Srijeda, 09.10.2024 | 13:43
IZVOR: cdm.me

Mandić na Cetinju predstavio novi logo Skupštine

Poslanici su na današnjoj sjednici Drugog redovnog jesenjeg zasijedanja Skupštine, koja se održava na Cetinju, ponovo izglasali zakon o Razvojnoj banci Crne Gore, koji je predsjednik države Jakov Milatović vratio parlamentu na ponovno odlučivanje. Za je glasalo 42 poslanika, dok je jedan bio protiv. Na sjednici je predsjednik parlamenta Andrija Mandić predstavio novi logo parlamenta, što je izazvalo negodovanje opozicije.




Foto: Youtube screenshot/Skupština Crne Gore

Tok sjednice: 

Ponovo izglasan zakon o Razvojnoj banci Crne Gore. Za je glasalo 42 poslanika, dok je jedan bio protiv.

Nikolić: Simbolika je jasna

Poslanik DPS-a Andrija Nikolić pitao je na osnovu kojeg akta je Mandić sebi dao za pravo da odnosi odluku o novom vizelnom identitetu Skupštine.

Mandić se pozvao na član Poslovnika.

“A ako se vama ne sviđa ovaj vizuelni identitet mislim da bi bilo dobro da o tome obavijestimo i javnost”, rekao je Mandić.

Nikolić je rekao da je riječ o nastavku zloupotreba institucije Skupštine.

“Bilo bi elementarno pristojno i korektno da ste o ovome porazgovarali na Kolegijumu sa šefovima polsaničkih klubova i upoznali nas sa onim što je Vaša ili ideja generalnog sekretara…Sada nam sugerišete jer ste prekršili Poslovnik, jer ste pročitali član na osnovu kojega to radi generalni sekretar uz Vašu prethodnu saglasnost, što znači da je instruisan da to predloži zahvaljujući vašoj inicijativi.  Simbolika je jasna i iz tog razloga se vi pozivate na zetsku banovinu u vremenu kad je Crna Gora izgubila ime, državno dostojanstvo i dio svoje teritorije”, rekao je Nikolić.

On je kazao da je jasno šta radi Mandić.

“Nadam se da vam je jasno i i šta radi parlamentarna većina koja dozvoljava ovu hajdučiju i nasilje u parlamentu”, naveo je Nikolić.

Mandić je odgovorio da ništa nije prekršeno.

“Sve je ispoštovano”, dodao je Mandić.

Nikolić je na to odgovorio da su svi dovoljno pametni i iskusni da znaju šta je Mandićeva ideja vodilja.

“Pokušavate da preoblikujete karakter ove institucije pa onda i Crne Gore. Ne bavite se vi tim temama slučajno. Malo zastavama, malo izmjenama Ustava, sad mijenjate logo Skupštine. Jasna ja poruka koju šaljete. Ovakvo ponašanje aminuje parlamentarna većina, vi gušite parlamentarnu većinu u tom zagrljaju a građani Crne Gore to kažnjavaju. Nastavite to da radite, onda ćemo da se pogledamo u oči i svedemo račune”, rekao je Nikolić.

Mandić predstavio novi logo Skupštine

Mandić je rekao da je u skladu sa Poslovnikom, zajedno sa predstavnicima Generalnog sekretarijata Skupštine donio odluku o novom vizuelnom identitetu i logu Skupštine.

Kako je kazao, novi vizuelni identitet oličen u “reprezentativnom objektu zgrade nekadašnje zetske banovine u kojoj su se nalazile sve najvažnije institucije Republike Crne Gore”.

“Na taj način želimo kao Skupština da uvažimo našu Prijestonicu, nas kao poslanike i da govorimo koliko je značaj i ovaj grad i koliko je značajno što imamo privilegiju da budemo nastavlači onog velikog djela. Ovo će biti logo Skupštine, ova zgrada u kojoj danas zasijeda Skupština”, rekao je Mandić.

Mandić je, između ostalog, kazao da je danas 90 godina od kako je pala prva žrtva fašizma u Evropi.

“A to je bio viteški kralj Aleksandar Karađorđević. On je bio jedini kralj koji je rođen u ovom gradu i unuk Kralja Nikole. Jedna velika istorijska ličnost. Zaslužuje da mu na Cetinju pomenemo ime i da kažemo da je bio prva žrtva fašizma u Evropi. Imamo na što da se oslonimo i imamo pred kim i sa čim da se pred svijetom pokažemo…”, poručio je Mandić.

12. 55 Poslanik DPS-a Nikola Milović rekao je da  zakon o Razvojnoj banci Crne Gore nije u skaldu sa Ustavom, pravnom regulativom, a posebno onim što je vezano za naš evropski put.

12.52 Poslanik SD-a Boris Mugoša zatražio je od Mandića da mu objasni pod kojim članom je otvorio i zaključio sjednicu 30. septembra pred praznom salom

“Zašto krijete dopis Vlade. Molim vas da ne pretvarate Skupštinu da je Vaša. Skupština je svih 81 poslaniika”, rekao je Mugoša.

Mandić je rekao da imaju dopis Vlade.

“Objavljen će biti na sajtu”, rekao je Mandić.

Mugoša je odgovorio da zna zašto sjednica tada nije održana.

“Jer ste Vi trebali da zaštite koalicone partnere od izbornog debakla”, naveo je Mugoša.

12.50 Poslanik GP URA Miloš Konatar smatra da je zakon o Razvojnoj banci Crne Gore u suprotnosti sa Ustavom.

“Ako mi danas na dnevnom redu imamo zakon koji može usporiti ili blokirati evropske integracije mislim da na taj način kršimo Ustav. Apelujem na Vas i na kolege poslanike da danas ne glasamo za taj zakon”, rekao je Konatar.

Mandić je odgovorio da Crna Gora ima Ustavni sud koji moži da se odredi u odnosu na svaki zakon koji se izglasa u parlamentu.

12.47 Poslanici Skupštine su na početku sjednice minutom ćutanja odali počast zbog tragedije u Bosni i Hercegovini i zbog današnjeg smrtnog slučaja u Nikšiću, kada je M.V. poginuo na radnom mjestu u naselju Gračanica.

 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić: Crna Gora ne želi sukob sa Srbijom, želimo dobrosusjedske odnose, ali i jasnu evropsku politiku

Utorak, 11.08.2026 | 20:05

Crna Gora ne želi sukob sa Srbijom. Želimo dobrosusjedske odnose, ali i jasnu evropsku politiku koju, očigledno, gospodin Vučić ne želi da razumije, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Odabran glavni projektant bulevara kroz Tivat, vrijednost ugovora 137.000 eura

Utorak, 11.08.2026 | 15:06

Opština Tivat odabrala je projektantski biro koji će izraditi glavni projekat izgradnje bulevara kroz Tivta, odnosno glavni projekat rekonstrukcije magistralnog puta M-11, Lepetani – Tivat.

Vučić: Znate li da su mi u Crnoj Gori sina na tri godine bili protjerali

Utorak, 11.08.2026 | 13:05

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je tokom posjete jugozapadu te zemlje da je Crna Gora zabranila ulazak njegovom sinu.

Rukovodstvo Slobodne Crne Gore kod mitropolita Metodija: Blagoslov koji daje snagu za nove pobjede srpskog naroda

Ponedjeljak, 10.08.2026 | 13:57

Rukovodstvo Slobodne Crne Gore, predvođeno predsjednikom Vladislavom Dajkovićem, boravilo je u manastiru Đurđevi Stupovi, gdje je razgovaralo sa Njegovim visokopreosveštenstvom Mitropolitom budimljansko-nikšićkim Metodijem.

Miličić: Naša politika pomirenja postala apsolutni trend i favorit u zemlji i regionu

Ponedjeljak, 10.08.2026 | 10:01

Izražavam veliko zadovoljstvo zbog činjenice da je naša politika pomirenja postala jedna od centralnih političkih tema u regionu, te da brojni mediji, kako u Crnoj Gori tako i van njenih granica, komentarišu i analiziraju istorijski govor predsjednika NSD-a i Skupštine Crne Gore Andrije Mandića, održan na Fundini, saopštio je portparol NSD-a Mirko Miličić.

Od danas jeftinije sve vrste goriva

Utorak, 11.08.2026 | 08:06

Benzin je od ponoći jeftiniji šest centi, a dizel tri centa, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

Morska voda odličnog kvaliteta na gotovo 80 odsto kupališta

Utorak, 11.08.2026 | 08:46

Morska voda na crnogorskom primorju uglavnom je odličnog kvaliteta, pokazali su najnoviji rezultati ispitivanja Instituta za biologiju mora. Od 114 lokacija, na čak 78,1 odsto voda je ocijenjena kao odlična, dok je na 10,5 odsto lokacija bila zadovoljavajućeg kvaliteta.

Šta predviđa novi Zakon o zaštiti podataka: Kazne do dva miliona eura, građanima veća prava

Utorak, 11.08.2026 | 08:12

Vlada Crne Gore utvrdila je Predlog zakona o zaštiti podataka o ličnosti, kojim se predviđa novi pravni okvir za obradu ličnih podataka, jačanje prava građana i odgovornosti institucija i kompanija koje raspolažu takvim podacima.

Nepropisno parkiranje može koštati 100 eura, građani upozoravaju na manjak mjesta

Utorak, 11.08.2026 | 08:26

Podgorička Komunalna policija od juče sankcioniše nepropisno parkiranje i zaustavljanje, a kazna za taj prekršaj iznosi 100 eura. Prema riječima komunalnog policajca Petra Jovetića, u fokusu će biti uži centar grada, brojni bulevari i City kvart.

Domaće kupinovo vino: Jednostavan recept za aromatično piće od zrelih kupina

Utorak, 11.08.2026 | 09:28

Kupinovo vino je tradicionalno voćno vino intenzivne boje i prepoznatljive arome, a može se napraviti i kod kuće od svega nekoliko sastojaka. Najvažnije je koristiti potpuno zrele i zdrave kupine, kao i dobro oprane i sterilisane posude kako bi fermentacija protekla pravilno.

S&P potvrdio kreditni rejting „A+“ i unaprijedio samostalni kreditni profil sa „a“ na „a+“

Utorak, 11.08.2026 | 16:04

Potvrđeni kreditni rejting „A+“ uz stabilne srednjoročne izglede odražava očekivanje agencije S&P da će Grupa Triglav nastaviti da ostvaruje snažne poslovne rezultate i zadržati snažnu finansijsku poziciju.

Jutjub pooštrava uslove za zaradu: Kreatorima će trebati duplo više pregleda

Utorak, 11.08.2026 | 15:29

Guglova platforma Jutjub objavila je da će od 1. februara pooštriti uslove za nove kreatore sadržaja koji žele da zarađuju od reklama i pretplata.

Obustava saobraćaja na dijelu Bulevara Vojislavljevića od 12. do 23. avgusta, omogućen pristup poslovnim subjektima

Utorak, 11.08.2026 | 15:25

Zbog izvođenja radova na izgradnji Bulevara Vojislavljevića, od 12. do 23. avgusta biće na snazi totalna obustava saobraćaja na dijelu trase od Ulice Đura Jakšića do Ulice Princeze Ksenije u Podgorici, najavili su iz Uprave za saobraćaj.

Odabran glavni projektant bulevara kroz Tivat, vrijednost ugovora 137.000 eura

Utorak, 11.08.2026 | 15:06

Opština Tivat odabrala je projektantski biro koji će izraditi glavni projekat izgradnje bulevara kroz Tivta, odnosno glavni projekat rekonstrukcije magistralnog puta M-11, Lepetani – Tivat.

Anastasija Gudelj pokazala kako izgleda 27 dana nakon porođaja i sve iznenadila (FOTO)

Utorak, 11.08.2026 | 14:42

Nasljednica Cece Ražnatović je pre manje od mesec dana na svet donela sina Ilijana, a već je pokazala zavidnu figuru.

Osumnjičenom za ubistvo Tupaka Šakura prijeti doživotna robija

Utorak, 11.08.2026 | 14:24

U Las Vegasu je zvanično počelo suđenje bivšem vođi ulične bande koji je optužen za planiranje ubistva hip-hop legende Tupaka Šakura prije tačno tri decenije. Trenutno je u toku izbor porote, a proces privlači ogromnu pažnju svjetske javnosti.

Sudar tri automobila na Očinićima

Utorak, 11.08.2026 | 14:12

Tri osobe su povrijeđene u sudaru koji se danas oko 12.30 časova dogodio na magistralnom putu Cetinje – Budva kod benzinske pumpe na Očinićima.

Lebron Džejms priprema dokumentarac: Biće spektakularan

Utorak, 11.08.2026 | 14:10

Lebron Džejms potvrdio je da je u pripremi dokumentarni film o njegovom životu i karijeri, u kojem bi trebalo da budu prikazani i brojni do sada neobjavljeni snimci iza kulisa.

Ove namirnice hlade i vraćaju energiju tokom vrućih dana

Utorak, 11.08.2026 | 14:03

Ljetne vrućine često sa sobom donose umor, žeđ i osjećaj težine. Kada temperature porastu, osim dovoljne količine tečnosti, važno je obratiti pažnju i na ono što jedemo.

Podgorica: U akciji “Brzina” za sedam dana uhapšeno 56 osoba

Utorak, 11.08.2026 | 13:52

Saobraćajna policija odjeljenja bezbjednosti Podgorica je u prethodnih sedam dana, u okviru nacionalne akcije „Brzina“ kontrolisala 307 vozača i uhapsila 56 osoba, objavila je na mreži X Uprava policije.