Utorak, 24.09.2024 | 09:41
IZVOR: kolektiv.me

Ivanović učestvovao na „Samitu za budućnost“ Ujedinjenih nacija

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove dr Filip Ivanović imao je 23. septembra 2024. obraćanje tokom plenarnog dijela „Samita za budućnost“.




Foto: Vlada Crne Gore/Saša Matić

"Potpredsjednik Ivanović je pozdravio usvajanje „Pakta za budućnost“ i konsenzus postignut tim povodom, istakavši da je u pitanju ambiciozan dokument koji treba da ponudi smjernice za rješavanje globalnih izazova. Iskazavši podršku naporima generalnog sekretara UN i njegovoj „Novoj agendi za mir“, potpredsjednik Ivanović je u svom govoru pozvao na jačanje uloge UN u procesu razoružanja, akcentujući značaj kolektivne bezbjednosti u kontekstu prevencije konflikta", saopšteno je iz Vlade.

Takođe, naglasio je da aneksi „Pakta za budućnost“ – „Globalni digitalni sporazum“ i „Deklaracija za buduće generacije“ – predstavljaju smjernice za premošćavanje svjetskog digitalnog jaza i šalju snažnu poruku motivacije o jačanju učešća mladih u procesu donošenja odluka.

Istog dana, 23. septembra 2024, Ivanović je uzeo učešće na interaktivnom dijalogu u okviru „Samita za budućnost“, tematski naslovljenom „Budućnost počinje sada: unaprjeđenje globalnog sistema za sadašnje i buduće generacije“.

"Tokom svog učešća na navedenom panelu, potpredsjednik Ivanović je upoznao visoke predstavnike država članica UN o naporima koje Crna Gore preduzima kako bi ispunila ciljeve održivog razvoja i na taj način dala svoj doprinos u implementaciji Agende 2030. U sklopu svojih aktivnosti tokom „Samita za budućnost“, potpredsjednik Ivanović je učestvovao na prijemu na visokom nivou za šefove delegacije u organizaciji Njemačke i Namibije, tokom kojeg je imao kraći razgovor s kancelarom Njemačke Olafom Šolcom", zaključeno je u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Milatović stigao u Kairo: Posjeta Egiptu za novu fazu konkretne saradnje

Nedjelja, 19.07.2026 | 14:08

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović doputovao je u Kairo, čime je započeo zvaničnu posjetu Arapskoj Republici Egipat, koja će trajati od 19. do 21. jula. Crna Gora i Egipat ove godine obilježavaju 20 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa, a posjeta na predsjedničkom nivou predstavlja važan iskorak i priliku da dugogodišnje prijateljstvo dvije države dobije snažniji politički, ekonomski i institucionalni sadržaj.

Dragomanović izabran za predsjednika kotorskog, Nurković na čelu rožajskog DPS-a

Nedjelja, 19.07.2026 | 12:01

Na juče održanim neposrednim unutarpartijskim izborima za predsjednika Opštinskog odbora Demokratske partije socijalista (DPS) Kotor izabran je Srđan Dragomanović, a za predsjednika Opštinskog odbora DPS Rožaje Mirza Nurković.

Vučić o Radiću: Nadležni organi da rade svoj posao, niko nikada nije koristio zvučni top

Nedjelja, 19.07.2026 | 09:57

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je sinoć, na stranačkom okupljanju u Vladimirovcima u opštini Alibunar, da tužilaštvo i nadležni organi treba da rade svoj posao u slučaju osumnjičenog analitičara Aleksandra Radića.

Milatović u zvaničnoj posjeti Egiptu: Fokus na investicijama, trgovini i turizmu

Nedjelja, 19.07.2026 | 09:13

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović boraviće od 19. do 21. jula u zvaničnoj posjeti Egiptu.

Tramp: Pogibija američkih vojnika u Jordanu tragedija

Nedjelja, 19.07.2026 | 08:26

Pogibija američkih vojnika tragedija, ali je misija u Iranu i dalje od ključnog značaja, izjavio je predsjednik SAD Donald Tramp.

Koliko klima u automobilu povećava potrošnju goriva?

Nedjelja, 19.07.2026 | 14:53

Klima-uređaj je tokom ljetnjih mjeseci gotovo neizostavan u automobilu, ali njegova upotreba povećava potrošnju goriva.

"Otvorite njen profil i pogledajte": Sin Britni Spirs žestoko odgovorio na bizarne tvrdnje

Nedjelja, 19.07.2026 | 15:07

Džejden stao u odbranu majke.

Veliki požar između Prage i Krnova, na terenu vatrogasci i Avio-helikopterska jedinica

Nedjelja, 19.07.2026 | 14:41

Nikšićki vatrogasci treći dan gase veliki šimski šumski požar u rejonu između sela Prage i Krnova

Jedna osoba stradala u požaru u Zagrebu

Nedjelja, 19.07.2026 | 15:07

U požaru koji je izbio sinoć oko 3 sata u zagrebačkom naselju Borovje, smrtno je stradala jedna osoba, javlja HRT.

Tuhel: Ovaj tim ima nešto veoma posebno

Nedjelja, 19.07.2026 | 15:23

Selektor Engleske Tomas Tuhel kazao je nakon osvajanja trećeg mjesta na Svjetskom prvenstvu, da je njegov tim protiv Francuske odigrao dva različita poluvremena, jer je umor učinio svoje.

Povratak Grka - Cicipas napokon do 13. trofeja

Nedjelja, 19.07.2026 | 14:30

Stefanos Cicipas pobijedio je Rafaela Kolinjona u finalu turnira u švajcarskom Gštadu– 6:4, 6:7(3), 6:3.

Mladi vaterpolisti četvrti u Grčkoj

Nedjelja, 19.07.2026 | 15:00

Mlada vaterpolo reprezentacija Crne Gore je kao četvrtoplasirana završila Balkanske igre u Grčkoj.

Ponedjeljak donosi SUNČANO i TOPLO VRIJEME - Očekuju nas OVE TEMPERATURE

Nedjelja, 19.07.2026 | 15:30

U ponedjeljak nas očekuje pretežno sunčano i veoma toplo vrijeme saopštili su iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Instituta za biologiju mora: Zbrinuta povrijeđena morska kornjača, pred njom dug oporavak

Nedjelja, 19.07.2026 | 14:23

Zahvaljujući blagovremenoj reakciji građana koji su uočili povrijeđenu morsku kornjaču u luci Bar, ekipa Instituta za biologiju mora Univerzitet Crne Gore zbrinula je životinju koja je ostala bez značajnog dijela oklopa najvjerovatnije usljed sudara sa plovilom ili od udara propelera.

Ćulafić: MERS podržao osam ekoloških projekata, izrada košta 447.028, kroz subvencije obezbijeđeno 290.720 eura

Nedjelja, 19.07.2026 | 13:58

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, posredstvom Eko-fonda, podržalo je osam projekatnih zadataka čija će izrada koštati 447.028 eura, od čega je kroz subvencije tog preduzeća biti obezbijeđeno ukupno 290.720 eura, saopštio je ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić.