Srijeda, 18.09.2024 | 09:49
IZVOR: kolektiv.me

Kulturna saradnja Crne Gore i Albanije biće dinamičnija i intenzivnija

Saradnja Crna Gore i Albanije u oblasti kulture je bliska i prijateljska, a s obzirom na dobrosusjedske odnose i istorijsku povezanost naših naroda biće još dinamičnija i intenzivnija poručeno je sa sastanka ministarke kulture i medija dr Tamare Vujović i novoimenovane ambasadorke Albanije u Crnoj Gori Žakline Peto.




Foto: Ministarstvo kulture i medija

Vujović je istakla da su u oblasti kulture realizovani brojni zajednički projekti, posebno oni koji se finansiraju iz IPA fondova.

"Posebno naglašavam projekat 3C u okviru kojeg je rekonstruisana zgrada starog zatvora u Kotoru zahvaljujući kojem smo dobili savremen i moderno opremljen kreativni hab. Uspješnu saradnju nastavljamo i na realizaciji novog projekta, kroz koji će biti rekonstruisana tvrđava Španjola u Herceg Novom i kreiran jos jedan prostor namijenjen umjetnicima", istakla je Vujović.

Naglasila je dobru saradnju između ustanova kulture u prvom redu dva filmska centra, koji zajedno rade na projektima i razmjenjuju pozitivne prakse i iskustva.

Govoreći o sedmici kulture Crne Gore u Albaniji koja će u novembru biti organizovana drugi put, Vujović je navela da su pažljivo birani programi kojima će biti predstavljeno savremeno stvaralaštvo, ali i bogata kulturna baština Crne Gore.

"Nadamo se da će programi privući pažnju publike u Albaniji. Uzimajući u obzir dobrosusjedske odnose i istorijsku povezanost naših naroda mogućnosti za saradnju su velike i nadam se da će saradnja u oblasti kulture biti još dinamičnija i intenzivnija", kazala je Vujović.

Foto: Ministarstvo kulture i medija

Ambasadorka Peto saglasna je da je kulturna saradnja među državama veoma važna, da pomaže da pronađemo ono što nas spaja i doprinosi zajedničkom razvoju.

"Uvjerena sam da će tokom bilateralnog susreta ministara kulture dvije zemlje, koji nas uskoro očekuje, biti prostora da planiramo i nove projekte i programe za saradnju. Nedavno je u Albaniji formirano Ministarstvo ekonomije, kulture i inovacija. Vlada Albanije nastoji na ovaj način da osvijesti važnu ulogu koju kultura ima za razvoj turizma, ekonomije, ali i cijele države", rekla je Peto.

Vujović je dodala da je i u Crnoj Gori prepoznato da kultura doprinosi razvoju turizma, kao i da postoji sve veće interesovanje turista za festivale i događaje u kulturi, te da se kultura nastoji predstaviti kao važan generator razvoja.

Ministarka i ambasadorka su razgovarale i o napretku Crne Gore i Albanije u evropskim integracijama. Ministarka je podsjetila da je Crna Gora nedavno usvojila nove zakone u oblasti medija, te da su na putu ka Evropskoj uniji napravljeni zajednički pomaci.

Zaključile su da dvije zemlje imaju sve geografske i istorijske preduslove da budu dio zajednice evropskih naroda.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Cetinje u znaku umjetnosti: Još jedno uspješno izdanje Fun Festa

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 09:39

Fun Fest Cetinje i ove godine potvrdio je značaj na kulturnoj sceni Crne Gore, okupljajući umjetnike i publiku kroz raznovrstan program i zajedničko festivalsko iskustvo koje je obilježilo Prijestonicu tokom trajanja festivala – javljaju iz Centra za kulturu Prijestonice.

Preminula hrvatska književnica i novinarka Slavenka Drakulić

Nedjelja, 21.06.2026 | 09:27

Hrvatska književnica i novinarka Slavenka Drakulić preminula je u 77. godini, prenio je zagrebački Jutarnji list.

U Kotoru počela ekspertska misija Organizacije gradova svjetske baštine

Četvrtak, 18.06.2026 | 13:31

U Palati Bizanti danas je počeo radni dio ekspertske misije Organizacije gradova svjetske baštine, koja u Kotoru boravi 18. i 19. juna. Misiju je otvorio potpredsjednik Opštine Kotor dr Igor Kumburović, poželjevši dobrodošlicu predstavnicima OWHC-a i učesnicima radionica, saopšteno je iz te opštine.

Evropski filmski festival od 19. juna u svih 25 crnogorskih opština

Srijeda, 17.06.2026 | 09:23

Publika širom Crne Gore od 19. juna do 18. avgusta imaće priliku da besplatno prati savremena ostvarenja evropske kinematografije u okviru Evropskog filmskog festivala, koji će biti organizovan u svih 25 crnogorskih opština, saopšteno je iz Evropske kuće.

Otvoren III FunFest: Cetinje je grad žive i savremene kulture

Subota, 13.06.2026 | 10:50

Na Ljetnjoj pozornici sinoć je svečano otvoren III FunFest Cetinje, festival komedije i zabave koji je i ove godine okupio brojne ljubitelje pozorišne umjetnosti i kulturnih sadržaja – javlja CZK Prijestonice.

Uhapšen osumnjičeni za paljenje vozila supruge policajca u Podgorici

Petak, 26.06.2026 | 11:49

Podgorička policija uhapsila je sugrađanina S.K. (26) zbog sumnje da je upotrebom zapaljive tečnosti izazvao požar na automobilu u vlasništvu supruge policijskog službenika M.B.

Održana sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost: Usvojeni prijedlozi odluka o postavljenju, razrješenju i unapređenju oficira

Petak, 26.06.2026 | 19:04

41. sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost kojom je predsjedavao predsjednik države Jakov Milatović, a na kojoj su prisustvovali predsjednik Skupštine Andrija Mandić i predsjednik Vlade Milojko Spajić, održana je danas.

Perić i Mujović: Dogovor o daljem funkcionisanju postignut, politička nesaglasja ostaju

Petak, 26.06.2026 | 13:15

Nakon sastanka na kojem su razgovarali o daljem funkcionisanju Skupštine Glavnog grada, gradonačelnik Podgorice Saša Mujović i predsjednik Skupštine GG Srđan Perić kazali su da su postigli dogovor da sva dalja komunikacija bude javna i transparentna na dobrobit građana.

NSD: Marku Kovačeviću zabranjen ulaz na Kosovo

Petak, 26.06.2026 | 12:18

Nova srpska demokratija saopštila je da je predsjedniku Opštine Nikšić Marku Kovačeviću zabranjen ulaz na Kosovo. Poručili su da ovakvi jednostrani potezi kojim se narušavaju elementarna ljudska i vjerska prava predstavljaju pokušaj destabilizacije odnosa srpskog i albanskog naroda u Crnoj Gori.

Ljiljanić: Kineski konzorcijum ispunio uslove, počinju pripremni radovi

Petak, 26.06.2026 | 12:30

Glavni radovi na trasi auto-puta Mateševo-Andrijevica očekuju se sredinom 2027. godine, kazao je gostujući u Jutarnjem programu TVCG Milan Lliljanić, izvršni direktor Monteputa.

U Nikšiću oduzeto devet terminala za igre na sreću iz šest ugostiteljskih objekata

Subota, 27.06.2026 | 10:56

U Nikšiću privremeno oduzeto devet terminala za igre na sreću

U Podgorici održan protest protiv obavezne vakcinacije za upis u vrtić

Subota, 27.06.2026 | 10:45

Ispred zgrade Ustavnog suda u Podgorici je održan protest grupe roditelja i građana koji se protive zakonskim odredbama prema kojima je vakcinacija djece uslov za upis u predškolske ustanove, prenosi RTV Podgorica.

Stiže dokumentarac o Novaku Đokoviću: Najveće bitke nikada nisu bile samo na terenu

Subota, 27.06.2026 | 10:38

Novak Đoković dobija dokumentarni film “Novak Djokovic: The Wolf in Winter”, koji će premijerno biti prikazan 20. avgusta ekskluzivno na “Prime Video”.

Ćulafić: Usvojen predlog Natura 2000 mreže, prelomni trenutak za zaštitu prirode

Subota, 27.06.2026 | 10:24

Vlada Crne Gore je na, predlog ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjana Ćulafića, usvojila Informaciju o predlogu područja ekološke mreže Natura 2000 u Crnoj Gori, koja predstavlja jednu od ključnih obaveza u okviru završnog mjerila za Poglavlje 27 – Životna sredina i klimatske promjene.

Kordić: Jačom regionalnom saradnjom Jadran može postati cjelogodišnja turistička destinacija

Subota, 27.06.2026 | 09:48

Crna Gora vidi regionalnu saradnju kao jedan od ključnih uslova za dalji razvoj turizma i jačanje međunarodne prepoznatljivosti Jadrana, poručila je ministarka turizma Simonida Kordić na Adriatic Sea Forumu u Veneciji. Ona je istakla da zajedničko povezivanje turističkih ponuda može doprinijeti boljem pozicioniranju regiona na svjetskom tržištu.

Dijaspora u Njemačkoj Bečiću i Šaranoviću: Ponižavajuće da se oni koji su pomagali državi brišu iz političkog života

Subota, 27.06.2026 | 09:21

Savez Asocijacija Crne Gore u Njemačkoj uputio je otvoreno pismo potpredsjedniku Vlade Aleksi Bečiću, ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i svim drugim institucijama i političkim subjektima koji se zalažu za najavljene izmjene Zakona o registrima prebivališta i boravišta. Iz Saveza upozoravaju da će njegovo eventualno usvajanje dovesti do brisanja hiljade građana iz biračkog spiska i ugrožavanja njihovih Ustavom zagarantovanih prava.

Skaloni potvrdio, Mesi na klupi protiv Jordana

Subota, 27.06.2026 | 08:46

Fudbaleri Argentine u noći subota na nedjelju (04.00) protiv Jordana igraju meč trećeg kola Svjetskog prvenstva, a taj duel će na klupi početi Lionel Mesi.

Utrošeno 100.000 eura: Obustavljen program subvencija za klima-uređaje u Bijelom Polju

Subota, 27.06.2026 | 08:44

Ova podrška građanima pokrivala je do 50 odsto troškova nabavke, odnosno maksimalno 500 eura po uređaju, uz mogućnost kupovine dva klima-uređaja

Tramp uoči objave vojske novinarima u Bijeloj kući nagovijestio novi napad na Iran

Subota, 27.06.2026 | 08:34

Predsjednik Donald Tramp je u petak (26. juna) nagovijestio američki odgovor na iranski napad na teretni brod, a što se i dogodilo.

Mandić: Sloboda se brani otvorenošću, zabrane ulaska nijesu put kojim treba da idemo

Subota, 27.06.2026 | 08:24

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić poručio je da Crna Gora treba da ostane zemlja sloboda i da u potpunosti raskine sa praksama bivše vlasti koje su, kako je naveo, narušavale ljudska prava i slobode. On je naveo da je Nova srpska demokratija saznala da se, mimo znanja njihovih funkcionera u izvršnoj vlasti, navodno prave spiskovi osoba kojima bi trebalo zabraniti ulazak u Crnu Goru, a takve inicijative, ocjenjuje Mandić, mogu narušiti ambijent koji je Crna Gora gradila kao država koja poštuje slobode i ljudska prava, ali i otežati odnose u regionu.