Nedjelja, 27.10.2024 | 14:28
IZVOR: RTCG

"Grad za Darisa" - Okupljeni poručili da neće odustati, proteste će preseliti u Podgoricu

Organizatori protesta “Grad za Darisa” poručili su da neće odustati dok se njihovi zahtjevi ne ispune i ne izmijeni Zakon o maloljetničkoj delikvenciji. Sa skupa je najavljeno i da će proteste preseliti u Podgoricu ispred suda koji je donio odluku da se napadač na Darisa Mujića brani sa slobode.




Foto: arhiva, MediaBiro

Porodica osamnaestogodišnjeg Darisa Mujića, koji je teško povrijeđen u dvorištu barske Gimnazije, organizovala je danas još jedan protest sa kojeg su tražiti reformu zakona o maloljetničkoj delikvenciji i stvaranje bezbjednijeg okruženja za učenike.

Direktorica barske gimnazije Marija Đonović kazala je da ne smijemo tolerisati da ovakve stvari prolaze bez jasne odgovornosti i odgovarajućih kazni.

"Očigledno je da aktuelni zakon ne prepoznaje adekvatne kazne. Tužno je što izgleda da uvijek čekamo da kap prelije času da bi rekli da je dosta. Ovo što se desilo Darisu desilo se svima nama i zato dajem glas za izmjenu Zakona o maloljetničkoj delikvenciji. Promjena zakona je nužna", kazala je Đonović.

Profesorica biologije Milena Bajagić koja je pružila prvu pomoć Darisu na dan incident poručila je da lekcija koja se prenosi sa generacije na generaciju jeste da pametniji popušta, ali da se danas, kao i u narednom periodu, ne smije popustiti.

"Oni su mladi, lijepi, poletni. Oni su puni znanja. Oni su naša karta da gradimo svijet na boljim osnovama. Zbog njih moramo mijenjati sebe, mijenjati navike i vještine koje im prenosimo. U moru informacija mora ostati trag da smo se borili za njih i njihovu budućnost. Ne zaboravite, dijete je oduvijek bilo i biće oličenje porodice iz koje dolazi, dok je škola refleksija našeg duštva. Zato, svi zajedno možemo da damo glas i vjetar u leđa, kako porodici, tako i školi, za bolju budućnost naše djece", kazala je Bajagić.

Kristina Mihailović iz Udruženja Roditelji se izvinila Darisu što nijesu bili dovoljno jasni i glasni u prethodnom periodu, tražeći da institucije sistema dozvole djeci da žive bezbjedno u ovoj državi.

"Izvinite što ništa konkretno nijesmo uradili iako već decenijama znamo da imamo problem sa nasiljem, sa vršnjačkim nasiljem, uopšte sa nasiljem među nama odraslima. Mi smo kao odrasli loš primjer našoj djeci. Ona se ponašaju na način na kojim mi kao odrasli šaljemo poruku da je dozvoljeno. Izvinite i vi djeco koja maltretirate drugu djecu, jer smo vam dopustili da to radite bez odgovornosti i vas i vaše porodice. Ne možemo više da čekamo ni jedan jedini dan. Ne smije nijedno dijete da prođe kroz ono kroz šta je prošao Daris", poručila je Mihailović.

Anđela Jukić ispred Nevladinog udruženja "Lea" naglasila je da ono što se desilo Darisu predstavlja surovu realnost u kojoj odrastaju naše djeca.

"Nasilje među vršnjacima je danas, na žalost, najčešći oblik nasilja. Svi to znamo, šta smo uradili, kako smo ih zaustavili? Pozivam sve državne organe, da hitno preduzmu sve korake kako bi se osigurala bezbjednost djece u školama. Tražimo da se osim školskih policajaca hitro razmotri pitanje obaveznog uvođenja specijalnih pedagoga u obrazovne ustanove, odnosno defektologa, kao struka koja je usko specijalizovana za rad sa djecom i mlađima sa problemima u ponašanju", kazala je Jukić.

Darisova sestra Lara, poručila je da osjeća duboku nepravdu i bol.

"Danas mi pokušavamo da pronađemo snagu, da nastavimo dalje. Suočavamo se s tim što je još teže razumjeti, da se počinitelju zločina ukine pritvor. Zbog ove situacije sam odrasla preko noći. Važno je boriti se za istinu i pravdu i pozivam sve nadlažne da razmotre posljedice svojih odluka i da osiguraju da pravda zaista bude postignuta", poručila je Lara.

Porodica Mujić je najavila da neće stati sa protestima dok god se ne usvoji što zahtijevaju, a preseliće ih i u Podgoricu ispred suda koju je donio lošu odluku.

Kremo: Isti počinilac napao i našeg sina, čekamo pravdu već godinu i po

Armin Kremo iz Sarajeva čiji je sin prošle godine napadnut u Baru od istog počinioca bio je danas na protestu.

"Bili smo u sličnoj situaciji prije godinu i po dana. Naš sin je sa svojim drugom napadnut ovdje u Baru upravo od istih počinilaca koji su izvršili napad na malog Darisa. Mi već godinu i po pokušavamo neku pravdu da zadovoljimo za taj napad, međutim nijedno ročište za ovo vrijeme nije održano i posljednje ročište je odgođeno, jer je jedan od počinilaca napada na našu djecu upravo počinio ovaj napad na Darisa. Tako da zbog sporosti pravosuđa, zbog neefikasnosti pravosuđa ove stvari se ponavljaju", naglasio je Kremo.

Došli su danas, kako je kazao, da daju podršku roditeljima i samom Darisu i ljudima u Baru i u Crnoj Gori da se ovakve stvari više ne ponavljaju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Spajić: 30 miliona eura uloženih u Air Montenegro nijesu trošak nego investicija

Utorak, 07.04.2026 | 17:22

30 miliona eura uloženih u Air Montenegro nijesu trošak nego investicija, kazao je na mreži X premijer Milojko Spajić.  

Krivolov na Godinju: U vodu vraćeno 70 kilograma ribe

Utorak, 07.04.2026 | 17:01

U rejonu Godinja danas su uklonjene mreže a u vodu vraćeno oko 70 kilograma ribe, objavljeno je na Facebook stranici Nacionalnih parkova Crne Gore.  

Knežević: Nek je srećna kripto-lopovsko-porno Vlada; Marković: Spajić je veći Srbin od vas

Utorak, 07.04.2026 | 16:13

Prijedlog DNP-a da na dnevni red budu uvrštene izmjene Zakona o državnim simbolima, kako bi trobojka bila normirana kao narodna zastava, nije izglasan u parlamentu.Za je glasao 21 poslanik, 23 su bila protiv, a uzdržano je bilo 13 poslanika.

SDT: Hapšenja u Baru i Budvi zbog pranja novca i droge

Utorak, 07.04.2026 | 16:48

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, Specijalno policijsko odjeljenje izvršava hitne dokazne radnje prema više lica u Baru i Budvi, zbog postojanja osnova sumnje da su učinili krivična djela pranje novca i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.     

Okončan dokazni postupak: Odluka o razrješenju Mirjane Popović u četvrtak

Utorak, 07.04.2026 | 16:36

Na sjednici Sudskog savjeta završen je dokazni postupak o zahtjevu za razrješenje predsjednice Apelacionog suda Mirjane Popović, koji je podnijela šefica Vrhovnog suda Valentina Pavličić. Predsjednice Apelacionog i Vrhovnog suda dale su završne riječi.

Dojave o bombama u OŠ "Sutjeska" i Gimnaziji "Slobodan Škerović", policija na terenu

Utorak, 07.04.2026 | 15:45

Dojave o postavljenim bombama stigle su danas u Osnovnoj školi "Sutjeska" i Gimnaziji "Slobodan Škerović", gdje je nastava prekinuta.  

Agencija za zaštitu životne sredine dala saglasnost za tri kamenoloma u Boki uprkos UNESCO preporukama

Utorak, 07.04.2026 | 16:00

Dok UNESCO traži trajnu zabranu eksploatacije kamena u zoni svjetske baštine, Agencija za zaštitu životne sredine donosi rješenja kojima se daje saglasnost za otvaranje i eksploataciju kamenoloma u Boki Kotorskoj. Samo krajem marta ove godine izdata su najmanje dva takva rješenja – za lokacije Krivošije – Kotor i „Stupne“ – čime se otvara pitanje da li država istovremeno vodi dvije potpuno suprotne politike: jednu prema UNESCO-u, a drugu prema investitorima.

Vučić: Sram bilo sve koji kažu da smo htjeli da se miješamo u izbore u Mađarskoj

Utorak, 07.04.2026 | 16:24

Predsjednik Aleksandar Vučić odbacio je tvrdnje da se Vojska Srbije pronalaženjem eksploziva u blizini gasovoda kod Kanjiže umiješala u predstojeće parlamentarne izbore u Mađarskoj i dodao da su državni organi čitav posao obavili profesionalno, odgovorno i ozbiljno.

Petorica Cetinjana oslobođena, trojica osuđena zbog incidenta tokom skupa predsjedničkog kandidata Milatovića

Utorak, 07.04.2026 | 15:35

Prvostepenom presudom koju je danas izrekla sutkinja Osnovnog suda na Cetinju Marija Ćupić petorica Cetinjana oslobođena su optužbi, dok su trojica proglašena krivim, za krivična djela napad na službeno lice tokom promotivnog skupa tadašnjeg predsjedničkog kandidata Jakova Milatovića, prenosi Radio Cetinje.

Predlog ES za privremeno smanjivanje PDV-a: Mjera između spasavanja standarda i privrede

Utorak, 07.04.2026 | 15:25

Evropski savez (ES) juče je predstavio akt kojim se Vladi omogućava da privremeno snizi stopu poreza na dodatu vrijednost (PDV) u cilju zaštite standarda građana usled posljedica eskalacije sukoba na Bliskom istoku.