Četvrtak, 19.09.2024 | 14:05
IZVOR: večernjilist.hr

Ženama NISU PRIVLAČNI SREĆNI, već OVAJ TIP muškaraca, pokazuju nova ISTRAŽIVANJA

Žene smatraju sretne muškarce znatno manje seksualno privlačnima u poređenju s muškarcima koji djeluju zamišljeno ili mrzovoljno, prema novoj studiji Univerizitea British Columbia, koja objašnjava privlačnost "loših momaka" i drugih tipova muškaraca.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com

Studija, koja bi mogla podstači i muškarce da se manje smiješe na sastancima te ih podstaći i da promijene svoje profilne slike na internet stranicama za upoznavanje, otkriva dramatične razlike među polovima u načinu na koji muškarci i žene rangiraju seksualnu privlačnost neverbalnih izraza često prikazivanih emocija, uključujući sreću, ponos i sram, piše Science Daily.

Malo je istraživanja ispitalo vezu između emocija i privlačnosti, a ovo je prvo koje izvještava o značajnoj razlici među polovima u privlačnosti osmijeha. Studija, objavljena u časopisu Emotion Američke psihološke zadruge, takođe je prva koja istražuje privlačnost izraza ponosa i srama.

"Iako se pokazivanje srećnog lica smatra ključnim za prijateljske društvene interakcije, uključujući one koje uključuju seksualnu privlačnost, malo je studija zaista ispitalo je li osmijeh zapravo privlačan," kaže profesorica  Džesika Tresi s Odjeljenja za psihologiju UBC-a.

"Ova studija pokazuje da muškarci i žene vrlo različito reaguju na prikaz emocija, uključujući osmijehe."

Više od 1.000 odraslih učesnika ocijenilo je seksualnu privlačnost stotina slika suprotnog pola koje prikazuju univerzalne izraze sreće (široki osmijesi), ponosa (podignute glave,...) i srama (pognute glave, izbjegavanje pogleda). Studija je otkrila da žene najmanje privlače muškarci koji se smiješe i djeluju srećno, a više vole one koji izgledaju ponosno i moćno ili zamišljeno ili mrzovoljno i posramljeno. Suprotno tome, muški s učesnici najviše su seksualno privučeni ženama koje izgledaju srećno, a najmanje onima koje djeluju ponosno i samouvjereno.

"Važno je zapamtiti da je ova studija istraživala prve utiske seksualne privlačnosti prema slikama suprotnog pola," kaže Alek Bil student psihologije na UBC-u i koautor studije. Nismo pitali  učesnike  misle li da bi ti ciljevi bili ‘dobar dečko’ ili ‘suprug’a – zanimao nas je njihov instinktivni odgovor na fizičku, seksualnu privlačnost."

Dodaje da su prethodna istraživanja pokazala da su pozitivne emocionalne osobine i dobra ličnost, vrlo poželjne kod partnera za vezu. Tresi i Bil ističu da druge studije sugerišu kako je ono što ljudi smatraju privlačnim oblikovano vjekovima evolucijskih i kulturnih uticaja. Na primjer, evolucijske teorije sugerišu da su žene privučene muškarcima koji pokazuju ponos, jer to ukazuje na status, kompetenciju i sposobnost pružanja za partnera i potomstvo.

Iako se ova studija fokusirala na seksualnu privlačnost između heteroseksualnih muškaraca i žena u Sjevernoj Americi, istraživači kažu da će biti potrebne buduće studije kako bi se istražio odnos između emocija i seksualne privlačnosti među homoseksualcima i u ne-zapadnim kulturama. Istraživači su otkrili da muškarci ocjenjuju žene privlačnijima nego što žene ocjenjuju muškarce.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Anćeloti: Brazil osvaja Svjetsko prvenstvo odbranom, ne napadom

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 21:57

Selektor fudbalske reprezentacije Brazila Karlo Anćeloti izjavio je da se najveći turniri osvajaju čvrstom odbranom, a ne isključivo napadačkom igrom.

Kako konzumiranje mineralne vode djeluje na vaše zdravlje?

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 21:34

Mineralna voda ima različita djelovanja na vaše zdravlje, a stručnjaci navode da je sigurna za zube ako ne sadrži dodatke. Osim toga, mineralna voda može imati različito djelovanje za probavu.

Vuković: Crna Gora uz podršku MMF-a ide ka Evropskoj uniji

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 21:07

Ministar finansija Novica Vuković sastao se danas sa odlazećim šefom misije Međunarodnog monetarnog fonda za Crnu Goru Srikantom Seshadrijem i njegovim nasljednikom Džefom Denfordom, potvrđujući kontinuitet snažne i sadržajne saradnje u trenutku kada Crna Gora ostvaruje vidljive ekonomske rezultate i ubrzava svoj evropski put.

Camaj: Znamo šta selektor traži od nas i za Ligu nacija ćemo biti pravi

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 20:20

Fudbaleri Crne Gore sjutra od 18 časova dočekuju Sloveniju na Gradskom stadionu u Podgorici.

Spajić: Očekujem da ćemo doći do najboljih rješenja u pregovorima za povećanje plata

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 19:57

Komentarišući pregovore o povećanju zarada i novom Opštem kolektivnom ugovoru sa predstavnicima sindikata, premijer Milojko Spajić je kazao da se zbog krize na Bliskom istoku mora voditi računa o mjerama i reformama koje se donose, ali da je siguran da će sa socijalnim partnerima u daljim pregovorima doći do najboljeg rješenja za građane, prenosi RTCG.

Merc: 80 posto državljana Sirije trebalo bi napustiti Njemačku u naredne tri godine

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 20:31

Njemački kancelar Fridrih Merc je izjavio da bi se 80 posto od više od 900 hiljada sirijskih državljana u Njemačkoj trebalo vratiti u svoju domovinu u naredne tri godine.

SC Derbi pao u finišu u Subotici

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 20:59

U šestom kolu Plej-aut lige regaionalnog takmičenja favorizovani Spartak slavio rezultatom 77:71 (15:13, 18:19, 22:19, 22:20)

Vučić: Podržavam odluku Milanovića, meni tamo nije mjesto

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 20:06

Podržavam odluku Zorana Milanovića da otkaže skup Brdo Brioni, meni tamo nije mjesto, rekao je Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, reagući na odluku predsjednika Hrvatske da otkaže skup na Brionima.

Usvojen budžet Opštine Kotor

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 20:46

Sa 17 glasova odbornika vladajuće većine, u nastavku današnje sjednice SO, usvojena je Odluka o budžetu Opštine Kotor za 2026. godinu.

Leković: Veljovićeva izjava o Belivuku i Miljkoviću dokaz da su granice između policije i mafije bile izbrisane

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 19:05

Izjava Veselina Veljovića da Veljko Belivuk i Marko Miljković „nijesu bili prijetnja jer su bili pod nadzorom“ predstavlja brutalno priznanje onoga na šta smo godinama upozoravali, da problem nije bio samo u postojanju kriminalnih klanova, već prevashodno u njihovim zaštitnicima unutar sistema, saopštio je poslanik Demokratske Crne Gore, Momčilo Leković.