Utorak, 17.09.2024 | 21:28
IZVOR: analitika.me

Mujović: Biću PROTIV bilo kakvog PREDLOGA koalicije sa Milatovićem i Abazovićem

Moji osnovni planovi su da u svakom dijelu Podgorice, svaki građanin ima, prije svega, adekvatno riješeno pitanje napona i da ima uredno vodosnabdijevanje to je fundament bez kojeg ne možemo pričati o nekim velikim i grandiznim projektima. Sa druge strane, PES ima samo jednog poželjnog partnera a to je Demokratska Crna Gora, biću protiv bilo kakvog predloga da se ide u koaliciju sa gospodom Milatovićem i Abazovićem, kazao je u intervjuu na Gradskoj RTV prof. dr Saša Mujović, ministar energetike i nosilac liste koalicije “Evropa sad-Demokrate-Još jače-prof. dr Saša Mujović”.




Foto: Vlada Crne Gore/ Đ. Cmiljanić 

Mujović je odbacio sve tvrdnje Demokratske partije socijalista da je bilo kada bio član te, ali i bilo koje druge, partije.

„Sa indignacijom odbacujem sve te tvrdnje i kažem da nikada nisam bio član DPS-a niti bilo koje partije. Jedina partija kojoj sam pripadao je akademska zajednica i Univerzitet Crne Gore. Moj politički angažman niti sam želio, niti mi je bio potreban. Naravno, došao je period kada sam se stavio na raspolaganje društvu i državi, kada sam ocijenio da mogu svojom stručnošću i kompetencijama doprinijeti boljitku građana Crne Gore“, kazao je Mujović.

Istakao je da je u politiku ušao kako bi se pozitivno odnosio prema njoj.

„U politiku sam ušao sa željom da je ne tretiram kao prljavu djelatnost. Želio sam da imam određenu dozu džentlmentstva, da se korektno ponašam korektno prema oponentima, i mislim da ste svjedoci da sam tako i postupao“, naglasio je Mujović.

Na pitanje zašto ranije kao član akademske zajednice nije kritikovao određene pojave u države, Mujović odgovara kako bi svaki pojedinac trebao da se koristi pravom kada će i kako reagovati.

„Svaki pojedinac našeg društva ima pravo da odredi način kako će prezentovati sebe, svoje stavove, da li će biti politički aktivan ili ne. Rekao sam da je moja partija Univerzitet Crne Gore i svim svojim snagama i srcem predao sam se da radim na dobro dolazećih generacija i da stvaram neke nove vrijednosti za Crnu Goru. Ja sam se držao onoga što znam – a to je energetika, i sa tog aspekta nastupao sam i kritikovao sam stvari koje sam smatrao devijantnim sa aspekta energetike i energetskog sektora“, rekao je Mujović.

Naglasio je da je dolaskom Vlade Milojka Spajića većina zatečenih funkcionera u javnom sektoru ostala na svojim mjestima.

„Dolaskom aktuelne Vlade, najveći broj funkcionera koji su bili na nekim pozicijama je ostao na tim pozicijama i to nam se u nekim situacijama, možda, vratilo kao bumerang. Vrlo je teško opravdati članstvu, konkretno Pokreta Evropa sad koji se borio za neke ciljeve, da zbog meritokratije i želje da se ne ogriješite prema nekome, taj neki kadar iz prošlosti i dalje zadržavate na određenim pozicijama. Brojna su ministarstva: finansija, vanjskih poslova, i tako dalje“, poručio je Mujović.

Ocijenio je da je Vlada Crne Gore uvela pozitivnu praksu odabira kadrova po osnovu javnog konkursa.

„Ova Vlada je uvela jednu novu i dobru praksu da se izvršni direktori ključnih preduzeća biraju na konkursima, niko nije tražio partijske knjižice, isto tako upravnim odborima smo uveli stručni kadar“, ukazao je Mujović.

Na pitanja kojeg političkog subjekta vidi kao glavnu konkurenciju na predstojećim vanrednim lokalnim izborima u Podgorici, Mujović je odgovorio kako ne vidi nikakvu konkurenciju i da ga ona i ne zanima.

„Biću iskren, apsolutno ne vidim nikakvu konkurenciju, niti razmišljam o svojoj konkurenciji. Ja uvijek i cijelog života gledam svoje dvorište i način kako mogu sebe popraviti. Mnogo mi je važno da sa timom i koalicijom koju predstavljam da damo sve od sebe, da dođemo do svakog našeg sugrađanina, svakog dijela Podgorice, da predstavimo svoj program. Šta je radila konkurencije me ne interesuje“, odgovorio je Mujović.

Naglasio je da je PES ima samo jednog poželjnog partnera a to je Demokratska Crna Gora koju Mujović vidi kao prirodnog partnera, dok sa druge strane ponavlja kako se koalicija sa Demokratskom partijom socijalista neće prati.

„Mogu reći da imamo jednog poželjnog partnera, a to je Demokratska Crna Gora, sa kojom smo u koaliciji, oni su naš prirodan partner. Ono što je činjenica i što je tačno jeste da, prema koalicionom sporazumu, jasno i zbog građana Crne Gore stoji da koalicije sa DPS-om nema. Zato što su DPS i PES dva antipoda, ne možemo zajedno i to je to. Sa druge strane, govorim u svoje ime, biću protiv bilo kakvog predloga da se ide u koaliciju sa gospodom Milatovićem i Abazovićem“, naglasio je Mujović.

Dodao je da on lično nema dovoljno širok demokratski kapacitet kako bi išao u koaliciju sa ljudima i strankama koje su učestvovale u rušenju vlasti u Podgorici.

Kazao je da, kao unirzitzetski profesor, mora imati razumijevanje za nerazumijevanje onih koji kažu da će, nakon izbora, osloboditi Podgoricu.

„Nivo svijesti gospodina Rakčevića je takav kakav je, on je umjesto svog zvanja i titule stavio „zamjenik gradonačelnice“. Od koga da oslobađa Podgoricu, on je vršio vlast, i on se hvali na svakom koraku nekim rezultatima i postignućima. Od koga je dobro je, očekivano je i imam razumijevanje prema tome“, rekao je Mujović.

U odnosu na plan razvoja Podgorice, Mujović je kazao da je njegov osnovni cilj da svaki Podgoričanin ima kvalitetno riješena pitanja napona i da ima uredno vodosnabdijevanje.

„Moji osnovni planovi su da u svakom dijelu Podgorice, svaki građanin ima, prije svega, adekvatno riješeno pitanje napona i da ima uredno vodosnabdijevanje to je fundament bez kojeg ne možemo pričati o nekim velikim i grandiznim projektima“, naglasio je Mujović.

Privlačenje sredstava iz fondova Evropske Unije je treći aspekat Mujovićevog programa.

„Treća stavka, na čemu posebno insistiram, jeste što više privlačenja sredstava iz evropskih fondova. Podgorica to može. Pogotovo se ti projekti tiču zelene agende, ekologije i zaštite životne sredine“, poručio je Mujović.

Smatra da je problem u saobraćaju izazvan stihijom i neplanskim postupanjem.

„Dakle, zgrade su porobile naš prostor, i ne samo to, tim zgradama je data određena dozvola a da one nemaju adekvatan broj parking prostora. Taj haos je doveo do haosa u saobraćaju. Jedini način da se pitanje saobraćaja u Podgorici riješi na pravi način je, kako to rade evropske metropole, kroz strategiju motorizovanog i nemotorizovanog saobraćaja. To znači da kada imate strategiju morati poštovati sve“, ocijenio je Mujović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Milatović: Naša tradicija je živa dok je prenosimo novim generacijama

Subota, 29.08.2026 | 08:39

Predsjednik otvorio Drugi nacionalni festival interkulture u Kolašinu, poručivši da kroz pjesmu, igru i običaje čuvamo ono što nas povezuje.

U Savjetu EU traže više od milion eura za pripremu članstva Crne Gore

Subota, 29.08.2026 | 08:28

Generalni sekretarijat Savjeta EU predložio je povećanje budžeta za 2027. godinu za 1,054 miliona eura kako bi se obezbijedili dodatni kapaciteti za pripremu mogućeg pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji.

Milatović: Kolašin mora rasti, ali ne smije izgubiti svoju dušu

Petak, 28.08.2026 | 14:53

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je danas svečanoj sjednici Skupštine opštine Kolašin, povodom Dana opštine, poručivši da se ovaj grad nalazi pred velikim razvojnim prilikama, ali i odgovornošću da sačuva ono što ga čini posebnim.

Spajić: Njemačka podrška od izuzetnog značaja za evropski put Crne Gore

Petak, 28.08.2026 | 12:54

Premijer Milojko Spajić poželio je dobrodošlicu novom ambasadoru Njemačke u Crnoj Gori Edgaru Alfredu Gansenu, poručivši da je podrška Berlina od izuzetnog značaja u ključnom periodu evropskih integracija.

Bojović traži sjednicu Odbora za bezbjednost i odbranu zbog Spajićevih tvrdnji o hibridnim prijetnjama

Petak, 28.08.2026 | 12:06

Kao član Odbora za bezbjednost i odbranu Skupštine Crne Gore zatražiću hitnu sjednicu Odbora povodom navoda premijera Milojka Spajića o navodnom hibridnom djelovanju koje se, kako on to tvrdi i predstavlja odvija i od spolja i iznutra, poručio je Vladislav Bojović, poslanik Demokratske narodne partije u Skupštini Crne Gore. 

Doktorka pred penziju dala otkaz u Srbiji i otišla da radi u državnoj bolnici u Crnoj Gori: Ovdje se lakše diše, plate do 4.500 eura

Petak, 28.08.2026 | 09:27

Samo dvije godine pred penziju, doktorka Tatjana Vešović, dugogodišnja načelnica Klinike za ginekologiju i akušerstvo u Opštoj bolnici u Vršcu, dala je otkaz i preselila se u Crnu Goru. Ona od prije nekoliko mjeseci radi u državnoj bolnici u Baru, u kojoj se zaposlio i njeg suprug, radiolog dr Goran Vešović. Za Nova.rs doktorka otkriva razloge svog odlaska, ali i objašnjava zašto bi Srbija, koja već gubi mlade ljekare, uskoro mogla ostati i bez starijih, iskusnih specijalista.

More bezbjedno za kupanje u Baošićima, u Donjoj Lastvi voda i dalje lošeg kvaliteta

Petak, 28.08.2026 | 11:00

Kupanje je ponovo bezbjedno u Baošićima, dok u Donjoj Lastvi i dalje važi zabrana, nakon što je ponovljena analiza potvrdila loš kvalitet morske vode, saopšteno je iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.

Danas počinje Sea Dance festival: Budva puna kao u špicu sezone

Petak, 28.08.2026 | 09:52

Sea Dance festival počinje danas na plaži u Bečićima, a Budva dugoočekivani trodnevni muzički spektakl, prema riječima turističkih poslenika, dočekuje puna kao u samom špicu turističke sezone. Kapije festivalskog prostora otvaraju se u 19 časova, a prvu noć predvodi zvjezdana postava svjetske elektronske scene, najtraženiji izvođač današnjice HUGEL, apsolutna techno kraljica Charlotte de Witte, italijanski techno majstor Enrico Sangiuliano i čuveni rumunski minimal trojac RPR Soundsystem. U Budvu stiže publika iz više od 100 zemalja svijeta, sa šest kontinenata, dok će se tokom tri festivalska dana na binama smjenjivati globalne zvijezde, regionalni favoriti i gotovo 100 crnogorskih umjetnika.

Preminuo norveški kralj Harald V

Petak, 28.08.2026 | 09:37

Zastave na krovu palate spuštene su na pola koplja, a saopšteno je kako je kralj preminuo u bolnici.

Instagram dobio još jednu novu funkciju

Petak, 28.08.2026 | 10:13

Društvena mreža Instagram objavila je da uvodi novu funkciju za lakšu i bržu montažu kratkih video-snimaka (Reels).

Milatović: Naša tradicija je živa dok je prenosimo novim generacijama

Subota, 29.08.2026 | 08:39

Predsjednik otvorio Drugi nacionalni festival interkulture u Kolašinu, poručivši da kroz pjesmu, igru i običaje čuvamo ono što nas povezuje.

Turković: Zarade do 2029. rastu više od 19 odsto, nezaposlenost pada na oko osam odsto

Petak, 28.08.2026 | 21:02

Crnogorska ekonomija bilježiće rast od oko tri odsto, pokazuju smjernice makroekonomske i fiskalne politike koje je utvrdila Vlada. U Ministarstvu finansija ističu da će rast bruto zarada od ove do 2029. godine iznositi preko 19 odsto, a inflacija kumulativno, kako navodi državni sekretar Tarik Turković, malo iznad 10 odsto. 

Od konkursa do festivalske bine: Čak 122 lokalna umjetnika na Exitovim festivalima u Crnoj Gori

Petak, 28.08.2026 | 17:46

Za manje od 3 sata otvaraju se kapije Exitovog Sea Dance, najvećeg ljetnjeg festivala u ovom dijelu Evrope, a uz svjetske superzvijezde Charlotte de Witte, Hugela, Johna Newmana, Borisa Brejchu i pobjednicu Eurosonga Daru, na festivalskim binama u Bečićima nastupiće okruglo 100 crnogorskih umjetnika!

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Petak, 28.08.2026 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Četvrtak, 28.08.2025 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.

Ćećanović: Požar se širi prema Lastvi Čevskoj, jak vjetar stvara ogromne probleme na terenu

Petak, 28.08.2026 | 15:25

Situacija sa požarom na području Bijelih Poljana dodatno se usložnjava. Vatra se ubrzano širi i napreduje prema Lastvi Čevskoj, dok nepovoljni vremenski uslovi izuzetno otežavaju rad vatrogascima na terenu, navodi RTV Cetinje.

Milatović: Kolašin mora rasti, ali ne smije izgubiti svoju dušu

Petak, 28.08.2026 | 14:53

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je danas svečanoj sjednici Skupštine opštine Kolašin, povodom Dana opštine, poručivši da se ovaj grad nalazi pred velikim razvojnim prilikama, ali i odgovornošću da sačuva ono što ga čini posebnim.

Premijera opere „Il segreto di Susan“ obilježila treće veče festivala „Ćirilicom“, večeras nastupa Nikodimos Kabarnos

Petak, 28.08.2026 | 13:40

Premijernim izvođenjem komične opere „Il segreto di Susan“ (Suzanina tajna) u crkvi Santa Maria in Punta, festival „Ćirilicom“ napravio je još jedan značajan produkcijski iskorak u svom jubilarnom, desetom izdanju. Pred budvanskom publikom izvedeno je djelo italijansko-njemačkog kompozitora Ermanna Volfa-Ferarija, u koprodukciji festivala „Ćirilicom“, Bonaventura Teatro Miela i TADF, čime je jedna od najzahtjevnijih formi muzičko-scenskog teatra dobila novo mjesto na budvanskoj festivalskoj sceni.

Od 1. septembra besplatan prevoz za sve učenike osnovnih i srednjih škola u Podgorici

Petak, 28.08.2026 | 13:28

Besplatan prevoz u gradskom i prigradskom linijskom saobraćaju za učenike osnovnih i srednjih škola na teritoriji Glavnog grada Podgorice počinje da važi 1. septembra, a zahtjevi za izradu i produženje kartica već se podnose.

Državljanin Poljske protjeran iz Crne Gore

Petak, 28.08.2026 | 13:10

Službenici ulcinjske policije protjerali su iz Crne Gore državljanina Poljske A.B.M. (29), koji je nezakonito boravio u državi, saopštili su iz Uprave policije.