Utorak, 01.10.2024 | 18:59
IZVOR: Kolektiv.me

Ibrahimović: Snažna podrška članica EU, Berlinski proces najefikasniji mehanizam za bržu integraciju Zapadnog Balkana

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović učestvovao je danas na Sastanku ministara vanjskih poslova Berlinskog procesa, kojim je obilježena deseta godišnjica ove inicijative.




Foto: Ministarstvo vanjskih poslova

Kako je saopšteno iz tog resora, na otvaranju su govorili ministarka vanjskih poslova SR Njemačke Analena Berbok, ministar vanjskih poslova Mađarske, predsjedavajuće Savjetu Evropske unije, Peter Sijarto i odlazeći evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji, a na ministarskom panelu, uz šefove diplomatija država Zapadnog Balkana, i ministri vanjskih poslova Austrije Aleksander Šalenberg, Bugarske Ivan Kondov, Hrvatske Goran Grlić Radman, Grčke Jorgos Gerapetritis, Poljske Radoslav Sikorski, Slovenije Tanja Fajon, te državni ministar za Evropu u Ministarstvu vanjskih poslova Ujedinjenog Kraljevstva Stiven Dauti.

“U obraćanjima je potvrđena snažna podrška daljoj integraciji država Zapadnog Balkana u Evropsku uniju, te istaknuta važnost ubrzanja procesa pregovora i sprovođenja neophodnih reformi”, navodi se u saopštenju.

Ministar Ibrahimović je kazao da je Berlinski proces najefikasniji mehanizam za sveobuhvatnu pripremu za članstvo u EU.

“Desetu godišnjicu Berlinskog procesa Crna Gora je dočekala kao predvodnica u pregovorima i prva država koja je dobila pozitivan IBAR. Vjerujem da ćemo danas, ovdje, postaviti temelje za uspješnu realizaciju našeg zajedničkog cilja – proširene Evrope”, rekao je on.

Ibrahimović je naglasio da je državama Zapadnog Balkana već ove godine pružen izvanredan mehanizam podrške u obliku novog Plana rasta.

“Crna Gora namjerava da maksimalno iskoristiti ovu priliku, kao i ostale dostupne instrumente, kako bismo ubrzali proces integracije i smanjili razvojni jaz sa EU”, kazao je Ibrahimović.

Podsjetio je da su mnogi od instrumenata koji za cilj imaju ubrzanje procesa evropske integracije, osmišljeni i implementirani upravo u okviru Berlinskog procesa i izrazio zahvalnost na dugogodišnjoj podršci koju Njemačka i druge članice EU pružaju evropeizaciji Zapadnog Balkana.

Osvrnuvši se na izazove sa kojima se suočavaju zemlje Zapadnog Balkana, naglasio je da njihovo rješavanje zahtijeva, uz nacionalne napore, i koordinisan regionalni pristup, uz suštinske reforme u oblasti vladavine prava i snaženja demokratskih kapaciteta.

Na toj liniji, ukazao je i na važnost jačanja kapaciteta za zajedničko suočavanje sa rastućim bezbjednosnim izazovima, s fokusom na sajber prijetnje.

“Upravo zato vjerujemo da Regionalni centar za sajber bezbjednost i razvoj sajber kapaciteta (WB3C), osnovan na inicijativu Francuske, Slovenije i Crne Gore, sa sjedištem u Podgorici, predstavlja odličnu polaznu osnovu za intenziviranje saradnje i regionalne otpornosti na sajber prijetnje i u okviru Berlinskog procesa”, kazao je Ibrahimović.

Istakao je, takođe, da je za Crnu Goru, dobijanje pozitivnog Izvještaja o ispunjenosti privremenih mjerila za oblast vladavine prava bilo i priznanje za postignute rezultate.

“Pozitivan IBAR je i podsticaj da, s ulaskom u završnu i najzahtjevniju fazu pregovora, udvostručimo napore, kako bismo postali 28. članica do 2028. godine”, poručio je ministar.

Na današnjem sastanku u Berlinu, usvojena je i izjava o jačanju saradnje u susret Samitu Berlinskog procesa.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Anketni odbor danas nastavlja rad: Milan Vujanović odgovara na pitanja poslanika

Četvrtak, 04.12.2025 | 08:18

Pred poslanicima će iskaz o postupanju državnih organa i drugih subjekata u slučajevima politički motivisanih ubistava koja su se dogodila od uvođenja višestranačja do danas, kao i okolnostima fizičkih napada i prebijanja novinara i drugih slobodnih intelektualaca od strane policijskih službenika poznatih kao „Crne trojke“, dati bivši načelnik podgoričke policije Milan Vujanović.  

Tramp povezao Srbiju sa pokušajem krađe predsjedničkih izbora u SAD

Srijeda, 03.12.2025 | 21:37

Američki predsjednik Donald Tramp u utorak je na svojoj društvenoj mreži „Truth social“ podijelio objavu sa „X“ mreže u kojoj se navodi da je Ilon Mask spriječio namještanje rezultata američkih predsjedničkih izbora 2024. godine tako što je onesposobio kompjutere kompanije „Dominion voting systems“ u Srbiji, piše N1 Beograd.

"Vlada da objavi nalaze komisije bez odugovlačenja"

Srijeda, 03.12.2025 | 20:00

Pored zahtjeva za objavljivanje preliminarnih nalaza CPT, HRA je pozvala Vladu da donese odluku o automatskoj objavi budućih CPT izvještaja, bez potrebe za pojedinačnim odobrenjem u odnosu na svaki izvještaj pojedinačno

Plenković: Crna Gora bi mogla ući u EU prije 2030.

Srijeda, 03.12.2025 | 19:43

Za razliku od ranijih Evropskih komisija, sadašnja ima stvarnu političku volju za proširenjem Evropske unije, kazao je danas hrvatski premijer Andrej Plenković u Zagrebu, dodajući da je neka vrsta odluke moguća do 2030. budu li neke kandidatkinje tehnički spremne.

Knežević: Borba je teška i nepravedna, cijela Zeta je uz Botunjane

Srijeda, 03.12.2025 | 18:06

Jasno je da će se cijela Zeta okupiti da pruži pasivan otpor svakome ko planira izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu, kazao je lider Demokratske narodne partije Milan Knežević za Adria televiziju.

Zdravko Dragaš novi izvršni direktor EPCG

Srijeda, 03.12.2025 | 13:19

Odbor direktora Elektroprivrede Crne Gore AD Nikšić, na današnjoj redovnoj 41. sjednici, imenovao je Zdravka Dragaša za izvršnog direktora kompanije.

Najbolja studentkinja Pomorskog fakulteta Kotor: Dejana Pudar briljira sa prosjekom 10

Srijeda, 03.12.2025 | 09:45

Za izuzetne rezultate i prosjek 10, Dejana Pudar proglašena je najboljom studentkinjom Pomorskog fakulteta Kotor u 2025/26. godini i dobitnicom nagrade Univerziteta Crne Gore, koju joj je uručio rektor prof. dr Vladimir Božović.

Knežević: VDT-a Markovića treba smijeniti, Mandiću sam govorio da sa njim pravimo grešku

Srijeda, 03.12.2025 | 10:36

Poslanik i predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević saopštio je da nije zadovoljan radom Vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića, poručivši da Marković treba da bude smijenjen.

"Lavice" moraju barem bod protiv Njemačke da ostanu u igri

Srijeda, 03.12.2025 | 11:24

Pobjeda Srbije nad Španijom učinila je put rukometašica Crne Gore ka četvrtfinalu lakšim, pa bi "lavice" do nokaut faze mogle samo još sa jednim trijumfom iz naredna dva meča.

Datum za istoriju naše avijacije: Aerodromi prvi put u istoriji opslužili tri miliona putnika

Srijeda, 03.12.2025 | 11:35

Treći decembar 2025. godine postaje jedan od simbola crnogorske avijacije. Prvi put u istoriji, kroz vrata Aerodroma Podgorica i Aerodroma Tivat, u jednoj godini, prošlo je tri miliona putnika. 

Državljanin Srbije uhapšen u Podgorici po međunarodnoj potjernici Interpola

Četvrtak, 04.12.2025 | 09:38

Službenici Regionalnog centra granične policije „Centar“ – inspektori za strance u Stanici granične policije Podgorica, su juče preduzimajući mjere i radnje iz svoje nadležnosti, izvršili kontrolu i provjeru lica L.K. (45) državljanina Republike Srbije, te utvrdili da je za istim na snazi međunarodna potjernica NCB Interpola Beograd.

Sprema se nešto veliko? Janis i čelnici Baksa počeli ozbiljne razgovore

Četvrtak, 04.12.2025 | 09:20

Janis Adetokumpo je član Milvokija od kada je kročio u NBA ligu, još od 2013. godine.

Apple će početkom 2026. predstaviti tri nova MacBooka

Četvrtak, 04.12.2025 | 09:12

Uz očekivane nadogradnje MacBook Aira i MacBooka Pro s novim SoC-ovima, Apple navodno sprema potpuno novi i povoljniji 12,9-inčni MacBook s A18 Pro SoC-om.  

Spremite se za FEŠTU: Neodoljive FRITULE čekaju vas na NOVOGODIŠNJEM BAZARU

Četvrtak, 04.12.2025 | 09:00

Do proslave Nove 2026. godine, ostalo je manje od mjesec dana, pa se praznična čarolija polako zahuktava.

Novi krah Čikaga: Netsi iskoristili krizu Bulsa u Bruklinu

Četvrtak, 04.12.2025 | 08:46

Bulsi su protekle noći poraženi peti put zaredom i to od jednog od najslabijih timova lige Bruklina - 103:113. Nikola Vučević je imalo dabl-dabl učinak, 16 poena, 11 skokova i 2 ukradene lopte.

Uhapšen Rožajac - OSUMNJIČEN za pokušaj ubistva

Četvrtak, 04.12.2025 | 08:38

Policija je uhapsila A.K. (25) iz Rožaja, osumnjičenog za pokušaj ubistva u tom gradu.

Marej 52 poena, Jokić blizu tripl-dabla – Denver nadigrao Indijanu

Četvrtak, 04.12.2025 | 08:31

Košarkaši Denver Nagetsa savladali su, kao gosti, Indijana pejserse rezultatom 135:120 u utakmici NBA lige,

Nikšić: U udesu teško povrijeđene dvije osobe

Četvrtak, 04.12.2025 | 08:12

U udesu koji se dogodio sinoć u Nikšiću teške tjelesne povrede zadobile su dvije ženske osobe.

Bezbjednosne smetnje utvrđene kod 68 policijskih službenika

Četvrtak, 04.12.2025 | 08:06

Za nešto više od dvije godine bezbjednosne smetnje za rad u policiji utvrđene su kod 68 policijskih službenika. To je navedeno u informaciji Ministarstva unutrašnjih poslova koja je objavljena na sajtu Vlade.

Tramp povezao Srbiju sa pokušajem krađe predsjedničkih izbora u SAD

Srijeda, 03.12.2025 | 21:37

Američki predsjednik Donald Tramp u utorak je na svojoj društvenoj mreži „Truth social“ podijelio objavu sa „X“ mreže u kojoj se navodi da je Ilon Mask spriječio namještanje rezultata američkih predsjedničkih izbora 2024. godine tako što je onesposobio kompjutere kompanije „Dominion voting systems“ u Srbiji, piše N1 Beograd.