Nedjelja, 22.09.2024 | 21:38
IZVOR: rtcg.me

Čeka se sjednica Odbora - "Što prije staviti tačku na priču o popisu"

Vijest da će rezultati popisa biti objavljeni sredinom oktobra u sjenci je priče o izborima koji su zaokupili pažnju onih koji su mjesecima tražili kontrolu podataka – političara. Zato uprkos sporazumu koji su potpisali s Vladom, kontrole nema, a nema ni naznaka kada bi predstavnici opozicije i manjinskih naroda mogli do Monstata.




Foto: Ilustracija, Pixabay

I dok iz opozicije tvrde da je cijeli proces usporila procedura s tenderima, iz vlasti uvjeravaju da je riječ o nezainteresovanosti kolega i pozivaju da se konačno zakaže sjednica Odbora koji je zadužen za kontrolu popisa, piše RTCG.

Dugo čekani rezultati popisa su na pragu. Biće objavljeni 15. oktobra, a vjerodostojnost onoga što su saopštili u decembru prošle godine - građani će moći da provjere od prvog do sedmog.

"Bitno je da građani znaju to pravo, a svakako ko želi ima sasvim dovoljno vremena da provjeri istinitost podataka", rekao je Darko Dragović iz PES-a.

"Ja bih, ipak, volio da je to malo duži vremenski period, pogotovo imajući u vidu da je početak oktobra, da je to samo dva ili tri dana nakon lokalnih izbora", kazao je Nikola Zirojević iz SD-a.

Vremena da urade ono što su tražili, po svemu sudeći trebaće i političarima, koji su zbog izbora gotovo i zaboravili na popis. Na zanemarivanje obaveza, opoziciju i nacionalne Savjete nedavno su i upozirili iz Monstata jer nijesu sproveli kontrole na određenom uzorku materijala, što je bilo predviđeno Sporazumom koji su potpisali s Vladom.

"Najveći problem bile su složene softverske procedure, procedure tendera za softver i nesređeni registri Ministarstva unutrašnjih poslova. Ako se to ima u vidu, onda je razumljivo da se kasnilo sa svim ostalim radnjama koje su definisane sporazumom", rekao je predsjednik Bošnjačkog vijeća Suljo Mustafić.

"Mi možemo, recimo, evo dajem samo primjer od 1. oktobra pa do datuma objave rezultata popisa da i te provjere sprovedemo. To su te fizičke provjere koje se dešavaju u prostorijama, u prostorijama Monstata na određenom uzorku tih popisnih listića. Tako da ne bih rekao da je to nešto što je problematično", dodao je Zirojević.

Za nerad Odbora za praćenje popisa, Dragović, koopredsjednik tog tijela iz reda vladajućih partija krivi opoziciju. Bilo vlast ili opozicija, neko sjednicu uskoro mora zakazati.

"Smatramo da je sada sve na parlamentarnom tijelu koje treba da delegira svoje predstavnike, dakle predstavnike političkih partija i naravno predstavnike vijeća, odnosno savjeta, koji trebaju da obave svoj dio kontrole unutar same institucije", dodao je Mustafić.

"Pozivam gospodina Rakočeviča da u najkrećem roku sazovemo sjednicu Odbora na kojoj ćemo da razgovaramo o svim problemima ili propustima za koje opozicija smatra da su se desili u dosadašnjem toku popisa", zaključio je Dragović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić-Betel: Crna Gora se nalazi na istorijskoj prekretnici

Utorak, 28.07.2026 | 21:37

Kada postoji istinska volja, pronađe se i put da se državni prioriteti ispune. Veliko je zadovoljstvo što su našu jasnu želju da 2028. postanemo punopravni član Evropske unije prepoznali prijatelji iz Luksemburga, saopštio je premijer Crne Gore Milojko Spajić.

Ćulafić: Usvojen Zakon o hemikalijama

Utorak, 28.07.2026 | 12:45

Skupština Crne Gore usvojila je Zakon o hemikalijama, kojim se dodatno unapređuje pravni i institucionalni okvir za bezbjedno upravljanje hemikalijama u Crnoj Gori, u skladu sa standardima Evropske unije, saopšteno je danas iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.

Milatović položio vijenac na Vučjem Dolu: Sloboda je utkana u temelje Crne Gore

Utorak, 28.07.2026 | 11:31

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović položio je vijenac na Vučjem Dolu, u prisustvu ministra odbrane Dragana Krapovića i načelnika Generalštaba Miodraga Vuksanovića, povodom obilježavanja 150 godina od jedne od najvećih pobjeda u crnogorskoj istoriji, saopšteno je iz Kancelarije za odnose s javnošću predsjednika.

Butorović: Rad, posvećenost i rezultati – Vlada i Skupština postigli istorijsku efikasnost na EU putu

Utorak, 28.07.2026 | 09:58

Crna Gora je u protekle dvije godine ostvarila značajan napredak u zakonodavnoj aktivnosti, a usvajanje 414 zakona u periodu od 23. jula 2024. do 23. jula 2026. godine predstavlja, prema riječima ministra bez portfelja i predsjednika Koordinacionog tijela za usklađivanje i praćenje inspekcijskih nadzora Milutina Butorovića, pokazatelj snažne posvećenosti Vlade i Skupštine evropskom putu države.

Poslanici usvojili izmjene zakona: Žene dobile pravo na menstrualno odsustvo

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 19:40

Poslanici su danas usvojili izmjene i dopune Zakona o zdravstvenom osiguranju, zahvaljujući kojima će žene imati pravo na dva dana plaćenog odsustva mjesečno.

ANKETA: Da li će novo zakonsko rješenje o pravu na menstrualno odsustvo olakšati ženama usklađivanje zdravlja i poslovnih obaveza?

Utorak, 28.07.2026 | 09:31

Poslanici su usvojili zakonske izmjene kojima se ženama sa dijagnostikovanom sekundarnom dismenorejom omogućava pravo na dva dana plaćenog menstrualnog odsustva mjesečno.

Jokić dobio novog trenera – odbio je evroligaša

Utorak, 28.07.2026 | 09:04

Dugogodišnji NBA trener Dejv Jerger postigao je dogovor sa Denver Nagetsima i naredne sezone biće prvi pomoćni trener u stručnom štabu glavnog trenera Dejvida Adelmana.

Preminuo australijski državljanin nakon pada s motora na putu Kotor – Risan

Utorak, 28.07.2026 | 08:59

Australijski državljanin V.Đ. (37) podlegao je povredama nakon što je juče pao sa motora na putu Kotor – Risan, potvrđeno je Portalu RTCG iz Operativno komunikacionog centra Uprave policije.

Crnogorska policija izručila Srbiji osuđenog za ubistvo

Utorak, 28.07.2026 | 08:25

Crnogorska granična policija, juče je deportovala i predala policiji Srbije S.V, koji je osuđen za krivično djelo ubistvo počinjeno ne teritoriji te zemlje.

Turković: Na cijene goriva utiču svjetsko tržište i kurs dolara, država može ublažiti samo dio troškova

Utorak, 28.07.2026 | 10:15

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Tarik Turković saopštio je da Vlada ne određuje cijene goriva u Crnoj Gori, već da one zavise od kretanja cijena nafte i naftnih derivata na svjetskom tržištu, kursa dolara i troškova transporta, ističući da država može uticati samo na dio cijene kroz poresku politiku i zadržavanje umanjenih akciza.

Radunović: Novaković-Đurović svojim saopštenjem potvrdila da je potpisom Opštini HN omogućila da izda dozvolu za betoniranje plaže

Utorak, 28.07.2026 | 14:57

Ministar prostornog planiranja i urbanizma i potpredsjednik NSD, Slaven Radunović, zahvalio se potpredsjesnici URE i njegovoj prethodnici, Ani Novaković-Đurović, jer je, kako navodi, svojim saopštenjem potvrdila njegove tvrdnje da je svojim potpisom omogućila Opštini Herceg Novi da izda građevinsku dozvolu za plažu preduzeću Carine.

Velike promjene na YouTube-u: Platforma ukida zaradu za nekvalitetan AI sadržaj

Utorak, 28.07.2026 | 15:23

Kompanija uvodi stroža pravila.

Hitna pomoć dobila tri nova sanitetska vozila za jedinice u Podgorici, Kotoru i Ulcinju

Utorak, 28.07.2026 | 14:44

Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore dobio je tri nova sanitetska vozila sa kompletnom medicinskom opremom, koja su obezbijeđena u okviru projekta Evropske unije IPA RACE 2.

ChatGPT sada odbija zahtjeve korisnika da piše u stilu poznatih autora

Utorak, 28.07.2026 | 15:15

ChatGPT je počeo odbijati zahtjeve za kopiranje glasova i stilova popularnih autora.

Jedan detalj bio je dovoljan: Džejla Ramović ponovo podgrijala glasine o ljubavi sa Jakovom Jozinovićem

Utorak, 28.07.2026 | 15:07

Ne prestaju spekulacije.

Podgorica: Počinje rekonstrukcija dijela Ulice slobode

Utorak, 28.07.2026 | 14:25

Počinju radovi na rekonstrukciji Ulice slobode od Hercegovačke ulice do Bulevara Svetog Petra Cetinjskog, najavljeno je iz Glavnog grada u objavi na društvenim mrežama.

Sjutra stiže pun Mjesec u Vodoliji: Četiri znaka su na udaru promjena

Utorak, 28.07.2026 | 15:00

Sjutra tačno u 16.35 časova Mjesec će dostići svoj pun potencijal.

Šćepanović sa predstavnicima ambasade SAD: Jačanje strateškog partnerstva i podrška modernizaciji Uprave policije

Utorak, 28.07.2026 | 13:44

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović, zajedno sa otpravnikom poslova ad interim u Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Majklom Kizom, direktoricom programa Stejt departmenta za borbu protiv međunarodne trgovine drogom i sprovođenje zakona (INL) u Crnoj Gori Dini Holder i predstavnikom ICITAP programa pri Ambasadi SAD u Crnoj Gori Elvisom Vukeljem, obišao je Forenzički centar u Danilovgradu.

Kabinet Milatovića: Dvorac Kruševac i park moraju ostati imovina svih građana

Utorak, 28.07.2026 | 13:39

Kabinet predsjednika Crne Gore, Jakova Milatovića saopštio je da je Crna Gora vlasnik kompleksa Kruševac, kao i da je to imovina svih građana.

U Evropi izmjerena rekordna temperatura od 48,8 stepeni Celzijusa

Utorak, 28.07.2026 | 13:21

Da li ste se ikada zapitali gdje je u Evropi izmjerena najviša temperatura? Iako bi mnogi prvo pomislili na zemlje poput Španije ili Grčke, rekordna vrućina zabilježena je mnogo bliže.