Srijeda, 30.10.2024 | 20:19
IZVOR: kolektiv.me

Vujović: ISPUNILI SMO preporuke iz prošlogodišnjeg Izvještaja o napretku, obaveze iz evropske agende naš prioritetv

Ministarstvo kulture i medija ispunilo je preporuke iz prošlogodišnjeg Izvještaja o napretku i u transparentnom i inkluzivnom procesu pripremilo i obezbijedilo usvajanje paketa medijskih zakona, čiji značaj za novinare i građane, kroz sveukupno medijsko okruženje, prevazilazi obaveze prema evropskim partnerima.




Foto: Ministarstvo kulture i medija

To je, povodom predstavljanja Izvještaja o napretku za Crnu Goru, poručila ministarka kulture i medija dr Tamara Vujović i naglasila da će taj resor kao i do sada nastaviti da ispunjava obaveze iz evropske agende, odnosno da kreira i sprovodi politike koje će Crnu Goru što prije pridružiti Evropskoj Uniji.

"U Izvještaju o napretku se navodi da je ostvaren dobar napredak u posmatranom periodu, naročito usvajanjem paketa medijskih zakona – novog Zakona o medijima, novog Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama i novog Zakona o Javnom servisu RTCG – u skladu sa pravnim tekovinama EU i evropskim standardima, što je bila ključna preporuka prošlogodišnjeg izveštaja. Prepoznati su, pohvaljeni i podržani naši napori i postignuti rezultati. Nastavljamo još više motivisani da gradimo stabilan okvir za slobodno, ali i odgovorno i profesionalno djelovanje medija", kazala je Vujović.

Iz Evropske komisije su podsjetili da Crna Gora ima pluralističko medijsko okruženje i da se nalazi između određenog i umjerenog nivoa pripremljenosti u oblasti slobode izražavanja.

"Potpuno smo svjesni da imamo pluralističko medijsko okruženje i da u tom sektoru stalno moramo raditi kako bi obezbijedili slobodu izražavanja i bezbjednost novinarima i novinarkama", rekla je Vujović.

Smatra da je dosljedna primjena medijskih zakona najvažniji zadatak resora na čijem je čelu kako bi stvorili medijski prostor u kojem će se poštovati visoki standardi izvještavanja i u kojem će kredibilna i efektivna samoregulatorna tijela, uz medijski pismene i aktivne građene dodatno doprinijeti integritetu i profesionalnosti medija.

"Sa druge strane insistiramo i pozivamo sve institucije sistema da nastave da istražuju i pravno rješavaju stare slučajeve napada na novinare i njihovu imovinu. Za vrijeme mog manadata svjedočili smo napadima na novinare koji su imali sudski epilog, i to je poruka koju želimo da pošaljemo svima- svaki primjer napada na novinare mora imati dužnu pažnju tužilaštva i u razumnom roku moramo imati sudske epiloge tih slučajeva", naglasila je Vujović.

Ponosna je na narativ i stvarno djelovanje resora, kroz sve kanale, gdje se gradi nulta tolerancija prema bilo kojem obliku pritiska ili uznemiravanja novinara, uključujući i one od javnih službenika.

"Dosljedno se čuvamk bilo koje reakcije koja bi se mogla protumačiti kao uticaj na uređivačku politiku medija, a posebno Javnog servisa i tako će biti i ubuduće", naglasila je Vujović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

CNP sjutra obilježava 27. mart – Svjetski dan pozorišta

Četvrtak, 26.03.2026 | 19:21

Crnogorsko narodno pozorište obilježiće sjutra 27. mart – Svjetski dan pozorišta izvođenjem predstave „Kockar“, prema kultnom djelu Fjodora M. Dostojevskog, u režiji Lidije Dedović. Predstava iz najnovije produkcije nacionalnog teatra biće izvedena na Velikoj sceni s početkom u 20 sati.

Veče posvećeno fantastičnoj književnosti u KIC-u

Utorak, 24.03.2026 | 21:14

KIC „Budo Tomović” organizuje veče posvećeno fantastičnoj književnosti u Crnoj Gori u četvrtak, 26. marta, od 19 sati u Multimedijalnoj sali. O istraživanju, promociji i teorijskom sagledavanju savremenih tokova fantastične književnosti govoriće Marijana Terić i spisateljica Barbara Delać, navodi se u saopštenju iz KIC-a.

CNP: Kamerni orkestar Milanske skale prvi put u Crnoj Gori, sve ulaznice rasprodate

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 13:31

Kamerni orkestar Milanske skale - Cameristi della Scala - nastupiće večeras (ponedjeljak, 23. mart) na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta u 20:00h. Gostovanje prestižnog svjetskog orkestra realizuje se prvi put u Crnoj Gori i našem nacionalnom teatru, a sve ulaznice su rasprodate.

Milatović: Odlaskom Koprivice ugašen izuzetan glas crnogorske književnosti

Subota, 21.03.2026 | 12:23

Predsjednik Crne Gore, Jakov Milatović kazao je da je sa tugom primio vijest o smrti pisca i esejiste Boža Koprivice.

Vujović: Koprivica birao složenost umjesto jednostavnosti i dubinu umjesto površnosti

Petak, 20.03.2026 | 21:57

Ministarka kulture i medija Tamara Vujović, uputila je telegram saučešća povodom smrti Boža Koprivice.

Kos: Crna Gora najnaprednija na putu ka EU, počela sam da treniram za penjanje na Bobotov kuk

Četvrtak, 26.03.2026 | 12:22

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos poručila je da je Crna Gora najnaprednija država na putu ka članstvu u Evropskoj uniji, ali i upozorila da je neophodno ubrzati tempo reformi, posebno u oblasti vladavine prava.

Uhapšen policijski službenik osumnjičen za krivična djela prevara i utaja

Četvrtak, 26.03.2026 | 15:33

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti “Centar”, Odjeljenja bezbjednosti Posgorica su lišili slobode policijskog službenika B.B. (43) zbog sumnje da je izvršio tri krivična djela prevara i jedno krivično djelo utaja, kazali su u saopštenju.  

Čedu Popoviću određen pritvor

Četvrtak, 26.03.2026 | 14:44

Određen je pritvor Čedu Popoviću, koji je osumnjičen da je izvršio produženo krivično djelo građenje objekta bez prijave dokumentacije, saopšteno je iz Osnovnog suda u Herceg Novom.

MPNI: Upis u prvi razred osnovne škole počinje 1. aprila

Četvrtak, 26.03.2026 | 13:40

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) saopštilo je da od 1. aprila 2026. godine počinje upis učenika u prvi razred osnovne škole.

Nafta ponovo iznad 100 dolara: Iran odbija direktne pregovore sa SAD, tržišta reaguju

Četvrtak, 26.03.2026 | 12:21

Cijene nafte porasle su u četvrtak nakon što je Iran signalizirao da nema namjeru da vodi direktne pregovore sa Sjedinjenim Američkim Državama, iako se američki prijedlog za okončanje rata nalazi na razmatranju kod najviših zvaničnika u Teheranu.

Kolašin 1600 ponovo otvara staze: Novi snijeg produžio ski sezonu

Petak, 27.03.2026 | 11:42

Skijališta Crne Gore saopštila su da će ski centar Kolašin 1600 ponovo biti otvoren za skijaše i bordere već predstojećeg vikenda, zahvaljujući novim sniježnim padavinama.

Suljević: U bjelopoljskom budžetu novca ima, ali potrebno je bolje planiranje i angažman svih aktera

Petak, 27.03.2026 | 11:35

Nakon gotovo tri mjeseca političke krize i neizvjesnosti u Bijelom Polju, koalicioni partneri Bošnjačka stranka (BS) i Demokratska partija socijalista (DPS), koji zajedno sa Evropskim savezom (ES) čine većinu u lokalnom parlamentu, postigli su dogovor o daljem funkcionisanju vlasti. Time je, makar formalno, okončana kriza u toj opštini.

Najmlađi premijer u istoriji Nepala položio zakletvu

Petak, 27.03.2026 | 10:56

Najmlađi premijer u istoriji Nepala Balendra Šah (35), poznat kao Balen, položio je danas zakletvu na dužnost, samo nekoliko mjeseci poslije masovne omladinske pobune koja je srušila prethodnu vladu.

Vukićević: Može se očekivati podrška DNP-a uvođenju otvorenih lista, to je važan korak ka transparentnijem izbornom sistemu

Petak, 27.03.2026 | 10:49

Otvorene liste predstavljaju jasan korak ka većoj transparentnosti i odgovornosti u izbornom procesu, i zato imaju moju podršku, poručila je u izjavi za portal Standard bivša ministarka saobraćaja i funkcionerka Demokratske narodne partije (DNP) Maja Vukićević.

Policajcu određeno zadržavanje, osumnjičen za prevaru i utaju

Petak, 27.03.2026 | 10:44

Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Podgorici odredilo je zadržavanje policijskom službeniku B.B, zbog sumnje da je izvršio produženo krivično djelo prevara i krivično djelo utaja.

Konferencija za medije MUP-a u podne, povodom aktivnosti na kontroli biračkog spiska

Petak, 27.03.2026 | 10:42

Ministarstvo unutrašnjih poslova održaće danas u podne, konferenciju za medije povodom do sada preduzetih aktivnosti na kontroli biračkog spiska.

Ostojić podnijela ostavku na mjesto člana Odbora direktora Barske plovidbe

Petak, 27.03.2026 | 10:33

Članica Glavnog Odbora Demokratske narodne partije (DNP) Teodora Ostojić, saopštila je da ne želi da čeka sjednicu Skupštine akcionara Barske plovidbe AD Bar da smijeni postojeći i izabere novi Odbor direktora, već sama podnosi ostavku na mjesto člana Odbora direktora Barske plovidbe AD Bar, saopšteno je iz ove partije.

Nevrijeme u Hrvatskoj: Škole u Zagrebu zatvorene, stabla po putevima zbog jakog vjetra

Petak, 27.03.2026 | 09:53

Snažno nevrijeme i danas pravi veliku štetu širom Hrvatske.

Berane: U pretresima oduzeti pištolj, municija, eksploziv i vozilo, dvojica osumnjičenih u bjekstvu

Petak, 27.03.2026 | 09:43

U nastavku aktivnosti službenika Odjeljenja bezbjednosti Berane, u okviru kojih su prethodno kod A.S. iz Berana pronađeni marihuana, puška i eksplozivne naprave, kao i kod policijskog službenika R.P. pištolj i municija u ilegalnom posjedu, policijski službenici su identifikovali još dva povezana lica, te su kod njih izvršeni pretresi, kojom prilikom su oduzeti vatreno oružje, municija, eksploziv i jedno vozilo, saopšteno je iz Uprave policije.

FZO: Omogućićemo ostvarivanje prava na rehabilitaciju pacijentima sa dijagnozom spina bifida

Petak, 27.03.2026 | 09:37

Fond za zdravstveno osiguranje (FZO) će predložiti izmjene Parvilnika o indikacijama i načinu korišćenja medicinske rehabilitacije u zdravstvenim ustanovama i time omogućiti ostvarivanje prava na rehabilitaciju svim pacijentima sa dijagnozom spina bifida praćenom neurološkim deficitom.