Srijeda, 18.09.2024 | 12:18
IZVOR: cdm.me

PROČITAJTE - Ovo su NAREDBE stručnog tima Vlade za Q groznicu

Zbog nedostatka lokacije za zakopavanje, ne vrši se blagovremeno neškodljivo uklanjanje eutanazijom i zakopavanjem bolesnih životinja, čime te životinje danima predstavljaju izvor infekcije za ljude i životinje, saopštio je Stručni tim za Q groznicu. Oni su izradili tekst Naredbe za sprečavanje pojave, otkrivanje i suzbijanje zarazne bolesti Q groznice kod goveda.




Foto: Arhiva/Kolektiv.me 

Nakon veće pojave na tri farme mliječnih goveda iz opštine Danilovgrad, imajući u vidu da se radi o zoonozi, kao i o bolesti koja može pričiniti ekonomske štete na farmi, a kako bi se situacija stavila pod kontrolu, formiran je Stručni tim u sastavu Sunčica Boljević, Milan Rogošić, Ervin Bučan, Laušević Dejan, Bojan Adžić, Marko Nikolić i Milivoje Šaletić.

Zadatak stručnog tima je bio da sprovede epizootiološko ispitivanje i da predlog za preduzimanje efikasnih mjera za spriječavanje širenja i suzbijanje, za nadzor i kontrolu Q groznice kod goveda, kao i da pruža podršku za dalje postupanje veterinarske inspekcije.

Zato je stručni tim izradio tekst Naredbe za sprečavanje pojave, otkrivanje i suzbijanje zarazne bolesti Q groznice kod goveda, u skladu sa zaključcima i preporukama sa sastanaka, uzimajući u obzir dostupna znanja, preporuke i mišljenja – Evropske agencije za bezbjednost hrane (EFSA), Svjetske organizacije za zdravlje životinja (WOAH), stručne i naučne radove, prirodu uzročnika, načine širenja, činjenicu da se radi o zoonozi koja se sporadično dijagnostikuje kod ljudi, moguće mjere za nadzor i kontrolu, i mjere koje sprovode druge zemlje.

“Po Naredbi se vrši uzorkovanje i testiranje, te usmrćivanje i neškodljivo uklanjanje PCR pozitivnih životinja, odnosno seropozitivnih sa izraženim kliničkim simptomima”, navodi stručni tim.

Naredbom su takođe propisane obaveze svih karika u lancu odgovornosti, pa Stručni tim apeluje na sve zainteresovane strane da su u zakonskoj obavezi da se pridržavaju odredaba navedene

Naredbe, od kojih se mnoge u kontinuitetu ne sprovode, a posebno:

Zbog nedostatka lokacije za zakopavanje, ne vrši se blagovremeno neškodljivo uklanjanje eutanazijom i zakopavanjem bolesnih životinja, čime te životinje danima predstavljaju izvor infekcije za ljude i životinje;

Od strane držalaca ne vrši se izdvajanje i odvojeno držanje na zarazu sumnjivih životinja od goveda kod kojih nije utvrđeno prisustvo antitjela protiv uzročnika Q groznice;

Ne vrši se sprječavanje ulaska neovlašćenih lica/posjetilaca ili životinja u gazdinstvo, a posebno u objekat gdje se drže životinje, pa čak imamo primjere ulaska cijelih televizijskih ekipa na gazdinstva;

Ne vrši se obavezna i blagovremena prijava svake promjene zdravstvenog stanja na gazdinstvu, rođenja avitalne teladi i svakog pobačaja prijemčivih životinja na gazdinstvu, što je zakonska obaveza držaoca;

Ne vrši se sprovođenje mjera dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije objekata za smještaj i držanje životinja, đubrišta, dvorišta, vode za napajanje životinja, mjesta na otvorenom gdje su, eventualno, boravile zaražene i na zarazu sumnjive životinje;

Nije obustavljeno korišćenje i iznošenja stajskog đubriva i tečnog otpada (osoke) sa gazdinstva i ne vrši se skladištenje stajskog đubriva iz objekata koje koriste životinje na mjestu kojem životinje nemaju pristup, tretiranje stajskog đubriva i tečnog otpada na gazdinstvu odgovarajućim sredstvom za dezinfekciju prema uputstvu proizvođača i prestanak njihovog korišćenja u trajanju od najmanje 40 dana ili kompostiranje stajskog đubreta, pokrivenog najlonom namanje 90 dana

Ne vrši se primjena mjera zaštite životinja od ektoparazita

Ne postavljaju se dezinfekcione barijere na ulazu i izlazu iz objekta u kojem se nalaze životinje.

“Naglašavamo, ukoliko se propisane mjere ne poštuju i ne sprovode, uzaludan je svaki napor suzbijanja zarazne bolesti i svako sprovođenje ostalih mjera u takvoj situaciji gubi smisao i stručnu opravdanost”, navodi Stručni tim za Q groznicu.

Stručni tim apeluje na sve da uz pridržavanje svih tačaka Naredbe, koje uključuju i sprovođenje biosigurnosnih mjera na gazdinstvu, te uz sprovođenje redovne dijagnostike i uklanjanja pozitivnih jedinki iz zapata, mora dovesti do smanjenja prevalence oboljenja i stavljanja pod kontrolu situacije na zaraženim gazdinstvima.

Stručni tim takođe apeluje na lokalne samouprave da se prema nastaloj situaciji, u kojoj imanja držalaca ne ispunjavaju uslove ili držaoci životinja odbijaju saradnju i ne žele da dozvole uklanjanje njihovih životinja na njihovom posjedu, ophode u skladu sa svojim zakonskim obavezama, te da u slučajevima potrebe za usmrćivanjem životinja bez odlaganja odrede lokaciju za neškodljivo uklanjanje, čiji su kriterijumi dostavljeni lokalnim samoupravama.

U skladu sa navedenim, Stručni tim apeluje i na građanstvo, da svojim činjenjem ne utiče direktno na širenje zaraze, odnosno odlaganje izvršenja mjera, što umnogome znači produžavanje stanja u kom se nalazimo.

“Kada su svi kriterijumi propisani za mjesto zakopavanja ispoštovani od strane lokalne samouprave, ne postoji bojazan po ekološke posledice, raznošenje zaraze, ili bilo koji drugi vid ugrožavanja javnog zdravlja. Zakopavanje usmrćenih životinja je jedan od glavnih načina njihovog neškodljivog uklanjanja i kada se ispoštuju svi principi ne predstavlja opasnost. Cio proces, te izlazak iz ove situacije, može se naslutiti tek kada sve karike u lancu odgovornosti postupe u skladu sa etičkim principima i zakonskim obavezama.”, ističe Stručni tim za Q groznicu.

Stručni tim još jednom apeluje na držaoce, lokalne samouprave i građanstvo da postupaju u skladu sa svojim odgovornostima i obavezama i poštuju propisane mjere, kako bi se što prije izašlo iz nastale situacije, sa što manje posledica po sve aktere.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Satler će probati da obezbijedi nezavisnu međunarodnu istragu

Utorak, 09.12.2025 | 21:12

Šef Delegacije EU u Crnoj Gori Johan Sater kazao je juče da će u dogovoru sa premijerom Milojkom Spajićem pokušati da obezbijedi nezavisnu međunarodnu istragu u vezi sa oba masakra koja su se dogodila na Cetinju.

Mujović: Dobijene sve potrebne saglasnosti za izgradnju kolektora, postupaćemo po zakonu

Utorak, 09.12.2025 | 20:31

Sve potrebne saglasnosti za gradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda Podgorice u Botunu (kolektora) su dobijene. Tu informaciju za portal Standard potvrdio je gradonačelnik Podgorice Saša Mujović.

Crna Gora na 42. mjestu liste najmoćnijih pasoša u svijetu za 2025.

Utorak, 09.12.2025 | 20:07

Crna Gora se nalazi na 42. mjestu na rang listi najmoćnijih pasoša na svijetu za 2025. godinu, ispod Hrvatske, Srbije i Sjeverne Makedonije. Iako je, u odnosu na prethodno rangiranje, pala sedam pozicija, sagovornici Marije Radulović ističu da to samo govori o restriktivnijem viznom režimu. 

Milatović: Danilovgrad da bude odredište, a ne usputna stanica

Utorak, 09.12.2025 | 18:00

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je svečanoj sjednici Skupštine opštine Danilovgrad povodom Dana opštine i Dana oslobođenja, poručivši da je Danilovgrad kroz istoriju uvijek birao stranu slobode.

Bjelopoljcu zadržavanje do 72 sata, osumnjičen za nasilje u porodici

Utorak, 09.12.2025 | 17:30

Iz krivične prijave OB Bijelo Polje proizilazi da je osumnjičeni M.Č., 6. decembra oko 19 časova, u Bijelom Polju, u porodičnoj kući, drskim i bezobzirnim ponašanjem ugrozio psihički integritet svoje supruge.

Dvostruko ubistvo u Nikšić: Tijela pronađena u stanu, policija zna motiv i ko je izvršilac

Utorak, 09.12.2025 | 08:07

Tijela dvije osobe, žene i muškarca pronađena su u stanu u Ulici Peka Pavlovića u centru Nikšića, saopšteno je iz Uprave policije za portal Kolektiv.me.

Knežević pisao Satleru: Primite na razgovor građane Botuna i ubijedite ih u Vaše „argumente“

Utorak, 09.12.2025 | 10:11

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević uputio je otvoreno pismo šefu Delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori, Johanu Satleru. Knežević od njega traži da na razgovor primi mještane Botuna kako bi s njima otvoreno razgovarao o potencijalnoj izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u tom naselju u opštini Zeta.

ANKETA: Korupcija danas — povjerenje sjutra: Radi li Crna Gora dovoljno da ovaj problem suzbije?

Utorak, 09.12.2025 | 09:12

U Crnoj Gori i širom svijeta danas se obilježava Međunarodni dan borbe protiv korupcije, 9. decembar. Prilika da razmislimo ne samo o problemu, nego i o povjerenju koje imamo u institucije zadužene da ga rješavaju. 

DPS: Procesuiranje Hutera, Petrović, Nešić i još 32 osobe novi propali pokušaj zastrašivanja, vlast ne može ugušiti borbu za CG

Utorak, 09.12.2025 | 08:03

Vijest da je policija prekršajno procesuirala poslanika i člana Predsjedništva Demokratske partije socijalista Oskara Hutera, članicu Savjeta za građansku kontrolu rada policije Aidu Petrović, Ivu Nešić i ostale zbog dešavanja ispred Vile Gorica prilikom sramne dodjele Trinaestojulske nagrade, potvrđuje da se nastavlja progon političkih neistomišljenika aktuelne vlasti, saopštno je iz Demokratske partije socijalista (DPS).

UP - Policija traga za osumnjičenim za dvostruko ubistvo u Nikšiću

Utorak, 09.12.2025 | 12:40

Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Zapad“, Odjeljenja bezbjednosti Nikšić potražuju Lazara Vulevića (50) iz Bara zbog sumnje da je izvršio dvostruko ubistvo na štetu M.P. i M.V. iz Nikšića, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Vremenska PROGNOZA - Meteorolozi najavljuju ove temperature za SRIJEDU

Utorak, 09.12.2025 | 21:54

U srijedu se očekuje pretežno sunčano, ili malo do umjereno oblačno vrijeme.

Muškarac koji je nasrnuo na Arijanu Grande izbačen sa koncerta Lejdi Gage u Australiji

Utorak, 09.12.2025 | 21:18

Muškarac koji je u novembru nasrnuo na Arijanu Grande tokom premijere filma “Wicked: For Good” u Singapuru ponovo je izazvao incident – ovoga puta na koncertu Lejdi Gage u Australiji.

Satler će probati da obezbijedi nezavisnu međunarodnu istragu

Utorak, 09.12.2025 | 21:12

Šef Delegacije EU u Crnoj Gori Johan Sater kazao je juče da će u dogovoru sa premijerom Milojkom Spajićem pokušati da obezbijedi nezavisnu međunarodnu istragu u vezi sa oba masakra koja su se dogodila na Cetinju.

Kako je Brižit Makron naljutila feministkinje u Francuskoj

Utorak, 09.12.2025 | 20:51

Poznate ličnosti i feministkinje u Francuskoj negoduju zbog izjave prve dame Brižit Makron o aktivistkinjama koje su prekinule nastup komičara Arija Abitana.

Mujović: Dobijene sve potrebne saglasnosti za izgradnju kolektora, postupaćemo po zakonu

Utorak, 09.12.2025 | 20:31

Sve potrebne saglasnosti za gradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda Podgorice u Botunu (kolektora) su dobijene. Tu informaciju za portal Standard potvrdio je gradonačelnik Podgorice Saša Mujović.

Bešić: Politička scena u Crnoj Gori pred izbore biće turbulentna

Utorak, 09.12.2025 | 20:14

Stanje na političkoj sceni u Crnoj Gori u susret izborima biće veoma turbulentno, ocijenio je za TVCG profesor Miloš Bešić.

Crna Gora na 42. mjestu liste najmoćnijih pasoša u svijetu za 2025.

Utorak, 09.12.2025 | 20:07

Crna Gora se nalazi na 42. mjestu na rang listi najmoćnijih pasoša na svijetu za 2025. godinu, ispod Hrvatske, Srbije i Sjeverne Makedonije. Iako je, u odnosu na prethodno rangiranje, pala sedam pozicija, sagovornici Marije Radulović ističu da to samo govori o restriktivnijem viznom režimu. 

FIBA najavila novu ligu sa NBA od 2027. – svi klubovi dobrodošli, cilj – jedinstven sistem takmičenja

Utorak, 09.12.2025 | 19:56

Generalni sekretar FIBA Andreas Zaglis govorio je o novoj NBA–FIBA ligi, odnosima sa Evroligom i planovima za evropsku košarku u godinama koje dolaze. Istakao je da projekat napreduje i da ne postoji dilema da će liga biti formirana.

Klikovac: Milatović zloupotrebljava odbornike da u njegovoj zgradi ne bude KFC jer je to zgrada “predsjednika”

Utorak, 09.12.2025 | 19:47

Šef Kluba odbornika DPS-a u Skupštini Glavnog grada Andrija Klikovac smatra da predsjednik države Jakov Milatović zloupotrebljava svoje odbornike da u njegovoj zgradi ne bude KFC.

Mesi ispisao istoriju – MVP MLS lige drugi put zaredom

Utorak, 09.12.2025 | 19:35

Očekivano, poslije osvajanja titule sa Inter Majamijem, Leo Mesi proglašen je najboljim igračem MLS lige, postavši prvi fudbaler u istoriji takmičenja koji je dvije sezone zaredom osvojio MVP priznanje.