Srijeda, 30.10.2024 | 09:53
IZVOR: kolektiv.me

Novembar u KIC-u: Festival „Dani gitare u Podgorici”, izložba NoConcept 3, antikabare Džentlmen…

Raznovrsno aktuelno umjetničko stvaralaštvo domaćih i međunarodnih umjetnika, Kulturno - informativni centar „Budo Tomović” afirmisaće i tokom novembra. Dio interesovanja mnogih i ovog mjeseca biće koncerti renomiranih muzičara, filmske projekcije, književne večeri i promocije, vizuelne prezentacije, ali i dramska izvođenja.




Foto: KIC "Budo Tomović"

Muzički segment biće u znaku devetog međunarodnog festivala „Dani gitare u Podgorici” koji će biti održan od 12. do 30. novembra u KIC-u.

"Festival će početi 12. novembra solističkim koncertom Lea Traegera iz Meksika koji gitarističkim sviranjem proširuje konvencionalne granice i istražuje nove načine stvaranja. Iste večeri, nastupiće duo Transhistria u sastavu Tamara Obrovac, vokal (Hrvatska) i Uroš Rakovec, gitara (Slovenija). U okviru istoimenog festivala, na velikoj sceni KIC-a 26. novembra gostovaće italijanski duo koji čine Roberto Fabbri, klasična gitara i Fabio Macera, električna gitara, kao i španski duo „Pasión Andaluza” koji spaja talenat i iskustvo gitariste Karlesa Ponsa (Carles Pons) i pijaniste Hose M. Kuenka (Jose Manuel Cuenca). Završnicu festivala 30. novembra obilježiće koncert klasičnog gitariste Dražena Jokovića i nastup dua u sastavu Darko Bageski, klasična gitara (Makedonija) i Marko Hatlak, harmonika (Slovenija). Festival „Dani gitare u Podgorici” organizuju NVO Gitara i Aspekt Medija d.o.o. uz podršku Ministarstva kulture i medija Crne Gore, Sekretarijata za kulturu Glavnog grada, Ambasade Italije u Crnoj Gori i KIC-a „Budo Tomović”", kazali su iz KIC-a.

Muzički performans „The Gateway Program” kompozitora i performera Relje Ćupića Regisa u KIC-u će biti izveden 8. novembra.

"Uspješna i intezivna saradnja KIC-a sa inostranim partnerima biće nastavljena kroz Dan češkog i slovačkog filma, koji će Ambasade Češke i Slovačke u Crnoj Gori upriličiti 15. novembra. Biće prikazana kinematografska ostvarenja novije produkcije čiji autori su istaknuti stvaraoci, a među njima su filmovi „Starci” (2019) i „Invalid” (2023). Na repertoaru će biti i prva epizoda „Kroćenje pustinje” iz dokumentarnog serijala „Istorija Emirata” (2019) čiju projekciju organizuje Ambasada Ujedinjenih Arapskih Emirata 8. novembra".

Likovni program KIC-a autore različitih generacija i tematskih opredjeljenja promovisaće i tokom novembra.

"Kroz treću u nizu postavku pod nazivom „NoConcept 3”, svoje radove 4. novembra predstaviće akademski umjetnici iz Crne Gore. U KIC-u će 21. novembra biti otvorena izložba slika Dževdeta Nikočevića, dobitnika niza značajanih nagrada i priznanja za svoj umjetnički rad, zatim izložba fotografija „35 godina od Plišane revolucije”, ali i izložba radova afirmisanih crnogorskih umjetnika, naslovljena „Palestina kroz crnogorske oči” koja će u organizaciji Ambasade Države Palestine u Crnoj Gori moći da se pogleda od 29. novembra. Poetsko - muzički performans antikabare „Džentlmen”, koji karakteriše izuzetan spoj muzike, recitacije i kazivanja poezije, biće izveden u okviru dramskog programa KIC-a 11. novembra", istakli su iz KIC-a.

Tribina „Podgoričke priče” koja je za relativno kratko vrijeme stekla popularnost i koja publici pruža da se upozna sa manje poznatim detaljima o životnom i profesionalnom angažmanu stvaraoca iz svih oblasti djelovanja, 25. novembra ugostiće glumca Davora Dragojevića.

Autorski projekat Milorada Damjanovića, prvaka drame Beogradskog dramskog pozorišta, tačnije poetsko - muzička predstava „Čeznem da vam kažem” u KIC-u će premijerno gostovati 17. novembra.

"U okviru segmenta posvećenog aktuelnom književnom stvaralaštvu, 28. novembra biće održano poetsko veče i promocija drugog dopunjenog izdanja knjige pjesama „Centar mog svijeta” pisca i dramaturga Obrada Nenezića. Najavljujemo i da ćemo predavanje „Njegoš i muzika” organizovati 12. novembra povodom obilježavanja državnog praznika Njegošev dan. Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina Crne Gore 1. novembra u KIC-u će prirediti tribinu „Obrazovanje Roma kroz dosadašnju praksu - koliko se dobro razumijemo”. Ulaznice za koncerte koji će biti održani u okviru IX Međunarodnog festivala „Dani gitare u Podgorici” se od 4. novembra mogu kupiti na biletarnici KIC-a (9-20h) po cijeni od 5 eura", zaključeno je u saopštenju KIC-a.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić: KotorArt simbol evropskog uspjeha

Utorak, 14.07.2026 | 14:44

KotorArt nije samo festival - to je jedina organizacija iz Crne Gore koja je dobitnik dvostrukog granta Kreativne Evrope — jednog od najkompetitivnijih i najvažnijih programa Evropske unije za kulturu i kreativnost, saopštio je premijer Milojko Spajić.

VIDEO - Mandić uručio Trinaestojulske nagrade

Ponedjeljak, 13.07.2026 | 14:36

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić uručio je danas, u Skupštini Crne Gore, Trinaestojulske nagrade ovogodišnjim dobitnicima: prof. dr Sonji Tomović Šundić, redovnoj profesorici Univerziteta Crne Gore, za djelo „Književna antropologija Danila Kiša“; dr Snežani Dragićević i dr Snežani Vuksanović, doktorkama bioloških nauka, za naučna dostignuća i doprinos u oblasti botanike u 2025. godini; prof. dr Nikoli Vukčeviću, filmskom reditelju i univerzitetskom profesoru, za međunarodnu promociju Crne Gore i recepciju filma „Obraz“ u 2025. godini.

Sekretarijat za kulturu upozorio: Promjena imena biblioteke povlači krivičnu odgovornost

Petak, 10.07.2026 | 08:55

Sekretarijat za kulturu Glavnog grada naložio je Savjetu Narodne biblioteke “Radosav Ljumović” da odmah i bez odgađanja obustavi sve aktivnosti koje se odnose na promjenu imena te ustanove, saznaju Vijesti.

Cetinje u znaku umjetnosti: Još jedno uspješno izdanje Fun Festa

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 09:39

Fun Fest Cetinje i ove godine potvrdio je značaj na kulturnoj sceni Crne Gore, okupljajući umjetnike i publiku kroz raznovrstan program i zajedničko festivalsko iskustvo koje je obilježilo Prijestonicu tokom trajanja festivala – javljaju iz Centra za kulturu Prijestonice.

Preminula hrvatska književnica i novinarka Slavenka Drakulić

Nedjelja, 21.06.2026 | 09:27

Hrvatska književnica i novinarka Slavenka Drakulić preminula je u 77. godini, prenio je zagrebački Jutarnji list.

Promjenljivo OBLAČNO, moguća kiša prijepodne - Ove TEMPERATURE nas očekuju u SRIJEDU

Utorak, 21.07.2026 | 15:12

U srijedu nas očekuje  promjenljivo oblačno i nestabilno uz kišu, pljuskove i grmljavinu, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Savić objavio spisak za pripreme na Zlatiboru

Utorak, 21.07.2026 | 15:08

Selektor mlađe kadetske fudbalske reprezentacije Crne Gore, Vladan Savić objavio je spisak igrača koji će od 24. jula do 3. avgusta boraviti na pripremama na Zlatiboru.

Spajić: Malo su svi potrčali da paniče, ali mogli smo i mi biti koordinisaniji ruku na srce

Utorak, 21.07.2026 | 14:52

Premijer Milojko Spajić priznao je da je bilo prostora za bolju koordinaciju u komunikaciji sa javnošću u vezi sa jučerašnjim informacijama o cijenama goriva, ali je poručio da je najvažnije što je Vlada na vrijeme reagovala i spriječila nagle inflatorne pritiske.

Knežević: Pljevlja osvijetlila obraz Crnoj Gori

Utorak, 21.07.2026 | 14:38

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević čestitao je svim odbornicima SO Pljevlja koji su danas glasali za odluku o priznanju tzv. države Kosovo i tako doprinijeli da se Pljevlja grad velike istorije i svijetle tradicije dobrih i plemenitih ljudi pridruže Opštini Zeta u ispravljanju najcrnje istorijske neprave, a to je priznanje Kosova.

Ministarstvo javnih radova raspisalo tender: Za nadzor izgradnje Bulevara Velje brdo 400.000 eura

Utorak, 21.07.2026 | 14:29

Ministarstvo javnih radova raspisalo je tender vrijedan 400.000 eura sa PDV-om za stručni nadzor nad izvođenjem radova na izgradnji Bulevara Velje brdo sa pratećom infrastrukturom.

Ćeman: Pokrećemo raspravu o neustavnoj dodjeli stanova i kredita funkcionerima

Utorak, 21.07.2026 | 14:24

Nakon dva neuspjela pokušaja, zbog nedostatka kvoruma, za zakazivanje tematske sjednice Odbora za zdravstvo rad i socijalno staranje na temu neustavne dodjele stanova i stambenih kredita javnim funkcionerima, danas sam, kao što sam i obećao građanima, tražio dopunu dnevnog reda sa ovom tačkom, saopštio je poslanik Demokrata Albin Ćeman.

Bogdanović: Oni koji su bezbjednosni sektor pretvorili u ispostavu mafije nemaju pravo da danas drže lekcije

Utorak, 21.07.2026 | 14:04

Predsjednik Kluba poslanika Demokrata Boris Bogdanović saopštio je da oni koji su, kako tvrdi, godinama upravljali bezbjednosnim sektorom i omogućili infiltraciju organizovanog kriminala u institucije danas nemaju kredibilitet da govore o stanju u policiji.

SO Pljevlja usvojila Deklaraciju o nepriznavanju nezavisnosti Kosova

Utorak, 21.07.2026 | 13:58

Skupština opštine Pljevlja jednoglasno je, glasovima svih 18 prisutnih odbornika, usvojila Deklaraciju o nepriznavanju odluke o priznanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.

Đurović: Sjutra rekonstrukcija Vlade, Vučurović i Zečević novi ministri

Utorak, 21.07.2026 | 13:35

Sjutra će biti rekonstruisana Vlada, potvrdio je za RTCG šef Poslaničkog kluba Nove srpske demokratije Dejan Đurović.

Reforme u ABA ligi – ponovo se uvodi Fajnal 4, liga ostaje podjeljena na dvije grupe

Utorak, 21.07.2026 | 13:23

Skupština ABA lige na današnjem sastanku donjela je odluku da se od ove sezone vrati Fajnal for umjesto do sadašnjeg plej ofa koji je godinama bio na snazi.