Srijeda, 02.10.2024 | 06:58
IZVOR: rtcg.me

Drobnjak - Penzije u januaru veće za oko 50 EURA

Penzioneri u Crnoj Gori dobiće povećanje penzije od oko 50 eura, kazao je u emisiji "Mreža" vršilac dužnosti direktora Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) Vladimir Drobnjak.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Kako je rekao, ovih dana rade planiranje budžeta za narednu godinu i razgovaraće sa kolegama iz Ministarstva finasija.

"Budžet će biti nešto veći ove godine, olakšaće nam to situaciju i neće biti prostora da se priča hoće li penzije sigurne ili ne", kazao je Drobnjak.

Kako je naveo 50 eura će penzije biti veće ali ističe da ne može da kaže preciznu cifru jer sve zavisi od stope inflacije.

"Povećanje je izvjesno, januarski rast će biti značajan i izvjestan je. Sve je to usvojeno, prošlo je Skupštinu i treće usklađivanje će biti 2,4 odsto i naredna penzija će za toliko biti uvećana, a prvo januarsko povećanje takođe slijedi", kazao je on.

Rekao je da je Fond PIO bio u deficitu 37, 6 miliona eura i da je to 6, 49 odsto deficita.

"Imaćemo sad značajno veći deficit, ali imamo mjere Vlade sa kojima ćemo to nadomjestiti. To je glavni moj fokus kako da održimo Fond PIO i da penzioner imaju redovna primanja.", kazao je Drobnjak.

Na pitanje koliko će povećanje u januaru biti u prosjeku kazao je da će po fiskalnoj strategiji ono biti oko 50 eura ali da ne može reći tačno zbog stope inflacije koja je nepredvidiva.

Fiskalna strategija predvidjela je dvije stope smanjenja doprinosa, a Drobnjak navodi da će one da prodube deficit Fonda i da će tu nedostajati sredstava više nego ranije ali da postoji set mjera da se o nadomjesti.

"Oporezovaće se neke aktivnosti, koje će napuniti budžet na primjer oporezivanje igre na sreću, legalizacija nelegalno sagrađenih objekata, markiranje goriva, internet trgovina, gazirana i zaslađena pića i vrste vina će biti dodatno oporezovane, to se ranije nije oporezivalo i onda će se tako nadomjestiti nova", pojasnio je Drobnjak.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Gorčević: Izgradnja postrojenja u Botunu od VELIKE VAŽNOSTI za Crnu Goru i obaveza u pregovaranju sa EU u poglavlju 27

Ponedjeljak, 15.09.2025 | 16:32

Izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu je projekat od velike važnosti za našu državu i sve građane.

Na Univerzitetu od danas dostupno i online PLAĆANJAE studentskih obaveza

Ponedjeljak, 15.09.2025 | 11:33

Univerzitet Crne Gore, u saradnji sa NLB Bankom i kompanijom Mastercard, od danas omogućava studentima da sve svoje obaveze prema Univerzitetu plaćaju online, putem platforme eindex.ucg.ac.me.

Crna Gora uvodi AI-chatbot u JAVNE USLUGE - Novi portali za LEGALIZACIJU i DOZVOLE

Ponedjeljak, 15.09.2025 | 09:45

Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine će u srijedu, 17.septembra, održati konferenciju za medije na kojoj će biti predstavljeni novi internet portali Legalizuj.me i Gradjevinskadozvola.me.

Crna Gora - Građani sve više podižu kredite, nenamjenski i dalje najtraženiji

Ponedjeljak, 15.09.2025 | 08:53

Građani Crne Gore sve više se zadužuju kod banaka, najčešće kroz nenamjenske gotovinske i stambene kredite.

Abazović: Durmitor ove godine POSJETILI gosti iz 125 zemalja svijeta, za prvih osam mjeseci ostvareno više od 150.000 noćenja

Nedjelja, 14.09.2025 | 14:57

Prema podacima Turističke organizacije Opštine Žabljak tokom ove sezone, zaključno sa avgustom, na Žabljaku je zabilježen broj noćenja jednak ukupnim rezultatima ostvarenim tokom cijele prošle godine. Direktor TO Žabljak, Stojan Abazović ističe da su za prvih osam mjeseci prešli 150.000 noćenja, prenosi Media biro.

Spajić u Luci Bar: Sjutra UNIŠTAVANJE ostatka zaplijenjenih cigareta

Ponedjeljak, 15.09.2025 | 16:54

Koordinaciono tijelo za popis oduzete robe u Slobodnoj zoni „Luka Bar“, predvođeno predsjednikom Vlade Milojkom Spajićem, ozvaničiće u sjutra, 16. septembra, u 13.00 sati, završetak aktivnosti na uništenju zaplijenjenih duvanskih proizvoda u Slobodnoj zoni.

Vuković: Krivična prijava DPS-a PROTIV Kovačevića BESPREDMETNA

Ponedjeljak, 15.09.2025 | 16:49

Komentarišući nedavnu krivičnu prijavu Demokratske partije socijalista protiv predsjednika opštine Nikšić Marka Kovačevića, direktor Komunalnog preduzeća Nikšić Nemanja Vuković ukazuje da je tada, kao dio lokalne uprave bio potpuno upoznat sa situacijom, te da je riječ o bespredmetnoj krivičnoj prijavi, prenosi RTNK.

POGLEDAJTE kako izgleda uklanjanje odrona iz vazduha(FOTO/VIDEO)

Ponedjeljak, 15.09.2025 | 16:35

Odron ogromnih stijenskih blokova na kolovozu u Obzovici juče je oko 7:30h  zatrpao kolovozne trake,.

Kombinacija SLATKOG i SLANOG: Salata sa pečenim kruškama

Ponedjeljak, 15.09.2025 | 16:16

Od krušaka obično pripremamo deszerte, no ova salata s kruškama toliko nam se svidjela da ćemo je stalno iznova pripremati.

MPNI: Interaktivne tačke “Hajde da pričamo” u SVIM osnovnim i srednjim školama

Ponedjeljak, 15.09.2025 | 16:02

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je u saradnji sa kompanijom Crossmedia i Kliničkim centrom Crne Gore, pokrenulo projekat interaktivne tačke “Hajde da pričamo” u svim osnovnim i srednjim školama, saopšteno je iz ovog ministarstva.

Uključena lampica motora može značiti veće kvarove, ali može se pojaviti i zbog sasvim BANALNOG RAZLOGA

Ponedjeljak, 15.09.2025 | 15:51

Lampica je spojena na kontrolnu jedinicu motora i to znači da je neki od dijagnostičkih senzora detektirao neki problem.

Borovinić Bojović: Evropska prijestonica mladih je OBAVEZA

Ponedjeljak, 15.09.2025 | 15:40

Evropska prijestonica mladih nije samo priznanje, ona je obaveza, saopštila je Jelena Borovinić Bojović, predsjednica Skupštine Glavnog grada, na prvom sastanku upravnog odbora projekta Evropska prestonica mladih 2028.

EMOTIVAN govor najmlađeg osvajača Emija: "Bio sam niko, a sad sam OVDJE"

Ponedjeljak, 15.09.2025 | 15:27

Mladi glumac Oven Kuper ispisao je istoriju na ovogodišnjoj dodjeli Emi nagrada.

UIKS: U ŠTRAJKU 31 pritvorenik, osam ODBIJA HRANU

Ponedjeljak, 15.09.2025 | 15:08

Iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) saopšteno je da je danas 31 pritvorenih smješten u Istražnom zatvoru Podgorica otpočeo štrajk, od čega njih osam odbija hranu.

Vujović: PES javio da je opozicija kriva i što oni nemaju kičmu koju su izgubili klečeći pred Mandićem

Ponedjeljak, 15.09.2025 | 14:42

Eto, PES javio da je opozicija kriva i što oni nemaju kičmu koju su izgubili klečeći pred Mandićem, naveo je na mreži X predsjednik SDP i jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović.