Petak, 25.10.2024 | 09:10
IZVOR: cdm.me

Kadić: Država da pruži bezbjednost zaposlenima u zdravstvu

Ljekari i ostali zaposleni u zdravstvenom sistemu obavljaju izuzetno odgovoran i ozbiljan posao, i najmanje što država treba da im pruži jeste bezbjednost, zaštita i podrška na radnom mjestu. To je neophodno i zbog pacijenata koji zaslužuju najbolje medicinske usluge, ali i povjerenja koje javnost mora imati u zdravstveni sistem, kako bi se osiguralo da svi mogu primiti adekvatnu i sigurnu njegu bez straha od nasilja, poručio je direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Vuk Kadić.




Foto: arhiva, YouTube screenshot/Naprijed Podgorica

On je naglasio da su se u samo dva dana u Crnoj Gori dogodila dva napada na zaposlene u zdravstvenim ustanovama. U Opštoj bolnici u Pljevljima, doktor je ranjen nožem, dok je u Kliničkom centru u Podgorici zaštitar brutalno pretučen, a napadači su mu vozilom prešli preko stopala,

“Ovi vandalski činovi predstavljaju nastavak svakodnevnog nasilja u zdravstvenim ustanovama širom zemlje, koje postaju poprišta agresije umjesto mjesta gdje vladaju tolerancija, saosjećanje i solidarnost. Kao ljekar i direktor Fonda za zdravstveno osiguranje, podržavam inicijativu za uvođenje posebnog krivičnog djela napada na lica koja obavljaju zdravstvenu djelatnost kroz izmjene Krivičnog zakonika. Takođe, smatram da je neophodno da se u rješavanje ovih slučajeva što prije uključe pripadnici policije koji bi svakodnevno boravili u zdravstvenim ustanovama kako bi zaštitili zaposlene”, ističe Kadić.

On je podsjetio da su, Fond za zdravstveno osiguranje i Zavod za hitnu medicinsku pomoć nedavno pokrenuli pilot projekat obezbjeđenja svih jedinica hitne pomoći u Crnoj Gori, koji podrazumijeva instalaciju video-nadzora sa monitoringom u realnom vremenu, uz mogućnost direktnog dojavljivanja incidenta Upravi policije.

“To znači da će, u slučaju prijetnje ili napada na osoblje, policija odmah biti obaviještena i moći će da interveniše na licu mjesta. Pomenuti napadi pokazali su da je ovakva mjera neophodna, ali nedovoljna, te su potrebne dodatne mjere kako bi se omogućila adekvatna zaštita svih koji rade u sektoru zdravstva”, zaključio je direktor Fonda za zdravstveno osiguranje.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

UP - U Nikšiću ubijena jedna osoba

Subota, 01.08.2026 | 20:54

Večeras je u Nikšiću, oko 20.00 časova, u naselju Kapino polje, došlo do upotrebe vatrenog oružja od za sada nepoznatog lica, na štetu J.M. iz Nikšića, člana jedne OKG, koji je ovom prilikom lišen života, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Jakšić Stojanović: Akteri u obrazovnju Crne Gore imaju kapacitet da iznesu zahtjevne procese

Subota, 01.08.2026 | 18:01

Činjenica da je tim Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, u saradnji sa relevantnim institucijama u oblasti obrazovanja, nauke i inovacija, u prethodnom periodu uspješno realizovao aktivnosti iz Plana rasta u vrijednosti od preko 7,5 miliona eura i prijavio realizaciju novih koraka vrijednih oko 15 miliona eura, najbolji je pokazatelj da akteri u obrazovnoj, naučnoistraživačkoj i inovativnoj zajednici Crne Gore imaju kapacitet da iznesu zahtjevne procese koji su pred nama, saopštila je ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović, povodom realizacije aktivnosti iz Plana rasta za Crnu Goru.

UP: Nikšić - U dva trgovinska objekta pronađene cigarete vrijednosti oko 1.840 eura

Subota, 01.08.2026 | 12:31

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Nikšić su, zajedno sa službenicima Uprave carina, sproveli aktivnost kontrole trgovinskih radnji, od kojih su u dva trgovinska objekta pronašli 636 paklica cigareta, vrijednosti oko 1.840 eura, namijenjenih nedozvoljenoj trgovini. Protiv dva vlasnika podnijete su krivične prijave, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Herceg Novi: Za dva dječija igrališta i teretanu na otvorenom 120.000 eura

Petak, 31.07.2026 | 15:15

Opština Herceg Novi raspisala je tender vrijedan 120.000 eura za realizaciju tri projekta namijenjena najmlađima i ljubiteljima rekreacije.

MPNI sa 2,9 miliona eura podstiče razvoj istraživanja i inovacije

Petak, 31.07.2026 | 14:41

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) je saopštilo da je objavilo Konkurs za sticanje statusa korisnika podsticajnih mjera za razvoj istraživanja i inovacija u 2026. godini, ukupne vrijednosti 2,9 miliona eura.

Delić nakon pravosnažne presude: Nastaviću da obavljam funkciju

Subota, 01.08.2026 | 18:10

Predsjednik opštine Mojkovac Vesko Delić kazao je da se neće povući sa te funkcije nakon što je pravosnažno osuđen na uslovnu kaznu zatvora od šest mjeseci zbog zloupotrebe službenog položaja.

UP: Nikšić - U dva trgovinska objekta pronađene cigarete vrijednosti oko 1.840 eura

Subota, 01.08.2026 | 12:31

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Nikšić su, zajedno sa službenicima Uprave carina, sproveli aktivnost kontrole trgovinskih radnji, od kojih su u dva trgovinska objekta pronašli 636 paklica cigareta, vrijednosti oko 1.840 eura, namijenjenih nedozvoljenoj trgovini. Protiv dva vlasnika podnijete su krivične prijave, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Dukaj: Usvojen Zakon o lokalnim službenicima i namještenicima – profesionalizam ispred politike

Subota, 01.08.2026 | 09:21

Skupština Crne Gore usvojila je sinoć Zakon o lokalnim službenicima i namještenicima, čime je po prvi put u Crnoj Gori, uspostavljen jedinstven, cjelovit i moderan službenički sistem na lokalnom nivou. Ovim zakonom, koji je pripremilo Ministarstvo javne uprave, uspješno se zaokružuje sveobuhvatna reforma sistema lokalne samouprave u našoj državi i stvara pravni okvir po najvišim evropskim standardima.

Herceg Novi: Za dva dječija igrališta i teretanu na otvorenom 120.000 eura

Petak, 31.07.2026 | 15:15

Opština Herceg Novi raspisala je tender vrijedan 120.000 eura za realizaciju tri projekta namijenjena najmlađima i ljubiteljima rekreacije.

SUBOTA u znaku toplog vremena - Pročitajte prognozu za PRVI DAN VIKENDA

Petak, 31.07.2026 | 15:30

U subotu nas očekuje pretežno sunčano i veoma toplo vrijeme, uz slab lokalni razvoj oblačnosti u planinskim predjelima.

Megan Foks je konačno priznala: "Volim ga i to nikad nisam skrivala"

Petak, 31.07.2026 | 15:23

Nakon godina ćutanja, Megan Foks je konačno priznala - glasine o romansi sa kolegom Šajom Labafom bile su istinite.

Perić o tome zašto nije glasao za smjenu Savjeta NB „Radosav Ljumović“: Odgovornost uvijek individualna

Petak, 31.07.2026 | 15:07

Predsjednik Skupštine Glavnog grada Srđan Perić sinoć nije glasao za inicijativu kojom se tražila smjena kompletnog sastava Savjeta Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“.

MF: Budžetski prihodi premašili plan, deficit 141,9 miliona eura manji od očekivanog

Petak, 31.07.2026 | 14:59

Iz Ministarstva finansija saopštilču su da rezultati izvršenja budžeta za prvih šest mjeseci 2026. godine potvrđuju da Crna Gora nastavlja da ostvaruje snažne fiskalne rezultate. Uz budžetske prihode koji su premašili plan i nastavak rasta u odnosu na prošlu godinu, posebno je značajno što je u prvoj polovini godine ostvaren suficit tekuće potrošnje, što znači da su tekući prihodi u potpunosti pokrili tekuće obaveze države. Istovremeno, budžetski deficit iznosio je 1,3 odsto procijenjenog BDP-a, odnosno čak 141,9 miliona eura manje od planiranog, što dodatno potvrđuje stabilnost javnih finansija i odgovorno upravljanje državnim finansijama.

Didiju ponovo skraćena zatvorska kazna: Evo kad će tačno biti pušten na slobodu!

Petak, 31.07.2026 | 14:52

Prvobitno - bilo je predviđeno da bude oslobođen u junu 2028. godine.

MPNI sa 2,9 miliona eura podstiče razvoj istraživanja i inovacije

Petak, 31.07.2026 | 14:41

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) je saopštilo da je objavilo Konkurs za sticanje statusa korisnika podsticajnih mjera za razvoj istraživanja i inovacija u 2026. godini, ukupne vrijednosti 2,9 miliona eura.