Ponedjeljak, 23.09.2024 | 09:04
IZVOR: kolektiv.me

Ivanović: Crna Gora će predsjedavati Komitetom ministara Savjeta Evrope

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove dr Filip Ivanović prisustvovao je 22. septembra 2024. otvaranju „Samita za budućnost“ Ujedinjenih nacija. „Samit za budućnost“ predstavlja uvod u ovogodišnju generalnu debatu Generalne skupštine Ujedinjenih nacija i trajaće dva dana, 22. i 23. septembra 2024., saopšteno je iz Vlade Crne Gore.




Foto: Vlada Crne Gore/Saša Matić

"Tokom prvog dana zasijedanja „Samita za budućnost“ države članice Ujedinjenih nacija su konsenzusom usvojile dokument „Pakt za budućnost“. Prethodno, dokument su pratili višemjesečni pregovori tokom kojih se pokušalo doći do odgovarajućih rješenja za zajedničke izazove s kojima se suočavaju sve države".

Kako se navodi u saopštenju, na „Samitu za budućnost“ govoriće najviši i visoki zvaničnici svih država članica Ujedinjenih nacija. Potpredsjednik Ivanović će na Samitu imati izlaganje 23. septembra 2024. godine, a istovremeno učestvovaće i na interaktivnom dijalogu „Budućnost počinje sada“, koji će biti organizovan u okviru Samita.

"Na marginama zasijedanja generalne debate u Njujorku, potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove dr Filip Ivanović sastao se 22. septembra 2024. sa Alanom Baskeom, generalnim sekretarem Savjeta Evrope. Tokom sastanka konstatovan je značaj kontinuiteta rada Savjeta Evrope, koji ove godine obilježava 75 godina postojanja. Naglašena je posvećenost Crne Gore u promociji svih vrijednosti na kojima se temelji Savjet Evrope i ukazano na značaj ekspertize koju ova međunarodna organizacija pruža Crnoj Gori. Potpredsjednik Ivanović podsjetio je sagovornika da će Crna Gora predsjedavati Komitetom ministara Savjeta Evrope u periodu novembar 2026 - maj 2027, te da je već pristupila pripremama. Ovim predsjedavanjem Crna Gora će dodatno demonstrirati posvećenost vrijednostima Savjeta Evrope i raditi na jačanju multilateralizma, jednog od prioriteta vanjske politike Crne Gore", kazali su iz Vlade Crne Gore.

Foto: Vlada Crne Gore/Saša Matić

Ivanović se 22. septembra 2024, u Njujorku sastao sa Brunom Rodrigezom Pariljom, ministrom vanjskih poslova Kube.

"Tokom razgovora potpredsjednik Ivanović ukazao na stabilne višedecenijske odnose dvije države, te spremnost za jačanjem saradnje u oblastima u kojima postoji obostrani interes. Potpredsjednik Ivanović je upoznao ministra Parilju sa kandidaturom Crne Gore za nestalnu članicu Savjeta bezbjednosti za period 2026-2027, kao i sa aktuelnim trenutkom u procesu pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji". 

U okviru svoje radne posjete i učešća na ovogodišnjoj generalnoj debati Ujedinjenih nacija Ivanović se 22. septembra sastao sa Ajmanom Al Safadijem, ministrom vanjskih poslova i iseljenika Hašemitske Kraljevine Jordan.

"Tokom razgovora ukazana obostrana spremnost za jačanje bilateralne i multilateralne saradnje dvije države. Imajući u vidu tradicionalno dobre i prijateljske odnose dvije države, sagovornici ukazali na značaj snaženja obostrano korisne saradnje u oblasti turizma, ekonomije, kulture, konstatujući da postoji prostor za intenziviranje bilateralnih odnosa. Potpredsjednik Ivanović je predstavio kandidaturu Crne Gore za nestalnu članicu Savjeta bezbjednosti za period 2026-2027 i upoznao jordanskog ministra s aktuelnim trenutkom u procesu pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji. Ministar Al Safadi ponovio zainteresovanost Jordana da unaprjeđuje saradnju sa Crnom Gorom, te pozvao potpredsjednika Ivanovića da službeno posjeti Jordan u narednom periodu. Potpredsjednik Ivanović je imao i kraće razgovore sa predsjednicom Republike Sjeverne Makedonije, predsjednikom Vlade Islanda, te ministrima vanjskih poslova Letonije, Sjeverne Makedonije, Bosne I Hercegovine, Albanije, Grčke, Rumunije i Bahreina", zaključeno je u saopštenju Vlade Crne Gore.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Crna Gora cilja članstvo u EU do 2028. godine kao ravnopravna i reformisana država

Utorak, 21.04.2026 | 15:50

Crna Gora ostaje snažno posvećena evropskim integracijama s ambicijom da do 2028. godine postane 28. članica Evropske unije, poručila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević tokom susreta s novinarima iz sedam država članica EU. Ona je istakla da zemlja ulazi u završnu i najzahtjevniju fazu pregovora, u kojoj su ključni fokus sveobuhvatne reforme, jačanje institucija i usklađivanje sa evropskom pravnom tekovinom, uz poruku da Crna Gora u EU želi ući kao spremna i funkcionalna država koja već danas doprinosi stabilnosti regiona.  

Kovačević: Imam drugačiji emotivni odnos prema 21. maju, ali smo spremni da zajedno sa opozicijom osmislimo program proslave

Utorak, 21.04.2026 | 15:02

Na sjednici Skupštine opštine Nikšić, jedna od tema koja je izazvala pažnju bila je obilježavanje 21. maja – Dana nezavisnosti Crne Gore. Predsjednik Opštine Marko Kovačević poručio je da, iako lično ima “drugačiji emotivni odnos” prema tom datumu, postoji spremnost da se u saradnji sa opozicijom osmisli program proslave koji će biti prihvatljiv za sve.

Budva: Jovanović imenovao Nikić i Šabotić na čelo Sekretarijata za komunalno stambene poslove

Utorak, 21.04.2026 | 14:52

Predsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović imenovao je Dražena Nikića za novog vršioca dužnosti sekretara Sekretarija za komunalno stambene poslove.

Gorčević: Crna Gora 2028. kao nova članica koja donosi dodatnu vrijednost Evropskoj uniji

Utorak, 21.04.2026 | 14:45

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević sastala se sa grupom novinara iz sedam država članica Evropske unije, u okviru njihove posjete Crnoj Gori. Tom prilikom predstavljeni su ključni rezultati evropskih integracija, reformska dinamika i prioriteti u završnoj fazi pristupnog procesa.

Gutić sa Goktaš o digitalnoj zaštiti djece i podršci porodici i ranjivim grupama

Utorak, 21.04.2026 | 14:30

Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić boravi u radnoj posjeti Turskoj, gdje se sastao sa ministarkom porodice i socijalnih usluga u Vladi Turske, Mahinur Özdemir Goktaš sa kojim je razgovarao o digitalnoj zaštiti djece i podršci porodici i ranjivim grupama.

Spajić: Biće produžena odluka o smanjenju akciza za gorivo

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 16:46

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić kazao je da će biti produžena odluka o smanjenju akciza za gorivo. To je bio odgovor na pitanje novinara tokom njegovog obilaska radova na mostu na Đurđevića Tari. On je obišao most sa kineskim partnerima i ministrom pomorstva Filipom Radulovićem koji je nakon ostavke bivše ministarke Maje Vukićević zadužen i za Ministarstvo saobraćaja. 

Vremenska prognoza - UTORAK donosi OVE temperature

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 21:43

U utorak se očekuje umjereno do potpuno oblačno vrijeme, povremeno kiša, ponegdje izraženiji pljuskovi i grmljavina.

Mars i Saturn donose probleme: Bika stižu greške iz prošlosti, Jarca opterećuju članovi porodice, Ribama nepredviđeni trokovi

Utorak, 21.04.2026 | 11:00

Konjunkcija Marsa i Saturna u Ovnu jedan je od najintenzivnijih astroloških aspekata.

Mujović: U Zoni KAP-a nikada više deponija opasnog otpada

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 17:22

"Radovi na postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu napreduju jako dobrom dinamikom i ključno je da su u velikoj mjeri završeni kopački radovi i da je plan da se tokom mjeseca aprila završi oko 35% radova na izlivanju betona bazena za biološki tretman mulja.

Iz PES-a predali predlog izmjene zakona o dinastiji Petrović kojim ne traže brisanje riječi “nasilne” iz formulacije o aneksiji

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 21:45

Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Miloš Pižurica predao je danas u skupštinsku proceduru novi predlog izmjena Zakona o statusu potomaka dinastije Petrović Njegoš, kojim se ne predlaže uklanjanje riječi “nasilne” u formulaciji o aneksiji države iz 1918. godine.

Crna Gora cilja članstvo u EU do 2028. godine kao ravnopravna i reformisana država

Utorak, 21.04.2026 | 15:50

Crna Gora ostaje snažno posvećena evropskim integracijama s ambicijom da do 2028. godine postane 28. članica Evropske unije, poručila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević tokom susreta s novinarima iz sedam država članica EU. Ona je istakla da zemlja ulazi u završnu i najzahtjevniju fazu pregovora, u kojoj su ključni fokus sveobuhvatne reforme, jačanje institucija i usklađivanje sa evropskom pravnom tekovinom, uz poruku da Crna Gora u EU želi ući kao spremna i funkcionalna država koja već danas doprinosi stabilnosti regiona.  

Marković: Odnos između Tužilaštva i civilnog društva treba da počiva na otvorenosti i konstruktivnom dijalogu

Utorak, 21.04.2026 | 16:03

Marković održao sastanak sa predstavnicima nevladinih organizacija

Đuričković: Gradski stan vs. Velje brdo

Utorak, 21.04.2026 | 15:39

Odbornik Evropskog saveza u Skupštini Glavnog grada Miloš Đuričković ocijenio je da vlast u Podgorici nije realizovala projekat „Gradski stan“, iako je bio najavljen još 2022. godine, već ga sada, kako tvrdi, zamjenjuje novim projektom „Velje brdo“, uz poruku da se stambena kriza građana koristi u političke i propagandne svrhe.

Kovačević: Imam drugačiji emotivni odnos prema 21. maju, ali smo spremni da zajedno sa opozicijom osmislimo program proslave

Utorak, 21.04.2026 | 15:02

Na sjednici Skupštine opštine Nikšić, jedna od tema koja je izazvala pažnju bila je obilježavanje 21. maja – Dana nezavisnosti Crne Gore. Predsjednik Opštine Marko Kovačević poručio je da, iako lično ima “drugačiji emotivni odnos” prema tom datumu, postoji spremnost da se u saradnji sa opozicijom osmisli program proslave koji će biti prihvatljiv za sve.

Društvene mreže više neće postojati: Ono što dolazi sljedeće potpuno će promijeniti naše živote

Utorak, 21.04.2026 | 15:09

Novi informacijski ekosistem sve više dobija na značaju, sa naglaskom na bliskije veze, „toplije“ medije i sajtove u vlasništvu radnika, piše Anali Njuc.

Mujović – Child: Zelena agenda u fokusu razvoja Podgorice

Utorak, 21.04.2026 | 15:25

Gradonačelnik Podgorice, Saša Mujović, sastao se danas sa zamjenikom generalnog direktora Direktorata za životnu sredinu pri Evropskoj komisiji, Patrickom Childom.

Budva: Jovanović imenovao Nikić i Šabotić na čelo Sekretarijata za komunalno stambene poslove

Utorak, 21.04.2026 | 14:52

Predsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović imenovao je Dražena Nikića za novog vršioca dužnosti sekretara Sekretarija za komunalno stambene poslove.

Gorčević: Crna Gora 2028. kao nova članica koja donosi dodatnu vrijednost Evropskoj uniji

Utorak, 21.04.2026 | 14:45

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević sastala se sa grupom novinara iz sedam država članica Evropske unije, u okviru njihove posjete Crnoj Gori. Tom prilikom predstavljeni su ključni rezultati evropskih integracija, reformska dinamika i prioriteti u završnoj fazi pristupnog procesa.

Gutić sa Goktaš o digitalnoj zaštiti djece i podršci porodici i ranjivim grupama

Utorak, 21.04.2026 | 14:30

Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić boravi u radnoj posjeti Turskoj, gdje se sastao sa ministarkom porodice i socijalnih usluga u Vladi Turske, Mahinur Özdemir Goktaš sa kojim je razgovarao o digitalnoj zaštiti djece i podršci porodici i ranjivim grupama.

Klimenko: Smijenjen kompletan rukovodeći lanac Odjeljenja patrole policije Kijeva

Utorak, 21.04.2026 | 14:17

Ukrajinski ministar unutrašnjih poslova Igor Klimenko saopštio je danas da je kompletan rukovodeći lanac Odjeljenja patrole policije Kijeva smijenjen zbog propusta patrolnih službenika tokom terorističkog napada u Holosijevskom okrugu Kijeva, piše Ukrajinska pravda.