Četvrtak, 26.09.2024 | 19:56
IZVOR: zadovoljna.rs

Koje cvijeće se sadi u oktobru: Ove otporne biljke biće najljepše kad bude najhladnije

Oktobar je savršen mjesec za sadnju cvijeća koje će vas obradovati u proljeće i jesen. Istraživanjem različitih vrsta biljaka koje možete posaditi, obezbijedite svom vrtu živopisne boje i mirise. Pripremite se za hladnije mjesece i uživajte u plodovima svog rada narednih sezona.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Aster

Aster je jedna od najpopularnijih jesenjih biljki koja obogaćuje vrtove svojim šarenim cvjetovima. Ove biljke su otporne na hladnoću i cvjetaju do prvih mrazeva, a mogu se saditi i u proljeće i u jesen. Odaberite sunčano ili djelimično sjenovito mjesto sa dobro dreniranim tlom. Pripremite tlo tako što ćete ga obogatiti kompostom ili stajskim đubrivom. Sadite biljke na razmaku od 30 do 45 cm, a dubina sadnje treba biti slična visini korijena. Zalijte nakon sadnje kako biste pomogli uspostavljanju.

Aster zahtijeva redovno zalivanje, posebno tokom sušnih perioda. Mulčiranje oko biljaka može pomoći u očuvanju vlage i smanjenju rasta korova. Tokom vegetacije, dodajte tečno đubrivo svake 4-6 nedelja za bolji rast i cvjetanje. U jesen, nakon što cvjetovi uvenu, obrežite stabljike kako biste podstakli zdrav rast sljedeće sezone.

Hrizantema

Hrizanteme su najpoznatije jesenje cvijeće koje obogaćuje dvorišta i terase. Ova vesela biljka raste u obliku žbuna i dolazi u raznim bojama, pri čemu su žute najistaknutije, dok su narandžaste, crvene i roze takođe veoma popularne.

Idealno je saditi ih na sunčanim mjestima u proljeće ili ranu jesen, ali ih treba zaštititi od jakih vetrova. Kada ih sadite, ne treba ih previše duboko zakopavati—dovoljno je samo pokriti korijen i obilno zaliti nakon sadnje. Tokom cvjetanja, zalivajte ih svakodnevno i koristite tečno đubrivo kako biste poboljšali njihov izgled.

Kada procvjetaju, skratite stabljike, a na kraju sezone skratite biljku gotovo do zemlje. Ako planirate da posadite više hrizantema na jednom mjestu, ostavite razmak od oko 40 cm između njih kako bi im bilo dovoljno prostora za rast.

Ljubičice dan i noć

Ako volite ljubičice, oktobar je pravo vrijeme za njihovu sadnju. Ove biljke mogu da prežive u hladnijim uslovima i cvijeće će se pojaviti na proljeće. Sadite ih u dobro drenirano tlo i obezbijedite im malo sjenke.

Prilikom sadnje, postavite biljku na dubinu koja odgovara visini korijena i dobro je zalijte.

Održavajte tlo umjereno vlažnim, ali pazite da ne pretjerate sa zalivanjem, jer prekomjerna vlaga može uzrokovati truljenje korijena. Tokom vegetacije, hranite je tečnim đubrivom na svake 4-6 nedjelja kako biste podstakli bujniji rast i cvjetanje. Kada cvjetovi počnu da venu, obrežite uvenule djelove kako biste podstakli nove cvjetove. Ljubičica dan i noć će vas nagraditi svojim divnim bojama i mirisima tokom cijele sezone!

Lukovice – lale i narcisi

Lale i narcisi sade se u jesen, obično od septembra do novembra, kako bi se ukorijenili prije zime i cvjetali u proljeće.

Odaberite sunčano ili djelimično sjenovito mjesto sa dobro dreniranim tlom. Lale se sade na dubini od tri puta većoj od visine lukovice, dok se narcisi sade na dubinu od oko 15 cm. Razmak između lukovica treba biti oko 10-15 cm.

Nakon sadnje, dobro zalijte lukovice. Tokom rasta, redovno zalivajte, ali izbjegavajte prekomjerno zalivanje kako ne bi došlo do truljenja. Kada cvjetovi procvatu, možete dodavati tečno đubrivo na svake 4-6 nedelja. Nakon cvjetanja, ostavite lišće da se osuši prirodno, jer tako biljke sakupljaju hranljive materije za sljedeću sezonu.

Kukurek (zimska ruža, božićna ruža)

Ova biljka može da cveta čak i tokom zime, a njeni cvjetovi donose dašak boje i ljepote u hladnim mjesecima. Cvjeta kasno u zimu i rano u proljeće, pa se često sreće prije nego što se snijeg otopi. Može da izdrži mraz do -15°C, a zemlja mora da bude dovoljno vlažna i plodna i da ima dobru drenažu.

Može se razmnožavati pomoću sjemena ili vegetativnim deljenjem. Setva sjemena se obavlja kasno u jesen ili proljeće, kada prođe cvjetanje. Ako se sjetva obavlja u staklenicima, treba im obezbijediti niže temperature za rast. Biljka koja je na ovaj način uzgojena, procvjetaće tek za 3 – 4 godine. Gaji se u grupama od 3 – 4 biljke.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Mujović: Referendum u Zeti zloupotreba demokratije i dobre evropske prakse

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 14:20

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović je istakao za Radio Crne Gore da referendum u Zeti ne smatra paznikom demokratije kako to neki karakterišu, već zloupotrebom demokratije i dobre evropske prakse

Mujović: Ne želim da budem gradonačelnik sa vezanim rukama i koji će tiho egzistirati u fotelji

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 19:48

Ne želim da budem gradonačelnik sa vezanim rukama, sa minorim budžetom, sa prljavim ulicama, lošom infrastrukturom i bez mogućnosti da se bilo šta uradi.

Završena sanacija pasarele na Zlatici; Mujović: Novi izgled nadzemnog prolaza i veći nivo bezbjednosti za pješake

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 13:24

Gradonačelnik Podgorice prof. dr Saša Mujović, sa saradnicima, obišao je danas završene radove na sanaciji pasarele na Zlatici. Tom prilikom Mujović je naglasio da su radovi uspješno završeni, da su trajali tri mjeseca i da su koštali Glavni grad 165.000 eura.

Državljaninu Srbije zabranjen ulazak u Crnu Goru na godinu dana, kažnjen i sa 300 eura

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 18:20

U selu Njeguši, na javnom mjestu, natpisom vrijeđao državljane Crne Gore, navodi se u odluci suda.

Crna Gora domaćin Evropskog prvenstva za rukometašice do 17 godina 2027.

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 14:42

Rukometni savez Crne Gore (RSCG) biće domaćin Evropskog prvenstva za igračice do 17 godina 2027. godine, saopšteno je iz Evropske rukometne federacije (EHF). 

Asanović Mujoviću: Nismo mi krivi što ćete vi plaćati odštetu

Utorak, 16.12.2025 | 12:03

Gospodine Mujoviću, znamo da ste nervozni nakon rezultata koji su stigli u nedjelju veče, ali vam moramo poručiti da nismo mi krivi što ćete vi plaćati odštete iz ugovora koji je potpisao Ivan Vuković, žao nam je što ste samo vi odlučili da taj posao pokušate da privedete kraju, na silu, suprotno volji većine, poručio je predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović gradonačelniku Podgorice Saši Mujoviću.

Ministarstvo vanjskih poslova: Uvjereni smo da je Crna Gora spremna da preuzme punu odgovornost u završnici evropskog puta

Utorak, 16.12.2025 | 12:00

Zatvaranje poglavlja dodatno je potvrdilo snažnu posvećenost reformama i učvrstilo poziciju Crne Gore kao najnaprednijeg kandidata u procesu proširenja, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova.

Tuča ispred ugostiteljskog objekta u Ulcinju, napadnuti majka i sin: Pet osoba novčano kažnjeno sa 5.900 eura

Utorak, 16.12.2025 | 11:50

Ulcinjani M.N. (23), E.D. (19), A.M. (19), A.U. (19) i A.S. (23) koji su 14. decembra učestvovali u tuči spred jednog ugostiteljskog objekta kažnjeni su sa 5.900 eura, saopšteno je CdM-u iz Uprave policije.

Spajić: Ne postoji besprekoran put, ali postoji besprekoran rezultat, ovaj naš je upravo takav

Utorak, 16.12.2025 | 11:36

Naporan rad donosi izvanredan rezultat, poručio je premijer Milojko Spajić, dodajući da smo danas zatvorili pet pregovaračkih poglavlja sa Evropskom unijom i time sa ukupno 12 zatvorenih poglavlja prešli trećinu puta.

Radulović: Izmjene zakonske regulative su ključne za unapređenje sektora pomorstva

Utorak, 16.12.2025 | 11:35

Izmjena zakonske regulative u sektoru pomorstva od izuzetne je važnosti, saopšteno je na sastanku ministra pomorstva Filipa Radulovića i predstavnika Unije pomoraca. Tokom sastanka poseban akcenat stavljen je na Zakon o sigurnosti pomorske plovidbe, koji je već prošao Vladu i trenutno se nalazi u skupštinskoj proceduri, saopšteno je iz Ministarstva pomorstva

MVP: Najoštrije osuđujemo vandalski čin ispisivanja grafita na Ambasadi BiH u Podgorici

Utorak, 16.12.2025 | 11:15

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore najoštrije jeosudilo vandalski čin ispisivanja grafita, kojima se veliča genocid i slavi osuđeni ratni zločinac Ratko Mladić, na objektu Ambasade Bosne i Hercegovine u Podgorici.

Koja zemlja EU najbolje govori engleski kao drugi jezik?

Utorak, 16.12.2025 | 11:10

Engleski i dalje ostaje međunarodni jezik komunikacije, ali nova istraživanja pokazuju da su vještine čitanja i slušanja među građanima EU bolje razvijene od govora i pisanja.

MPNI: Škole započele aktivnosti na organizaciji nabavke prečišćivača vazduha za sve prostorije u kojima borave učenici i zaposleni

Utorak, 16.12.2025 | 11:03

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, povodom aktuelne situacije sa zagađenjem vazduha na teritoriji opštine Pljevlja, ostvaruje kontinuiranu i svakodnevnu komunikaciju sa rukovodstvima obrazovno-vaspitnih ustanova na tom području, sa ciljem preduzimanja dodatnih mjera radi zaštite zdravlja učenika i zaposlenih, saopšteno je iz tog resora.

Osumnjičeni za šverc cigareta sprovedeni u SPO

Utorak, 16.12.2025 | 11:02

U toku je nova akcija Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), saznaje portal Adria.

Spajić: Hvala Francuskoj, izazovi potvrdili našu istinsku vrijednost

Utorak, 16.12.2025 | 11:00

Premijer Milojko Spajić zahvalio je Francuskoj na, kako je naveo, izazovima sa kojima se Crna Gora suočila prethodnih dana, ističući da su oni ujedno predstavljali priliku da država još jednom potvrdi ozbiljnost u evropskom procesu.