Četvrtak, 10.10.2024 | 17:14
IZVOR: cdm.me

Za korišćenje plastičnih kesa naknada tri centa po komadu, kazne do 40.000 eura

Naknadu koju plaća prodavac lagane plastične kese za nošenje, debljine zida više od 50 mikrona obračunava se na osnovu mjesečnog izvještaja o količini kesa koju je prodavac stavio u promet, a iznosiće 0,03 eura po komadu. To je danas odlučeno na Vladi. Podsjećamo, prema novom Zakonu o upravljanju otpadom od 20. oktobra biće zabranjena upotreba plastičnih kesa i plastike za jednokratnu upotrebu, a raspon kazni za one koji ove proizvode stavljaju u promet biće od 1.000 do 40.000 eura.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Naime, Vlada je danas donijela Uredbu o naknadi koju plaća prodavac lagane plastične kese za nošenje, debljine zida više od 50 mikrona.

“Propisano je da visina navedene naknade iznosi 0,03 eura po komadu, a obračunava se na osnovu mjesečnog izvještaja o količini kesa koju je prodavac stavio u promet”, objašnjavaju u Vladi.

Uredba, kako su naveli, treba da doprinese smanjenju upotrebe plastičnih kesa i unaprijedi postojeće stanje upravljanja otpadom, čime se smanjuje negativan uticaj na životnu sredinu i zdravlje ljudi.

“Sredstva od ove naknade uplaćivaće se na račun Fonda za zaštitu životne sredine i moći će se koristiti samo za finansiranje i kofinansiranje aktivnosti podizanja svijesti i pružanja informacija javnosti i kampanja o štetnosti upotrebe plastičnih kesa za životnu sredinu”, dodaje se.

Od 20. oktobra stupa na snagu zabrana upotrebe plastičnih kesa za nošanje debljine zida od 15 do 50 mikrona. To su otprilike one kese koje su davali u marketima na kasi, dok u upotrebi su dozvoljene kese do 15 mikrona, one tanje kese za pakovanje hrane i proizvoda.

Kese preko 50 mikrona debljine zida nisu zabranjene, ali će prodavci morati da plaćaju naknadu za upotrebu tih kesa. Prodavci će dostavljati Agenciji za zaštitu životne sredine izvještaje o količini prodatih kesa. Na osnovu toga izvještaja Agencija će dostavljati visinu nadoknade i ta nadoknada se uplaćuje u Fond za zaštitu životne sredine, a ta sredstva će se iskoristiti za rješavanje nekih ekoloških pitanja i za podizanje svijesti građana.

Pored zabrane kesa od 15 do 50 mikrona, biće zabranjeni neki plastični proizvodi za jednokretnu upotrebu. To su prije svega štapići za uši, osim onih koji se koriste u medicinske svrhe, znači za uzimanje briseva.

Što se tiče kaznene politike, kazne će se kretati od 1.000 do 40.000 eura. Kazne idu za privredna društva, koja stavljaju u promet ove proizvode koji su zabranjeni, kao i za odgovorno lice u tom privrednom društvu, a Tržišna inspekcija je nadležan organ za kontrolu.

Zakon predviđa i posebne naknade za odlaganje mješanog komunalnog otpada, jer je cilj da se smanji odlaganje otpada na deponijama i da se do 2030. godine zatvore deponije.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić: Godišnja uplata od koncesija 20 miliona eura, a sve uplate u trezor od 1999. do danas 19.5 miliona

Srijeda, 08.04.2026 | 17:33

Premijer Milojko Spajić saopštio je putem društvene mreže X da je donijeta odluka o dodjeli koncesije za aerodrome u Crna Gora, naglašavajući očekivane finansijske koristi za državni budžet.

FOTO/VIDEO: Sveti Stefan i Vila Miločer se vraćaju u punom sjaju: Od početka ljeta ponovo dočekuju goste

Srijeda, 08.04.2026 | 17:07

Predstavnici kompanije Aman i Adriatic Properties potvrdili su agenciji Media Biro da će do početka ljetnje sezone vratiti pun sjaj grad - hotelu Sveti Stefan i vili Miločer.

ES protiv koncesija za Aerodrome: Država ne smije izgubiti kontrolu nad ključnim resursom

Srijeda, 08.04.2026 | 20:06

Evropski savez oštro je reagovao na odluku Vlade da nastavi proces davanja aerodroma u koncesiju, ocjenjujući ga kompromitovanim i štetnim po interese države.

Tramp najavio carine od 50 odsto za zemlje koje snabdijevaju Iran oružjem

Srijeda, 08.04.2026 | 15:31

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je danas da uvodi carine od 50 odsto svim državama koje prodaju oružje Iranu.

Milović: Benefiti milijardu eura

Srijeda, 08.04.2026 | 14:48

Savjetnica premijera za ekonomsku politiku Milena Milović saopštila je da Crna Gora dobija prestižnog upravljača, navodeći da je IAC među pet najboljih svjetskih aerodroma. Istakla je da su najmanje milijardu eura direktni finansijski benefiti tokom koncesionog perioda.

Povodom Svjetskog dana Roma, zgrada Skupštine Glavnog grada i most Milenijum večeras su osvijetljeni bojama romske zastave

Srijeda, 08.04.2026 | 21:46

Povodom Međunarodni dan Roma, Glavni grad Podgorica obilježio je ovaj datum simboličnim osvjetljenjem značajnih objekata u gradu.

Vujošević će biti sahranjen u Aleji zaslužnih građana

Srijeda, 08.04.2026 | 21:20

Duško Vujošević biće sahranjen u utorak, 14. aprila, u Aleji zaslužnih građana na Novo groblje.  

Vremenska prognoza - ČETVRTAK u znaku ovih temperatura

Srijeda, 08.04.2026 | 21:43

U četvrtak se očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz malu, tek ponegdje i umjerenu, uglavnom visoku povremenu oblačnost.

Bolt se poklonio Đokoviću: "Teže je osvojiti 24 grend slema, nego trčati 9.58"

Srijeda, 08.04.2026 | 21:57

Pitanje o tome ko je najveći sportista svih vremena uvijek izaziva oprečna mišljenja, ali kada o tome govori Jusein Bolt, njegove riječi imaju posebnu težinu.

Irinej: SPC osniva crkveni univerzitet

Srijeda, 08.04.2026 | 21:34

Mitropolit novosadski i bački Irinej izjavio je da Srpska pravoslavna crkva (SPC) osniva crkveni univerzitet, da na to imaju pravo vjerske zajednice u drugim državama, a da su postojeći državni univerziteti u Srbiji doživjeli “kataklizmu”.

EU izdvojila 14,6 miliona eura za podršku ženama u Ukrajini od početka rata

Srijeda, 08.04.2026 | 21:22

Od početka ruske invazije na Ukrajinu, Evropska unija (EU) je izdvojila više od 14 miliona eura za podršku ukrajinskim ženama kroz programe usmjerene na osnaživanje, liderstvo i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja, izjavila ambasadorka EU u Ukrajini Katarina Maternova.

Politiko: Mađari bi glasali i za kozu ako bi se takmičila protiv Orbana

Srijeda, 08.04.2026 | 21:09

Malo ko van uskih političkih krugova u Mađarskoj je čuo za Petera Mađara sve dok nije pokrenuo žestoku kritiku vlade, uz tajni audio-zapis svoje supruge, tadašnje ministarke pravde Judit Varge.  

Ambasada SAD u Iraku upozorila svoje državljane da ne putuju u Irak

Srijeda, 08.04.2026 | 20:44

Američka ambasada u Iraku upozorila je danas svoje državljane da ne putuju u tu zemlju posle "brojnih napada dronovima" koje su navodno pokrenule proiranske frakcije na diplomatske objekte i Međunarodni aerodrom u Bagdadu.  

“Lavice” sjutra protiv Portugala, Babović nakon dvije godine u reprezentaciji: Ponovo želim da se dokažem

Srijeda, 08.04.2026 | 19:25

Crnogorske rukometašice ulaze u posljednja dva meča kvalifikacija sa osiguranim plasmanom na Evropsko prvenstvo, ali sa jasnim ciljem – maksimalan učinak i potvrda prvog mjesta u grupi.

Čoli uručen diplomatski pasoš BiH: Neka u godinama koje dolaze nastavi obogaćivati naše živote

Srijeda, 08.04.2026 | 20:21

Legendarnom pjevaču Zdravku Čoliću danas je u Ministarstvu vanjskih poslova BiH uručen diplomatski pasoš Bosne i Hercegovine.