Četvrtak, 03.10.2024 | 16:07
IZVOR: cdm.me

Nikšić se kandiduje za evropsku prijestonicu kulture

Vlada je usvojila Informaciju o projektu „Nikšić 2030: Evropska prijestonica kulture“.




Foto: Arhiva/Kolektiv.me 

Evropska prijestonica kulture je inicijativa Evropske unije koja je započeta 1985. godine i predstavija jedan od najambicioznijilh kulturnih projekata u Evropi.

“Cilj je promocija raznolikosti bogatstva evropskih kultura i isticanje osobina koje dijele, uz podršku međusobnom razumijevanju, interkulturnom dijalogu i osjećaju pripadnosti zajedničkom kulturnom prostoru”, navodi Vlada.

Prestižna titula Evropska prijestonica kulture stiče se na period od godinu dana, a svake godine su nosioci najmanje dva grada iz država članica Evropske unije.

Crna Gora ima pravo kandidature kao zemlja koja je u pretpristupnim pregovorima.

Opština Nikšić je pripremila kandidaturu u cilju pružanja odgovora na sve zadatke koje proces aplikacije nosi sa sobom.

“Ovaj projekat donosi značajnu korist za grad, regiju i državu u kojoj se nalazi i to na kulturnom, edukativnom, socijalnom, ekonomskom i turističkom planu”, ističe Vlada.

To je, kako se navodi u Informaciji, jedinstvena prilika za obnovu gradova i regija, unaprijeđenje imidža, kao i unošenje inovacija u kulturni život gradova i podrška snaženju turističke ponude.

“Kandidatura Opštine Nikšić zasniva se na ideji Otvorenog grada, koja je ukorijenjena u lokalnom narativu grada i inspirisana vizijom trogirskog arhitekte Josipa Sladea Šilovića, autora prvog urbanističkog plana Nikšića iz 1883. godine. Ovaj koncept predstavija Nikšić kao mjesto susreta različitih kultura i stilova. Ideja Otvorenog grada je u skladu sa principima Novog evropskog Bauhaus-a: Otvoreni grad je lijep, inkluzivan i održiv grad, grad u kome su svi jednaki i svi imaju priliku zakreativni razvoj”, navodi Vlada.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Luka
03.10.2024 19:21

E ovo je za Ginisa.

0 0

Država prodaje 68, uglavnom starijih, službenih vozila - Ovo je POČETNA CIJENA

Subota, 06.12.2025 | 08:36

Uprava za državnu imovinu objavila je javni poziv za prodaju 68 motornih vozila u svom vlasništvu. Vozila se prodaju pojedinačno, a zainteresovani kupci mogu ih pogledati 12. decembra 2025. godine, u terminu od 09.00 do 11.00 časova, na parking prostoru Uprave – južni dio kasarne u Maslinama u Podgorici.

NTO: "Uncover Your Wild Side" proglašen drugim najboljim turističkim filmom na svijetu

Subota, 06.12.2025 | 14:18

Destinacijski film Nacionalne turističke organizacije "Uncover Your Wild Side" osvojio je visoko drugo mjesto na 37. festivalu "World Tourism Film Awards – The Festival of Festivals" u portugalskom gradu Gimaraešu.

Milena Milatović: Humanost, solidarnost i zajedništvo su vrijednosti koje nas spajaju

Subota, 06.12.2025 | 13:42

Supruga predsjednika Crne Gore, Milena Milatović, prisustvovala je danas Međunarodnom diplomatskom bazaru, tradicionalnoj manifestaciji koja već sedamnaest godina okuplja diplomatsku i međunarodnu zajednicu u duhu međusobnog povezivanja i podrške humanitarnim inicijativama.

Knežević: Naš Zećanin Bečić da primi građane Botuna na razgovor, kako bi splasnule tenzije

Subota, 06.12.2025 | 13:14

Mještani Zete okupili su se danas na lokaciji planiranoj za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu, nakon poziva lidera Demokratske narodne partije Milana Kneževića, koji se tom prilikom obratio okupljenim građanima, prenosi Pobjeda.

Uprava policije: U Podgorici u toku planska akcija „Šljunak“

Subota, 06.12.2025 | 11:19

Saopšteno iz Uprave policije (UP).

Milatović čestitao rukometašicama: Idemo do kraja po medalju

Subota, 06.12.2025 | 20:38

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović čestitao je na društvenoj mreži X rukometašicama na, kako je kazao, zasluženom plasmanu u četvrtfinale Svjetskog prvenstva.

Luka Dončić predstavio svoju princezu, slavni košarkaš objavom raznježio sve

Subota, 06.12.2025 | 20:37

Jedan od najpoznatijih košarkaša na svijetu, Luka Dončić, drugi put je postao otac.

Bojović: Status srpskog jezika u Crnoj Gori riješiti prije ulaska u EU

Subota, 06.12.2025 | 20:26

Status srpskog jezika u Crnoj Gori trebalo bi riješiti prije članstva u Evropskoj uniji, kazao je za Newsmax Balkans televiziju potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Dragan Bojović.

Eurosong mijenja pravila glasanja: Ovako će se od sada birati pobjednik

Subota, 06.12.2025 | 20:04

Organizatori Evrovizije najavili su značajne promjene u pravilima glasanja za iduće izdanje takmičenja, koje će se održati u Austriji nakon pobjede njihovog predstavnika Džej Džeja ove godine.

Berane: Uhapšen osumnjičeni za pokušaj ubistva

Subota, 06.12.2025 | 19:20

Beranska policija uhapsila je B.D. (25) osumnjičenog za pokušaj ubistva, jer je kako se sumnja presreo sugrađanina i udarao ga pesnicom u glavu, saopšteno je iz Uprave policije.

Ministarstvo kulture i medija: Nakon decenija povlastica jednaka pravila za sve mogu biti bolna

Subota, 06.12.2025 | 19:30

Reagovanje Ministarstva kulture i medija prenosimo integralno:

Novi dokazi o Alchajmerovoj bolesti: Otkriven uzročnik bolesti

Subota, 06.12.2025 | 19:10

Nova studija objavljena u časopisu Neurology pokazuje da povišeni biomarkeri Alchajmerove bolesti u krvi ne moraju nužno značiti da je mozak oštećen, u nekim slučajevima uzrok može da bude smanjena funkcija bubrega.

Zadužili se milijardu i po, vratili 770 miliona dugova

Subota, 06.12.2025 | 18:50

Izvještaj o realizaciji budžeta i naknadne odluke pokazuju stanje u javnim finansijama. Za deset mjeseci naplaćeno 35 miliona eura manje od plana. Deficit iznosi 118 miliona, a nije realizovano još 126 miliona od planiranih troškova.

Dukaj na diplomatskom bazaru: Male stvari, učinjene s velikom ljubavlju, mijenjaju svijet

Subota, 06.12.2025 | 18:41

Ministarstvo javne uprave učestvovalo je na Međunarodnom diplomatskom humanitarnom bazaru, i tom prilikom resorni ministar Maraš Dukaj kazao je da male stvari, učinjene s velikom ljubavlju, mijenjaju svijet.

Čarapić: Iskorijeniti nelegalnu eksploataciju šljunka iz Morače

Subota, 06.12.2025 | 18:37

Nelegalna eksploatacija šljunka iz korita Morače na području Botuna je najveći ekocid koji se već godinama dešava u Crnoj Gori i on se mora iskorijeniti, objavio je na društvenim mrežama Vasilije Čarapić, poslanik Pokreta Evropa sad.