Subota, 05.10.2024 | 08:29
IZVOR: kolektiv.me

KCCG za Kolektiv: Preopterećenost zdravstvenog sistema najveći uzrok LISTI ČEKANJA

Budući da je Klinički centar Crne Gore javna zdravstvena ustanova koja pruža usluge osiguranicima na sekundarnom i tercijarnom nivou, naglašavamo da su u tom smislu i liste čekanja za ambulantne preglede i dijagnostičke procedure zapravo liste čekanja gotovo cijele Crne Gore, saopštili su iz ove zdravstvene ustanove u razgovoru za portal Kolektiv.me.




Foto: arhiva, Kolektiv.me

Kako ističu, to je potrebno posebno naglasiti kada se govori o granama medicine koje su jedino zastupljene u KCCG (onkologija, hematologija, nuklearna medicina, do nedavno reumatologija, za broje procedure u oftalmologiji, kardiologiji, itd), ali i najopterećenijim specijalnostima kao što su endokrinologija, kardiologija, gastroenterohepatologija i kardiologija.

“Osim toga, zahvaljujući velikom povjerenju koje uživaju naši ljekari kod pacijenata širom Crne Gore, veliki broj pacijenata obavlja specijalističke/supspecijalističke preglede i dijagnostičke procedure u KCCG, iako iste mogu obaviti u nadležnim domovima zdravlja i opštim bolnicama”, dodaju iz KCCG za naš portal.

Veoma je važno, objašnjavaju, imati na umu da je dužina čekanja relativna, imajući u vidu dinamiku “otvaranja” redovnih i dopunskih termina za specijalističke i supspecijalističke preglede i dijagnostičke procedure.

PREOPTEREĆENOST ZDRAVSTVENOG SISTEMA

Iz KCCG navode da u momentu “otvaranja” novih termina, lista čekanja za neki pregled ili dijagnostičku proceduru može biti i kraća od mjesec dana, dok je nekada ona i do tri mjeseca.

Ističu da se KCCG trudi, prije svega, da liste čekanja za prve preglede u svakom momentu ne budu duže od mjesec ili dva.

“Ministarstvo zdravlja i KCCG kontinuirano rade na smanjenju čekanja za preglede, i mišljenja smo da je preopterećenost zdravstvenog sistema najveći uzrok listi čekanja. Za pojedine oblasti one i jesu svedene na najmanju mjeru kao što su pedijatrijski specijalistički i supspecijalistički pregledi, zatim, ortopedski, pregledi u hirurškim ambulantama, itd., a za pojedine ih uopšte i nema”.

Foto: Ilustracija, Pixabay

No, objašnjavaju iz KCCG za portal Kolektiv.me, u pojedinim oblastima, tradicionalno "najopterećenijim" ne samo kod nas, već i u okruženju, pa i u Evropi i svijetu, (kao što su reumatologija, kardiologija, oftalmologija, gastroenterohepatologija i neurologija) liste čekanja su najduže.

Ipak, kontinuirano se radi na njihovom smanjenju, prije svega kroz veliki obim prekovremenog, dopunskog i smjenskog rada.

“Upravo je, važno je reći, veliki uspjeh postignut kroz povećanje obima posla u dopunskom i prekovremenom radu, u oblastima u kojima se u posljednjih nekoliko godina povećao broj specijalista i supspecijalista, kao što su endokrinologija, gastroenterohepatologija, te oftalmologija, gdje se na mjesečnom nivou pored redovnog rada obavi i više od 20 dopunskih ambulanti sa velikim brojem termina za preglede i dijagnostičke procedure (mjesečno u jednoj oblasti i preko 250 termina). Upravo su u pomenutim oblastima značajno smanjene liste čekanja”, kažu za portal Kolektiv.me iz KCCG.

FORMIRANE RADNE GRUPE ZA UNAPREĐENJE LISTA ČEKANJA

Kako dodaju, Ministarstvo zdravlja je krajem 2023. godine i početkom 2024. godine formiralo više radnih grupa koje se bave upravo unapređenjem lista čekanja, a putem više domena (analiza elektronskog recepta, MKB 10 šifriranja, DRG sistema naplaćivanja, itd.), u kojoj su predstavnici Ministarstva zdravlja, KCCG, domova zdravlja i FZOCG.

Foto: arhiva, Kolektiv.me

Radne grupe su, navodi se, imale više sastanaka, i imaju za zadatak za kontinuirani rad na unapređenju i smanjenju lista čekanja.

“Te je unaprijeđen e-recept terapije propisane od strane specijalista/supspecijalista. Osim toga, implementiran je pilot projekat zakazivanja ambulantnih supspecijalističkih pregleda u vidu odvajanja prvih pregleda, prvih kontrolnih pregleda i kontrolnih pregleda. Isti je započet 1. septembra 2024. godine na Internoj klinici i Klinici za kardiologiju (najopterećenijim oblastima), a takođe će se u bliskoj budućnosti precizirati način zakazivanja i u drugim oblastima”.

APEL GRAĐANIMA DA POŠTUJU ZAKAZANE TERMINE ZA PREGLED

Iz KCCG apeluju na građane da poštuju zakazane termine za pregled, a da ukoliko su spriječeni da na isti dođu, da ga otkažu.

Prema podacima sa kojima raspolažu, mjesečno od 20 do 30% pacijenata ne dođe na zakazani pregled.

“Upravo putem sredstava javnog informisanja skretali smo pažnju građanima da poštuju zakazane termine i dođu na pregled, ili da, ukoliko su iz bilo kog razloga spriječeni, isti blagovremeno otkažu. Ovo je veoma važno jer se zauzimaju termini onim pacijentima kojima je pregled zaista potreban. U prosjeku, u zavisnosti od oblasti medicine, mjesečno od 20 do 30%  pacijenata ne dođe na zakazani termin. U period od 1. januara do 24. septembra u ambulantama KCCG obavljeno je ukupno 564.007 pregleda”, zaključili su iz KCCG za portal Kolektiv.me.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Mirko
05.10.2024 17:07

A nije nego neorganizovanost i haos u sistemu.Pa odje živi 600.000 stanovnika.Nemojte da mlatite.

0 0

OSTALE VIJESTI

Umjesto planski, ministarstva zapošljavaju po slobodnoj procjeni

Nedjelja, 31.05.2026 | 15:25

Čak 15 ministarstava izbjegava da usvoji kadrovski plan kako bi mogli da proizvoljno zapošljavaju novi kadar, a posebno je zanimljiv slučaj Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) koje je najveće, a već šest godina funkcioniše bez ovog plana iako uredno masovno zapošljava nove ljude, piše portal Raskrinkavanje.me.

Radonjić: Zaštita životinja je pitanje humanosti, odgovornosti i evropske budućnosti

Nedjelja, 31.05.2026 | 15:13

Zaštita životinja je pitanje humanosti, odgovornosti i evropske budućnosti, poručila je odbornica Pokreta narodnog povjerenja (PNP) u Skupštini opštine Danilovgrad i članica Glavnog odbora PNP Jelena Radonjić.

Šaranović – Kiz: Nastavak snažne podrške SAD reformi i modernizaciji bezbjednosnog sektora

Nedjelja, 31.05.2026 | 15:40

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović sastao se sa novoimenovanim otpravnikom poslova, ad interim, Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Majklom Kizom, a u fokusu razgovora bila je podrška Sjedinjenih Američkih Država reformskim procesima u oblasti bezbjednosti i jačanju ukupnih institucionalnih kapaciteta, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Radulović: Hibridni funkcioneri bez znanja i integriteta

Nedjelja, 31.05.2026 | 18:35

U posljednje vrijeme u javnom govoru sve češće se koriste pojmovi poput „hibridnog djelovanja“, „hibridnih prijetnji“ i „hibridnog rata“. Iako je riječ o legitimnim terminima, prvenstveno iz oblasti bezbjednosnih i vojnih studija, njihova sve šira i često neprecizna upotreba otvara pitanje da li se ponekad koriste kao zamjena za jasne pravne i institucionalne kategorije.

Lulgjuraj: Slučajevima femicida moguće je stati na put samo obuhvatnim suštinskim reformama

Nedjelja, 31.05.2026 | 15:20

Slučajevima femicida moguće je stati na put samo obuhvatnim suštinskim reformama, poručila je predstavnica Savjeta žena Stranke evropskog progresa (SEP) Rozalina Lulgjuraj.  

"Obaveza države da do kraja ispita moguću umiješanost Đukanovića u šverc cigareta"

Nedjelja, 31.05.2026 | 08:24

Ukoliko već postoje međunarodni dokazi, svjedočenja i dokumentacija vezana za moguću umiješanost bivšeg predsjednika i premijera Mila Đukanovića u šverc cigareta, onda je obaveza naše države da sve to konačno ispita do kraja, smatraju sagovornici Portala RTCG. Oni ocjenjuju da je očigledno da kraci "švercerske družine" još sežu duboko u naš pravosudni sistem koji vapi za vetingom. Iz DPS nijesu odgovorili na naša pitanja povodom nedavne izjave šefa države Jakova Milatovića o zanimanju neimenovanog predsjednika neimenovane države za istragu navodne Đukanovićeve upletenosti u šverc cigareta.

MJU uvodi nova pravila: Skupštine više neće moći da budu blokirane

Nedjelja, 31.05.2026 | 08:30

 Višemjesečne blokade rada opštinskih skupština, koje su obilježile funkcionisanje pojedinih lokalnih samouprava, mogle bi postati prošlost usvajanjem novog Zakona o lokalnoj samoupravi. U Ministarstvu javne uprave uvjereni su da će uvođenje deblokirajućih mehanizama obezbijediti kontinuiran i nesmetan rad lokalnih parlamenata. Dok dio opština pozdravlja predložena rješenja, drugi upozoravaju da bi ona mogla narušiti njihovu autonomiju. U međuvremenu, Zajednica opština najavljuje amandmansko djelovanje kako bi dodatno unaprijedila zakonski tekst i otklonila nedoumice koje prate predložena rješenja.  

Haos u Albaniji zbog Kušnerovog rizorta: Aktivisti upozoravaju na uništavanje obale

Nedjelja, 31.05.2026 | 10:50

Srpski aktivista Đorđe Miketić podijelio je na društvenim mrežama snimke i fotografije protesta u Albaniji, navodeći da je tokom okupljanja došlo do intervencije policije te da su pojedini demonstranti privedeni.

Mugoša: Sjutra kreće postupak za imenovanje tri člana Fiskalnog savjeta

Nedjelja, 31.05.2026 | 08:52

Predsjednik Odbora za ekonomiju Skupštine Crne Gore Boris Mugoša najavio je pokretanje postupka za imenovanje tri člana Fiskalnog savjeta na prvoj narednoj sjednici Odbora koja je zakazana za ponedjeljak.

Baltić: Od početka godine sankcionisano oko 400 motociklista zbog nekorišćenja zaštitne opreme

Nedjelja, 31.05.2026 | 09:10

Pomoćnik komandira Saobraćajne policije Odjeljenja bezbjednosti Podgorica, Dalibor Baltić, kazao je za Portal TV Podgorica da su najčešći uzroci saobraćajnih nezgoda u kojima učestvuju motociklisti neprilagođena brzina kretanja, vožnja pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci, kao i preticanje na mjestima gdje to nije dozvoljeno, kao i da je zbog nekorišćenja zaštitne opreme sankcionisano oko 400 vozača.

Umjesto planski, ministarstva zapošljavaju po slobodnoj procjeni

Nedjelja, 31.05.2026 | 15:25

Čak 15 ministarstava izbjegava da usvoji kadrovski plan kako bi mogli da proizvoljno zapošljavaju novi kadar, a posebno je zanimljiv slučaj Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) koje je najveće, a već šest godina funkcioniše bez ovog plana iako uredno masovno zapošljava nove ljude, piše portal Raskrinkavanje.me.

Radonjić: Zaštita životinja je pitanje humanosti, odgovornosti i evropske budućnosti

Nedjelja, 31.05.2026 | 15:13

Zaštita životinja je pitanje humanosti, odgovornosti i evropske budućnosti, poručila je odbornica Pokreta narodnog povjerenja (PNP) u Skupštini opštine Danilovgrad i članica Glavnog odbora PNP Jelena Radonjić.

Šaranović – Kiz: Nastavak snažne podrške SAD reformi i modernizaciji bezbjednosnog sektora

Nedjelja, 31.05.2026 | 15:40

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović sastao se sa novoimenovanim otpravnikom poslova, ad interim, Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Majklom Kizom, a u fokusu razgovora bila je podrška Sjedinjenih Američkih Država reformskim procesima u oblasti bezbjednosti i jačanju ukupnih institucionalnih kapaciteta, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Radulović: Hibridni funkcioneri bez znanja i integriteta

Nedjelja, 31.05.2026 | 18:35

U posljednje vrijeme u javnom govoru sve češće se koriste pojmovi poput „hibridnog djelovanja“, „hibridnih prijetnji“ i „hibridnog rata“. Iako je riječ o legitimnim terminima, prvenstveno iz oblasti bezbjednosnih i vojnih studija, njihova sve šira i često neprecizna upotreba otvara pitanje da li se ponekad koriste kao zamjena za jasne pravne i institucionalne kategorije.

Lulgjuraj: Slučajevima femicida moguće je stati na put samo obuhvatnim suštinskim reformama

Nedjelja, 31.05.2026 | 15:20

Slučajevima femicida moguće je stati na put samo obuhvatnim suštinskim reformama, poručila je predstavnica Savjeta žena Stranke evropskog progresa (SEP) Rozalina Lulgjuraj.  

Dvije decenije obnove crnogorske nezavisnosti: Između državotvornog uspjeha, nedovršene demokratizacije i evropske završnice

Nedjelja, 31.05.2026 | 15:10

Dvadeset godina nakon obnove nezavisnosti, Crna Gora je ostvarila značajne državne, bezbjednosne i spoljnopolitičke uspjehe, ali nije do kraja izgradila funkcionalne institucije, vladavinu prava i demokratsku političku kulturu. Zato evropske integracije ne smiju biti svedene na tehničko zatvaranje pregovaračkih poglavlja, već moraju biti proces dubinske transformacije države i društva, jedan je od zaključaka analize „Dvije decenije obnove crnogorske nezavisnosti – između državotvornog uspjeha, nedovršene demokratizacije i evropske završnice“, koju je objavila njemačka fondacija Hejnrih Bel (HBS).

Vremenska prognoza - PONEDJELJAK u znaku ovih temperatura

Nedjelja, 31.05.2026 | 21:50

Pročitajte vremensku prognozu za sjutra.

Novo ispitivanje pokazalo ohrabrujući rezultat: Vakcina uklonila tumore kod 15 pacijenata

Nedjelja, 31.05.2026 | 20:30

Međunarodno ispitivanje u 11 zemalja pokazalo je da je vakcina pod imenom Amivantamab dala snažan odgovor kod pacijenata s uznapredovalim rakom koji nije reagovao na ranije tretmane, piše Guardian.

Iranci posijali Ormuz pametnim pomorskim minama: Snimljena mina koja prepoznaje tip broda po zvuku i bira metu

Nedjelja, 31.05.2026 | 19:10

Na Mreži X objavljen je video na kojem iranska pomorska mina Maham-3 povremeno izviruje iznad površine vode, čime je dodatno potvrđeno miniranje pomorskih pravaca u Hormuškom moreuzu.

Fudbal kakav je nekad bio: Bohemijans pravi tim isključivo od svojih navijača

Nedjelja, 31.05.2026 | 18:00

Bohemijans iz Praga odlučio je da napravi potez koji zvuči kao podsjetnik na fudbal prije nego što ga je preuzela modernizacija, na koju se sve češće mrštimo.