Ponedjeljak, 23.09.2024 | 20:51
IZVOR: gradski.me

Dukaj: Albanski forum ostaje u Vladi uprkos neslaganjima

Albanski forum za sada ostaje u Vladi, uprkos neslaganju po pitanju određenih odluka, poručio je ministar javne uprave u Vladi Crne Gore Maraš Dukaj, u emisiji “Referat” Gradske RTV, autora Marka Vešovića. Ističe da će sa usvajanjem novog Zakona o lokalnoj samoupravi, koji se uskoro očekuje, doći do depolitizacije javne uprave.




Foto: Vlada Crne Gore/ B.Ćupić, arhiva

Uprkos potpisanom sporazumu kojim je precizirano da se o temama koje dijele građane neće glasati dok se prethodno o njima ne postigne saglasnost, Vlada je donijela odluku o podizanju spomenika pokojnom mitropolitu Amfilohiju, zbog čega su Albanski forum i Bošnjačka stranka napustili sjednicu. Dukaj nije precizirao da li će Albanski Forum, zbog navedenih događaja, izaći iz Vlade.

„U ovom momentu ne mogu Vam reći koje će biti konretne odluke Albanskog foruma ali kažem da ćemo uvijek biti tu ako partneri misle da treba da budemo, ukoliko se naravno budemo međusobno ispoštovali i poštovali ono što smo potpisali, i što smo se dogovorili“, kazao je Dukaj.

Govoreći o novom Zakonu o lokalnoj samoupravi, Dukaj je istakao da je Crna Gora najcentralizovanija zemlja na Zapadnom Balkanu.

„Reforma javne uprave jedan jer od ključnih ciljeva bez kojeg ne možemo biti članica EU. Ali, ona mora da krene sa lokalnog nivoa i mora da bude u službi građana. 2022. je, po prvi put u Crnoj Gori, urađena sveobuhvatna analiza sistema lokale samouprave, i ta analiza je jasno pokazala kako da krenemo u odnosu na decentralizaciju, i u odnosu na novi Zakon o lokalnoj samoupravi“, objašnjava Dukaj.

Novi Zakon o lokalnoj samoupravi je, kako kaže, u završnoj fazi.

„Veoma sam srećan što je ovaj zakon rađen na inkluzivni način. Tu smo inkorporirali ne samo sve opštine, nego i NVO sektor, akademsku zajednicu, Univerzitet Crne Gore i naše međunarodne partnere“, objašnjava Dukaj.

Ističe da će za ovaj zakon zatražiti mišljenje Evropske komisije.

„Vjerujem da ćemo veoma brzo dobiti pozitivno mišljenje evropske komisije. Postoje mnoge novine, između ostalog i to da će mnoge opštine dobiti status grada, ali to će zavisiti isključivo od njh samih. MJU je uputio i dvije ključne inicijative a to je neposredan izbor predsjednika opštne i svi izbori u jerdnom danu“, ističe Dukaj.

Cilj je, kako dodaje, decentralizacija vlasti, odnosno da opštine koje imaju oko 14 hiljada stanovnika, konkurišu ili dobiju status grada.

„Šta to podrazumijeva? Da će imati veće ingerencije, od predškolskog obrazovanja, zdravstvene zaštite, prostornog planiranja i urbanizma, što su ključne stvari za jednu lokalnu samoupravu da sama odlučuje“, objašnjava Dukaj.

Inicijative na osnovu kojih bi se predsjednici opština birali neposredno, i svi izbori bi bili u jednom danu.
Ministarstvo javne uprave je već uputilo.

„Jer imamo ovakav sistem gdje svakih tri mjeseca imamo izbore u raznim opštinama, i ne samo to, nego danas imamo rotirajuće predsjednike opština. Predsjednik opštine treba da bude izabran direktno na izborima, odnosno neposredno na izborima“, smatra Dukaj.

Političke partije bi trebalo, kako naglašava, da što prije shvate važnost ovog procesa.

„Samo na taj način ćemo imati ljude koji će imati odgovornost da vode opštinu, da predstavljaju narod u parlamentu i budu izabrani na važnim funkcijama. Tako će bolje raditi svoj posao, to je demokratizacija društva“, navodi Dukaj.

Dodaje da danas imamo odbornike koji, po deset i više godina, nijesu progovorili iz odborničkih klupa.

„Ne što su bili protiv stavova svoje partije, već što ni riječ nijesu progovorili o važnim lokalnim temama, a predstavljaju narod“, objašnjava ministar javne uprave.

Dukaj se osvrnuo i na dešavanja u Opštini Berane.

„Ukoliko se ne budu poštovale odluke i sugestije Vlade, u toj opštini ćemo uvesti prinudnu upravu. Dali smo im rok od deset dana kako bi to završili, u suprotnom ćemo sprovesti tu zakonsku proceduru“, ističe Dukaj.

Dukaj je uvjeren i da će se Zakon o Vladi uskoro naći u skupštinskoj proceduri, i zaključuje da će imati ograničen broj resora, po uzoru na evropske zemlje.

„Mi smo jedina zemlja u regionu koja nema Zakon o Vladi, o ključnoj grani vlasti. Mi smo, kao ministarstvo javne uprave, sve uradili i taj zakon je u Sekretarijatu za zakonodavstvo, i nadamo se da će se tokom trećeg kvartala naći na Vladi i u Skupštini“, poručuje Dukaj.

Govoreći o izvještaju Evropske komisije za EU integracije, Dukaj očekuje da bude mnogo bolji od prethodnog.

„Najbitnije je da ozbiljno koračamo ka EU, sa ciljevima koje smo zacrtali. Do kraja godine bi trebalo da zatvorimo četiri poglavlja. Ono što su nadležnosti MJU mi smo završili, tako da vjerujem da ćemo postići željeni cilj“, zaključuje Dukaj.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Stanić: Napravio sam veliku grešku i zbog toga se iskreno kajem

Ponedjeljak, 05.01.2026 | 11:09

Funkcioner Socijaldemokratske partije Mirko Stanić, oglasio se povodom pisanja medija o njegovom privođenju zbog prekršaja u saobraćaju, poručujući da se kaje.

Neće biti 13. plate i penzije?

Ponedjeljak, 05.01.2026 | 14:35

Bombastično najavljena, na vrijeme predložena, ali ne i realizovana kad je trebalo.

SDT podiglo optužnicu protiv 13 osoba: Osumnjičeni za stvaranje kriminalne organizacije i planiranje ubistva

Ponedjeljak, 05.01.2026 | 10:56

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) je Specijalnom odjeljenju Višeg suda u Podgorici predalo optužnicu protiv 13 osoba. Kako je saopšteno iz SDT-a, okrivljeni su N.V., V.V., G.Č., B.I., O.R., M.K., Ž.V., B.S., I.P., V.V., S.I., M.D. i R.K. 

Voz otišao u Bijelo Polje, vagon ostao u Podgorici, radnik udaljen sa posla

Ponedjeljak, 05.01.2026 | 15:34

Na lokalnom vozu koji je saobraćao iz stanice Bar za Bijelo Polje, sa polaskom iz Bara u 5.13 sati došlo je do propusta vozopratnog osoblja i to konkretno jednog izvršioca koji je odmah nakon saznanja o počinjenom propustu udaljen sa posla od strane izvršne direktorice, Dragane Lukšić, i protiv njega su preduzete dalje mjere u skladu sa internim procedurama i važećim željezničkim propisima. To je saopšteno iz Željezničkog prevoza Crne Gore.

Mitropolija donirala medicinsku opremu KCCG-u

Ponedjeljak, 05.01.2026 | 13:36

“Doniranom opremom omogućava se uvođenje savremenih tehnika nuklearne kardiologije u Centru za nuklearnu medicinu Instituta za onkologiju Kliničkog centra Crne Gore, koje se dominantno odnose na metodu „gated“ SPECT perfuzione scintigrafije miokarda. Ova metoda ima izuzetno visoku osjetljivost i specifičnost u detekciji ishemijske bolesti srca, kao i u procjeni vitalnosti miokarda kod pacijenata koji su preležali akutni infarkt miokarda”, navodi se u saopštenju.  

Nabujala Morača jutros izašla iz korita

Utorak, 06.01.2026 | 09:30

Rijeka Morača jutros je značajno porasla usljed obilnih padavina koje su zahvatile cijelu Crnu Goru. Povećan vodostaj doveo je do izlivanja rijeke na pojedinim dionicama, pri čemu su poplavljena priobalna područja.  

Dubljević slomio ruku, van terena najmanje tri mjeseca

Utorak, 06.01.2026 | 08:37

Košarkaš Saragose Bojan Dubljević polomio je kost u lijevoj ruci i biće van terena najmanje dva mjeseca.

Ćulafić: Takse na izvoz struje iz uglja biće usmjerene u zelene projekte

Utorak, 06.01.2026 | 08:32

Od prvog januara ove godine počinje primjena posebne takse za izvoz električne energije koja je proizvedena na ugalj. Pokušaji da Crna Gora bude oslobođena ove obaveze, odnosno da primjena iste bude odgođena, nisu urodili plodom, i to će za naš elektroenergetski sistem biti veliki izazov, sa kojim se borimo, zajedno, i mislim da smo na putu da se izborimo, kazao je ministar ekologije, odrzivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić povodom primjene posebne take za izvoz električne energije koja je proizvedena na ugalj.

Denver slavio u Filadelfiji sa rezervnim sastavom

Utorak, 06.01.2026 | 08:25

Iako su u Filadelfiju stigli bez gotovo kompletne startne petorke, košarkaši Denvera priredili su pravo iznenađenje i nanijeli Seventisiksersima bolan poraz pred domaćim navijačima.

Danas je Badnji dan - praznik porodičnog zajedništva i pomirenja

Utorak, 06.01.2026 | 08:19

Pravoslavni vjernici u Crnoj Gori danas obilježavaju Badnji dan, uvod u proslavu najradosnijeg hrišćanskog praznika – Božića, dana kada se slavi rođenje Isusa Hrista.

Ministarstvo saobraćaja: Putnicima koji su pretrpjeli štetu obezbijediti besplatne godišnje karte za željeznički prevoz

Ponedjeljak, 05.01.2026 | 21:12

Ministarstvo saobraćaja zatražilo je hitno izjašnjenje svih odgovornih povodom incidenta u kojem je vagon ostao u Podgorici.

Voda sa izvorišta Vučji Studenac nije za piće

Ponedjeljak, 05.01.2026 | 21:07

Podgoričko preduzeće Vodovod i kanalizacija, obavijestilo je potrošače koji se snabdijevaju sa izvorišta Vučji Studenac (potrošači sa teritorije Komana i Bandića) da se voda sa tog izvorišta ne koristi za piće zbog zamućenja.

Delsi Rodrigez položila zakletvu kao privremena predsjednica Venecuele

Ponedjeljak, 05.01.2026 | 21:04

Potpredsjednica Venecuele i ministarka nafte Delsi Rodrigez (56) formalno je položila zakletvu kao privremena predsjednica zemlje u ponedjeljak, nakon što je svrgnuti predsjednik Nikolas Maduro priveden pred sud u Njujorku zbog optužbi za trgovinu drogom.

Premijera filma “Mojkovac – domaćin sjevera” 10. januara u mojkovačkom Centru za kulturu

Ponedjeljak, 05.01.2026 | 20:46

Premijera kratkometražnog turističkog filma “Mojkovac, domaćin Sjevera” biće održana 10. januara u mojkovačkom centru za kulturu, od 18 sati.

MSP Srbije: Duboko žalimo zbog tragične pogibije Stefana Ivanovića

Ponedjeljak, 05.01.2026 | 20:42

Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije duboko žali povodom tragične pogibije državljanina Republike Srbije Stefana Ivanovića, koji je izgubio život u herojskom činu spašavanja ljudi u stravičnom požaru koji se dogodio u skijalištu Kran-Montana u Švajcarskoj, saopštili su večeras iz ministarstva u Beogradu.