Petak, 27.09.2024 | 10:09
IZVOR: kolektiv.me

Završna konvencija SEP: Probudili smo nadu, građani nas vide kao izlaz iz beznađa

Stranka evropskog progresa probudila je nadu građana i prepoznata je za kratko vrijeme, zahvaljujući svom odgovornom i ozbiljnom pristupu, kao nova značajna snaga u političkom životu Crne Gore, bez koje neće biti moguće formirati narednu gradsku vlast Podgorice, ključna je poruka sinoćnje Završne konvencije Izborne liste „Vrijeme je za red – Stranka evropskog progresa – Duško Marković“.




Foto: Stranka evropskog progresa

„Protekla kampanja definitivno nas je uvjerila da na političkom spektru i te kako ima mjesta za jednu pristojnu, ozbiljnu i odgovornu stranku. Podrška koju je naš program dobio od građana u prethodnih nekoliko nedjelja premašila je i naša očekivanja. U to smo se uvjerili u neposrednom kontaktu sa našim sugrađanima, koji nas svakodnevno uvjeravaju da žele da se priključe našem timu. Prepoznali su ono što je tako nedostajalo posljednjih godina u Crnoj Gori – ozbiljnost i odgovornost, optimizam i vjera da su promjene moguće. … Ja sam večeras siguran da smo uspjeli. Buduća vlast u Podgorici neće moći da se formira bez odbornika Stranke evropskog progresa!“, kazao je na Konvenciji lider Stranke evropskog progresa Duško Marković.

Nosilac Izborne liste Ilija Mugoša poručio je da će Stranka evropskog progresa biti progresivni dio buduće gradske vlasti.

„Mi nijesmo stranka koja obećava „kule i gradove“. Možemo vam obećati ono što je sada najvažnije – vlast ćemo vršiti ozbiljno i odgovorno. Na korist svih građana Podgorice. U svim djelovima našega grada, kako na gradskom, prigradskom, tako i na ruralnom području“, kazao je Ilija Mugoša.

Glavni grad u kolapsu, država na koljenima

Govoreći o sadašnjem stanju u gradu i u državi na Konvenciji je rečeno da je u Glavnom gradu očit kolaps svih sistema, a na da je država „na koljenima u opasnosti da bude urušena do kraja - ekonomski, politički i vrijednosno“.

„Danas je ovo grad u kojem vas na svakom koraku sačekuju kolaps, nered, nebriga. Danas je ovo grad koji je postao plijen bahatih i neodgovornih funkcionera iz preko deset partija koliko ih čini dosadašnju vlast. Pa te apetite i alavost ne bi izdržali ni Beč i Pariz, a kako će onda naša Podgorica. Slušamo ih svih ovih dana i nedjelja i ne možemo čudu da se načudimo. Sve će da pozlate, samo ako se ponovo dokopaju vlasti. Kao da oni isti dvije godine u Podgorici, a četiri godine u Državi, ne vladaju, i kao da ih nijesmo vidjeli na djelu – kako izgleda kad se oni dohvate vlasti i moći.“, kazao je na Konvenciji kandidat za odbornika Dragoljub Bulatović.

Predsjednik Stranke evropskog progresa Duško Marković ocijenio je da je Crna Gora u vrijednosnom smislu „u opštemmetežu i magli, koji je i proizveden da bi se prikrila strateška promjena pravca kojim ide naša država“.

„Sve temeljne vrijednosti našeg društva su uzdrmane, a neke već i porušene. Da li je Crna Gora danas građansko društvo? Nije. Razbila se u nacionalna dvorišta, iz kojih se samo promaljaju glave funkcionera koji zauzimaju fotelje. Da li danas baštinimo evropske vrijednosti i da li građani osjećaju pravnu sigurnost i jednakost pred zakonom? Ništa od toga. Pravda nikad nije bila selektivna kao u današnjoj Crnoj Gori“, kazao je Duško Marković.

Govoreći o katastrofalnom stanju u ekonomiji rekao je da jesadašnja državna vlast bez trunke odgovornost „crnogorsku ekonomiju pretvorila u neodrživ finansijski sistem koji će neminovno doživjeti kolaps“.

„Ne postoji način da podižete životni standard građana ako to nije zasnovano na realnom rastu ekonomije. Svjedočimo besmislenoj trci između populističkog povećanja ličnih primanja, s jedne, i rastu inflacije i troškova života, s druge strane. Po građane, rezultat je uvijek isti – svako povećanje primanja pojedu rast cijena i inflacija. Po državni budžet – rezultat je katastrofalan jer je jedini način da produžite agoniju novo zaduživanje po sve nepovoljnijim uslovima, ili otimanje novca iz zdravstvenog i penzionog fonda. Građane čekaju teška vremena, a kreatori ovakvog scenarija biće daleko od Crne Gore. I to neće biti samo naš problem već i problem budućih generacija“, kazao je Duško Marković.

Doktorica Jelena Knežević, kandidatkinja za odbornicu, druga na Izbornoj listi, kazala je u opštem neredu i urušavanju, nije pošteđen ni zdravstveni sistem čemu svjedoči svako građanin kada zatraži ljekarsku pomoć.

„Zalagaću se za to da najširi spektar liječenja bude dostupan našim građanima kroz javni zdravstveni sistem. Nijesam za to da liječenje i zdravlje građana budu tržišne kategorije. Vjerujem da naš javni zdravstveni sistem može biti bolje i kvalitetnije uređen, jednako dostupan svima. Vjerujem da ću i ja kao pojedinac, i Stranka evropskog progresa u tome dati značajan doprinos, kada budemo u prilici da učestvujemo u donošenju odluka“, kazala je dr Jelena Knežević.

Foto: Stranka evropskog progresa

Ovakvo društvo, u kojem su urušene sve vrijednosti ne daje šansu mladima, poručila je s Konvencije kandidatkinja za odbornicu, 18-ogidišnja Taidda Salagić.

„Moj san je da se, u profesionalnom smislu, ostvarim na polju turizma i da, svojim znanjem, doprinesem progresu turističke privrede Crne Gore. Danas se takvi snovi u Crnoj Gori teško ostvaruju. Svjedoci smo aktuelnih događaja i načina na koji se napreduje na profesionalnom planu“, kazala je Taida Salagić.

Promjena državne vlasti kreće iz Podgorice

Govornici na Konvenciji su poručili da su predstojeći izbori u Podgorici važni i zato što će sasvim izvjesna promjena vlasti u Podgorici, dovesti i do pada vladajuće koalicije na državnom nivou.

„U pravu su jedino kad kažu da se na podgoričkim izborima brani njihova Vlada. Briga je njih i za Podgoricu, i za Podgoričane, jedino je važno da se odbrani Vlada sa trideset i kusur ministara i tri stotine pomoćnika i sekretara! Njihov poraz u Podgorici biće uvod i u pad Vlade kakvu Crna Gora ne pamti. Jer građani više ne žele da žive u siromaštvu koje izaziva nekontrolisana inflacija, i ne mogu da trpe razor institucija, bezakonje, podređivanje državnih interesa trećim stranama, ekonomski rulet po modelu ruskog ruleta – pa ko preživi“, kazao je Dragoljub Bulatović.

Nosilac Izborne liste Ilija Mugoša je ocijenio da vjeruje da će građani izlaz iz beznađa i tunela sumornih perspektiva vidjeti u ljudima Stranke evropskog progresa koji imaju stručni i moralni integritet, obavezu i posvećenost da takvo stanje počnu mijenjati već od 30. septembra.

Duško Marković je nazvao vlast prevarantskom rekavši da obećavaju stanove koji navodno samo što nijesu useljeni, stotine kilometara autoputeva, sedam aerodroma, manje rada za više novca, a da zapravo imamo Podgoricu, u kojoj se fekalije izlivaju u Moraču i grad zatrpan smećem.

„Ovi šampioni prevare su se ovoga puta preigrali, i siguran sam da će im građani uvjerljivo pokazati u nedjelju šta misle o njima“, kazao je Duško Marković.

Pozvao je građane da izađu na izbore i da ne nasjednu na manipulacije radi očuvana monopola da je samo glas za Demokratsku partiju socijalista glas za Crnu Goru.

„Poimanje ekskluzivnog prava na titulu jedinog zaštitnika crnogorskih interesa je u stvari najveća opasnost za te iste interese. Zar je glas za još nekoliko građanskih i suverenističkih stranaka glas protiv naše države? Na kraju, zar je glas za SEP, i za bilo koga u ovoj sali glas protiv Crne Gore? Naravno da nije. Zbog toga ja pozivam građane da glasaju SEP ne zbog toga što smo najbolji, što smo jedini, nego zbog toga što smo najozbiljniji, najodgovorniji i najpristojniji, i naravno kao takvi ćemo dosljedno i bez kompromisa stajati na braniku državnih interesa Crne Gore“, kazao je Duško Marković. Pozivam građane Podgorice da daju povjerenje našim ljudima, ozbiljnim i odgovornim profesionalcima, koji će znati kako da urede naš grad, i to zajedno i u saradnji sa onima koji dijele našu viziju evropske Crne Gore i evropske Podgorice“, zaključio je Marković.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Čarapić: Ako se opozicije ne sviđa slika koju grade o sebi, neka poprave ponašanje

Srijeda, 10.06.2026 | 19:14

Gospoda iz opozicije stvarno misli da će neko o njima da govori da su konstruktivni dok se ponašaju destruktivno, poručio je šef Poslaničkog kluba PES-a Vasilije Čarapić.  

Vučić: Dajem ostavku za tri-četiri mjeseca, možda i ranije, već pakujem knjige u Predsjedništvu

Srijeda, 10.06.2026 | 19:09

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da planira da podnese ostavku za “tri, četiri mjeseca, možda i ranije”, prenosi RTS.  

DPS: Vlast želi da obezbijedi kontrolu nad Javnim servisom

Srijeda, 10.06.2026 | 19:07

Proces izbora članova Savjeta RTCG u potpunosti je kompromitovan zbog očigledne namjere parlamentarne većine da obezbijedi političku kontrolu nad Javnim servisom. Zbog toga poslanici Demokratske partije socijalista neće davati legitimitet ovakvom procesu, saopšteno je iz najjače opozicione partije.     

PES u Sarajevu: Uvjereni smo da je članstvo Crne Gore u EU ostvariv cilj

Srijeda, 10.06.2026 | 18:17

Delegacija Pokreta Evropa sad učestvovala je na EPP EU-Enlargement Study Visit & Conference u Sarajevu, jednom od najvažnijih skupova Evropske narodne partije posvećenih politici proširenja Evropske unije i budućnosti Zapadnog Balkana, saopšteno je iz PES-a.  

Milatović u Sofiji: Crna Gora spremna da postane 28. članica EU do 2028. godine

Srijeda, 10.06.2026 | 17:33

Crna Gora je spremna da doprinese, spremna da predvodi i spremna da se Evropskoj uniji pridruži kao njena 28. članica do 2028. godine, poručio je predsjednik Jakov Milatović.     

Ombudsman: Granski kolektivni ugovor diskriminiše dio zaposlenih u zdravstvu

Srijeda, 10.06.2026 | 08:27

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković utvrdio je da su zdravstveni saradnici diskriminisani Granskim kolektivnim ugovorom za zdravstvenu djelatnost iz 2025. godine, jer im nijesu povećani koeficijenti složenosti poslova, dok su istovremeno članovi nereprezentativnih sindikata dovedeni u neravnopravan položaj u odnosu na članove reprezentativnog sindikata. Ombudsman je Ministarstvu zdravlja i sindikatima preporučio izmjene ugovora i uspostavljanje inkluzivnijeg socijalnog dijaloga.

Đukanović: Sumnjam da će Crna Gora ući u EU 2028. godine

Srijeda, 10.06.2026 | 09:00

Bivši predsjednik Crne Gore i počasni predsjednik DPS-a Milo Đukanović kazao je da ne planira povratak u aktivnu politiku, ističući da je fokusiran na druge aktivnosti.

Adžić na radaru više klubova

Utorak, 09.06.2026 | 21:00

Crnogorski reprezentativac Vasilije Adžić, sve je bliži odlasku na pozajmicu ovog ljeta, pošto u Juventusu žele da mu obezbijede kontinuitet igranja koji je ključan za njegov dalji razvoj.  

Alvaro Arbeloa više nije trener Real Madrida

Utorak, 09.06.2026 | 21:45

Fudbalski klub Real Madrid saopštio je da Alvaro Arbeloa više nije trener prvog tima, čime je završena njegova kratka epizoda na klupi „kraljevskog kluba“.   

Milović: "Sve ono što ste potpisali brzo će vas stići"; Radunović: "Lažovčino, sram te bilo"

Srijeda, 10.06.2026 | 13:35

Na današnjoj sjednici Skupštine došlo je do burne rasprave između poslanika Demokratske partije socijalista Nikole Milovića i ministra prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slavena Radunovića.

Everton mora da plati Barnliju 35 miliona funti zbog kršenja finansijskog fer-pleja

Srijeda, 10.06.2026 | 20:10

Fudbalskom klubu Everton naloženo je da isplati 35 miliona funti Barnliju zbog posljedica kršenja finansijskih pravila Premijer lige, odlučila je nezavisna komisija.     

MPNI: Počela adaptacija OŠ "Mirko Srzentić" u Petrovcu

Srijeda, 10.06.2026 | 19:35

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović i predsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović ozvaničili su danas početak radova na adaptaciji JU OŠ „Mirko Srzentić“ u Petrovcu, čime je napravljen važan iskorak ka unapređenju obrazovne infrastrukture u ovom dijelu budvanske opštine, saopšteno je iz MPNI.     

Čarapić: Ako se opozicije ne sviđa slika koju grade o sebi, neka poprave ponašanje

Srijeda, 10.06.2026 | 19:14

Gospoda iz opozicije stvarno misli da će neko o njima da govori da su konstruktivni dok se ponašaju destruktivno, poručio je šef Poslaničkog kluba PES-a Vasilije Čarapić.  

Vučić: Dajem ostavku za tri-četiri mjeseca, možda i ranije, već pakujem knjige u Predsjedništvu

Srijeda, 10.06.2026 | 19:09

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da planira da podnese ostavku za “tri, četiri mjeseca, možda i ranije”, prenosi RTS.  

DPS: Vlast želi da obezbijedi kontrolu nad Javnim servisom

Srijeda, 10.06.2026 | 19:07

Proces izbora članova Savjeta RTCG u potpunosti je kompromitovan zbog očigledne namjere parlamentarne većine da obezbijedi političku kontrolu nad Javnim servisom. Zbog toga poslanici Demokratske partije socijalista neće davati legitimitet ovakvom procesu, saopšteno je iz najjače opozicione partije.     

Kotor dragulj Crne Gore – među najljepšim destinacijama Evrope

Srijeda, 10.06.2026 | 19:03

Kotor i njegova okolina sve češće se nalaze na listama najatraktivnijih turističkih destinacija u Evropi. Smješten u srcu Bokokotorskog zaliva, ovaj grad kombinuje srednjovjekovnu arhitekturu, dramatične planine i kristalno čisto more, stvarajući pejzaž koji ostavlja snažan utisak na posjetioce.  

UP: Uhapšen jedan od osumnjičenih za napad na Brkovića

Srijeda, 10.06.2026 | 18:55

Iz Uprave policije (UP) su naveli da će osumnjičeni, uz krivičnu prijavu biti priveden postupajućem tužiocu na dalju nadležnost.   

Hulijan Alvarez na slatkim mukama, u trku se uključio i Arsenal

Srijeda, 10.06.2026 | 18:34

Ljetnji prelazni rok tek se zahuktava, a jedno od najzvučnijih imena koje bi moglo da promijeni sredinu jeste napadač Hulijan Alvarez. Prema navodima španskih medija, Arsenal se ozbiljno uključio u trku za asa Atletiko Madrida i spreman je da iskoristi sve komplikovaniju situaciju u glavnom gradu Španije.  

Murinjo se oprostio od Benfike: Jednom moj igrač, uvijek moj igrač

Srijeda, 10.06.2026 | 18:10

Kraj jedne kratke, ali burne epizode. Žoze Murinjo zvanično se oprostio od Benfike nakon što je portugalski velikan potvrdio njegov odlazak u Real Madrid.  

Netanjahu kritikovao Erdogana nakon izjava o izraelskim vojnim akcijama

Srijeda, 10.06.2026 | 17:55

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu kritikovao je turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana nakon njegovih izjava o izraelskim vojnim operacijama u regionu, nazvavši ga „antisemitskim diktatorom“ i odbacivši njegove kritike na račun Izraela.