Ponedjeljak, 23.09.2024 | 21:31
IZVOR: RTCG

Bešić: Umjesto da Crna Gora sve više liči na Evropu, Evropa sve više liči na nas

U emisiji “Naglas” gledajte stavove sagovornika o odnosima Crne Gore sa zemljama okruženja na putu ka EU. Profesor na FPN-u Miloš Bešić kazao je da se kada se govori o susjedskim odnosima, veoma je bitno staviti sve stvari u odgovarajući kontekst.




Foto: YouTube screenshot/MediaBiro, arhiva

“Moraju se uzeti u obzir stvari koje su se dešavali u zajedničkoj državi – Jugoslaviji, a onda i stavri koje su se dešavale poslije toga”, naveo je on.

Kaže da je situacija u Crnoj Gori specifična jer ima duboko podijeljeno nacionalno biće.

“Pored toga što je pravoslavni korpus podijeljen, ima i veliki broj manjina. I svaka od tih manjina ide ka svojoj matici, na jedan ili na drugi način”, kaže Bešić.

Bešić pojašnjava da je u Crnoj Gori ključan nacionalni identitet.

“Veći broj grupa pravi političke mostove ka zemljama koje doživljavaju kao svoju maticu”, kaže Bešić i dodaje da sve te stvari utiču na regionalne odnose. Ocijenio je da danas imamo situaciju da umjesto da Crna Gora sve više liči na Evropu, Evropa sve više liči na nas.

Ocjenjuje da u skorije vrijeme “nećemo izaći iz okvira nacionalizama”.

Kaže da se danas raspravlja o otvorenim pitanjima jer nijesu riješeni kad je trebalo da budu, i jer ne postoji politička volja.

“Do svega dolazi je su ovdje nerazriješeni odnosi između nacija i država”, istakao je Bešić. Dodaje da imamo i nedoraslu i nezrelu političku elitu.

Bivši ministar vanjskih poslova i diplomata Miodrag Lekić saopštio je da nije siguran da imamo odlične odnose sa susjedima, a što političari često naglašavaju..

“Radije bih radio na jačanju tih odnosa, nego proklamovao dobre odnose. Susjedi inače imaju komplikovane odnose, što potvrđuje i istorija. Odnosi su uvijek delikatni, pa se kaže i da je geografija sudbina”, istakao je Lekić. Susjedi su jedna velika tema, kaže Lekić.

“Tema je veoma kompleksna i zahtijeva ozbiljno vođenje zemlje”, istakao je Lekić.

Istakao je da žali zbog napada na Dubrovnik, i naglasio da je sve to u tom momentu bio dio jedne šire priče.

“Priča nije baš jednostavna”, kaže Lekić. Govoreći o Prevlaci, istakao je da Crna Gora ima mnogo razloga da se bori za Prevlaku, ali da ministri ne rade ništa.

“Pojavila se Rezolucija Savjeta bezbjednosti koja je, na neki način, proglasila Prevlaku ničijom zemljom. Uvaženo je da tu postoji problem, sa argumentima i na jednoj i na drugoj strani. Crna Gora ima ozbiljne argumente da se bori za Prevlaku. U ovoj varijanti, ulaz u Boku Kotorsku je zajednički. Uvijek u istoriji, ko je držao Boku, držao je i Prevlaku. To je jedno veoma delikatno pitanje. Ali ministri ništa ne rade”, istakao je on.

Novinar i publicista iz Dubrovnika Luka Brailo kazao je da su se neka otvorena pitanja koja je Hrvatska imala sa Crnom Gorom stavila “ispod tepiha” nakon što se bivši šef države Milo Đukanović izrazio žaljenje u Cavtatu.

“Posebno su pod tepih stavljene stvari za vrijeme vlade Ive Sanadera. I Plenkovićeva vlada je nastavila s istim ponašanjem sve do Rezolucije o Jasenovcu. Tek nakon toga su s obje strane izbile strelice, frcaju iskre i dolazi se do toga da, nakon što se pričalo da je situacija bolja, najednom se opet pojavilo ono što je bio problem 90-ih godina”, istakao je Brailo.

Istakao je da je, recimo po pitanju Prevlake, sve puno nekakve “verbalne parade”, već 30 godina.

Brailo kaže da vojna sukcesija na području bivše Jugoslavije nije završena. To je istakao govoreći o brodu Jadran, i naveo da i u tom slučaju nije ozbiljno rađeno na rješavanju tog pitanja, te da neke komisije zadužene za praćenje ovih pitanja godinama djeluju bez rezultata.

Istoričar Goran Cvjetinović ocjenjuje da je došlo do zaoštravanja odnosa između Hrvatske i Crne Gore.

“Ja bih podijelio odnose Hrvatske i Crne Gore na područje problema Dubrovnika i Crne Gore, jer svi problemi su vezani za Dubrovnik. Hrvatska generalno i ne obraća pažnju na Crnu Goru, fokus joj je na BiH”, istakao je on.

Ističe da Hrvatska zapravo treba da pomogne proevropskim snagama, a da pritom misli na premijera Milojka Spajića. Dodaje da neka otvorena pitanja još uvijek nijesu riješena.

“Mi ratni dio nijesmo ni riješili. Ta četiri batinaša iz Morinja, nije to to. Nijesu oni došli sami jer nijesu imali šta raditi. Nijesmo riješili ni ratnu štetu. Ono što piše na ploči u Morinju je strašno. Sadržaj na ploči je uvredljiv i trebao bi biti uvredljiv i za dobar dio Crnogoraca. Jer tamo piše da je uslijed velikosrpske agresije taj logor poslužio da bi se osramotilo ime i duh Crne Gore. Mi znamo ko je vodio vojsku, postoje zapisi ko je organizovao priču i hajku na Dubrovnik. To nijesu ona četiri batinaša, niti dva admirala. Dubrovnik je spaljen do temelja, i mi smo sve to zaboravili jer su međunarodne sile dogovorile da je ovaj sad dobar momak jer je okrenuo leđa ovome u Beogradu, i mi smo sve to zaboravili”, istakao je Cvjetinović

Kaže da će to i dalje opterećivati odnose.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

PES Mojkovac: DPS ima sindrom kolektivne amnezije, kognitivnu disonancu ili nešto treće?

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:49

DPS ima sindrom kolektivne amnezije, kognitivnu disonancu ili nešto treće, upitali su iz mojkovačkog PES-a.    

Kurti: Prioritet izabrati predsjednika Kosova prije isteka roka i izbjeći vanredne izbore

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:12

Kosovski premijer Aljbin Kurti izjavio je danas da je glavni politički prioritet u ovom trenutku izbjegavanje prijevremenih parlamentarnih izbora te dodao da postoji realna mogućnost da u narednih nekoliko dana bude izabran novi predsjednik Kosova.

Nikolić Šćepanoviću: Budite odgovorni pa saopštite koji visoki zvaničnik Srbije vam je rekao da je neizručenje Marovića politički dogovor?

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:04

Poslanik Andrija Nikolić (DPS) osvrnuo se na izjave Šćepanovića da mu je jedan visoki zvaničnik Srbije kazao da je pitanje neizručenja Svetozara Marovića politički dogovor.

Abazović: Da sam Aco Đukanović bio bih prezadovoljan

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 18:27

Pozdravljam akcije protiv Veselina Barovića i Aca Đukanovića, ali mislim da familiji Đukanović nijeste mogli da napravite veću uslugu.

Makron iznenada naredio povećanje broja nuklearnih bojevih glava

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 18:18

Francuska će povećati svoj nuklearni arsenal i ojačati kapacitete odvraćanja usljed rastućeg rizika da bi globalni sukobi mogli preći nuklearni prag, poručio je francuski predsjednik Emanuel Makron.  

Agencija za zaštitu životne sredine: Gradacija potkornjaka u NP „Prokletije“ zahtijeva stručno i naučno utemeljene mjere, a ne masovnu sječu

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:56

Agencija za zaštitu životne sredine povodom u medijima iznesenim navodima, obavještava javnost o podnošenju krivične prijave protiv odgovornog lica u Agenciji, sanitarnim mjerama i realnim uzrocima gradacije potkornjaka u NP „Prokletije”. Saopštenje prenosimo integralno:

Đuretić: Navodi iz prijave, za koju sam saznala iz medija, u potpunosti neosnovani, NP sprovodili zakonom definisane mjere

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:52

Direktorice JP Nacionalni parkovi Crne Gore Marinela Đuretić reagovala je povodom informacije o podnošenju krivične prijave protiv nje i bivših direktora ovog preduzeća Aleksandra Bulatovića i Vladimira Martinovića, kao i protiv direktora Agencije za zaštitu životne sredine Milana Gazdića, koji su osumnjičeni uništenje životne sredine i pričinjenu materijalnu štetu od preko pet miliona eura. Đuretić je kazala da su navodi iz prijave, za koju je saznala iz medija, u potpunosti neosnovani, i da je preduzeće na čijem je čelu sprovodilo zakonom definisane mjere.

PES Mojkovac: DPS ima sindrom kolektivne amnezije, kognitivnu disonancu ili nešto treće?

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:49

DPS ima sindrom kolektivne amnezije, kognitivnu disonancu ili nešto treće, upitali su iz mojkovačkog PES-a.    

U banjalučkom vrtiću preminula beba, u toku uviđaj

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:34

U jednom banjalučkom vrtiću danas je preminula devetomjesečna beba, prenosi N1 BiH.

Teorija zavjere pala u vodu, bio je to pravi Džim Keri

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:19

Dodjela nagrada Cezar našla se u centru neobične kontroverze nakon što su se društvenim mrežama proširile teorije zavjere da se na ceremoniji u Parizu nije pojavio pravi Džim Keri, već njegov “dvojnik”.

Kurti: Prioritet izabrati predsjednika Kosova prije isteka roka i izbjeći vanredne izbore

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:12

Kosovski premijer Aljbin Kurti izjavio je danas da je glavni politički prioritet u ovom trenutku izbjegavanje prijevremenih parlamentarnih izbora te dodao da postoji realna mogućnost da u narednih nekoliko dana bude izabran novi predsjednik Kosova.

Nikolić Šćepanoviću: Budite odgovorni pa saopštite koji visoki zvaničnik Srbije vam je rekao da je neizručenje Marovića politički dogovor?

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:04

Poslanik Andrija Nikolić (DPS) osvrnuo se na izjave Šćepanovića da mu je jedan visoki zvaničnik Srbije kazao da je pitanje neizručenja Svetozara Marovića politički dogovor.

Evroliga odgodila ukupno tri utakmice

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 18:44

Evroliga je nakon meča Hapoel – Pariz odgodila još dvije utakmice.  

Makron iznenada naredio povećanje broja nuklearnih bojevih glava

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 18:18

Francuska će povećati svoj nuklearni arsenal i ojačati kapacitete odvraćanja usljed rastućeg rizika da bi globalni sukobi mogli preći nuklearni prag, poručio je francuski predsjednik Emanuel Makron.  

Ibrahimović razgovarao sa šefovima diplomatija Jordana, Egipta i Kuvajta: Crna Gora će nastaviti da podržava inicijative koje doprinose smanjenju tenzija

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 18:04

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović razgovarao je u odvojenim telefonskim pozivima sa potpredsjednikom Vlade i ministrom vanjskih poslova Jordana Ajmanom Safadijem, ministrom vanjskih poslova Egipta Badrom Abdelatijem, kao i ministrom vanjskih poslova Kuvajta Džarahom Džaber al-Ahmad al-Sabahom, i tom prilikom ocijenjeno je da će Crna Gora nastaviti da podržava inicijative koje doprinose smanjenju tenzijasaopšteno je iz njegovog resora.