Subota, 05.10.2024 | 09:25
IZVOR: kolektiv.me

Na Svjetski dan nastavnika, UNICEF poziva da nastavnici budu u srcu reforme obrazovnog sistema

Na Svjetski dan nastavnika, koji se danas proslavlja, UNICEF poziva da nastavnici budu u srcu reforme obrazovnog sistema, jer su oni temelj kvalitetnog obrazovanja.




Foto: UNICEF - Duško Miljanić

„Da bi se postigao visok kvalitet obrazovanja, neophodno je da nastavnička profesija postane prestižna i da tako privuče najbolje đake koji žele da se njoj posvete, kao i da tokom studija budući nastavnici dobijaju relevantne treninge za taj posao. Takođe, ključno je da se svim nastavnicima, širom zemlje, u kontinuitetu pružaju treninzi na razne teme”, poručio je šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Mikele Servadei.

Analiza sektora obrazovanja 2015−2020, koja je sprovedena uz podršku UNICEF-a, pokazala je da tek svaki četvrti nastavnik pohađa programe za profesionalni razvoj. Ona je ukazala i na potrebu da se poboljša stručno usavršavanje nastavnika tako što će njihove studije pružiti primjenjivije znanje za savremenu nastavnu praksu. Takođe, ova analiza ukazuje da je neophodno obezbijediti učinkovitu školsku praksu u okviru inicijalnog obrazovanja nastavnika i svim nastavnicima omogućiti pristup mjerodavnijim kursevima za njihov profesionalni razvoj.

Na osnovu nalaza ove analize, UNICEF i EU podržavaju Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija da razvije novu Strategiju reforme obrazovnog sistema za period 2025−2035.

„Da bi obrazovna reforma bila uspješna, neophodno je da u njenom razvoju, sprovođenju, praćenju i procjeni uspješnosti aktivno učestvuju sve zainteresovane strane, a posebno nastavnici, roditelji i učenici”, istakao je Servadei nakon susreta s učenicima i nastavnicima u Osnovnoj školi „Njegoš” u Spužu − povodom Svjetskog dana nastavnika.  

Tom prilikom nastavnici u ovoj školi podijelili su svoje preporuke za reformu obrazovnog sistema.

„Za bolji kvalitet obrazovanja u Crnoj Gori neophodna je bolja saradnja između roditelja i nastavnika”, poručila je Dušanka Samardžić, nastavnica u OŠ „Njegoš” u Spužu.

Kako bi iz ugla učenika ukazali koliko je važna uloga nastavnika u pružanju kvalitetnog obrazovanja, kao i u razvoju djeteta, UNICEF-ovi mladi reporteri danas počinju kampanju na društvenim mrežama sa pričama o njihovim najboljim nastavnicima.

„Imala sam period kada sam se osjećala usamljeno i ranjivo upravo zbog vršnjačkog nasilja koje sam doživljavala u školi. Imala sam sreću da uz sebe imam profesoricu koja je bila moj oslonac. Njene riječi podrške su me ohrabrile da ne odustajem od školovanja”, ispričala je Jasmina Beriša, mlada reporterka UNICEF-a Crne Gore, u njenoj poruci na TikToku povodom Svjetskog dana nastavnika.

Marko Zečević, jedan od mladih reportera UNICEF-a, sjeća se najbolje nastavnice po tome što ga je učila da razmišlja svojom glavom i da bude kosmopolita.

Svjetski dan nastavnika obilježava se 5. oktobra svake godine kako bi se slavio doprinos svih nastavnika širom planete. To je i prilika da se podsjeti na njihovu ključnu ulogu u obrazovnom sistemu, razvoju svakog djeteta i ostvarivanju prava na obrazovanje svake djevojčice i svakog dječaka.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Preminuo Miroslav Mika Aleksić

Nedjelja, 18.01.2026 | 22:31

Preminuo Miroslav Mika Aleksić...

VIDEO: Nestvaran gol na rukometnoj utakmici - od sudije u mrežu

Nedjelja, 18.01.2026 | 21:54

Na utakmici Evropa lige za rukometašice između Dižona i Viborga dogodila se gotovo nevjerovatna situacija koja je direktno uticala na konačan ishod meča.

Tešanović: Možda nas je moj gol vratio u meč, idemo hrabro na Srbiju

Nedjelja, 18.01.2026 | 21:38

Crnogorski vaterpolisti nisu dozvolili iznenađenje u pretposljednjem meču grupne faze Evropskog šampionata, a najzaslužniji za preokret i trijumf nad Holandijom bio je golman i kapiten Petar Tešanović.

Rusija i Ukrajina nastavili međusobne napade na energetske sisteme

Nedjelja, 18.01.2026 | 21:29

Stotine hiljada ljudi u djelovima južne Ukrajine pod ruskom okupacijom ostale su bez struje danas, saopštile su vlasti koje je postavio Kremlj.

Koji suplement je najvažniji za žene starije od 30 godina i zašto?

Nedjelja, 18.01.2026 | 21:47

Kad pređete tridesetu, tijelo počinje da šalje male, ali jasne signale: vaše potrebe se mijenjaju.

"Varvari" protiv Spalevića: Poslušnik i izvršitelj partijskih naređenja

Nedjelja, 18.01.2026 | 21:19

U Fudbalskom klubu Budućnost nikada nema mira. Nije ga bilo ni prošle sezone, kada je tim tadašnjeg trenera Ivana Brnovića rušio sve moguće rekorde Prve crnogorske fudbalske lige, a nije uspio da postane tim koji je osvojio najviše bodova od obnavljanja nezavinosti samo zbog činjenice da su "varvari" prekinuli meč posljednjeg kola sa Dečićem.

Starmer razgovarao sa Trampom: Američku najavu carina nazvao “pogrešnom”

Nedjelja, 18.01.2026 | 21:12

Portparol britanskog premijera Kira Starmera saopštio je da je premijer danas telefonom razgovarao sa Donaldom Trampom.

Zenka: Vuk nikad nije čuvao ovce, aktuelna politička garnitura može uvesti Crnu Goru u EU jedino ako nas Evropa na silu uzme

Nedjelja, 18.01.2026 | 21:08

Sve poruke koje dolaze iz Evropske unije ukazuju na to da, zbog raznih geostrateških i političkih interesa, postoji interesovanje da se Crna Gora priključi, a političke snage u Crnoj Gori, odnosno veći dio činioca izvršne vlasti su političke ideologije koje je vode daleko od Evrope, bez obzira na to što se deklarišu kao Evropejci.

Naloženo rušenje reflektora i ograde na "DG areni", FK Podgorica poziva na mirni protest

Nedjelja, 18.01.2026 | 21:02

Kanal Mareze, koji je godinama van funkcije, na nekoliko mjesta je zatrpan, a ustanovljeno je da su u njemu ukopani jedan od reflektora i betonska ograda na "DG areni".

Kapiten “lavova” u suzama: Boli da ne može više…

Nedjelja, 18.01.2026 | 20:38

Crnogorska rukometna reprezentacija upisala je i drugi poraz na Evropskom šampionatu, te tako izgubila svaku nadu u plasman u glavnu rundu, što je bio cilj uoči odlaska u Oslo.