Petak, 11.10.2024 | 12:07
IZVOR: kolektiv.me

CNP: Počele probe za novu predstavu - “Gospoda Glembajevi” premijerno u decembru

Probe za predstavu “Gospoda Glembajevi” koju po tekstu Miroslava Krleže režira Danilo Marunović, počele su juče u Crnogorskom narodnom pozorištu. Predstava će premijerno biti izvedena 17. decembra na Velikoj sceni nacionalnog teatra.




Foto: Đorđe Cmiljanić, Crnogorsko narodno pozorište

Dramaturg je Božo Koprivica, adaptacija je povjerena Bojani Mijović i Danilu Marunoviću, kostimografkinja je Vanja Ciraj Džudža, scenograf Valentin Svetozarev, za scenski pokret zadužena je Tamara Vujošević-Mandić, a izvršna producentkinja je Nela Otašević.

Uloge tumače: Svetozar Cvetković, Kristina Obradović, Mišo Obradović, Una Lučić, Danilo Čelebić, Lazar Dragojević, Nikola Perišić i Stevan Vuković.

Potreba za Glembajevima je, kako kaže reditelj Danilo Marunović, repertoarski sasvim logičan i promišljen teatarski korak.

„Veliki naslov, veliki pisac, u afirmaciji regionalne dramske baštine, u vremenu jednog od najdramatičnijih globalnih iskoraka iz jedne epohe u drugu i u vremenu sveobuhvatne smjene generacija, sistema vrijednosti, politika i svega drugoga na našem, lokalnom planu.

Krleža „Glembajevima“ teatru nudi savršen komad o društvenim raskršćima svake vrste. Tranzicija, smjena krupnih političkih društvenih formulacija (poput onog iz komunizma u liberalni kapitalizam), promjena sistema vrijednosti, smjena generacija, informatička revolucija, sukob sa svijetom očeva, samo su nijanse na ovu važnu temu, u kojoj svako društvo, u svakom trenutku, na svoj određen način evoluira”, kaže Marunović.

Miroslav Krleža je, prema riječima dramaturga Boža Koprivice, najaktuelniji dramski pisac 20. vijeka i dvije posljednje decenije.

“Tu prvo mislim na dramu “Gospoda Glembajevi”, u kojoj se uspon i propast jedne zagrebačke, trgovačke porodice može čitati kao kriza i rasulo jedne države (Glembajevi: u jednoj noći kasnog ljeta, godinu dana prije Velikog rata 1914-1918). Ogrezle u kriminalu, laži, zločinu, licemjerstvu, primitivizmu. Krležina drama, kako je opšte poznato, nastala je kao omaž „Dubrovačkoj triologiji“ Iva Vojnovića i dramama Ibzena i Strindberga. „Gospoda Glembajevi“ prevazilaze svoje pretke i uzore. U angažmanu, u dijalozima, u briljatno napisanim karakterima i stilskim nijansama jedinstvenim u evropskoj dramskoj književnosti. Porodični ciklus pretvara se u krvavi cirkus, sa tragičnim, dokumentarnim, grotesknim i duhovitim partijama”, istakao je dramaturg Božo Koprivica.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Glumica Zoja Bećović ovogodišnja dobitnica nagrade ,,Vasilije Ivanovič Šćućkin"

Subota, 27.12.2025 | 16:48

Dan Gradskog pozorišta Podgorica, 27. decembar, obilježen je svečanom dodjelom nagrade ,,Vasilije Ivanovič Šćućkin" i uručenjem godišnjih priznanja zaposlenima, za poseban umjetnički doprinos, kao i za visoke rezultate ostvarene u tehničkom i administrativnom sektoru u 2025. godini.

Vujović: Pavićević je bio autor snažnog i prepoznatljivog izraza, njegovo stvaralaštvo ostavilo je djela trajne vrijednosti

Utorak, 23.12.2025 | 12:19

Ministarka kulture i medija, dr Tamara Vujović, uputila je telegram saučešća povodom smrti Tomislava Toma Pavićevića, istaknutog kulturnog stvaraoca.

KIC: Program „Književnost pod krovom Doma omladine”, 23. decembar, sala DODEST

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 10:00

Književni program KIC-a „Budo Tomović” povodom šest decenija postojanja te ustanove organizuje program „Književnost pod krovom Doma omladine”.

Dokumentarni film „Čovjek lavina“ 22. decembra u KIC-u

Subota, 20.12.2025 | 08:59

Nakon uspješne premijere, podgorička publika će ponovo imati priliku da pogleda dokumentarni film „Čovjek lavina“, posvećen legendarnom bubnjaru Dragoljubu Đuričiću, u ponedjeljak, 22. decembra, u sali DODEST, sa početkom u 20 sati. Projekciju filma realizujemo u saradnji sa Mrežom kinoprikazivača Crne Gore.

NeonoeN o Montesongu: Želimo transparentan i pravičan proces koji nikome neće ostaviti prostor za sumnje

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 18:12

Podgorički rokenrol bend NeonoeN, pobjednik prošlogodišnjeg Montesonga, oglasio se na svom zvaničnom Fejsbuk profilu i finalistima ove sezone uputio jasnu poruku.

HRA: Usvajanje izmjena Zakona bez saglasnosti Brisela vodi pravnoj nesigurnosti

Nedjelja, 28.12.2025 | 16:32

MPNI obezbijedilo sredstva za nabavku instrumenata za muzičku školu sa Cetinja

Nedjelja, 28.12.2025 | 16:29

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) obezbijedilo je 89.000 eura za nabavku novih muzičkih instrumenata za muzičku školu „Savo Popović“ sa Cetinja, saopštili su iz tog resora.

CGO: CANU Iznad svakodnevice, ali ne iznad budžeta

Nedjelja, 28.12.2025 | 16:21

Centar za građansko obrazovanje CGO saopštio je da ih raduje što je njihov rad na pitanju transparentnosti Crnogorske akademije nauka i umjetnosti CANU podstakao njeno rukovodstvo – četiri muškarca da se javno oglase.  

Živković: Odsustvo komunikacije u vlasti ugrožava Pljevlja

Nedjelja, 28.12.2025 | 16:18

Suština današnjeg saslušanja je ko je, kako, na koji način, da li u skladu sa Zakonom pomogućio puštanje u rad Termoelekrane Pljevlja ,kazao je predsjednik Demokratske partije socijalista Danijel Živković na prvoj zajedničkoj sjednici odbora Skupštine Crne Gore na kojoj se govori o odgovornosti za štetu u životnoj sredini u Opštini Pljevlja.

Za pijane vozače kazna 1.000 eura

Nedjelja, 28.12.2025 | 16:04

Prolazak kroz crveno, nedozvoljeno preticanje, vožnja suprotnom kolovoznom trakom, vozače može koštati i do 1.000 eura, koliko iznosi maksimalna novčana kazna propisana Zakonom o bezbjednosti saobraćaja na putevima.

Školovanje napustilo skoro hiljadu učenika, većina se nije vratila

Nedjelja, 28.12.2025 | 15:46

Čak 992 učenika napustilo je školovanje tokom školske 2024/25. godine, što predstavlja 5,26 odsto ukupno upisanih.

Uhapšen osumnjičeni za napad i pljačku žene na Novom Beogradu

Nedjelja, 28.12.2025 | 15:40

Policijski službenici PU za grad Beograd identifikovali su i uhapsili T. K. (1981) zbog postojanja osnova sumnje da je juče u Novom Beogradu izvršio krivično djelo teško ubistvo u pokušaju nad šezdesetosmogodišnjom ženom.

Abdić pozvao na hitnu reakciju: Institutu za bolesti djece stiglo šest zahtjeva za prekid radnog odnosa, u društvu smo Nepala i Gvatemale

Nedjelja, 28.12.2025 | 15:33

Abdić je, na današnjoj sjednici Skupštine, konstatovao da se niko iz vlasti ne oglašava povodom ostavke doktora Velibora Majića na mjesto direktora Instituta za bolesti djece koji se suočava sa ozbiljnim kadrovskim izazovima.

Maloljetnik osumnjičen da je ukrao 1.150 eura

Nedjelja, 28.12.2025 | 15:30

Podgoričko Osnovno državno tužilaštvo odredilo je zadržavanje maloljetniku B.P. zbog sumnje da je izvršio krivično djelo krađa

Određeno zadržavanje: Osumnjičen da je uz prijetnje smrću prinudio maloljetnu osobu da ga preveze motociklom

Nedjelja, 28.12.2025 | 15:05

Osumnjičeni B.K. zadržan je zbog sumnje da je izvršio krivično djelo prinuda, saopštili su iz ODT Podgorica.