevera prioriteti Demokrata

Nedjelja, 15.02.2026 | 19:02

Predsjednik Demokratske Crne Gore, Aleksa Bečić, posjetio je Žabljak gdje je razgovarao sa građanima i aktivistima o životu na sjeveru, lokalnim izazovima i prioritetima, ističući značaj jačanja infrastrukture, podrške porodicama i sigurnosti, uz naglašene uspjehe u borbi protiv kriminala i reformi institucija.

Dragićević o rušenju fabrike na Zabjelu: Posljedice po javno zdravlje mogu biti nesagledive

Nedjelja, 15.02.2026 | 18:03

Građanski aktivista Aleksandar Dragićević, napisao je na svom Fejsbuk nalogu da je juče dobio poziv o rušenju fabrike 19. Decembar na Zabjelu, kao i da se u okviru fabrike nalaze određene količina azbesta, koji je vrlo kancerogen i opasan po zdravlje.