Petak, 27.09.2024 | 07:44
IZVOR: rts.rs

Danas je jesenji KRSTOVDAN, dan strogog posta - Ovo su običaji

Pravoslavna crkva i njeni vjernici proslavljaju jesenji Krstovdan, uspomenu na dan kada je carica Jelena, majka cara Konstantina, pronašla Časni krst na kojem je Isus Hristos raspet na Golgoti. Vjernici se tokom današnjeg dana pridržavaju posta, a bere se i posvećuje bosiljak.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Prema predanju, 326. godine carica Jelena, majka cara Konstantina, pronašla je krst kada je otišla u Palestinu da posjeti sveta mjesta.

Patrijarh Makarije je, posle otkrića carice Jelene, pred okupljenim narodom uzdigao Krst koji je Hristos nosio do Golgote, pa otuda i naziv Vozviždenje u bogoslužbenom kalendaru, gdje je praznik obilježen crvenim slovom kao zavjetni praznik.

Kako kaže hrišćansko predanje, narod je odgovorio patrijarhu molitvom Gospodi pomiluj, koja se i do danas na isti način pjeva na pravoslavnim liturgijama.

Na taj praznik, istovremeno se slavi uspomena na povratak Časnog krsta iz Persije u Jerusalim.

Krst je čuvan u srebrnom sanduku u jerusalimskoj crkvi Vaskrsenja do 614. godine, kada su Persijanci zauzeli Jerusalim.

"Kada je car Hozroj osvojio Jerusalim i mnogi narod odveo u ropstvo, Krst bi prebačen u Persiju", odakle ga je na Golgotu, "hodeći bosonog i u bijednoj odjeći, iznio car Iraklije", zapisano je u Ohridskom prologu vladike Nikolaja Velimirovića.

"Tada Časni krst bi položen u hram Vaskrsenja, na radost i utjehu cijelog hrišćanskog svijeta", napisao je episkop Nikolaj.

Tokom ratova krst se izgubio, a kasnije, kada je ponovo nađen, njegove delove uzimali su spretni vjernici u nadi da imaju veliku moć, pošto su napravljeni od svetog drveta.

Na Krstovdan se drži strogi post, a mnogi vjernici tog dana jedu samo hljeb i grožđe.

Po narodnom vjerovanju, ako je na Krstovdan oblačno, zima će biti bogata snijegom, a ako nema padavina naredna godina biće sušna.

Dok za mnoge druge praznike koji su obeleženi crvenim slovom važi da ne treba sređivati kuću, usisavati i raditi druge slične poslove, na Krstovdan je obrnuto. Na današnji dan je dobro srediti kuću i tako je pripremiti za zimu. U suprotnom, vjeruje se da će vam cijele godine sve "ići naopako".

Za ljude rođene na ovaj dan vjeruje se da na svojim nejakim plećima nose senku Časnog krsta i da su zato pred Bogom posebno odgovorni za svoje postupke.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Duško Vujošević se oporavlja: Srčani problemi pod kontrolom

Srijeda, 18.03.2026 | 21:49

Proslavljeni trener Partizana Duško Vujošević nakon teških dana u bolnici konačno pokazuje znakove oporavka.  

Paunović: Srušena je kula od spinova Jakova Milatovića i DPS-a

Srijeda, 18.03.2026 | 21:53

Iz Demokratske Crne Gore reagovali su na saopštenje savjetnika Predsjednika Crne Gore Nebojše Vuksanovića.

Privredna komora tražiće skraćenje obračunskog perioda za maloprodajnu cijenu i podizanje marže na gorivo

Srijeda, 18.03.2026 | 21:26

Predsjednica Privredne komore Nina Drakić zvanično će zatražiti od Vlade Crne Gore korekciju dosadašnje marže od 6,4 centa i skraćenje obračunskog perioda za prodajne cijene goriva sa četrnaest na sedam dana kao hitne krizne mjere za rješenje problema na tržištu nastalih od početka rata na Bliskom Istoku, prenosi RTV Podgorica.

Udruženje arhitekata "KANA": Ulcinj gubi jednu od poslednjih zelenih oaza

Srijeda, 18.03.2026 | 21:01

Udruženje arhitekata "KANA/ko ako ne arhitekt" izdalo je hitno saopštenje povodom intenzivne gradnje na brdu Meterizi u Ulcinju, upozoravajući da je ovaj prostor postao žrtva dugogodišnjeg kolapsa sistema prostornog planiranja u Crnoj Gori.

Sport, nauka i obrazovanje zajedno u službi razvoja sportista i društva

Srijeda, 18.03.2026 | 20:23

Crnogorski olimpijski komitet i Univerzitet Crne Gore potpisali su Memorandum o saradnji, postavljajući temelje za dugoročno i strateško partnerstvo između krovne sportske i najznačajnije i centralne javne visokoobrazovne institucije u Crnoj Gori. Memorandum su potpisali predsjednik COK-a Dušan Simonović i rektor UCG-a prof. dr Vladimir Božović.

Kju groznica registrovana u Nikšiću i Danilovgradu: Oboljeli konji, ovce, koze...

Srijeda, 18.03.2026 | 20:09

Stručni tim za kju groznicu registrovao je ovu bolest na pet domaćinstava u Nikšiću i isto toliko u Danilovgradu. Oboljeli su konji, goveda, ovce i koze.

Primorac nije mogao protiv favorita LEN kupa - Radnički u Kragujevac nosi četiri gola prednosti

Srijeda, 18.03.2026 | 19:57

Primorac je u četvrtfinale LEN Eurokupa sa Radničkim iz Kragujevca, ušao sa idejom da u Kotoru napravi temelj za revanš, ali je već u drugoj četvrtini bilo jasno da će ovo biti utakmica u kojoj će svaki posjed imati težinu veću nego inače, a svaka realizacija praktično oblikovati čitav dvomeč. Na kraju poraz 14:10 od gostiju, koji su jedni od glavnih favorita za osvajanje ovog evropskog takmičenja.

Borovinić Bojović: Očekujem kvorum na sjednici Skupštine, odbornici u obavezi da prisutstvuju

Srijeda, 18.03.2026 | 19:44

Sjednica Skupštine Glavnog grada zakazana je za sjutra – na dnevnom redu je više važnih odluka, među kojima i subvencije za produženi boravak djece i inicijativa opozicije za raspuštanje gradskog parlamenta. Predsjednica Skupštine Jelena Borovinić Bojović očekuje da kvoruma bude, prenosi RTV Podgorica.

Vuksanović: Policijska država nije evropska vrijednost

Srijeda, 18.03.2026 | 19:01

Reagovanje Borisa Bogdanovića predstavlja još jedan banalan pokušaj zamjene teza i skretanja pažnje sa suštinskih problema za koje on i njegova partija snose značajnu odgovornost, saopštio je savjetnik predsjednika Crne Gore za unutrašnju politiku i privredni razvoj Nebojša Vuksanović.

Dino Radončić zbog tromba završio sezonu

Srijeda, 18.03.2026 | 19:34

Sve češće sportisti moraju da pauziraju zbog trombova, jedan od njih je i Dino Radončić.