Ponedjeljak, 23.09.2024 | 21:48
IZVOR: N1

Zašto treba da nosimo čarape kad spavamo: Dokazano pomaže

Prva stvar koju mnogi od nas urade kada legnu jeste da skinu čarape, bez obzira na temperaturu ili godišnje doba. Međutim, ovaj ritual odlaska na spavanje može uticati na to koliko brzo zaspite i na kvalitet vašeg sna, piše Tom’s Guide.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Iako postoji mnogo stvari koje vam mogu pomoći da zaspite, kao što je ulaganje u najbolji dušek za vaše tijelo i potrebe za spavanjem, nošenje čarapa je iznenađujući metod, pogotovo zato što mnogi od nas mogu da se osjećaju neprijatno dok nose čarape cijele noći, prenosi Danas.

Međutim, dokazano je da nošenje čarapa u krevet pomaže da brže zaspite i imate kvalitetniji san. Stručnjaci za spavanje objasnili su kako i zašto funkcioniše ovaj metod tokom cijele godine.

Mogu li čarape da vam pomognu da brže zaspite?

Da, nošenje čarapa može vam pomoći da brže zaspite. I iznenađujuće, nije zato što vas griju. Zapravo je suprotno. Kada smo pospani, naša tjelesna temperatura polako opada, što za naše tijelo znači da smo spremni da zaspimo.

Kada nosimo čarape, dolazi do procesa koji se zove distalna vazodilatacija. Ovaj proces povećava cirkulaciju krvi u stopalima i na taj način pomaže tijelu da brže dostigne optimalnu temperaturu za spavanje. Umjesto da zagrijeva naša stopala i samim tim poveća našu ukupnu tjelesnu temperaturu, kao što možemo očekivati, zapravo se snižava naša tjelesna temperatura.

„Zagrijevanje stopala šalje signal vašem mozgu da snizi temperaturu, što je znak da je vrijeme za odmor. To vam pomaže da brže zaspite“, rekla je dr Čelsi Peri, vlasnica Sleep Solutions i članica američke Akademija za medicinu spavanja i Američka akademija za stomatološku medicinu spavanja.

Kako vam čarape pomažu da zaspite?

Postoje i neki dokazi koji sugerišu da ljudi koji nose čarape spavaju dublje i duže. Objašnjenje je jednostavno, dr Peri kaže da nošenje čarapa može „da vam pomogne da zaspite dublje održavajući tjelesnu temperaturu stabilnom tokom cijele noći“.

„Stabilno, toplo okruženje za vaša stopala može smanjiti ometanja, čineći vaš san kontinuiranijim“, dodala je ona. Što manje ometanja imate, bolji je kvalitet vašeg sna. Bez ovih ometanja, veća je vjerovatnoća da ćete doživjeti dublje cikluse spavanja.

Pored toga, gubimo mnogo tjelesne toplote kroz ruke, stopala i glavu. Dakle, osiguravajući da su vam stopala topla tokom cijele noći, vaše tijelo će moći lakše da se nosi sa drugim gubicima toplote. Što znači da je malo vjerovatno da ćete se noću probuditi kada vam je hladno.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Kako će izgledati vjenčanje godine? Spektakl je garantovan, koštaće oko tri miliona dolara

Četvrtak, 18.06.2026 | 21:58

Predstojeće vjenčanje pop zvijezde Tejlor Svift i NFL igrača Travisa Kelsija, koje bi prema pisanju Page Sixa trebalo da bude održano 3. jula u njujorškom Medison Skver Gardenu, moglo bi da preraste u jedan od najspektakularnijih događaja u svijetu poznatih.

Vens: Izrael mora da poštuje mirovni sporazum

Četvrtak, 18.06.2026 | 21:40

Potpredsjednik SAD, Džej Di Vens izjavio je da Izrael mora da poštuje mirovni sporazum za Iranom, za koji je rekao da je dobar za njih, ističući da napadi u Bejrutu u kojima ubijaju civile "nisu prihvatljivi".

Devetogodišnji dječak povrijeđen u saobraćajnoj nezgodi u Bijelom Polju

Četvrtak, 18.06.2026 | 21:28

Devetogodišnji dječak V. O. hitno je transportovan u bjelopoljsku bolnicu nakon saobraćajne nezgode u naselju Gubavač, na putu koji vodi prema Bistrici.

Netanjahu: Izraelske SNAGE OSTAJU U LIBANU koliko god je potrebno

Četvrtak, 18.06.2026 | 21:13

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da će izraelske snage ostati u južnom Libanu koliko god to bude potrebno za bezbjednosne potrebe Izraela.

Drevni hrast iz legende o Robin Hudu se osušio nakon 1.200 godina

Četvrtak, 18.06.2026 | 21:00

Major Oak, 1.200 godina star hrast iz Sherwoodske šume u Nottinghamu, nije olistao ovog proljeća i smatra se da je uginuo, saopštilo je u četvrtak Kraljevsko društvo za zaštitu ptica.

Desetka za Mesija i Vozinju

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:45

Prvo kolo na Mundijalu po ocjeni sajta "Sofascore" obilježili su neponovljivi Argentinac Lionel Mesi i Vozinja, golman Zelenortskih Ostrva.

Vršnjačko nasilje ostavlja trajne posljedice: Stručnjaci traže snažniju zaštitu djece

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:30

Dok se pokreću nove inicijative za veću zaštitu djece u školama, pitanje vršnjačkog nasilja ponovo je u fokusu javnosti. Stručnjaci upozoravaju da je neophodno više kvalitetnog vremena provoditi sa djecom, ali i da institucije moraju odlučnije odgovoriti na ovaj problem.

Klikovac Spajiću: Promijenite savjetnike, možda i dalje rade za DPS

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:18

Odbornik Demokratske partije socijalista (DPS), Andrija Klikovac, kazao je da je premijer Crne Gore i lider Pokreta Evropa sad, Milojko Spajić, svojom današnjom izjavom o navodnoj saradnji DNP-a i DPS-a, potvrdio da PES stoji iza iza štetnog plana uvođenja prinudne uprave u Podgorici, koji je propao.

Milatović doputovao u Astanu, sastaće se sa najvišim zvaničnicima Kazahstana

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:10

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović doputovao je u Astanu, gdje će sa najvišim zvaničnicima Kazahstana razgovarati o jačanju političkog dijaloga, ekonomske saradnje, investicija i povezivanja dvije države.

Češka podbacila, Južna Afrika zasluženo do boda

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:02

Drugo kolo na Mundijalu je otvoreno remijem – Češka i Južna Afrika su danas u Atlanti igrali 1:1.