Četvrtak, 03.10.2024 | 16:51
IZVOR: Radio Slobodna Evropa

Za pristojan život porodice u Crnoj Gori treba minimum 2.000 eura

Kad izađem iz prodavnice, mislim da je nešto pogrešno sabrano pa provjeravam račune jer su viši nego što je normalno”, kaže Jelena iz Podgorice za Radio Slobodna Evropa (RSE), komentarišući cijene u Crnoj Gori.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Za osnovne potrebe njene četvoročlane porodice, uz plaćanje kredita za stan, neophodno je najmanje 2.300 eura mjesečno.

“Najveći troškovi su za hranu i higijenu. Kad pregledam transakcije sa kartice, dnevno u prodavnici potrošim od 20 do 35 eura. I to za malu kesu – povrća, voća, mlijeka, mesa, jogurt, hljeb. Kad odemo u veću kupovinu jednom u deset ili petnaest dana, račun nikada nije niži od 150 eura”, navodi Jelena.

Prosječna neto plata u Crnoj Gori iznosi 861 euro, minimalna penzija 450 eura koliko i minimalna zarada.

Jelena kaže da u konačni mjesečni trošak ne računa septembarsku pripremu dvoje djece za školu:

“Da bih obukla i obula dva dječaka i to samo za ovaj period, za njihove sveske i druge sitnice, trebalo je 330 eura.”

Jelenini troškovi nešto su veći od iznosa mjesečne potrošačke korpe za četvoročlanu porodicu Unije slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG).

Troškovi za pristojan život četvoročlane porodice za posljednja tri mjeseca – od jula do septembra – iznose 2.000 eura, što je skuplje za 130 eura u odnosu na prethodni kvartal (april, maj, jun), pokazuju rezultati istraživanja USSCG.

U ovom periodu zabilježili su rast troškova u pet od ukupno deset kategorija: hrane skoro 3,5 posto, troškova režija preko 6,5, rente preko 11, ljetovanja 25 a obrazovanja i kulture 30 odsto.

Minimalna korpa državnog Monstata

Istovremeno i državna Uprava za statistiku Monstat objavljuje godišnje podatke o minimalnoj potrošačkoj korpi.

Ona po Monstatu za 2023. godinu iznosi 830 eura.

Sadrži isključivo prehrambene proizvode koji se smatraju neophodnim da “zadovolje energetske potrebe za održavanje zdravlja i obavljanja lakše fizičke aktivnosti”.

Minimalna korpa po Monstatu podrazumijeva da jedan član porodice mjesečno konzumira 122 grama teletine, 600 grama piletine, 800 grama pomorandži, 2,3 litra mlijeka i 3,2 kilograma hljeba… i još oko 90 proizvoda.

Kompletni troškovi porodice

Za razliku od nje, Sindikalna potrošačka korpa (SPK) uključuje kompletne troškove četvoročlane porodice – za hranu, održavanje domaćinstva, rentu za stanovanje, obuću i odjeću, ličnu higijenu, prevoz, obrazovanje, rekreaciju i ljetovanja.

Prema posljednjim podacima, za hranu četvoročlana porodica troši 605 eura, za troškove stanovanja (režije) 240, dok za prosječnu rentu ili kredit za otplatu stana izdvaja oko 390 eura.

“Više relevantnih istraživanja pokazuje da se renta povećala i do 60 odsto u posljednje dvije do tri godine. Oko 10 posto domaćinstava u Crnoj Gori ima status podstanara, dok svaki treći punoljetni građanin ima stambeni ili neke drugi kredit”, navodi se u analizi.

Unija sindikata je računanje Sindikalne potrošačke korpe, odnosno ukupnih troškova života četvoročlane porodice na mjesečnom nivou, počela u decembru prošle godine.

Tada je SPK iznosila 1.850 eura. Do trećeg kvartala ove godine porasla je na 2.000 eura.

Od plate samo da se nahrane djeca

“Ja samo hranim djecu, ništa drugo i ne mogu od plate koja je 900 eura. Sreća pa nemam dugova ni kredita”, kaže državna službenica Marija iz Podgorice za RSE.

Potvrđuje da su realni minimalni mjesečni troškovi četvoročlane porodice oko 2.000 eura.

U sličnoj situaciji su, kaže, i njene kolege i koleginice:

“Iako su javnosti ‘puna usta’ velikih plata i povećanja plate, visoko obrazovani službenik poslije 20 godina staža u državnoj upravi nerijetko ima platu nižu od prosjeka. Uz to je najčešće i kreditno zadužen.”

U praksi to, prema Marijinim riječima, znači da državni službenik najčešće, kad mu “oduzmu” ratu za kredit, kući nosi pola plate.

Od druge polovine, kaže, u najboljem slučaju plaća ratu za stan:

“A u najgorem slučaju ratu za dječije patike. Svi smo svjedoci divljanja cijena i osjećaja koji imamo kad uđemo u bilo koju prodavnicu, pa je jasno koliko je prosječan građanin u mogućnosti da izdržava porodicu.”

Za ljetovanje 1.500 eura u hotelu niže kategorije

Sindikat je zabilježio povećanje cijena od sedam posto u posljednjem kvartalu u odnosu na prethodni.

Prema riječima koordinatorke Centra za sindikalna istraživanja Jelene Mitrović, na rast troškova prehrambenih proizvoda je uticalo ukidanje Vladine akcije kojim su bile ograničene cijene:

“Tokom ljeta je bila prekinuta akcija Limitirane cijene, pa se to negativno odrazilo na potrošačku korpu. Vlada je novu akciju počela 6. septembra, te očekujemo da će se troškovi hrane, zbog nove državne mjere, smanjiti”

Da bi pokušala da zaustavi rast cijena, Vlada je ograničila marže na dio osnovnih namirnica. Akcija se odnosi na 66 proizvoda i tajaće do kraja januara 2025.

Treći kvartal, od jula do septembra, vrijeme je godišnjih odmora.

I u tom sektoru cijene su porasle, pa je ovogodišnje porodično ljetovanje 25 posto skuplje nego prošle godine.

“To znači da je za sedmodnevni boravak na moru četvoročlane porodice, na bazi polupansiona u hotelima niže i srednje kategorije bilo neophodno 1.500 eura”, kaže Marko Subotić, savjetnik za ekonomsku politiku Unije sindikata.

No iduće će biti još skuplje. Vlada je naime od 1. oktobra povećala porez na turističke usluge sa sedam na 15 posto, što će neminovno usloviti povećanje cijena.

Istovremeno Vlada je odlučila da prelije dio doprinosa iz penzijskog Fonda na neto plate, pa će za taj iznos biti uvećane oktobarske zarade u Crnoj Gori.

Projekcija Vlade je da će time prosječne zarade sa 850 porasti na oko 1.000 eura.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Vlada predložila predstavnike državnog kapitala u bordu "Marine" Bar

Utorak, 18.11.2025 | 14:47

Vlada je predložila Skupštini akcionara "Marine" AD Bar da za članove Odbora direktora tog preduzeća, predstavnike državnog kapitala, izabere: Srđana Đuranovića, Dragutina Durutovića, Elisu Berbo i Đorđija Pavićevića.

NVO i građanski aktivisti pisali Vladi povodom Nacrta zakona o rudarstvu: Ozbiljna prijetnja pravima građana

Utorak, 18.11.2025 | 10:03

NVO organizacija i građanksi aktivisti i građani upitili su otvoreno pismo Vladi Crne Gore povodom Nacrta zakona o rudarstvu, koji je Ministarstvo energetike i rudarstva uputilo na javnu raspravu, a koji, kakao su istakli, izaziva duboku zabrinutost nevladinih organizacija, građanskih aktivista, lokalnih zajednica i javnosti širom Crne Gore.

Milović: Država na kreditu, život na dugu - Standard građana pozajmljen, a NE ZARAĐEN

Utorak, 18.11.2025 | 09:54

Poslanik Demokratske partije socijalista u Skupštini Crne Gore Nikola Milović upozorio je u da država ulazi u 2026. godinu sa „alarmantnim nivoom zaduženosti“ i fiskalnim opterećenjem koje, kako tvrdi, prijeti dugoročnoj stabilnosti crnogorske ekonomiji.

Porez i na iznajmljivanje i prodaju nekretnina putem interneta

Utorak, 18.11.2025 | 08:12

Nacrt izmjena Zakona o poreskoj administraciji na javnoj raspravi je do sredine naredne nedjelje. Donosi brojna rješenja na tržištu nekretnina i izdavanja smještaja. Turistički ekspert profesor Ivo Županović ocijenio je za Radio Crne Gore da će primjena tog akta obezbijediti realno moguće prihode od iznajmljivanja i prodaje putem interneta. Takođe, da će stimulisati saradnju između poreskih organa Crne Gore i država članica Evropske unije. Sugeriše da dio zakona budu i takozvani kondo-hoteli.

Kraj za neproduktivne troškove, veći kapitalni budžet

Utorak, 18.11.2025 | 07:58

Ekonomski analitičar Predrag Zečević ocijenio je da se prvi put u minulih 15 godina u Crnoj Gori predlaže manji budžet od aktuelnog. Stava je da će Vlada na taj način srezati, kako kaže, neproduktivne troškove, a dug i deficit zadržati u mastrihtskim kriterijumima. Poručuje i da je pripremljen kao da je Crna Gora već članica EU.

Vuksanović: Koliko su crnogorski navijači zaslužili poštovanje, toliko je ponašanje hrvatskih navijača bilo sramotno

Utorak, 18.11.2025 | 08:15

Koliko su navijači Crne Gore sinoć zaslužili poštovanje — jednako kao i igrači oba tima na terenu — toliko je ponašanje hrvatskih navijača bilo sramotno i za svaku osudu, saopštio je predsjednik Hrvatske građanske inicijative HGI, Adrijan Vuksanović.

Sjajnih 60 minuta nedovoljno za nagradu: “Sokoli” ispustili 2:0 protiv Hrvatske i ostali praznih džepova

Ponedjeljak, 17.11.2025 | 20:56

Sumornu 2025. godinu najbolji crnogorski fudbaleri zaključili su susretom sa Hrvatskom u posljednjoj rundi kvalifikacija za Mundijal. 

Navijači Crne Gore zviždali na povike hrvatskih navijača "Ubij Srbina"

Ponedjeljak, 17.11.2025 | 21:50

Navijači Hrvatske na stadionu pod Goricom skandirali su: „Ubij Srbina“

MVP: Ruski ambasador pozvan na razgovor u Ministarstvo vanjskih poslova zbog miješanja u unutrašnja pitanja CG

Ponedjeljak, 17.11.2025 | 16:35

Ambasador Ruske Federacije u Podgorici Aleksandar Lukašik pozvan je u Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore 17. novembra 2025, povodom nedavnih neprimjerenih saopštenja i izjava u medijima, koje predstavljaju jasan primjer otvorenog i neprihvatljivog miješanja u unutrašnja pitanja Crne Gore.

Knežević: Marković se okružio KADROM iz vremena Milivoja Katnića

Ponedjeljak, 17.11.2025 | 16:09

Lider DNP-a kazao da se, nakon neusvajanja Izvještaja o radu tužilaštva, postavlja pitanje "da li imamo vrhovnog državnog tužioca"

Kos: Vrijeme za proširenje EU, Crna Gora postigla značajan napredak

Utorak, 18.11.2025 | 15:52

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos rekla je da je generalno 2025. godina bila dobra godina za proširenje Evropske unije, i da se mnogo toga pomjerilo naprijed. Kako je istakla, dosad su Crna Gora, Albanija, Moldavija i Ukrajina postigle značajan napredak na putu ka EU.

Ministar Dukaj i ministar Italije Paolo Zangrillo otvorili panel o reformi javne uprave

Utorak, 18.11.2025 | 15:40

Ministar javne uprave mr Marash Dukaj otvorio je panel zajedno sa ministrom javne uprave Republike Italije, Paolom Zangrillom, na kojem su učestvovali ministri zemalja Zapadnog Balkana, kao i partneri iz Evropske unije. Na panelu su svoja postignuća, planove i izazove u daljoj reformi javne uprave predstavili i predsjednica Nacionalne škole za administraciju Italije Paola Severino i direktorica ReSPA, Maja Handjiska Trendafilova.

Janović: Veliko poštovanje za crnogorske navijače, osuda za govor mržnje

Utorak, 18.11.2025 | 15:29

Sinoć na tribinama – razočarenje i sramota zbog dijela hrvatskih navijača koji su ponovo posegnuli za govorom mržnje, saopštio je poslanik Evrope sad Tonći Janović.

Šimun: Zdravstveni RADNICI zaslužuju stabilan, pravedan i motivišući sistem nagrađivanja

Utorak, 18.11.2025 | 15:24

Ministar zdravlja, dr Vojislav Šimun, razgovarao je danas sa predstavnicima reprezentativnih sindikata zdravstva, dr Mihailom Babovićem i Nebojšom Radonjićem, čime su nastavljeni pregovori u okviru izrade Granskog kolektivnog ugovora za zaposlene u zdravstvenom sistemu. Sastanak u Ministarstvu zdravlja protekao je u konstruktivnoj i podsticajnoj diskusiji i razmjeni argumenata sa jedne i druge strane, a očekuje se da će GKU biti potpisan pravovremeno, do kraja godine.

Manje para za partije, više za djecu? Građani SUMNJAJU u POVEĆANJE DJEČIJEG DODATKA

Utorak, 18.11.2025 | 15:09

Nakon što je u parlamentu pokrenut predlog da se smanje izdaci za političke partije kako bi se u budžetu obezbijedio prostor za povećanje djecijih dodataka, pitali smo građane šta o tome misle. 

FOND PIO I Ministarstvo dijasporepokrenuli dijalog o POBOLJŠANJU položaja PENZIONERA i uključivanju DIJASPORE

Utorak, 18.11.2025 | 15:00

Vršilac dužnosti direktora Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO) Crne Gore, mr Vladimir Drobnjak, sa saradnicima, održao je danas sastanak sa državnim sekretarom Ministarstva dijaspore, Aldinom Muratovićem, u cilju pokretanja otvorenog dijaloga i razmatranja konkretnih mehanizama za poboljšanje standarda najstarije populacije u Crnoj Gori, kao i jačanja veza sa crnogorskom dijasporom.

UHAPŠENE dvije osobe osumnjičene za iskorišćavanje djece za pornografiju

Utorak, 18.11.2025 | 14:58

Policija je uhapsila A.S. (21) i A.V. (38) zbog sumnje da su počinili krivično djelo - iskorišćavanje djece za pornografiju, dok je protiv N.R. (32) podnijeta krivična prijava Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Herceg Novom.

Vlada predložila predstavnike državnog kapitala u bordu "Marine" Bar

Utorak, 18.11.2025 | 14:47

Vlada je predložila Skupštini akcionara "Marine" AD Bar da za članove Odbora direktora tog preduzeća, predstavnike državnog kapitala, izabere: Srđana Đuranovića, Dragutina Durutovića, Elisu Berbo i Đorđija Pavićevića.

Regionalne autobuske linije iz Podgorice: Ljeti četiri puta više polazaka, ALI BEZ značajnog rasta broja putnika

Utorak, 18.11.2025 | 14:09

Putnički autobuski saobraćaj iz Podgorice ka regionalnim destinacijama u posljednjih nekoliko godina održava stabilan nivo, ali se intenzitet saobraćaja znatno povećava tokom ljetnje turističke sezone i praznika, saopšteno je  iz Autobuske stanice Glavnog grada za portal Kolekitv.me.

Đeljošaj: Zajednički interesi da budu JAČI od RAZLIKA

Utorak, 18.11.2025 | 13:32

Vicepremijer i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj poručio je kako zajednički interesi u regiji treba da budu jači od razlika.