Srijeda, 18.09.2024 | 12:24
IZVOR: kolektiv.me

Na Biotehničkom fakultetu počela gradnja Nacionalne fitosanitarna laboratorije

Na Biotehničkom fakultetu Univerziteta Crne Gore danas je svečano obilježen početak radova na nadogradnji četvrtog sprata i izgradnji Nacionalne referentne fitosanitarne laboratorije, projekta ukupne vrijednosti oko 3,4 miliona eura, saopšteno je iz Univerziteta Crne Gore (UCG).




Foto: ucg.ac.me

Tim povodom, rektor Univerziteta Crne Gore, prof. dr Vladimir Božović, dekanica Biotehničkog fakulteta, prof. dr Božidarka Marković, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vladimir Joković, i direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković sa saradnicima, održali su sastanak i obišli dio zgrade fakulteta, gdje će biti smješten budući laboratorijski kompleks.

Rektor Univerziteta Crne Gore, prof. dr Vladimir Božović, istakao je značaj ovog projekta za naučnu zajednicu i razvoj obrazovanja u Crnoj Gori.

„Univerzitet Crne Gore kontinuirano radi na jačanju svojih naučnoistraživačkih kapaciteta. Ova laboratorija biće ključna infrastruktura za razvoj poljoprivrede, sprovođenje visokokvalitetnih istraživanja i obrazovanje novih generacija stručnjaka, čime ćemo dodatno unaprijediti našu naučnu i obrazovnu misiju. Takođe, Univerzitet će pružiti punu podršku uspješnoj realizaciji ovog projekta, u skladu sa sporazumom zaključenim sa Ministarstvom poljoprivrede i Upravom za bezbjednost hrane 2022. godine“.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vladimir Joković, naglasio je važnost Nacionalne referentne laboratorije za poljoprivredni sektor Crne Gore:

„Iz tog razloga Vlada je odlučila da se pristupi izgradnji i formiranju Nacionalne fitosanitarne laboratorije za zaštitu bilja, a sredstva su obezbijeđena u okviru MIDAS 2 projekta, koji se finansira iz kredita Svjetske Banke u iznosu od 2,3 miliona. Osim toga Ministarstvo je obezbijedilo i sredstva za opremanje laboratorije i cjelokupnog novosagrađenog prostora na četvrtom spratu zgrade BTF (oko 1,1 mil.) za šta će se tender raspisati uskoro. Ovaj infrastrukturni projekat unaprijediće kapacitete za kontrolu štetnih organizama i zdravlja bilja, čime direktno doprinosimo sigurnosti i održivosti naše poljoprivrede. Nacionalna referentna fitosanitarna laboratorija će omogućiti bržu i efikasniju kontrolu i zaštitu zdravlja bilja u Crnoj Gori.“

Vladimir Đaković, direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove osvrnuo se na važnost laboratorije za sistem bezbjednosti hrane u Crnoj Gori:

„Nacionalna referentna fitosanitarna laboratorija je strateški veoma važan projekat, predstavlja snažan iskorak u jačanju naučnih i stručnih kapaciteta za unapređenje zaštite zdravlja bilja i sigurnosti u proizvodnji hrane. Ovo je investicija u budućnost crnogorske nauke i poljoprivrede, koja pozicionira Crnu Goru za kredibilnog partnera na putu ka punopravnom članstvu u EU. Uprava za bezbjednost hrane aktivno će učestvovati u svim planiranim aktivnostima i pružiti podršku njenom radu.“

Kako se navodi u saopštenju, dekanica Biotehničkog fakulteta, prof. dr Božidarka Marković, ukazala je na značaj i ulogu koju Biotehnički fakultet ima u razvoju i jačanju institucionalnih kapaciteta za potrebe crnogorske poljoprivrede. Dogradnja četvrtog sprata i uspostavljnje nove fitosanitarne laboratorije (na oko 420 m2 korisne površine) jedan je u nizu realizovanih projekata u posljednjih 20 godina, koji  je imao za cilj jačanje institucionalnih i infrastrukturnih kapaciteta. Dekanka je još istakla: Pored laboratorije značajan dio ovog projekta odnosi se i na izgradnju i opremanje novih učionica, sale za seminare i kabineta (na oko 350 m2 korisne površine), čime se unapređuju uslovi za obrazovanje i istraživačke  aktivnosti i unapređuju ukupni kapacitet našeg fakulteta“.

Izvođač radova po ovom projektu je konzorcijum Skilinženjering, Ramel i Ening, a projektant i nadzor je kompanija IngInvest. Rok završetka radova je septembar 2025. godine.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

UP: Dronom nadzirana dionica puta Podgorica–Cetinje: Sankcionisani vozači zbog preticanja preko pune linije

Subota, 15.08.2026 | 13:19

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica realizovali su na putnom pravcu Podgorica–Cetinje akciju pojačanog nadzora saobraćaja uz upotrebu drona, usmjerenu na otkrivanje i sankcionisanje saobraćajnih prekršaja koji mogu imati najteže posljedice po bezbjednost svih učesnika u saobraćaju, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Uprava za saobraćaj: Nedopustivi pokušaji prelaska mosta Đurđevića Tara, bezbjednost građana i radnika mora biti prioritet

Subota, 15.08.2026 | 10:22

Povodom informacija koje su se pojavile u medijima i na društvenim mrežama da pojedinci, uprkos potpunoj obustavi saobraćaja, pokušavaju da pređu preko mosta Đurđevića Tara, Uprava za saobraćaj saopštava da je upoznata sa ovim slučajevima i da se preduzimaju dodatne mjere kako bi se spriječilo neovlašćeno kretanje kroz zonu gradilišta.

MUP: Požari aktivni u tri opštine, na terenu avioni i helikopter Vojske CG

Subota, 15.08.2026 | 10:14

Prema jutrošnjoj situaciji, u Crnoj Gori su požari aktivni i pod kontrolom na području Herceg Novog, Ulcinja i Nikšića, dok su požari na području Bara i Sutomora skoro u potpunosti ugašeni, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslva (MUP).

Požar u Baošićima: Jedna porodica evakuisana

Subota, 15.08.2026 | 08:38

Požar u Baošićima...

Udes na putu Cetinje - Podgorica: Dvije osobe lakše povrijeđene

Subota, 15.08.2026 | 08:05

Dvije osobe su lakše povrijeđene u saobraćajnoj nezgodi koja se jutros oko 7 sati dogodila na magistralnomputu Cetinje-Budva, u mjestu Zabrđe.

Organizovan povratak državljana Crne Gore sa Sicilije: Autobusom do Barija, pa trajektom za Drač

Petak, 14.08.2026 | 15:16

Vlada Crne Gore i Ministarstvo vanjskih poslova organizovali su prevoz za državljane Crne Gore koji su ostali zarobljeni na Siciliji nakon što su otkazani letovi sa tog ostrva zbog erupcije vulkana Etna.

Ćirović: Odbranjeno nekoliko kuća u Baošićima

Petak, 14.08.2026 | 15:18

Komandir službe zaštite i spašavanja Herceg Novi, Zlatko Ćirović, kazao je da su vatrogasci uspjeli da odbrane kuću Bigovića u Baošićima, kao i još dvije kuće koje se nalaze u blizini. On ističe da je komunikacija sa MUP-om odlična, te da u gašenju požara već učestvuje jedan helikopter, a da se očekujem dolazak još jednog.

Operativni tim za zaštitu i spašavanje: Požari pod kontrolom, na požarišta izbačeno više od 110 tona vode

Petak, 14.08.2026 | 15:07

Operativni tim za zaštitu i spašavanje održao je jutros sastanak na kojem je analizirana aktuelna situacija na požarištima širom Crne Gore, sa posebnim osvrtom na Herceg Novi i Ulcinj.Sastanku su prisustvovali potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i zamjenik premijera Aleksa Bečić, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, generalni direktor Direktorata za zaštitu i spašavanje Miodrag Bešović sa saradnicima i predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić.

Koprivica: Ustavnim promjenama obavezna provjera integriteta prije stupanja na funkciju

Petak, 14.08.2026 | 15:13

Potpredsjednik Vlade, Momo Koprivica ukazao je da je Vlada danas jednoglasno utvrdila Predlog za promjenu Ustava kojom se predviđa obavezna prethodna provjera integriteta kandidata za mandatara i kandidata za članove Vlade.

Udes na putu Budva - Cetinje, jedna osoba teško povrijeđena

Petak, 14.08.2026 | 15:41

Vozač pik-apa teško je povrijeđen u udesu koji se oko 14 časova dogodio na magistralnom putu od Budve ka Cetinju.

UP: Dronom nadzirana dionica puta Podgorica–Cetinje: Sankcionisani vozači zbog preticanja preko pune linije

Subota, 15.08.2026 | 13:19

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica realizovali su na putnom pravcu Podgorica–Cetinje akciju pojačanog nadzora saobraćaja uz upotrebu drona, usmjerenu na otkrivanje i sankcionisanje saobraćajnih prekršaja koji mogu imati najteže posljedice po bezbjednost svih učesnika u saobraćaju, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

NOVE INFORMACIJE - iPhone 18 Pro biće mnogo skuplji, ali imaće isto memorije?

Subota, 15.08.2026 | 10:13

Čini se da bi iPhone 18 Pro mogao biti značajno skuplji od aktuelnog modela, a prema novim izvještajima neće imati veći osnovni kapacitet skladišta.

Požar u Baošićima: Jedna porodica evakuisana

Subota, 15.08.2026 | 08:38

Požar u Baošićima...

Objavljen raspored - Evo kada Đoković izlazi na teren u Sinsinatiju

Petak, 14.08.2026 | 22:39

Organizatori mastersa u Sinsinatiju objavili su raspored mečeva za subotu.

Lekić: Novac od 90.000 eura je legalno stečen, za svaki euro imam dokaze

Petak, 14.08.2026 | 22:16

Advokat Damir Lekić saopštio je da posjeduje dokaze o porijeklu 90.000 eura koje su pronađene u njegovom automobilu, te da je taj novac, kako je naveo, trebao da bude utrošen za kupovinu porodične nepokretnosti.

Bečić: Vazduhoplovne snage tokom dana izbacile 369 tona vode na požarišta

Petak, 14.08.2026 | 22:03

Vazduhoplovne snage bile su tokom dana angažovane na prioritetnim lokacijama požara u Bijeloj i Baošićima u opštini Herceg Novi, kao i na području Vladimira i Zoganja u opštini Ulcinj, saopštio je  zamjenika premijera i potpredsjednika Vlade za bezbjednost Aleksa Bečić.

Nakon mišljenja ASK: Vlada razriješila Kljajića sa mjesta predsjednika Savjeta za sajber bezbjednost

Petak, 14.08.2026 | 22:00

Vlada Crne Gore razriješila je Jovana Kljajića funkcije predsjednika Savjeta Agencije za sajber bezbjednost, nakon što je Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) ocijenila da ne može istovremeno obavljati tu funkciju i dužnost vršioca dužnosti generalnog direktora Direktorata za infrastrukturu, informacionu bezbjednost, digitalizaciju i e-servise Ministarstva javne uprave.

ASK: Jovan Kljajić ne može istovremeno biti generalni direktor u Ministarstvu i predsjednik Savjeta Agencije za sajber bezbjednost

Petak, 14.08.2026 | 17:10

Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) ocijenila je da Jovan Kljajić, vršilac dužnosti generalnog direktora Direktorata za infrastrukturu, informacionu bezbjednost, digitalizaciju i e-servise Ministarstva javne uprave, ne može istovremeno obavljati i funkciju predsjednika Savjeta Agencije za sajber bezbjednost.

Radovi na Bulevaru Vojislavljevića napreduju: Pogledajte kako izgleda gradilište

Petak, 14.08.2026 | 15:53

Radovi na Bulevaru Vojislavljevića u Podgorici uveliko traju, a snimci iz vazduha pokazuju kako trenutno izgleda jedna od najvažnijih saobraćajnih dionica u južnom dijelu grada. Izgradnja bulevara trebalo bi da doprinese rasterećenju saobraćaja, posebno na području Zabjela, i boljem povezivanju ovog dijela Podgorice sa ostatkom grada.

SUBOTA u znaku toplog vremena - Pročitajte prognozu za PRVI DAN VIKENDA

Petak, 14.08.2026 | 16:00

U subotu nas očekuje preteđno sunčano vrijeme, saopšteno je Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.