Četvrtak, 10.10.2024 | 10:39
IZVOR: pobjeda.me

ZBCG: Zakon o STRANIM AGENTIMA baziran na američkom modelu

Nismo željeli da remetimo jučerašnju sinhronizovanu reakciju predstavnika "NVO" i opozicije, koji su ničim izazvani krenuli u raspravu o tome po kom modelu je napravljen predlog Zakona o agentima stranog utiacaja, a da isti nisu imali prilike ni da vide, poručuju iz Koalicije "Za budućnost Crne Gore".




Foto: Facebook screnehsot/ ZBCG

Kako kažu, ovim putem žele u potpunosti da ih relaksiraju.

"Jer se ovaj predlog zakona nalazi u ranoj fazi izrade, ali su oni uprkos tome, u startu pogriješili kada je u pitanju praksa i model na kojem se zasniva. Upravo zbog važnosti ove poruke, nismo željeli da nove detalje iznosimo u toku jučerašnjeg dana, već to činimo sada. Naime, koncept na kojem će se zasnivati predlog ovog, za Crnu Goru izuzetno važnog zakona jeste Zakon o registraciji stranih agenata u SAD-u, pod nazivom Foreign Agents Registration Act (FARA)", navode iz ZBCG.

Kako kažu, ovaj zakon zahtijeva da osobe ili organizacije koje zastupaju stavove stranih vlada, političkih stranaka ili entiteta budu registrovane u Ministarstvu pravde (Department of Justice), dok je njegov cilj da omogući transparentnost u vezi sa aktivnostima lobiranja koji stranci sprovode u SAD i da omogući javnosti i vlastima da budu svjesni uticaja stranih interesa na unutrašnju politiku i zakonodavne procese zemlje.

"Osobe ili organizacije koje potpadaju pod ovaj zakon moraju redovno podnositi izveštaje o svojim aktivnostima, prihodima i troškovima koji se odnose na zastupanje stranih interesa. Uzevši sve ovo u obzir, vjerujemo da će se u skladu sa demokratskim i zapadnim tekovinama kojima svi zajedno stremimo, o ovom zakonu razgovarati na jedan civilizovan i svrsishodan način, jer građani Crne Gore imaju pravo da znaju kako se finansiraju organizacije koje svakodnevno daju svoj sud o brojnim stvarima od javnog interesa. Žao nam je što ovaj zakon očigledno neće imati podršku parlamentarne većine i zaista ne vidimo zašto bi nekome smetalo povećanje transparentnosti cjelokupnog društva po uzoru na najveće demokratske tekovine zapadnog svijeta", navode iz ZBCG.

Kako su poručili, ne razumiju uplašenost i zabrinutost da će se ovim zakonom zabraniti djelovanje bilo koje NVO, jer o tome nije bilo niti jednog slova.

"A svakako ga neće biti ni u predlogu zakona. Ukoliko se već toliko zalažu za transparentnost funkcionisanja političkih organizacija i državnih institucija, oni bi zapravo trebali da prvi pozdrave ovakav zakon, ali vjerujemo da je građanima Crne Gore jučerašnjim reakcijama sve postalo kristalno jasno", naveli su u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Klikovac: Plan o prinudnoj upravi je dogovoren

Utorak, 26.05.2026 | 11:42

Kao što sam i rekao plan o prinudnoj upravi je dogovoren u kabinetu premijera Milojka Spajića, a u prisustvu gradonačelnika Saše Mujovića i odbornice od danas Jelene Borovinić Bojović, saopštio je Andrija Klikovac, odbornik DPS-a.     

Mašković: Borovinić Bojović napušta brod koji tone, i Mujović da podnese ostavku

Utorak, 26.05.2026 | 11:31

Prema riječima Maškovića, ostavka Borovinić Bojović potvrđuje "ono na šta opozicija mjesecima upozorava"   

Ustavni sud ukinuo presudu Vrhovnog: Pacijent mora potpuno biti informisan o svim rizicima prije intervencije

Utorak, 26.05.2026 | 11:44

Ustavni sud Crne Gore, vodeći se najnovijom praksom Evropskog suda za ljudska prava, usvojio je ustavnu žalbu I. D. iz Bijelog Polja, jer redovni sudovi, kako su naveli u saopštenju, nijesu adekvatno cijenili da li je pacijent prije operacije u potpunosti informisan o svim rizicima koje ona nosi.  

Podgorica: Rasvijetljen pokušaj paljenja kuće izvršeno na štetu ženske osobe

Utorak, 26.05.2026 | 11:10

Uprava policije saopštila je da je rasvijetljeno izazivanje opšte opasnosti pokušajem paljenja kuće izvršeno na štetu ženske osobe. Osumnjičeni je uhapšen prije dva mjeseca zbog sličnog događaja izvršenog na štetu ćerke oštećene.  

Andoni Iraola želja Milana

Utorak, 26.05.2026 | 11:33

Milan je krenuo u potragu za novim trenerom, a jedan od kandidata za klupu “rosonera” je Andoni Iraola.

Tudor na meti Italijana: Dva kluba iz Serije A žele hrvatskog stručnjaka

Utorak, 26.05.2026 | 10:56

Hrvatski stručnjak Igor Tudor je bez angažmana od raskida saradnje sa Totenhemom pre dva mjeseca.

Brighty stvara Fuziju: Nova era digitalnih finansija stiže u Crnu Goru

Utorak, 26.05.2026 | 10:10

Podgorica će uskoro postati centar susreta biznisa, tehnologije i inovacija kroz ekskluzivni launch događaj “Brighty Creates Fusion”, kojim fintech platforma Brighty zvanično ulazi na tržište Crne Gore.

Preminuo Soni Rolins, jedan od najboljih saksofonista svih vremena

Utorak, 26.05.2026 | 10:34

Soni Rolins, jedan od najznačajnijih i najboljih džez saksofonista svih vremena, preminuo je u 95. godini.

Brnabić: Za samo deset godina plate u Srbiji su prestigle plate u Crnoj Gori

Utorak, 26.05.2026 | 11:21

Predsjednica Narodne Skupštine Srbije Ana Brnabić oglasila se na društvenoj mreži Iks i odgovorila na nove napade na predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Bijelo Polje: Dvije osobe uhapšene zbog marihuane

Utorak, 26.05.2026 | 09:54

Bjelopoljska policija uhapsila je M.S. (19) i maloljetnika starog 16 godina zbog sumnje da su izvršili krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.