Petak, 11.10.2024 | 08:20
IZVOR: RTCG

Crna Gora: Djevojčice u podređenom položaju, brinu i podaci o nasilju

Djevojčice u Crnoj Gori nemaju iste šanse kao dječaci, a način na koji su vaspitavane stavlja ih u podređen položaj, ocijenila je za Portal RTCG direktorica NVO “Prima” Aida Perović povodom Međunarodnog dana djevojčica koji se obilježava danas.




Foto: Ilustracija, Pixabay

U izvještaju Evropske komisije o Crnoj Gori u prvih pola godine počinjeno je 309 krivičnih djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici i 14 krivičnih djela koja se dovode u vezu sa nasiljem u porodici. Žrtve izvršenih krivičnih djela nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici su 359 lica, 123 muškog i 236 ženskog pola.

Od ukupnog broja žrtava, 44 su maloljetna lica, i to 16 muškog i 28 ženskog pola. Ovo pokazuje da su žene češće žrtve nasilja.

Perović pominje da su u našem društvu prisutni stereotipi, pa tako imamo mnogo slučajeva selektivnih abortusa.

“Ako i taj problem ostavimo sa strane, način na koji vaspitavamo naše djevojčice, gura ih u podređeni položaj. Naime, učimo ih da budu skromne, pristojne, da prećute i izdignu se iznad situacije kad ih neko kinji ili maltretira, upućujemo ih da treba da su ljupke i uredne, jer će samo tako zavrijediti pažnju drugih ljudi, učimo ih da se ne opiru kad neka starija osoba želi da ih poljubi, iako iz prakse znamo da je to čest put ka seksualnoj zloupotrebi djece”, ističe Perović.

Učimo ih, kako ističe naša sagovornica, da su im druge djevojčice rivalke i da je najvažnije da postanu sjutra nečije žene i majke.

“Čak i kad ih učimo da je važno da se obrazuju jer će time postati finansijski samostalnije, to ne može proći bez snažne napomene da joj nije potrebna karijera jer je žena stvorena da rađa. Ubjeđujemo ih da sve treba da pretrpe i na sve da pristanu ne bi li skrenule pažnju muškarca. Tako one nauče da je i trpljenje nasilja dobra žrtva za viši cilj. Moja poruka je zato: Učimo djevojčice da budu neposlušne!”, poručuje Perović.

U izvještaju EK navode da kada je riječ o online seksualnom zlostavljanju djece, u prvih pola godine su procesuirana četiri lica za krivično djelo dječja pornografija, odnosno iskorišćavanje djece za pornografiju, kao i dva lica za krivično djelo seksualno uznemiravanje.

Primjena preporuka Komiteta za eliminaciju svih oblika diskriminacije zena (CEDAW) ostaje ključna obaveza za Crnu Goru kako bi se osiguralo potpuno ostvarenje ciljeva rodne ravnopravnosti.

“Hitne preporuke CEDAW Komiteta na koje treba odgovoriti u roku od dvije godine, uključuju povećanje resursa za Odjeljenje za rodnu ravnopravnost, dopunu Krivičnog zakonika za kriminalizaciju femicida, izmjenu izbornog zakona radi postizanja rodnog pariteta u političkom predstavljanju i razvoj programa za besplatna kontraceptivna sredstva. Efikasna realizacija ovih preporuka zahtijeva kontinuirani angažman i saradnju svih relevantnih aktera, kao i dodatna ulaganja”, navodi se u izvještaju.

Uprava policije nedavno je saopštila da je u Crnoj Gori od početka 2019. godine ubijeno 16 žena, a počinioci su supružnici, emotivni partneri, bivši partneri ili članovi porodice. Najviše žena je ubijeno 2019. i to njih pet, a alramantan je podatak da su od početka ove godine ubijene tri žene.

Dodatno alarmira što je većina žrtava nadležnima prijavljivala da trpi porodično nasilje.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Naloženo prinudno dovođenje Kana na suđenje grupi koja je planirala njegovo ubistvo

Petak, 05.12.2025 | 12:14

Sutkinja Višeg suda u Podgorici Nada Rabrenović naložila je prinudno dovođenje Marka Ljubiše Kana na naredno ročište zakazano za sredinu januara, kako bi dao iskaz kao svjedok oštećeni u postupku protiv dijela kriminalne organizacije koja je početkom 2021. godine planirala njegovo ubistvo, piše Pobjeda.

Završena sanacija rijeke Tare nizvodno od novog mosta

Petak, 05.12.2025 | 11:56

U okviru radova na prevenciji štetnog dejstva voda rijeke Tare, Uprava za vode je u saradnji sa Ministarstvom odbrane i inženjerskom jedinicom Vojske Crne Gore završila sanaciju korita rijeke na dionici nizvodno od novog mosta na magistralnom putu Mateševo- Kolašin (neposredno nakon isključenja sa auto petlje Mateševo), saopšteno je iz Uprave za vode.

Zbog vježbe večeras privremeno zatvaranje tunela Sozina

Petak, 05.12.2025 | 11:27

Zbog vježbe za slučaj požara i saobraćajnog udesa u tunelu večeras će u periodu od 22.00 do 23.30 sata doći do zatvaranja tunela Sozina, saopšteno je iz Monteputa.

Prosjek 10 donio priznanje Milici Vujošević za najbolju studentkinju Ekonomskog fakulteta

Petak, 05.12.2025 | 11:20

Za prestižni akademski uspjeh, potvrđen prosjekom 10, Milica Vujošević iz Podgorice proglašena je najboljom studentkinjom Ekonomskog fakulteta u studijskoj 2025/26. godini, a nagradu joj je uručio rektor UCG, prof. dr Vladimir Božović, saopšteno je sa UCG.

CGO: Vrijeme i trud volontera grade zajednicu

Petak, 05.12.2025 | 11:07

Centar za građansko obrazovanje (CGO) povodom 5. decembra Međunarodnog dana volontera, upućuje zahvalnost svim volonterima i volonterkama koji svojim vremenom i angažmanom doprinose razvoju solidarnijeg, odgovornijeg i demokratskog društva, saopštili su iz Centra za građansko obrazovanje.

Nikola Janović napustio DPS; nastavlja kao nezavisni poslanik

Četvrtak, 04.12.2025 | 18:18

Ostavka Janovića...

Mandić u Vestminsteru Hojlu uručio sliku kapele na Lovćenu

Četvrtak, 04.12.2025 | 12:57

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić boravi u Londonu u okviru zvanične posjete Ujedinjenom Kraljevstvu Velike Britanije i Sjeverne Irske, na poziv predsjednika Donjeg doma britanskog Parlamenta, Nj. E. Lindzija Hojla.

Milatović: Knežević nastavlja sa manipulacijama, ukoliko želi da djeluje principijelno neka napusti Vladu već danas

Četvrtak, 04.12.2025 | 14:16

Nakon nedavnih neprimjerenih napada na premijera Milojka Spajića u Skupštini, poslanik Demokratske narodne partije Milan Knežević nastavlja sa politikom manipulacija, saopštio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Najslušanija pjesma u 2025. godini - kako je postala veliki hit?

Četvrtak, 04.12.2025 | 15:32

Više od godinu dana nakon što su je Lejdi Gaga i Bruno Mars objavili, duet je postao globalni fenomen, dominirao svetskim listama i srušio rekorde koji su se činili nemogućim dostići.

"Izmještanje kolektora može dovesti do masovnih otkaza, kolapsa institucija, pa i bankrota Glavnog grada"

Četvrtak, 04.12.2025 | 16:24

Ukoliko bi došlo do izmiještanja lokacije za gradnju ekološkog postrojenja za prečiščavanje otpadnih voda kod Botuna, Glavni grad bi, prema riječima gradonačelnika Saše Mujovića, pretrpio potencijanu štetu i do 177 miliona eura. Kako je budžet Glavnog grada za 2026. godinu projektovan na 160,5 miliona eura, izmiještanje sistema praktično bi moglo dovesti do bankrota Podgorice.

Naloženo prinudno dovođenje Kana na suđenje grupi koja je planirala njegovo ubistvo

Petak, 05.12.2025 | 12:14

Sutkinja Višeg suda u Podgorici Nada Rabrenović naložila je prinudno dovođenje Marka Ljubiše Kana na naredno ročište zakazano za sredinu januara, kako bi dao iskaz kao svjedok oštećeni u postupku protiv dijela kriminalne organizacije koja je početkom 2021. godine planirala njegovo ubistvo, piše Pobjeda.

Vujović: Sve što treba da znate o PES-u je da podržava Vraneša, kad nema države fašizam maršira

Petak, 05.12.2025 | 12:10

Sve što treba da znate o PES-u je da podržava predsjednika Opštine Pljevlja Darija Vraneša, saopštio je na mreži X predsjednik SDP i jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović, i dodao da kad nema države fašizam maršira.

Urnebesni indijski crtać sa Putinom, Modijem i Trampom postao hit na internetu (VIDEO)

Petak, 05.12.2025 | 12:04

TV kanal „Indija tudej" emitovao je crtani film u kome su glavni junaci priče – Vladimir Putin i Narendra Modi.

Završena sanacija rijeke Tare nizvodno od novog mosta

Petak, 05.12.2025 | 11:56

U okviru radova na prevenciji štetnog dejstva voda rijeke Tare, Uprava za vode je u saradnji sa Ministarstvom odbrane i inženjerskom jedinicom Vojske Crne Gore završila sanaciju korita rijeke na dionici nizvodno od novog mosta na magistralnom putu Mateševo- Kolašin (neposredno nakon isključenja sa auto petlje Mateševo), saopšteno je iz Uprave za vode.

Nišić: Povećanje plata u javnom, ne smije demotivisati privatni sektor

Petak, 05.12.2025 | 11:39

Socijalni savjet u ponedjeljak će na sjednici raspravljati o Opštem kolektivnom ugovoru, a ujedno i o zahtjevu Unije slobodnih sindikata da se za 10 odsto povećavaju zarade zaposlenih u javnoj upravi.

Knežević Milatoviću: Umjesto što zaustavljaš kamione smrznute piletine, dođi u ujčevinu da braniš pravo na zdravu životnu sredinu (VIDEO)

Petak, 05.12.2025 | 11:32

Lider Demokratske narodne partije (DNP) i poslanik Milan Knežević sinoć je iz Botuna imao poruku za predsjednika Crne Gore Jakova Milatović.

FK Budućnost: Sva buduća zastupanja i ovlašćenja moći će da se vrše isključivo na osnovu novih punomoćja, evidentiranih kod našeg kluba

Petak, 05.12.2025 | 11:31

Saopštenje FK Budućnost prenosimo integralno:

Zbog vježbe večeras privremeno zatvaranje tunela Sozina

Petak, 05.12.2025 | 11:27

Zbog vježbe za slučaj požara i saobraćajnog udesa u tunelu večeras će u periodu od 22.00 do 23.30 sata doći do zatvaranja tunela Sozina, saopšteno je iz Monteputa.

Plenković nosi Papi dar neprocjenjive vrijednosti

Petak, 05.12.2025 | 11:26

Premijer Hrvatske Andrej Plenković boravi u zvaničnoj posjeti Vatikanu, a vrhunac posjete biće današnji susret s papom Lavom XIV.

CEFTA nedjelja 2025 zaključena u Prištini: Trgujemo zajedno, ka Evropi

Petak, 05.12.2025 | 11:24

CEFTA nedjelja 2025 zaključena je u Prištini, nakon tri dana visokog dijaloga, stručnih diskusija i razmjena stavova. Ministri, visoki zvaničnici, predstavnici Evropske komisije, privatnog sektora, regionalnih organizacija i drugih partnera, kao i studenti, okupili su se pod ovogodišnjom temom: „Trgujemo zajedno, ka Evropi“.