Četvrtak, 10.10.2024 | 09:59
IZVOR: kolektiv.me

CEFTA usvojila devet novih sporazuma za unapređenje trgovine, zapošljavanja i prava potrošača u regionu

Danas je prekretnica za ekonomsku saradnju u okviru CEFTA-e, jer je Zajednički komitet CEFTA-e usvojio devet revolucionarnih sporazuma dizajniranih da transformišu trgovinu i ekonomsku saradnju. Ovi sporazumi, kako se ističe u saopštenju, donose stvarne, opipljive koristi – pojednostavljuju poslovne operacije, stvaraju nove prilike za zapošljavanje i jačaju zaštitu potrošača.




Foto: CEFTA

Kako je navedeno u saopštenju, aamo nekoliko dana uoči obilježavanja 10. godišnjice Berlinskog procesa, CEFTA pravi odlučan korak ka ostvarivanju vizije Zajedničkog regionalnog tržišta. Utemeljeni na pravilima i najboljim praksama EU, ovi sporazumi će približiti CEFTA tržišta jedinstvenom tržištu EU i otključati potencijal novog Plana rasta EU.

Danijela Gačević, v.d. direktora CEFTA Sekretarijata:

„CEFTA je od suštinske važnosti za slobodno kretanje robe i usluga, podstičući privredni rast i integraciju. Ovim odlukama stvaramo snažniji i ujedinjeniji ekonomski prostor u kojem preduzeća mogu brže rasti, a potrošači su zaštićeni čak i kada kupuju van svojih lokalnih tržišta. Ovo je značajan trenutak za CEFTA-u, jer se približavamo punom usklađivanju sa tržištem EU. Koristi će se osjetiti širom CEFTA-e. Mala i srednja preduzeća će biti osnažena za izvoz i maksimalno korištenje digitalnih tržišta, dok ćemo svi mi imati koristi od većeg izbora, boljih cijena i kvaliteta, kao i snažnije zaštite potrošača.”

Ključni naglasci o devet sporazuma:

Priznavanje AEO programa: Preduzeća sa carinskim pogodnostima u svojim matičnim tržištima sada će uživati ove privilegije u svih sedam CEFTA tržišta. Ovo znači brže i efikasnije carinske procedure, što dovodi do značajne uštede vremena i troškova.

Olakšavanje e-trgovine: Jedinstveni okvir omogućiće preduzećima da prodaju putem interneta bez problema u svim CEFTA tržištima, olakšavajući potrošačima kupovinu bez ograničenja. Takođe, postavljeni su standardi za zaštitu potrošača pri kupovini putem interneta.

Dostava paketa: Nova pravila pojednostavljuju dostavu paketa između CEFTA strana, poboljšavajući regulatornu kontrolu i uvodeći standarde EU za transparentnost cijena i kvalitet usluge.

Sprečavanje neopravdanog geo-blokiranja: Ova pravila osiguravaju da onlajn prodavnice ne mogu blokirati pristup veb-sajtovima, proizvodima ili uslugama na osnovu lokacije i porijekla potrošača, omogućavajući neograničenu kupovinu širom CEFTA tržišta.

Trgovinski aspekti prava intelektualne svojine (IPR): Usklađeni standardi IPR-a štitiće i preduzeća i potrošače od falsifikovane robe, podstičući inovacije i štiteći CEFTA tržište.

Uspostavljanje elektronskog sistema za upravljanje rizikom: Elektronska razmjena podataka omogućiće carinama da efikasnije ciljaju pošiljke visokog rizika, poboljšavajući bezbjednost trgovine i ubrzavajući kretanje robe.

Olakšavanje trgovine uslugama turističkih agencija i turoperatora: Turističke agencije i turoperatori će imati lakši pristup svim CEFTA tržištima, stvarajući nove mogućnosti za rast i privlačenje više turista u region.

Mehanizam za rješavanje sporova (Dodatni protokol 7): Novi mehanizam za rješavanje trgovinskih sporova garantovaće pravičnost i transparentnost, povećavajući povjerenje preduzeća u sprovođenje CEFTA pravila za olakšavanje trgovine.

Olakšavanje osiguranja od odgovornosti za treća lica u motornim vozilima (Preporuka): Pojednostavljeni procesi osiguranja omogućiće putnicima da voze širom CEFTA-e bez brige o pokrivenosti osiguranjem.

Pored toga, kako se zaključuje u saopštenju, Zajednički komitet CEFTA-e usvojio je tri odluke koje imaju za cilj reformu unutrašnjih poslova.

"Ove reforme uvode nova pravila postupanja za Zajednički komitet, ažuriraju Odluku koja uređuje rad Sekretarijata i osnivaju nova tijela za nadzor saradnje u oblastima kao što su dostava paketa, prava intelektualne svojine i profesionalne kvalifikacije".

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Završeno 80 odsto temelja bazena novog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Podgorici

Četvrtak, 13.08.2026 | 15:23

Još jedna važna faza radova na izgradnji novog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Podgorici uspješno je realizovana, a završeno je betoniranje temeljne ploče polja 2 aeracionog bazena, saopšteno je iz Otpadnih voda.

Voli u TC Bazar ponovo otvoren

Četvrtak, 13.08.2026 | 14:41

Novi stil, tradicionalni kvalitet.

Neophodan adekvatan model rada trgovina nedjeljom

Četvrtak, 13.08.2026 | 08:41

Crnoj Gori, kao turističkoj državi, neophodan je model od kojeg će, kada je riječ o neradnoj nedjelji, koristi imati i mali trgovci, ali i građani i turisti, smatraju analitičari, dok predstavnici privrede traže reakciju institucija po pitanju zloupotrebe zakonskih izuzetaka.

Monstat: Rast broja putnika u avio-saobraćaju

Srijeda, 12.08.2026 | 15:23

Prevoz putnika u Crnoj Gori tokom drugog kvartala ove godine bilježi različita kretanja u zavisnosti od vrste saobraćaja. Prema podacima Monstata, rast je zabilježen u drumskom i vazdušnom saobraćaju, dok je broj putnika u željezničkom saobraćaju smanjen.

Blagojević: Očekujemo značajno bolje rezultate od prethodne sezone

Srijeda, 12.08.2026 | 15:03

Crna Gora je u junu ostvarila odlične rezultate u turizmu, a dosadašnji pokazatelji potvrđuju da se očekuje značajno uspješnija sezona u odnosu na prethodnu godinu, uz rast turističkog prometa i prihoda, poručila je generalna direktorica u Ministarstvu turizma Olivera Blagojević gostujući u Jutarnjem programu Javnog servisa.

Nikšićki i danilovgradski vatrogasci bore se sa vatrom na Ponikvicama

Četvrtak, 13.08.2026 | 12:09

Nikšićki vatrogasci uspjeli su da odbrane kuće i vikendice i ugase požar na Ponikvicama u dijelu nikšićke opštine, koji je izbio prije tri dana, a sada se sa kolegama iz Danilovgrada bore sa vatrom koja se proširila na dio koji pripada toj opštini.

Maša Vukićević zablistala na otvaranju Miss Worlda: U Vijetnamu odala počast tradiciji domaćina

Četvrtak, 13.08.2026 | 11:45

Maša Vukićević je otputovala u Vijetnam, gdje predstavlja Crnu Goru na 73. izboru za Miss World.

Ministarstvo obradilo 7.389 zahtjeva bivših radnika, na rješenja se čeka zbog podataka drugih institucija

Četvrtak, 13.08.2026 | 12:32

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je da je završilo obradu svih 7.389 zahtjeva za finansijsku podršku bivšim zaposlenima u drvoprerađivačkoj i šumarskoj industriji, ali da donošenje pravno valjanih rješenja zavisi od podataka Ministarstva finansija i Fonda rada o ranije izvršenim isplatama.

Košarkaši igraju sa Ukrajinom u "Morači"

Četvrtak, 13.08.2026 | 12:23

Crnogorski košarkaši utakmicu sa Ukrajinom u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo odigraće u MTEL dvorani Morača, nakon što je sala prošla inspekciju u četvrtak.

Dončić postao novo lice Lejkersa nakon istorijske prodaje kluba

Četvrtak, 13.08.2026 | 12:47

Los Anđeles Lejkersi ulaze u novu eru nakon što je klub prodat za rekordnih više od 12,5 milijardi dolara, a u centru pažnje nalazi se Luka Dončić, koji je preuzeo ulogu prvog lica slavne NBA franšize.

Nikšić: Gori u Kusidama, vatrogasci i policija na terenu, bez požara u Ponikvicama

Petak, 14.08.2026 | 11:16

Nikšićki vatrogasci gaše požare na nekoliko lokacija u mjestu Kuside, prenosi RTCG.

Sudar kamiona i automobila u Baru

Petak, 14.08.2026 | 11:08

Saobraćajna nezgoda dogodila se jutros, oko 9.30, na nadvožnjaku u Baru, na magistralnom putu Bar-Ulcinj.

Kontrola na Skadarskom jezeru, sankcionisane tri osobe

Petak, 14.08.2026 | 10:27

Službenici Stanice granične policije u Podgorici su zajedno sa inspektorima za sigurnost lučke plovidbe izvršili kontrolu osoba i plovila u akvatorijumu Skadarskog jezera, navodi se u objavi Uprave policije na mreži X.

Ulcinj: Aktivan požar u Vladimiru, vatrogasci očekuju pomoć iz vazduha

Petak, 14.08.2026 | 09:57

U ulcinjskoj opštini još je aktivan požar u Vladimiru u blizini Šasa, a iz Službe zaštite i spašavanja očekuju pomoć iz vazduha kako bi i njega ugasili. Kako je kazao vatrogasac Iljber Đeka situacija jutros je nešto bolja nego sinoć, kada su morali da gase na nekoliko lokacija.

Ponovo oslobođeni svi optuženi u predmetu "Tunel"

Petak, 14.08.2026 | 09:44

Osmočlana grupa i u ponovnom postupku oslobođena je od optužbi da je učestvovala u prokopavanju tunela iz kojeg je u septembru 2023. provaljeno u depo Višeg suda u Podgorici.

Podgorica: Gorio stan na Zabjelu

Petak, 14.08.2026 | 09:38

Ugašen je požar koji je izbio u stanu u zgradi „Splićanka” na Zabjelu.

Uhapšen Beranac zbog sumnje na seksualno uznemiravanje maloljetnice

Petak, 14.08.2026 | 09:21

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Berane su, nakon sprovedenih kriminalističkih mjera i radnji u saradnji sa Osnovnim državnim tužilaštvom u Beranama, a po nalogu državnog tužioca, lišili slobode P.A. (31) iz Berana, zbog sumnje da je na štetu maloljetne osobe izvršio krivično djelo seksualno uznemiravanje.

Radević: Deklaracija o pomirenju i zajedništvu važan korak ka novoj političkoj kulturi

Petak, 14.08.2026 | 08:58

Funkcioner NSD Boban Radević, saopštio je da je Deklaracija o pomirenju i zajedništvu važan korak ka novoj političkoj kulturi.

Danas presuda u ponovljenom postupku u predmetu ''Tunel': Sudije vidjele i ono čega nema u optužnici

Petak, 14.08.2026 | 08:30

Optuženi u predmetu "Tunel" juče su ponovo negirali krivicu u ponovljenom postupku pred Osnovnim sudom u Podgorici, ostajući pri odbrani koju su dali u prethodnom postupku.

Uhapšen Podgoričanin: Osumnjičen da mu je droga poslata paketom iz Amerike

Petak, 14.08.2026 | 08:24

Službenici Uprave carina su 11. avgusta prilikom redovne kontrole poštanskih pošiljki u carinskom skladištu Pošte Crne Gore u Podgorici, izdvojili za pregled pošiljku pristiglu iz Sjedinjenih Američkih Država, i u njoj pronašli oko 600 grama marihuane.