Srijeda, 23.10.2024 | 19:58
IZVOR: zimo.hr/n1hr

Nova dimenzija šopinga: U OVOJ ZEMLJI predstavljena LETEĆA KOLICA za KUPOVINU (VIDEO)

Južnokorejski istraživači razvili su bespilotnu letjelicu s fleksibilnim rotorima koja se može gurati, s ciljem revolucioniranja prevoza tereta preko neravnog terena, poput stepenica.




Foto: YouTube screenshot/South China Morning Post

Južnokorejski naučnici razvili su transportni dron dizajniran za navigaciju po neravnom terenu. Dron, koji je izradilo Nacionalni univerzitet za nauku i tehnologiju u Seulu, ima fleksibilne rotore koji se sami ispravljaju kako bi ostali stabilni tokom leta. Može ga se navoditi guranjem minimalnom silom, što ga čini prikladnim za zadatke poput premještanja robe preko stepenica, prenosi Zimo.

Južnokorejski tim je demonstrirao dron nazvan “Palletrone”, opremljen upravljačem sličnim kolicima za kupovinu. Dok je primao teret, taj je dron održavao ravnotežu u  vazduhu, koristeći algoritam za procjenu mase. Dron može odgovoriti na ljudsku kontrolu koristeći ono što tim opisuje kao tehniku ​​fizičke interakcije čovjeka i robota, koja predviđa namjere korisnika za glatkiji rad. Palletrone može biti više od letećih kolica za kupovinu, objasnio je Le Seung-jae, profesor inženjerstva dizajna mehaničkih sistema sa spomenutog južnokorejskog univerziteta.

Iako je prototip ograničen na nošenje tereta do 3 kg, Le je priznao da je komercijalna upotreba takvog tereta ograničena. Ipak, sposobnost tehnologije da održi horizontalnu stabilnost ima potencijalne primjene za isporuku osjetljivih ili lomljivih predmeta. Tim takođe istražuje mogućnost korištenja tehnologije u letećim taksijima bez posade koji bi mogli prevoziti ljude, ili u dronovima koji mogu mijenjati baterije tokom ljeta kako bi se produžilo vrijeme njihovog leta.

Dronovi poput Palletronea imaju prednosti u kontroli, ali su ograničeni u brzini i dometu u poređenju s dronovima s fiksnim krilima. Izazov proširenja njihovog asortimana leži u ograničenjima baterije, naročito kada je u pitanju prevoz težih tereta. Uprkos tome, fleksibilnost drona mogla bi biti ključna u budućim komercijalnim primjenama.

Istraživanje vezano za razvoj tog drona objavljeno je u časopisu IEEE Robotics and Automation Letters.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Jedna od najboljih individualnih partija u istoriji ABA lige – Vlado Mihailović ubacio 42 poena Beču

Petak, 05.12.2025 | 21:21

Vladimir Mihailović se odavno profilisao kao lider Zadra, a da ga je izuzetno teško čuvati kada ga služi šut pokazalo se na utakmici ABA lige protiv Beča.    

Jovanović: Onog momenta kad je saslušan posljednji svjedok, Viši sud jedino je mogao da naloži ukidanje pritvora Uboviću

Petak, 05.12.2025 | 20:48

Ne znam zbog čemu fama povodom puštanja Ranka Ubovića na slobodu. Radi se o nečemu potpuno zakonitom, jer valjda svi postupamo po osnovu istog procesnog rješenja, rekao je advokat odbrane Stefan Jovanović, komentarišući saopštenje SDT-a da je ukidanje pritvora dvojici biznismena, Ranku Uboviću i Vladanu Ivanoviću bilo nezakonito.

Vraneš: Odgovor upućen Tadić Mijović isključivo političke prirode, nije mi bila namjera da bilo koga uvrijedim

Petak, 05.12.2025 | 20:37

Predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš, reagovao je povodom osuda javnosti zbog “uvreda” koje je u emisiji ” Načisto” na TV Vijesti uputio direktorici CIN-CG Milki Tadić Mijović.

MLJMP: Najstrožije osuđujemo mizogine i krajnje uvredljive komentare upućene Milki Tadić Mijović

Petak, 05.12.2025 | 20:32

Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava najstrožije osuđuje mizogine i krajnje uvredljive komentare upućene Milki Tadić Mijović — novinarki i direktorici CIN-CG — od strane javnog funkcionera Daria Vraneša.

Žrijeb sastavio Englesku i Hrvatsku, Haland protiv Mbapea, Meksiko i Južna Afrika otvaraju SP

Petak, 05.12.2025 | 20:32

U Kenedijevom Centru u Vašingtonu održan je žrijeb grupa za Svjetsko prvenstvo 2026. godine u fudbalu, koje će se od 11. juna igrati u SAD-u, Kanadi i Meksiku, a događaj je obilježio bogat kulturni program i prisustvo brojnih sportskih i političkih ličnosti.

Kotor: Odbio "droga test", kažnjen tri sedmice zatvora

Petak, 05.12.2025 | 19:51

Okrivljenom zabranjeno da vozi šest mjeseci.

UEFA smanjila suspenziju Dijasa sa tri na dvije utakmice

Petak, 05.12.2025 | 19:42

Evropska fudbalska unija (UEFA) smanjila je suspenziju fudbalera Bajerna iz Minhena, Luisa Dijasa, sa tri utakmice na dvije, nakon žalbe kluba podnijete zbog oštrog faula nad igračem Pari Sen Žermena, Ašrafom Hakimijem.

Abazović: Vlada tajno dozvolila gradnju apartmana u Miločerskom parku

Petak, 05.12.2025 | 19:19

Vlada Crne Gore u tajnosti je potpisala ugovor sa kompanijama Adriatic Properties i Aman, kojim je dozvoljena izgradnja kondo hotela u Miločerskom parku. Ono što nije moglo u vrijeme DPS-a, može u vrijeme PES-a, Demokrata i Demokratskog fronta, saopštio je lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović večeras u autorskom podkastu “Petak sa Dritanom”.

Dukaj s pomoćnikom generalnog sekretara NATO-a o jačanju sajber bezbjednosti

Petak, 05.12.2025 | 19:12

Ministar naglasio potrebu formiranja i stavljanje u operativnu funkciju Agencije za sajber bezbjednost.

Batistuta: Ne uživam gledajući današnji fudbal

Petak, 05.12.2025 | 18:57

Legendarni argentinski napadač Gabrijel Batistuta istakao je da ga savremeni fudbal ne privlači kao nekada i da su klasični centarforovi, poput njega i Kristijana Vijerija, praktično nestali iz igre.