Četvrtak, 10.10.2024 | 18:14
IZVOR: Mediabiro

Krapović: Dok sam ministar odbrane, niko se neće igrati sistemom i državom, Lazarević sprovodio nezakonite radnje

Ministar odbrane Dragan Krapović je kazao da je jutros obavijestio vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića da je u saznanju o vršenju nezakonitih radnji od strane načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore, brigadnog generala Zorana Lazarevića.




Foto: MediaBiro

"Dužan sam bio sa obavijestim tužioca kako bi se mogle pokrenuti potrebne mjere i radnje", rekao je Krapović na pres konferenciji.

Kaže da je 10. septembra dobio naredbu koja je dostavljena svim organizacionim jedinicama sa kabinetima članova Savjeta za bezbednost i odbranu i kabinetima ministara bez prethodnog odobrenja.

"Zakonom o Vojsci propisano je da licu koje je u službi u Vojsci da javno istupa o stanju u njoj i opremi, naoružanju, upotrebi jedinica... Zakonom je propisano da se komandovanje zasniva na načelima sukordinacije i jednostarešinstva i obaveza izvršavanja odluka i naređenja pretpostavljenog i nadležnih organa. Zaposleni u Vojsci je dužan da vrši dužnosti na osnovu Ustava, Zakona i drugih akata", naveo je Krapović.

Ukazuje da se Lazarević nije obratio Savjetu za bezbjednost i odbranu kao tijelu, već članovima pojedinačno.

Ističe i da na pismo nije stavljena oznaka tajnosti, a da, po svojoj sadržini, pismo sadrži djelove koji se ne smiju iznositi javno.

"Načelnik Generalštaba u pismu polemiše o odlukama ministra odbrane uz opasku da je vrijeme da se sa 'ovakvim postupanjima prestane'. Pismo je integralno objavljeno na medijskim portalima. Dokument ne sadrži prijemni pečat Skupštine, Vlade, predsjednika, što implicira da ga je Lazarević sam poslao medijima. Jasno je da kada se sa pozicije načela Generalštaba da se zakon i odredbe ne moraju poštovati, svjesni ste gdje to vodi - ka anarhiji u Vojsci i teškim posljedicama u društvu", kazao je Krapović.

Rekao je da, zbog očuvanja vladavine prava, očekuje da tužilaštvo sprovede istragu da li ima elemenata djela neizvršenja naređenja, samovlašća, pozivanja na otpor ili drugih krivičnih djela koja se gone po službenoj dužnosti.

"Dok sam ja ministar odbrane, niko se neće igrati sa sistemom, pa ni načelnik Generalštaba", poručio je on.

Na pitanje TV Vijseti šta je krupno Lazarević uradio prije pisma da mu se ne odobre aktivnosti u inostranstvu, Krapović je kazao da on odobrava aktivnosti vojske.

On je rekao da se Lazarević upućivao u neke kontakte za koje nije ovlašćen.

"Sa aspekta ustavne podjele vlasti to je nedopustivo i to je razlog zbog čega sam zabranio aktivnosti", saopštio je.

Na pitanje TV Vijesti oko slučaja u vezi motora koji se desio u martu, zašto ranije nije postupio, Krapović je istakao da je tada predložio, ali da je zahtjev Lazarevića bio da se ne saslušava niko.

"Nisam javni govorio jer sam htio da sačuvam integritet Vojske i države. Nisam želio da s zbog ovakvog postupanja stidi država pred svjetom, NATO saveznicima, članicama EU", rekao je ministar odbrane.

On je napomenuo da je sjednica Savjeta zakazana u maju, pa otkazan, pa u junu, te da je na kraju, zakazana za kraj avgusta.

Dodao je da je bilo i drugih propusta.

"Možda je Lazarević i politički centri koji stoje iza njega mislili da mogu sve, ali sada će se suočiti sa zakonom", kazao je.

On je dodao da misli da je Lazarević u direktnoj instruisanosti od dijela opozicionih partija i bivšeg predsjednika države i DPS-a Mila Đukanovića.

Na pitanje novinara šta će raditi ako Milatović ostane pri stavu da Lazarević ostane na čelu Generalštaba, Krapović je kazao da ne želi da ulazi u to šta drugi misle.

"Da vidimo kako će se tri člana Savjeta odnositi prema ovome što sam rekao. I ne samo prema ovome, ima još prestupa. Ja ću učiniti sve da Vojska funkcioniše", kazao je on i istakao da poznaje svoje nadležnosti.

Na pitanje novinara ko bi mogao da naslijedi Lazarevića, Krapović je rekao da je, kao odgovoran ministar, predložio adekvatnu zamjenu nakon što je tražio njegovu smjenu.

"Predlog je pred Savjetom, u njihovoj je nadležnosti, ne bih unaprijed komentarisao njihove stavove", saopštio je.

Odgovarajući na pitanje novinara o optužbama koje je Lazarević iznio, on je kazao da su "na nivou desetara, a ne generala".

Krapović je, na pitanje o zakonu o Vojsci koji je u fazi nacrta, kazao da Lazarević nema ništa sa njim, a da će, kad bude gotov predlog, biti upućen Vladi koja će predlog proslijediti Skupštini, gdje može na njega biti dodano desetine amandmana.

Četvrti kvartal ove godine je naveo kao rok za izradu dokumenta.

Ministar odbrane je, upitan da li je iznio na prethodnoj sjednici Savjeta, jer je tada glavni razlog za smjenu Lazarevića bio podmlađivanje kadra, rekao:

"Tada nije ovo pismo bilo poslato. U međuvremenu, u obavezi sam da prijavim".

Krapović je za slučaj sa motorom rekao da je disciplinska stvar, te da je bolje da Lazarević bude razriješen, pa da se onda pokreće disciplinski postupak.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Kabinet Milatovića poziva Skupštinu da formira anketni odbor za Sveti Stefan

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 12:53

Kabinet Predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića ponovo ukazuje na potrebu pune transparentnosti i odgovornosti u vezi sa slučajem Svetog Stefana, uključujući arbitražni postupak i nedavno poravnanje koje je izazvalo značajnu pažnju javnosti.

Evropska komisija: Crna Gora i Unija bliže nego ikad

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 11:55

Nakon 14 godina pregovora, Evropska unija i Crna Gora bliže su nego ikad prije, poruka je Evropske komisije u objavi na Instagram nalogu.

Šturanović: Oglas za radno mjesto u Sportskim objektima trajao tri dana, i to za vrijeme praznika

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 10:46

Odbornica DPS-a u Skupštini Glavnog grada i sekretarka za međunarodnu saradnju Savjeta mladih Maša Šturanović navela je da je oglas za šefa službe za zaštitu lica i imovine u preduzeću Sportski objekti trajao tri dana i to za vrijeme praznika.

Božović i Šporer: Jačanje pravosudne saradnje i podrška evropskom putu Crne Gore

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 10:28

Ministar pravde Crne Gore Bojan Božović sastao se danas u Podgorici sa saveznom ministarkom pravde Austrije Anom Šporer.

Dajković: Dok se Srbi u Pljevljima svađaju, dušmani se raduju

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 10:06

Otvaranje kancelarije Slobodne Crne Gore u Pljevljima, kako je saopšteno iz te partije, predstavlja važan korak u daljem jačanju stranačke infrastrukture, snaženju srpske politike u jednoj od najznačajnijih sredina na sjeveru Crne Gore, kao i nastavak ozbiljnog političkog rada na terenu i neposredne komunikacije sa narodom.

Lalatović Travel: Nije bilo namjere diskriminacije, izvinjenje upućeno putnici

Nedjelja, 26.04.2026 | 20:41

Kompanija Lalatović Travel oglasila nakon objave putnice Marsele Sukić i Bošnjačke stranke koja je događaj kvalifikovala kao vjersku diskriminaciju. U saopštenju navode da su, kao firma koja već dvije decenije posluje u oblasti prevoza putnika, osjetili obavezu da se obrate javnosti i pojasne okolnosti slučaja.

VIDEO: Stranci čistili ostrvo Sveti Nikola: 10 vreća otpada izvučeno kajacima

Nedjelja, 26.04.2026 | 20:10

Na ostrvu Sveti Nikola u Budvi danas je sprovedena velika akcija čišćenja u kojoj je učestvovalo 35 stranih državljana, koji su sa ostrva uklonili čak 10 velikih vreća otpada i kajacima ih prebacili na kopno.

BS: U građanskoj državi svako ima pravo na svoje mjesto, podrška za Marselu Sukić

Nedjelja, 26.04.2026 | 18:46

Bošnjačka stranka (BS) najoštrije osuđuje ponašanje vozača firme “Lalatović Travel” iz Budve i pruža punu podršku Marseli Sukić, koja je od pomenutog diskriminisana po vjerskoj osnovi, nakon što joj nije dozvoljeno da sjedi na izabranom mjestu u autobusu, saopšteno je iz te partije.

Širi se snimak nezavisnog novinara: Pogledajte šta je radio šef FBI-a dok se pucalo!

Nedjelja, 26.04.2026 | 20:57

Pojavio se novi snimak sa gala večere u Vašingtonu na kojoj je došlo do pucnjave, a koja se širi društvenim mrežama. Objavio ju je nezavisni novinar Aaron Parnas.  

Drama u borbi za titulu: Sutjeska posrnula, Mornar na dva boda zaostatka

Nedjelja, 26.04.2026 | 16:08

Sutjeska igrala neriješeno protiv Jezera u Nikšiću (1:1), Mornar u gostima savladao Mladost Lob.Bet (2:1) i Nikšićanima prišao na dva boda minusa

Vuković i Hetei: Snažna podrška Mađarske evropskom putu Crne Gore

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 13:19

Ministar finansija Novica Vuković, sastao se sa ambasadorom Mađarske u Crnoj Gori, Peterom Heteijem, koji je iskazao snažnu i principijelnu podršku Mađarske evropskom putu Crne Gore.

Problemi za Trabzon: Savić van terena dvije sedmice

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 13:25

Crnogorski reprezentativac Stefan Savić, štoper Trabzona, neće moći da pomogne ekipi u naredne dvije sedmice.

Kabinet Milatovića poziva Skupštinu da formira anketni odbor za Sveti Stefan

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 12:53

Kabinet Predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića ponovo ukazuje na potrebu pune transparentnosti i odgovornosti u vezi sa slučajem Svetog Stefana, uključujući arbitražni postupak i nedavno poravnanje koje je izazvalo značajnu pažnju javnosti.

Ove tri biljke su najgori neprijatelji zmija: Sadite ih oko kuće

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 13:07

Zmije se često pojavljuju kao nepoželjni gosti u dvorištima, ali se njihov dolazak može spriječiti relativno jednostavnim uređenjem prostora i uklanjanjem uslova koji im odgovaraju.

Koliko brzo biste trebali pretrčati kilometar u zavisnosti od godina starosti

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 12:45

Koliko brzo možemo trčati prirodno se mijenja s godinama, ali tempo je i dalje dobar pokazatelj kondicije.

Ustavni sud ukinuo rješenje Apelacionog o priznanju advokatskih troškova u sporu oko Svetog Stefana

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 12:33

Ustavni sud Crne Gore usvojio je ustavnu žalbu kompanije “Budvanska rivijera” AD Budva i ukinuo rješenje Apelacionog suda o priznanju advokatskih troškova u sporu oko Svetog Stefana, jer je, kako navode, proizvoljno zaključio da u ovom sporu nijesu nadležni domaći sudovi već međunarodna arbitraža.

Odloženo saslušanje Vukšića u postupku protiv Pajković

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 12:18

U podgoričkom Osnovnom sudu danas je odloženo saslušanje bivšeg direktora ANB-a Dejana Vukšića u postupku koji se vodi protiv Mirjane Pajković, bivše čelnice Direktorata u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava.

PROČITAJTE - Ovo je najsrećniji dan u maju za vaš horoskopski znak

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 12:00

Iako je važno ostati pun nade i posvećen onome što želite da ostvarite, strpljenje vas ponekad može navesti da posumnjate u sebe. Ako ste osjećali zastoj ili zbunjenost zbog toga što se određene prilike ili projekti nisu pokrenuli, znajte da je maj mjesec koji ste čekali, kako pokazuje astrologija. U narednim nedeljama snažno će se osjećati uticaj sudbine, zato zadržite vjeru još samo malo.

Joković: Ministarstvo će finansirati preradu i transport viška mlijeka

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 11:59

Ministarstvo poljoprivrede će finansirati transport i preradu viška mlijeka do industrijskih postrojenja u regionu kako bi se prevazišla trrnutna kriza sa viškom mlijeka u Crnoj Gori.

Stanić: Aerodromi pod koncesijom nelogičan potez države

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 11:40

Crnogorski aerodromi su profitabilni, uz stalno povećanje broja putnika, zbog čega je nelogičan potez Vlade Milojka Spajića da se aerodromi daju pod koncesiju, posebno pod uslovima koji su važili 2019. godine, kazao je za ADRIA Televiziju funkcioner „Evropskog saveza“ Mirko Stanić.