Srijeda, 18.09.2024 | 19:43
IZVOR: kolektiv.me

Vujović: Evropska unija će snažno podržati Crnu Goru u reformskim naporima, Vlada apsolutno spremna da uradi svoj dio posla

Napredak Crne Gore u oblastima poput medijske regulative i borbe protiv dezinformacija izuzetno je značajan za evropsku budućnost, zaključeno je na sastanku izmešu novog ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satlera i ministarke kulture i medija, dr Tamare Vujović.




Foto: Ministarstvo kulture i medija

Kako je saopšteno iz Ministarstva kulture i medija, Vujović mu je čestitala na imenovanju, te naglasila da će njegovo bogato iskustvo dodatno ojačati evropski put Crne Gore, isktičući dobijanje IBAR-a kao ključnu prekretnicu u evropskim integracijama.

“Za samo osam mjeseci nova Vlada uspjela je deblokirati proces evropskih integracija zahvaljujući stvaranju evropskog konsenzusa u društvu, te odgovornom radu Vlade i Skupštine, kao i velikim diplomatskim naporima. Spremni smo za nastavak reformi, posebno u oblasti medijskog zakonodavstva, koje su ključne za usklađivanje sa standardima Evropske unije. Nova zakonska rješenja usmjerena su na jačanje slobode i profesionalizma u novinarstvu, borbu protiv govora mržnje i dezinformacija, te promociju medijskog pluralizma”, kazala je Vujović.

U tom kontekstu, Ministarstvo je, kako je dodala, pokrenulo inicijativu za izmjenu Krivičnog zakona, s ciljem strožeg sankcionisanja govora mržnje, prepoznajući njegovu destruktivnu prirodu i ozbiljne posljedice po društvenu harmoniju i ljudska prava.

“Ova inicijativa ima za cilj da doprinese zaštiti svih građana od negativnih efekata govora mržnje, kako u medijima, tako i na društvenim mrežama i drugim digitalnim platformama. U skladu sa novim medijskim zakonima, uvedene su značajne promjene koje dodatno osnažuju transparentnost i odgovornost u medijskom sektoru. Novim zakonima se uvode stroži kriterijumi za medije, kao što su obavezna registracija, samoregulacija, te jasna pravila za zaštitu izvora informacija i sankcionisanje širenja govora mržnje”, navela je Vujović.

U okviru usklađivanja sa evropskim standardima Crna Gora, kako je kazala, implementira ključne evropske akte kao što su EMFA i DSA, s ciljem unapređenja slobode medija, odgovornosti digitalnih platformi i zaštite prava građana u digitalnom okruženju.

Takođe, sagovornici su se saglasili da kultura igra ključnu ulogu u izgradnji evropskih vrijednosti i identiteta, te da je unapređenje kulturnog sektora jedan od prioriteta Ministarstva.

“Kultura je važan temelj za povezivanje ljudi, promociju tolerancije i međusobnog razumijevanja. Evropska unija snažno podržava napore Crne Gore da osnaži kulturnu scenu i unaprijedi kulturne politike, čime se direktno doprinosi jačanju društvene kohezije, istakla je Vujović. Istaknuti su pozitivni primjeri ucesca crnogorskih institucija u projektima prekogranicne saradnje,posebno IPA segmenta,u okviru koje je najnoviji projekat rekonstrukcije tvrdjave Španjola.

Ambasador Satler je istakao da će još snažnije podržati našu državu u reformskim naporima kako bi osigurali da Crna Gora postigne sve neophodne ciljeve za ulazak u Evropsku uniju.

Na kraju sastanka, Vujović je zahvalila na kontinuiranoj saradnji u proteklom periodu sa međunarodnim partnerima, posebno Savjetom Evrope i Evropskom komisijom, u cilju kreiranja modernog i sveobuhvatnog medijskog zakonodavstva, te je istakla posvećenost Crne Gore nastavku reformi na putu ka Evropskoj uniji.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Kos Hrvatskoj: Riješiti preostala bilateralna pitanja sa Crnom Gorom prije pristupanja EU

Srijeda, 26.08.2026 | 14:18

Komesarka EU za proširenje Marta Kos poručila je Hrvatskoj da sa Slovenijom ima posebnu odgovornost u podršci integraciji jugoistočne Evrope i očekuje da će u radu sa Crnom Gorom prevladati duh podrške proširenju i da će preostala bilateralna pitanja biti riješena prije crnogorskog pristupanja Evropskoj uniji.

Zelenski dodijelio Orden slobode Ilonu Masku za doprinos zaštiti ljudskog života i slobode

Srijeda, 26.08.2026 | 12:30

redsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doneo je ukaz kojim se američkom milijarderu i vlasniku kompanije Spejs Iks (Space X) Ilonu Masku dodjeljuje Orden slobode.

Danas nastavak vanrednog zasijedanja Skupštine

Srijeda, 26.08.2026 | 08:07

Nastavak sjednice Šestog vanrednog zasijedanja Skupštine Crne Gore zakazan je za danas sa početkom u 11 časova.

Pelegrini: Samit u Tivtu bio je prekretnica za Crnu Goru; Da nas bude 28 do 2028. godine

Utorak, 25.08.2026 | 14:52

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je danas u Bratislavi da Crna Gora ulazi u odlučujuću fazu evropskog puta sa jasnom ambicijom da do 2028. godine postane 28. članica Evropske unije.

Nikolić: DPS neće podržati zakone o državnom i specijalnom tužilaštvu

Utorak, 25.08.2026 | 13:32

Kada smo podržali ustavne promjene koje se odnose na Državno tužilaštvo, učinili smo to prije svega iz odgovornosti prema evropskom putu Crne Gore. Ali smo tada jasno rekli da je to samo jedna etapa reforme i da ćemo tek kroz zakone i praksu vidjeti kako će nova pozicija tužilaštva funkcionisati, kazao je u Skupštini poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić, dodavši da danas ima ozbiljnu rezervu prema tome kako će ta nova ustavna pozicija izgledati kroz konkretna ovlašćenja VDT-a i GST-a.

Danas nastavak vanrednog zasijedanja Skupštine

Srijeda, 26.08.2026 | 08:07

Nastavak sjednice Šestog vanrednog zasijedanja Skupštine Crne Gore zakazan je za danas sa početkom u 11 časova.

Prvi korak ka novim investicijama: Crna Gora predstavila SAD-u dva strateška projekta

Srijeda, 26.08.2026 | 08:14

Crna Gora je uputila Americi dva projekta, čime je i formalno počela realizacija međudržavnog sporazuma.

Uprava za saobraćaj: Stigle dodatne bilateralne dozvole za Hrvatsku

Srijeda, 26.08.2026 | 09:08

Dodatne bilateralne dozvole za međunarodni drumski prevoz između Crne Gore i Hrvatske stigle su i crnogorskim prevoznicima su dostupne za preuzimanje u Upravi za saobraćaj, saopšteno je iz Uprave.

Zabrana kupanja u Donjoj Lastvi, pronađene bakterije ešerihija koli i enterokoki

Srijeda, 26.08.2026 | 11:04

Analize morske vode sprovedene u okviru redovnog uzorkovanja 18. avgusta, kao i vanrednih uzorkovanja 21. i 24. avgusta, na vodi za kupanje „Donja Lastva 01“ u opštini Tivat, pokazale su da je morska voda na ovoj lokaciji lošeg kvaliteta, odnosno da je broj indikatorskih bakterija ešerihija koli i intestinalni enterokoki iznad graničnih vrijednosti propisanih Pravilnikom, saopšteno je iz JU “Morsko dobro”.

MUP: Službe na terenu, vazduhoplovna podrška usmjerava se u skladu sa razvojem situacije

Srijeda, 26.08.2026 | 09:39

Na teritoriji Crne Gore jutros su aktivni požari na području opština Herceg Novi – Đenovići, Danilovgrada – Ponikvice, Kolašina – Crni Vrh i Maganik, Cetinja – Bijele poljane i Ćumovica, kao i Nikšića – Jasenovo Polje, Krstac, Kuside i Čarađe, dok je požar u mjestu Momče u Kučima u Podgorici lokalizovan, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Pronađite HLAD - U ČETVRTAK i do 38 STEPENI

Srijeda, 26.08.2026 | 15:36

U četvrtak nas očekuje pretežno sunčano vrieme, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Kako stići na Sea Dance: Zbog velikog interesovanja organizovan prevoz sa osam lokacija

Srijeda, 26.08.2026 | 15:31

Za sve festivalske fanove koji planiraju dolazak na Sea Dance, od 28. do 30. avgusta biće organizovan autobuski prevoz sa osam lokacija do mjesta održavanja festivala u Bečićima

Dragoje Leković podnio ostavku na mjesto sportskog direktora Budućnosti

Srijeda, 26.08.2026 | 15:25

Dragoje Leković podnio je ostavku na mjesto sportskog direktora Fudbalskog kluba Budućnost, a kao razlog naveo je profesionalne nesuglasice i, kako je istakao, nepoštovanje hijerarhije u klubu.

Državljanin Crne Gore izručen iz Holandije: Dobio dvije godine zatvora zbog šverca droge

Srijeda, 26.08.2026 | 15:17

Na graničnom prelazu Aerodrom Podgorica danas je uspješno izvršena primopredaja i ekstradicija lica M.R. (31), crnogorskog državljanina, koji je 23. januara 2026. godine uhapšen u Holandiji po međunarodnoj potjernici NCB Interpola Podgorica.

Ako koristite WhatsApp, obratite pažnju na ovu promjenu

Srijeda, 26.08.2026 | 15:11

Sada možete da zamjenite šestocifreni kod jačom lozinkom.

Podgoričanin osumnjičen da je prijetnjama pokušao da iznudi više od 15.000 eura

Srijeda, 26.08.2026 | 14:46

Policija je podnijela krivičnu prijavu protiv A. G. (28) iz Podgorice zbog sumnje da je, uz prijetnje, u tri navrata pokušao da iznudi novac od dvije osobe, u ukupnom iznosu većem od 15.000 eura.

Vrhovni sud produžio pritvor osumnjičenom za teško ubistvo nevjenčane supruge

Srijeda, 26.08.2026 | 14:43

Vijeće Vrhovnog suda Crne Gore, odlučujući o predlogu Višeg državnog tužilaštva u Podgorici od 24. avgusta 2026. godine za produženje pritvora protiv okrivljenog G. B., donijelo je rješenje da mu se pritvor produži za još tri mjeseca, tako da po ovom rješenju može trajati najduže do 27. novembra 2026. godine.

FSCG: Novčane kazne za četiri kluba

Srijeda, 26.08.2026 | 14:36

Disciplinska komisija Fudbalskog saveza Crne Gore novčano je danas kaznila četiri kluba zbog propusta u u dva uvodna kola nove sezone

Kos Hrvatskoj: Riješiti preostala bilateralna pitanja sa Crnom Gorom prije pristupanja EU

Srijeda, 26.08.2026 | 14:18

Komesarka EU za proširenje Marta Kos poručila je Hrvatskoj da sa Slovenijom ima posebnu odgovornost u podršci integraciji jugoistočne Evrope i očekuje da će u radu sa Crnom Gorom prevladati duh podrške proširenju i da će preostala bilateralna pitanja biti riješena prije crnogorskog pristupanja Evropskoj uniji.

Festival „Ćirilicom“ se nastavlja: Večeras književno veče Đorđa Nešića, sjutra premijera opere

Srijeda, 26.08.2026 | 14:12

Deseto izdanje festivala u Starom gradu Budve otvoreno je uz programe posvećene ćirilici, pozorištu i likovnoj umjetnosti. Nakon premijere predstave „Ćirilo i Metodije – Who Are You“ koja je izvedena sinoć, festival večeras donosi književni portret Đorđa Nešića, a sjutra premijeru komične opere „Il segreto di Susan“.