Ponedjeljak, 07.10.2024 | 16:21
IZVOR: krstarica.rs

Cijelog života pogrešno JEDEMO BANANE - Stručnjaci OTKRIVAJU koji je ispravan način

Prema stručnjacima za sigurnost hrane, i ono se treba prati.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

"Voće koje ima debelu koru treba oprati čistom tekućom vodom, čak i ako namjeravate da je bacite“, rekla je za HuffPost direktorka komunikacija prehrambene tehnologije pri Međunarodnom vijeću za informacije o hrani, Tamika Sims.

„To je najbolja praksa u sigurnom rukovanju hranom kako bi se smanjio prenos prljavštine i mikroba koji se mogu nalaziti na kori voćke". 

I dok prljavština može biti vidljiva, Sims kaže da zaostali pesticidi ili mikrobi poput salmonele ili kampilobaktera nisu nužno vidljivi, a mogu prouzrokovati bolesti koje se prenose hranom.

„Zbog toga sve namirnice treba prati prije jela, čak i one organske koje ljuštite. Kore banane ili avokada i drugog voća s debelom spoljnom površinom jednako su osjetljive na bakterije kao i mekše voće i povrće s nježnijom korom“, rekao je Trevor Krejg, stručnjak za bezbjednost hrane i korporativni direktor tehničke obuke iz Microbac Laboratories.

Iako deblja kora otežava bakterijama i prljavštini ulazak u samu voćku, prema Krejgu, kad siječete avokado ili bananu, nožem ih možete gurnuti na jestivo meso i kontaminirati ga, a pranje smanjuje tu jverovatnoću.

„Pranje voća nije savršen proces i ne čini ga sterilnim, ali možete smanjiti rizik, kao i ukloniti pijesak, štetočine, pesticide i voštani sloj.“

Zbog toga i glavni kuvar kulinarskih umjetnosti sa Instituta za kulinarsko obrazovanje Džošua Resnik pere sve namirnice koje će sjeckati, čak i one koje se ljušte, poput šargarepe ili luka.

“Nikada ne znate kroz šta su ti proizvodi prošli”, dodao je.

Čak i da su samo stavljeni u sanduk i odvezeni na pijacu, mogli su doći u kontakt sa svim vrstama prljavštine i zagađivača.

Prema njemu, tekuća voda je sve što vam je potrebno za pranje bilo koje vrste proizvoda i nema potrebe koristiti posebna sredstva za pranje, sapun ili deterdžent, a nikako ne treba koristiti izbeljivače i proizvode za dezinfekciju, prenosi Večernji list.

„Eventualno možete za prskanje hrane koristiti razređeni rastvor sirćeta od jednog dela sirćeta na četiri dela čiste vode. To će pomoći da ubijete neke bakterije i neće ostaviti loš ukus ili moguće opasne hemikalije na vašoj hrani. Ako pak primjetite prljavštinu na proizvodima poput krompira, stručnjaci savjetuju upotrebu kuhinjske krpe ili četke za povrće kako biste ih dobro izribali",  kaže Krejg. 

Evo šta još kažu:

Čuvajte i pripremajte voće i povrće odvojeno od sirovog mesa, živine i plodova mora, što znači da daske za siječenje i noževe takođe treba koristiti odvojeno.

Ohladite i zamrznite voće i povrće u zatvorenim posudama unutar dva sata od sječenja, guljenja ili kuvanja.

Uvijek držite posuđe, radni prostor i ruke čistima kako ne biste ništa unakrsno kontaminirali.

Da budete sigurni, sve namirnice operite.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

MUP provjerava optužbe Medenice protiv policajaca

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 09:15

Tvrdnje osobe koja se na društvenim mrežama predstavlja kao Miloš Medenica da su pojedini policijski službenici, posebno oni koji su u poslednje vrijeme napredovali u karijeri, učestvovali u izvršenju teških krivičnih djela našle su se pod lupom Unutrašnje kontrole Ministarstva unutrašnjih poslova.

Vlada danas o produženju odluke o umanjenju akciza na gorivo

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 08:32

Vlada bi trebalo danas da odluči da li će produžiti odluku o privremenom umanjenju akciza na gorivo, koja važi do ponoći.

Zbog izuzetno niskog obuhvata MMR vakcinom, sjedimo na buretu baruta

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 08:39

Vakcine su strogo kontrolisani ljekovi, čiji je kvalitet više puta provjeren u skladu sa najvišim evropskim i međunarodnim standardima. Zabluda je da su to proizvodi sumnjivog kvaliteta, kako misle roditelji koji ne vakcinišu svoju djecu.

Crnogorskim veteranima svjetsko srebro u Omišu

Nedjelja, 19.04.2026 | 19:08

Na nezvaničnom Svjetskom prvenstvu održanom u hrvatskom Omišu – košarkaški veterani Crne Gore (+35) koji su nastupali pod imenom Veterani Podgorica Montenegro osvojili su drugo mjesto.

Saobraćaj na prvoj dionici Bulevara Vojislavljevića kreće do kraja mjeseca

Nedjelja, 19.04.2026 | 20:46

Saobraćaj na prvoj dionici Bulevara Vojislavljevića trebalo bi da bude pušten do kraja mjeseca, najavljuju iz Uprave za saobraćaj. Nakon toga bi trebalo da krenu radovi na drugoj dionici, jedne od najvažnijih saobraćajnica u Glavnom gradu. Postavlja se pitanje može li se sve završiti do kraja godine, kada ističe predviđeni rok za izgradnju bulevara.

Đukanović: Tvrdim da protiv mene optužnice ne može biti, oružje nije moje

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 16:22

Kontrola optužnice protiv Aca Đukanovića, biznismena i brata bivšeg premijera i predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, počela je danas u Osnovnom sudu u Nikšiću, a biće nastavljena sjutra. Aco Đukanović poručio je pred sudom u Nikšiću da protiv njega “optužnice ne može biti”, osporavajući navode tužilaštva koje ga tereti za nedozvoljeno držanje oružja.

Leković: Je li Aco Đukanović došao u jakni od 4.000 dolara

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 16:06

Poslanik Demokratske Crne Gore Momčilo Leković postavio je pitanje da li je biznismen Aco Đukanović danas u nikšićki sud došao noseći jaknu od 4.000 dolara.

Koliko dugo treba šetati psa?

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 17:57

Koliko dugo trebate šetati svog  psa ne zavisi samo o njegovoj energiji ili vašem entuzijazmu.

Jednostavan trik: Kako da jagode ostanu SVJEŽE što duže?

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 17:44

Jagode su omiljena proljećna poslastica, ali ovo osjetljivo voće može postati gnjecavo i pljesnivo u samo nekoliko dana ako se ne skladišti pravilno.

Koje vrste aktivnosti su efikasnije za mršavljenje od hodanja

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 17:34

Hodanje je jedan od najjednostavnijih i najpristupačnijih načina za kretanje, ali kada je riječ o gubitku masnih naslaga, postoje aktivnosti koje mogu dati brže i izraženije rezultate. Ključ nije samo u količini kretanja, već u intenzitetu i načinu na koji tijelo troši energiju.

Zelenski tvrdi da bi Rusija mogla provesti opštu mobilizaciju za novi napad na Baltičke države

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 17:22

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da bi ograničavanje društvenih mreža u Rusiji moglo biti priprema za opštu mobilizaciju i novu ofanzivu na Ukrajinu ili napad na neku od baltičkih država.

Donald Tramp bio isključen iz praćenja spašavanja američkog pilota u Iranu

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 17:09

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp nije direktno nadgledao akciju spašavanja američkog pilota u Iranu, a razlog za to je bilo njegovo "nepredvidivo" ponašanje nakon što je saznao da je oboren avion u kojem se on nalazio, piše Wall Street Journal.

Kovačević: Objekat bivše zgrade policije u Nikšiću do 2030. dobiće potpuno novi izgled

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 15:45

Nakon potpisivanja ugovora o ustupanju bivše zgrade policije u Ulici narodnih heroja za potrebe projekta Evropske prijestonice kulture 2030, predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević najavio je da će objekat do tada biti rekonstruisan i dobiti novi izgled.

Kineski ambasador dva sata čeka Spajića na Mostu na Đurđevića Tari

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 15:32

Na Mostu na Đurđevića Tari, o njegovoj rekonstrukciji, danas u 13:20h trebalo je da govore premijer Milojko Spajića i kineski ambasador u Crnoj Gori Čen Sijufeng.

Jovanović: Okončana pravosudna "talačka kriza" u kojoj se nalazio Mandić

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 16:33

Ukidanjem pritvora koje je uslijedilo odmah nakon objave presude, posle tačno godinu dana pritvora, okončana je svojevrsna pravosudna "talačka kriza“ u kojoj se nalazio moj branjenik Danilo Mandić, saopštio je advokat Miroje Jovanović.