Četvrtak, 03.10.2024 | 14:40
IZVOR: vijesti.me

Mujović: Novi Zakon o energetici je velika šansa za građane

U toku je procedura donošenja novog Zakona o energetici u koji će biti transponovana evropska Direktiva 2019/944, a koja se odnosi na zajednička pravila za funkcionisanje unutrašnjeg tržišta električne energije, saopštio je ministar energetike Saša Mujović.




Foto: Vlada Crne Gore/Đorđe Cmiljanić

„Sa zadovoljstvom ističemo da je tokom javne rasprave primljeno više od 300 komentara na tekst Zakona, što dovoljno govori o njegovom značaju, transparentnosti procedure i zainteresovanosti javnosti”, poručio je Mujović. Kako navodi, ovaj zakon je iz kategorije fundamentalnih energetskih zakona, posebno važan s aspekta povezivanja crnogorskog tržista električne energije sa evropskim.

Kako navodi, Zakon pruža brojne benefite za građane i privredne subjekte, jer im se omogućava da troše, skladište ili prodaju električnu energiju, kao i da učestvuju u programima pružanja usluga koji utiču na fleksibilnost elektroenergetskog sistema.

„Drugim riječima, građani će moći dobrovoljno da odustanu od potrošnje električne energije u nekim momentima, kada u sistemu postoji manjak energije, i da im takvo djelovanje bude plaćeno. Takođe, Zakon prepoznaje dinamičke cijene električne energije, umjesto fiksnih cijena. Naime, cijena električne energije zavisi od cijene na tržištu, koje variraju tokom dana, pa se može pokazati da je ekonomski isplativije da građani plaćaju različitu cijenu energije tokom dana. Konačno, Zakonom se definiše pojam "energetskog siromaštva" i mehanizami koji su na raspolaganju državi u zaštiti ranjivih kategorija stanovništa”, objašnjava ministar energetike.

Osim ovog zakona, najavljuju, ubrzo će se na javnoj raspravi naći i novi Zakon o prekograničnoj razmjeni električne energije i prirodnog gasa, čijim usvajanjem će se zaokružiti transponovanje cjelokupnog paketa propisa Energetske Zajednice. Na taj način će naše zakonodavstvo u oblasti energetike biti usklađeno sa pravnom tekovinom EU.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Tramp uvjerava da je trenutni rast cijena kratkoročan: Inflacija će pasti kad završi rat s Iranom

Srijeda, 13.05.2026 | 21:27

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je kako očekuje da će inflacija u Sjedinjenim Američkim Državama značajno pasti čim se završi rat s Iranom.

Laković: Tranzicija Rudnika uglja mora sačuvati sva radna mjesta

Srijeda, 13.05.2026 | 19:13

Izvršni direktor Rudnika uglja Pljevlja Nemanja Laković poručio je na investicionoj RE:D konferenciji da Pljevlja imaju značajan razvojni potencijal, ali da su za njegovu realizaciju potrebni konkretni projekti i finansijska podrška, posebno u procesu energetske tranzicije.

Lutovac: Završetak auto-puta za Opštinu Berane otvara vrata ozbiljnijim investicijama i snažnijem razvoju

Srijeda, 13.05.2026 | 17:52

Završetak auto-puta za Opštinu Berane otvara vrata ozbiljnijim investicijama i snažnijem razvoju, zbog čega lokalna uprava unapređuje plansku dokumentaciju, priprema nove razvojne zone, modernizuje infrastrukturu, poboljšava komunalne usluge i jača administrativnu podršku investitorima, poručio je predsjednik Opštine, Đole Lutovac.

Radovi na auto-putu Mateševo - Andrijevica počinju krajem maja ili početkom juna

Srijeda, 13.05.2026 | 17:25

Početak radova na drugoj dionici autoputa od Mateševa do Andrijevice očekuje se krajem maja ili na samom početku juna, poručio je ministar pomorstva i koordinator radom Ministarstva saobraćaja Filip Radulović, govoreći na R:ED konferenciji koja se održava u Budvi.

Mujović sa mještanima Dajbaba: Trafostanica, putna infrastuktura i bolji prevoz među pripritetima

Srijeda, 13.05.2026 | 17:15

Na zahtjev mještana Dajbaba gradonačelnik Podgorice Saša Mujović, razgovarao je sa predsjednicom MZ Sanjom Šišević i mještanima, saopšteno je iu Glavnog grada.

Vujanović: Da nije bilo sukoba sa crkvom, DPS bi još bio na vlasti; Pravoslavna crkva u Crnoj Gori primjeren naziv kojim se prevazilazi podjela, ideja bila prihvatljiva i Amfilohiju

Srijeda, 13.05.2026 | 21:51

Da nije bilo sukoba sa crkvom, Demokratska partija socijalista (DPS) bi i dalje bila na vlasti, ocijenio je večeras nekadašnji predsjednik Crne Gore i raniji istaknuti funkcioner DPS-a Filip Vujanović.

Francuska zabranila iskrcavanje putnika sa britanskog kruzera poslije pojave gastroenteritisa na brodu

Srijeda, 13.05.2026 | 21:38

Više od 1.700 putnika i članova posade na britanskom kruzeru dobilo je naređenje da ostane na brodu poslije pojave gastroenteritisa kod nekih putnika, javile su danas francuske vlasti.

Tramp uvjerava da je trenutni rast cijena kratkoročan: Inflacija će pasti kad završi rat s Iranom

Srijeda, 13.05.2026 | 21:27

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je kako očekuje da će inflacija u Sjedinjenim Američkim Državama značajno pasti čim se završi rat s Iranom.

Anćeloti: Murinjo može da napravi fantastičan posao u Madridu

Srijeda, 13.05.2026 | 21:16

Selektor Brazila i bivši trener Real Madrida, Karlo Anćeloti, govorio je o aktuelnoj situaciji u „kraljevskom klubu“, ali i o potencijalnim rješenjima za budućnost klupe na Santjago Bernabeuu.

Đukanović: Radili smo bez greške od 1996. do 2006, iako niko u svijetu nije podržao ideju obnove crnogorske nezavisnosti

Srijeda, 13.05.2026 | 20:51

"Sjetio sam se nekoliko dana nakon završenog referenduma, prilikom mog prvog susreta sa Havijerom Solanom u Briselu, nečega što mi je ranije kazao Stiv Henke, američki profesor, specijalista za finansije, u jednom periodu i moj savjetnik: ”Moraćete da prođete preko jednog visokog mosta ispod kojeg je nabujala rijeka. Ako padnete, niko vas neće pretjerano žaliti, ako pređete preko tog mosta, svi će vas dočekati kao da su jedva čekali da vas vide"

Za koncert Riki Martina rezervacije u okolnim lokalima od 60 do 120 eura, oko 70 odsto kapaciteta već rezervisano

Srijeda, 13.05.2026 | 20:40

Iako je koncert Rikija Martina povodom Dana nezavisnosti besplatan, oni koji žele da budu u neposrednoj blizini bine moraće to dobro da plate. Kako saznaje TV Podgorica, jedan od lokala će za najavljenu noć naplaćivati rezervaciju visokih stolova 70, a niskih 120 eura. U cijenu su uključene meze, dok se piće dodatno plaća, i to po redovnim cijenama.

Agović ostaje predsjednik Opštine Petnjica

Srijeda, 13.05.2026 | 20:27

Predsjednik Opštine Petnjica Samir Agović nije razriješen na današnjoj sjednici Skupštine opštine.

Vujanović: Obnovom nezavisnosti osigurali smo vječnost Crne Gore

Srijeda, 13.05.2026 | 20:11

Mislim da smo obnovom crnogorske nezavisnosti i kolektivitetom u NATO alijansi kao političkoj ali i vojnoj alijansi, osigurali vječnost Crne Gore, kazao je prvi predsjednik nezavisne Crne Gore Filip Vujanović u emisiji Iznova za Novu M.

Kovačević: Nikšić postaje važna kulturna adresa regiona

Srijeda, 13.05.2026 | 19:37

U okviru 20. Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja, danas je održana prezentacija projekta Nikšić 2030 – Evropska prestonica kulture.

Vulin: Zećani vratili dostojanstvo onima koji su stvarali Crnu Goru

Srijeda, 13.05.2026 | 19:29

Lider Pokreta socijalista, Aleksandar Vulin reagovao je na vijest o usvajanju deklaracije Skupštine opštine Zeta i poništenju priznanja Kosova na teritoriji te opštine, citirajući Njegoša, prenosi RT Balkan.