Srijeda, 02.10.2024 | 15:02
IZVOR: Kolektiv.me

Rađenović: Spajić da riješi problem Svetog Stefana i vrati ga u državno vlasništvo

Predsjednik opštinskog odbora Građanskog pokreta URA Budva Blažo Rađenović pitao je ministra ekonomskog razvoja Nika Đeljošaja šta je sa štetnim ugovorom za Sveti Stefan koji su obećali da će raskinuti zbog kršenja ugovorne obaveze od strane zakupca.




Foto: Ilustracija, Pixabay

“Ako vi ne znate odgovor vjerujem da odgovor ima premijer Spajić, s obzirom da se sastajao i sa Puom i sa Statisom u Maestralu, pa bi bio red da nas obavijesti o kakvom dilu je riječ “, ocijenio je

Rađenović podsjeća da je Vlada Crne Gore 15. januara 2007. godine zaključila ugovor o zakupu na 30 godina hotela “Sveti Stefan”, vile “Miločer” i hotela “Kraljičina plaža”. Kako navodi po tadašnjem ugovoru garantovana je godišnja zakupnina od 1,6 miliona eura, ali je ugovorom predviđeno da se zakupnina može revidirati svake treće godine. Zakupac se obavezao da hotele održava otvorenim najmanje 11 mjeseci godišnje, ali i da u rekonstrukciju “Svetog Stefana” uloži 50 miliona eura.

“Taj štetni ugovor je 31. juna 2015 godine, odnosno, 29. decembra u Skupštini Crne Gore postao još štetniji i sramnom odlukom tada vladajuće DPS garniture i njihovih partnera aneksom produžen sa 30 na 42 godine zakupa, odnosno do 2049. godine, kada su u pitanju hoteli Sveti Stefan i Miločer. Takođe obaveza zakupca je sad postala da umjesto dosadašnjih 11 mjeseci hotel drži otvorenim najmanje 8 mjeseci u toku godine, a zakupnina smanjena za 30 odsto, sa dotadašnjih 1,6 miliona eura na 1,1 milion eura godišnje. Dok je Aneksom za Kraljičinu plažu zakup produžen sa 30 na 90 godina i predviđeno je da se od 126 apartmana 66 proda, a da ostatak bude za hotelsku namjenu”, ističe Rađenović.

On dodaje da sve ovo nije bilo dovoljno pa su konačnu poharu Svetog Stefana pokušali da izvrše 1. februara 2020. godine, kada su se akcije, kako kaže, našeg neprocjenjivog blaga Svetog Stefana našle na berzi. Brzom reakcijom tada domicilnih građana to je osujećeno i prodaja akcija je povučena sa berze.

“Sve ovo je u kontinuitetu rađeno strateški na štetu mještana, građanki i građana Budve i Crne Gore. Godinama nam je bilo zabranjeno da šetamo javnim stazama uz more, da koristimo pristup moru, uništeni su nam sportski tereni za tenis i na tom mjestu sagrađen divlji privremeni objekat od preko 2000 metara kvadratnih. Svake godine su redovno izbijali incidenti sa radnicima obezbeđenja jer nijesu dozvoljavali građanima da se kupaju u moru ili da koriste javne puteve, staze i plaže. Pokušavali su da otuđe Sveti Stefan građanima čiji su ga preci gradili, živjeli u njemu i napravili brend od njega. Iako iz godine u godinu posebno građani sa teritorije mjesne zajednice Sveti Stefan trpe neprocjenjivu i materijalnu i svaku drugu štetu, iako im je dovedena u pitanje egzistencija i opstanak njihovih porodica, jedno je sigurno istrajaćemo da Sveti Stefan opet bude grad otvorenih vrata i škura, da štetni ugovor bude raskinut, a Sveti Stefan bude vraćen u državno vlasništvo”, poručio je Rađenović.

On je poručio Ðeljošaju i posebno premijera Spajića, vaši dilovi na štetu građanki i građana Budve i Crne nas ne interesuju ako neće da nam odgovorite na dopise i riješite problem Svetog Stefana, ne brinite uskoro ćemo doći mi ispred Vlade i mi ćemo otvoriti Sveti Stefan”, zaključio je predsjednik budvanske URE Blažo Rađenović.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Lipovo
02.10.2024 20:03

Čuvajte se da Vas ne pretekne SPC ?

0 0

OSTALE VIJESTI

ODT će se žaliti na oslobađajuću presudu u slučaju "Tunel"

Petak, 14.08.2026 | 15:47

Nakon što je objavljeno da je osmočlana grupa i u ponovnom postupku oslobođena optužbi da je učestvovala u prokopavanju tunela iz kojeg je u septembru 2022. provaljeno u depo Višeg suda u Podgorici, oglasio se Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici.

Završeno 80 odsto temelja bazena novog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Podgorici

Četvrtak, 13.08.2026 | 15:23

Još jedna važna faza radova na izgradnji novog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Podgorici uspješno je realizovana, a završeno je betoniranje temeljne ploče polja 2 aeracionog bazena, saopšteno je iz Otpadnih voda.

Voli u TC Bazar ponovo otvoren

Četvrtak, 13.08.2026 | 14:41

Novi stil, tradicionalni kvalitet.

Neophodan adekvatan model rada trgovina nedjeljom

Četvrtak, 13.08.2026 | 08:41

Crnoj Gori, kao turističkoj državi, neophodan je model od kojeg će, kada je riječ o neradnoj nedjelji, koristi imati i mali trgovci, ali i građani i turisti, smatraju analitičari, dok predstavnici privrede traže reakciju institucija po pitanju zloupotrebe zakonskih izuzetaka.

Monstat: Rast broja putnika u avio-saobraćaju

Srijeda, 12.08.2026 | 15:23

Prevoz putnika u Crnoj Gori tokom drugog kvartala ove godine bilježi različita kretanja u zavisnosti od vrste saobraćaja. Prema podacima Monstata, rast je zabilježen u drumskom i vazdušnom saobraćaju, dok je broj putnika u željezničkom saobraćaju smanjen.

Uhapšen advokat Damir Lekić

Petak, 14.08.2026 | 10:56

Advokat Damir Lekić uhapšen je po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, potvrđeno je Portalu RTCG.

Uhapšen Podgoričanin: Osumnjičen da mu je droga poslata paketom iz Amerike

Petak, 14.08.2026 | 08:24

Službenici Uprave carina su 11. avgusta prilikom redovne kontrole poštanskih pošiljki u carinskom skladištu Pošte Crne Gore u Podgorici, izdvojili za pregled pošiljku pristiglu iz Sjedinjenih Američkih Država, i u njoj pronašli oko 600 grama marihuane.

Šaranović: Sumnja da su požari namjerno izazvani, Nimanbegu: Situacija složena ugroženo vodosnabdijevanje

Petak, 14.08.2026 | 08:06

Burnu i neizvjesnu noć proveli su vatrogasci i mještani na području Herceg Novog i Ulcinja. Ekipe vatrogasaca a i mještani nekoliko naselja bili su pripravni kako bi zautavili vatrenu stihiju ako se primakne objektima. Na hercegnovskom području požar se kasno sinioć širio prema Zelenici, dok su u Ulcinju aktivna požarišta bila u selima Gač i Klezna, a vatra se proširila i prema Šasu. U Ulcinju je kasno sinoć zasijedao Krizni štab, dok su direktor Direktorata za zaštitu i spašavanje Miodrag Bešović, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović i predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu bili na terenu na području Briske gore, navodi se u prilogu RTCG.

Pojačane kontrole na aerodromima, zbog nepravilnosti preduzeto 55 mjera

Petak, 14.08.2026 | 09:01

Tokom pojačanih kontrola taksi prevoznika, rent-a-car agencija i drugih pružalaca usluga na aerodromima u Podgorici i Tivtu nadležni organi preduzeli su ukupno 55 mjera zbog utvrđenih nepravilnosti. Najviše nepravilnosti registrovano je na Aerodromu Podgorica, gdje su policija i inspekcijske službe preduzele 53 mjere.

Misinezović: Situacija u Herceg Novom loša, požar se širi i kraj borbe se ne nazire

Petak, 14.08.2026 | 08:14

Zamjenik komandira Službe zaštite i spašavanja Herceg Novog Jovica Misinezović kazao je da je situacija sa požarima u tom gradu loša i da im vremenske prilike ne idu na ruku. Zbog vjetra požar se proširio, a borba sa vatrenom stihijom traje već treći dan i kraj joj se ne nazire

Objavljen raspored - Evo kada Đoković izlazi na teren u Sinsinatiju

Petak, 14.08.2026 | 22:39

Organizatori mastersa u Sinsinatiju objavili su raspored mečeva za subotu.

ASK: Jovan Kljajić ne može istovremeno biti generalni direktor u Ministarstvu i predsjednik Savjeta Agencije za sajber bezbjednost

Petak, 14.08.2026 | 17:10

Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) ocijenila je da Jovan Kljajić, vršilac dužnosti generalnog direktora Direktorata za infrastrukturu, informacionu bezbjednost, digitalizaciju i e-servise Ministarstva javne uprave, ne može istovremeno obavljati i funkciju predsjednika Savjeta Agencije za sajber bezbjednost.

Radovi na Bulevaru Vojislavljevića napreduju: Pogledajte kako izgleda gradilište

Petak, 14.08.2026 | 15:53

Radovi na Bulevaru Vojislavljevića u Podgorici uveliko traju, a snimci iz vazduha pokazuju kako trenutno izgleda jedna od najvažnijih saobraćajnih dionica u južnom dijelu grada. Izgradnja bulevara trebalo bi da doprinese rasterećenju saobraćaja, posebno na području Zabjela, i boljem povezivanju ovog dijela Podgorice sa ostatkom grada.

ODT će se žaliti na oslobađajuću presudu u slučaju "Tunel"

Petak, 14.08.2026 | 15:47

Nakon što je objavljeno da je osmočlana grupa i u ponovnom postupku oslobođena optužbi da je učestvovala u prokopavanju tunela iz kojeg je u septembru 2022. provaljeno u depo Višeg suda u Podgorici, oglasio se Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici.

Udes na putu Budva - Cetinje, jedna osoba teško povrijeđena

Petak, 14.08.2026 | 15:41

Vozač pik-apa teško je povrijeđen u udesu koji se oko 14 časova dogodio na magistralnom putu od Budve ka Cetinju.

Na požarištu kod Omiša pronađeno tijelo jedne osobe

Petak, 14.08.2026 | 15:35

Prilikom pregleda opožarenog područja u Omišu policija je danas oko 13.30 sati pronašla tijelo jedne osobe.

Đoković: Osjećam se odlično, želio sam da odigram bar jedan turnir uoči US opena

Petak, 14.08.2026 | 15:30

Novak Đoković se nakon gotovo mjesec vratio na teren , pošto ga čeka nastup na mastersu u Sinsinatiju. Biće to ujedno dobra priprema za US open, posljednji grend slem u sezoni.

Ćirović: Odbranjeno nekoliko kuća u Baošićima

Petak, 14.08.2026 | 15:18

Komandir službe zaštite i spašavanja Herceg Novi, Zlatko Ćirović, kazao je da su vatrogasci uspjeli da odbrane kuću Bigovića u Baošićima, kao i još dvije kuće koje se nalaze u blizini. On ističe da je komunikacija sa MUP-om odlična, te da u gašenju požara već učestvuje jedan helikopter, a da se očekujem dolazak još jednog.

Organizovan povratak državljana Crne Gore sa Sicilije: Autobusom do Barija, pa trajektom za Drač

Petak, 14.08.2026 | 15:16

Vlada Crne Gore i Ministarstvo vanjskih poslova organizovali su prevoz za državljane Crne Gore koji su ostali zarobljeni na Siciliji nakon što su otkazani letovi sa tog ostrva zbog erupcije vulkana Etna.

Koprivica: Ustavnim promjenama obavezna provjera integriteta prije stupanja na funkciju

Petak, 14.08.2026 | 15:13

Potpredsjednik Vlade, Momo Koprivica ukazao je da je Vlada danas jednoglasno utvrdila Predlog za promjenu Ustava kojom se predviđa obavezna prethodna provjera integriteta kandidata za mandatara i kandidata za članove Vlade.