Ponedjeljak, 23.09.2024 | 06:54
IZVOR: rts.rs/CNN

Naučnici sačuvali ljudski genom na „MEMORIJSKOM KRISTALU“, može da opstane MILIJARDE GODINA

Naučnici u Ujedinjenom Kraljevstvu su pohranili cijeli ljudski genom na „pet-de memorijski kristal“, u nadi da bi se u budućnosti mogao koristiti kao uzorak za obnovu čovječanstva u slučaju da dođe do izumiranja.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Kristal, koji je razvio tim istraživača u Istraživačkom centru za optoelektroniku Univerziteta u Sautemptonu, takođe bi se mogao koristiti za kreiranje zapisa o biljnim i životinjskim vrstama kojima prijeti izumiranje.

Na memorijskom kristalu može da se pohrani do 360 terabajta informacija milijardama godina i može da izdrži ekstremne uslove, uključujući smrzavanje, požare, direktnu silu udara, kosmičko zračenje i temperature do hiljadu stepeni Celzijusa, navodi Univerzitet u saopštenju za štampu, prenosi Si-En-En.

Kristal je 2014. godine proglašen za Ginisov svetski rekord kao „najizdržljiviji digitalni materijal za skladištenje podataka“.

Tim Kazanskog je koristio ultra-brze lasere da upiše podatke o ljudskom genomu u šupljine veličine samo 20 nanometara (nanometar je oko milijarditi dio metra).

Podaci uskladišteni na kristalu se prevode u pet različitih dimenzija njegovih nanostruktura – visinu, dužinu, širinu, orijentaciju i položaj.

„Pet-de memorijski kristal otvara mogućnosti za druge istraživače da izgrade trajno skladište genomskih informacija iz kojih bi se kompleksni organizmi, poput biljaka i životinja, mogli obnoviti ako nauka u budućnosti to dozvoli“, rekao je Peter Kazanski, profesor optoelektronike, koji je rukovodio timom istraživača na Univerzitetu u Sautemptonu.

Tim je morao da razmotri ko će – ili šta – preuzeti sačuvane informacije u tako dalekoj u budućnosti.

To bi mogla biti inteligencija (vrsta ili mašina) – ili bi se mogla naći u budućnosti tako dalekoj da za nju ne bi postojao referentni okvir. Da bi pomogli onome ko ga pronađe, istraživači su uključili vizuelni ključ.

„Vizuelni ključ upisan na kristal daje pronalazaču znanje o tome koji su podaci pohranjeni unutra i kako se mogu koristiti“, objašnjava Kazanski.

Foto: Ilustracija, Pixabay

Ko ili šta će moći da očita memorijski kristal

„Ovaj rad je impresivan“, smatra Tomas Hajnis, koji vodi istraživanje o skladištenju DNK na Imperijal koledžu u Londonu i nije bio uključen u pomenutu studiju.

Međutim, on kaže da ostaje pitanje kako bi se takvi podaci mogli čitati u budućnosti.

„Ono što je Sautempton predstavio vierovatno ima veću izdržljivost, međutim, postavlja se pitanje: za šta? Buduće generacije? Naravno, ali kako će znati da očitaju kristal? Kako će znati kako da naprave uređaj za čitanje kristala? Da li će uređaj biti dostupan za stotine godina?" pita se Hajnis. „Jedva mogu da povežem svoj deset godina star ajpod i slušam ono što sam tada slušao.“

Za sada, kristal se čuva u Arhivi "Memory of Mankind", vremenskoj kapsuli u slanoj pećini u Austriji.

Kazanski i njegov tim su 2018. godine koristili tehnologiju memorijskog kristala za skladištenje trilogije naučnofantastičnih knjiga Isaka Asimova Foundation, koje su potom lansirane u svemir. Tehnologija je takođe korišćena za čuvanje glavnih dokumenata iz ljudske istorije, uključujući Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima i Magna kartu.

Ranije ove godine, naučnici su otkrili plan za zaštitu zemaljskih vrsta u kriogenom biorepozitorijumu na Mesecu, namijenjen spasavanju vrsta u slučaju katastrofe na našoj planeti.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Koje voće i povrće goji, a koje pomaže kod mršavljenja?

Utorak, 07.04.2026 | 19:36

Jedno od prvih pravila o ishrani koje naučimo jeste da je voće i povrće zdravo, ali oko nekih namirnica stvorili su se mitovi koji ih demonizuju.

Otac Ilona Maska tvrdi da je Epstin živ

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 21:10

Erol Mask, otac Ilona Maska, izjavio je da vjeruje da je američki finansijer i osuđeni seksualni prestupnik Džefri Epstin živ, dovodeći u pitanje zvaničnu verziju njegove smrti i ukazujući na sumnjive okolnosti u zatvoru. 

Rusija: Ukrajina namjerno napala Kaspijski naftovod

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 21:31

Rusija je danas saopštila da su ukrajinski dronovi napali crnomorski terminal Kaspijskog naftovodnog konzorcijuma (CPC), preko kojeg prolazi oko 1,5 odsto svetske snabdevenosti naftom.

Skandal u SAD: Doktor kažnjen sa 14 miliona dolara

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 20:34

Ljekar indijskog porijekla u Americi, doktor Jiteš Patel, i njegova urološka ustanova sa sjedištem u Atlanti, Advanced Urology, pristali su platiti 14 miliona dolara za nagodbu u slučaju saveznih optužbi za prevaru u zdravstvu koja uključuje nepotrebne medicinske postupke na pacijentima.

Dijete se ušunjalo kod vuka: Ostvarili su kontakt

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 18:59

Dijete staro 18 mjeseci zadobilo je lakše povrede nakon što je, bez nadzora, prošlo ispod ograde zoološkog vrta u gradu Herši, u američkoj saveznoj državi Pensilvaniji, i približilo se prostoru u kojem se nalaze vukovi, saopštila je uprava vrta.  

Kalač o izjavi Radunovića: Neozbiljno i neodgovorno iznositi tvrdnje bez konkretnih i provjerljivih dokaza

Četvrtak, 09.04.2026 | 20:13

Predstavnik Evropskog saveza Rožaje Alen Kalač reagovao je na izjavu ministra prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slavena Radunovića koji je kazao da imaju informacije da su prošle godine na skijalištu u izgradnji na Štedimu, kada je pucano sa kosovske strane, hici došli iz kuće bivšeg premijera Kosova Ramuša Haradinaja. Izjava je, kako je kazao, neodgovorna i neozbiljna.

Uhapšen navodni pripadnik organizovane kriminalne grupe u Baru

Četvrtak, 09.04.2026 | 20:11

Barska policija uhapsila je navodnog pripadnika organizovane kriminalne grupe kod kojeg je pronađen pištolj brušenog fabričkog broja i skoro 300 grama kokaina, saopšteno je iz Uprave policije.

Glavni grad: Za poljoprivredu izdvojeno 815 hiljada eura, najviše novca za biznis ideje, stočarstvo i vinarstvo

Četvrtak, 09.04.2026 | 19:55

U Glavnom gradu za ovu godinu opredijeljeno je 815 hiljada eura za podršku poljoprivredi i ruralnom razvoju. Program obuhvata 20 mjera, a najviše sredstava izdvojeno je za biznis ideje u poljoprivredi, stočarstvo i vinarstvo, prenosi RTV Podgorica.

Udes kod Ekonomskog fakulteta

Četvrtak, 09.04.2026 | 19:15

Sudar dva automobila dogodio se oko 18 sati na raskrsnici ulica 13. jula i Jovana Tomaševića u Podgorici, kod Ekonomskog fakulteta.

VDT: Netačni navodi o povećanju zarade Markovića

Četvrtak, 09.04.2026 | 19:05

Vrhovno državno tužilaštvo Crne Gore demantovalo je tvrdnje da je vrhovnom državnom tužiocu Miloradu Markoviću povećana zarada za 90 odsto, navodeći da je riječ o netačnim i obmanjujućim informacijama.

Uhapšena inspektorka Službe komunalne policije i inspekcije Opštine Zeta

Četvrtak, 09.04.2026 | 18:35

Policija je saopštila da su po nalogu tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, uhapsili inspektorku Službe komunalne policije i inspekcije Opštine Zeta M.V. (35).

Ćulafić i Satler: Današnja akcija samo nastavak kampanje “Čuvaj da te čuva”

Četvrtak, 09.04.2026 | 19:40

U okviru nacionalne kampanje “Čuvaj da te čuva” danas je na graničnom prelazu Debeli Brijeg započet ciklus aktivnosti usmjeren na čišćenje ključnih saobraćajnih pravaca i uklanjanje nelegalnog otpada širom Crne Gore, saopštili su iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS).    

Vuković: Jasno je da dinamika zatvaranja poglavlja nije zadovoljavajuća u odnosu na projektovano

Četvrtak, 09.04.2026 | 18:30

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Ivan Vuković kazao je da dinamika procesa zatvaranja poglavlja u procesu pristupanja Evropskoj uniji nije zadovoljavajuća u odnosu na projektovane ciljeve.    

Najubjedljivija pobjeda u istoriji: "Ajkule" deklasirale Veliku Britaniju

Četvrtak, 09.04.2026 | 18:12

Vaterpolo utakmice sa reprezentacijom Velike Britanije predstavljaju pravi raritet, prva je bila 2008. godine u kvalifikacijama za prvenstvo Evrope (18:3), druga prije skoro 14 godina na Olimpijskim igrama u Londonu (13:4), a i u trećoj, na turniru druge divizije Svjetskog kupa na Malti, naravno, ubjedljiva pobjeda Crne Gore - 34:4.

EXIT poziva umjetnike i kreativce iz Crne Gore i povezuje ih sa globalnom kreativnom zajednicom

Četvrtak, 09.04.2026 | 17:48

EXIT 2 Montenegro otvorio je poziv za umjetnike i kreativce iz Crne Gore koji žele da postanu dio realizacije predstojećih događaja, ali i da kroz ovu platformu ostvare vidljivost, umrežavanje i profesionalno povezivanje sa regionalnom i globalnom kreativnom zajednicom.