Četvrtak, 31.10.2024 | 11:44
IZVOR: vijesti.me/rtcg.me

Lazarević TUŽIO DRŽAVU zbog diskriminacije

Načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore Zoran Lazarević tužio je Ministarstvo odbrane jer su, kako je naveo, odlukama prema njemu više puta izvršili neposrednu i posrednu diskriminaciju.




Foto: YouTube screenshot/Ministarstvo odbrane Crne Gore

U tužbi, koja je 11. oktobra dostavljena Osnovnom sudu u Podgorici, između ostalog, navodi se da je Ministarstvo brojnim odlukama “povrijedilo njegovu oficirsku čast i dostojanstvo”, pišu Vijesti.

Tužbenim zahtjevom navodi se i da je Ministarstvo odbrane prema generalu Lazareviću izvršilo diskriminaciju u periodu od 28. avgusta do 10. oktobra 2024. godine.

“Tužilac je u ovom periodu izložen neposrednoj i posrednoj diskriminaciji od strane tužene (ministra odbrane Dragana Krapovića) koji je prvo pokušao da smijeni Lazarevića predlažući Savjetu za odbranu i bezbjednost njegovo razrješenje zbog starosne dobi, pa kada u tom nije uspio, onda je donio nezakonito rješenje kojim je prestalo da važi rješenje kojim je tužiocu produženo trajanje u službi do 8.6.2025. godine”, navodi se u tužbi u koju su Vijesti imale uvid.

Zahtjevom se od suda traži saslušanje svjedoka, ministra odbrane Dragana Krapovića, a po potrebi i ostalih članova Savjeta za odbranu i bezbjednost, predsjednika države Jakova Milatovića i premijera Milojka Spajića.

Lazarevićev punomoćnik, advokat Miloš Vukčević naveo je ključne stavke, za koje tvrdi da su diskriminatorske prema brigadnom generalu, navodeći da je Ministarstvo odlučilo da Lazarevića “diskriminiše po osnovu starosne dobi”.

“Ministar za mnoga lica nije pokretao postupke prestanka važenja njihovih rješenja, čime je opet u odnosu na tužioca nejednako postupao i pravio razlike u odnosu na druge zaposlene koji su bili u identičnoj situaciji. Osim toga, iz izjave ministra Dragana Krapovića jasno se vidi da je kod tužene stvorena jaka pretpostavka da je Lazarević pripadnik političke partije ili organizacije i to opozicione, iako tužilac nije član nijedne političke partije već lice koje profesionalno obavlja dužnost. Dakle, kada se ovakva izjava ministra dovede u vezu sa njegovim postupanjem i radnjama, može se izvući samo jedan zaključak da je tužena nejednako postupala prema tužiocu u odnosu na druge zaposlene, isključivala ga i ograničavala u odnosu na ostale”, navodi Vukčević.

Tužbenim zahtjevom od suda se traži i da se zabrani Ministarstvu odbrane ponavljanje diskiminacije.

Ministarstvo odbrane: Dobili smo tužbu i izjasnićemo se na navode

Ministarstvo odbrane potvrdilo je Vijestima da je dobilo tužbu brigadnog generala Zorana Lazarevića na izjašnjenje.

Oni su u odgovoru naveli da Dragan Krapović, kao ministar odbrane, afirmiše pravo svakog pojedinca da potraži pravnu zaštitu pred nadležnim sudovima u odnosu na doživljaj da su mu prava uskraćena ili ugrožena.

“To je svakako legitiman i civilizovani način i prilika da se svako izbori za svoja prava”, navode iz Službe za odnose s javnošću.

U odgovoru su saopštili da vjeruju da će tužba generala Lazarevića biti neuspješna.

“Ministarstvo odbrane će se svakako izjasniti na navode tužbe u zakonom definisanom roku”, piše u odgovoru.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Sizif
31.10.2024 14:43

Zamislite, tužio državu ,što mu je omogućila da se besplatno školuje, da dobije stan. A da ne govorim što je zatvarala oči na to što je htio da prošvercuje motor za sina službenim državnim vozilom . On umesto da se stidi on tuži državu. Da je sreće država bi trebala da mu dobro naplati ovo

0 0

OSTALE VIJESTI

U nedelju parlamentarni izbori u Bugarskoj

Četvrtak, 16.04.2026 | 20:45

U Bugarskoj se u nedjelju (19. aprila) održavaju parlamentarni izbori. Građani će glasati za devetu vladu u posljednjih pet godina.  

Vraneš: Naše prisustvo ceremoniji polaganja kamena temeljca za pljevaljsku bolnicu predstavljalo bi rizik od krivične odgovornosti

Četvrtak, 16.04.2026 | 19:43

Predsjednik opštine Pljevlja Dario Vraneš komentarisao je na Instagramu jučerašnju objavu premijera Milojka Spajića povodom polaganja kamena temeljca za novu zgradu Opšte bolnice u tom gradu.  

Tramp potvrdio primirje između Libana i Izraela, trajat će 10 dana: Večeras stupa na snagu

Četvrtak, 16.04.2026 | 20:08

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp objavio je da je razgovarao s čelnicima Izraela i Libana te da su se ove dvije zemlje dogovorile o desetodnevnom prekidu vatre koje će početi večeras u 23:00 sati.

Plenković najavio promjene: Evo kada pada cijena goriva u Hrvatskoj

Četvrtak, 16.04.2026 | 20:33

Predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković najavio je danas, 16.aprila, da će gorivo nakon niza poskupljenja od utorka, 21.aprila ipak malo pojeftiniti.

Gorčević: Ponosna sam što je Vlada utvrdila Prijedlog za promjenu Ustava

Četvrtak, 16.04.2026 | 19:26

Ponosna sam što je Vlada, čiji sam član, utvrdila Prijedlog za promjenu Ustava koji predviđa ukidanje imuniteta članovima Vlade, kazala je na mreži X ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.    

Spajić: Vlada obezbijedila 3.5 mil. € za protivpožarni avion u toku požarne sezone

Četvrtak, 16.04.2026 | 19:55

Premijer Crne Gore Milojko Spajić saopštio je da će država ove godine dodatno ojačati kapacitete za borbu protiv požara angažovanjem još jednog protivpožarnog aviona.  

Lazović: Sve tri reprezentacije su zahtjevne na svoj način

Četvrtak, 16.04.2026 | 20:56

Selektorka crnogorskih rukometašica Suzana Lazović kazala je nakon žrijeba za Evropsko prvenstvo da su sve tri selekcije zahtjevne na svoj način.     

U nedelju parlamentarni izbori u Bugarskoj

Četvrtak, 16.04.2026 | 20:45

U Bugarskoj se u nedjelju (19. aprila) održavaju parlamentarni izbori. Građani će glasati za devetu vladu u posljednjih pet godina.  

Vraneš: Naše prisustvo ceremoniji polaganja kamena temeljca za pljevaljsku bolnicu predstavljalo bi rizik od krivične odgovornosti

Četvrtak, 16.04.2026 | 19:43

Predsjednik opštine Pljevlja Dario Vraneš komentarisao je na Instagramu jučerašnju objavu premijera Milojka Spajića povodom polaganja kamena temeljca za novu zgradu Opšte bolnice u tom gradu.  

Često se budite sa glavoboljom? Ovo mogu biti uzroci

Četvrtak, 16.04.2026 | 20:21

Jutarnje glavobolje mogu imati različite uzroke – od dehidratacije i stresa do ozbiljnijih poremećaja poput apneje u snu, upozoravaju stručnjaci.  

Tramp potvrdio primirje između Libana i Izraela, trajat će 10 dana: Večeras stupa na snagu

Četvrtak, 16.04.2026 | 20:08

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp objavio je da je razgovarao s čelnicima Izraela i Libana te da su se ove dvije zemlje dogovorile o desetodnevnom prekidu vatre koje će početi večeras u 23:00 sati.

Električni auto nikad nije bio isplativiji: Nemci izračunali koliko se zaista uštedi

Četvrtak, 16.04.2026 | 21:09

Vožnja električnog automobila trenutno je znatno jeftinija od vožnje benzinaca i dizelaša, pokazuje nova analiza njemačkog portala Verivox, koju prenosi Der Spiegel.  

Plenković najavio promjene: Evo kada pada cijena goriva u Hrvatskoj

Četvrtak, 16.04.2026 | 20:33

Predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković najavio je danas, 16.aprila, da će gorivo nakon niza poskupljenja od utorka, 21.aprila ipak malo pojeftiniti.

Viktorija Bekam: Trudili smo se da budemo najbolji roditelji

Četvrtak, 16.04.2026 | 19:32

Viktorija Bekam je rekla da su ona i njen suprug Dejvid „oduvijek pokušavali da budu najbolji mogući roditelji“.

"Lavice" u grupi sa Mađarskom, Slovenijom i Islandom

Četvrtak, 16.04.2026 | 19:09

Mađarska, Slovenija i Island biće rivali ženskoj rukometnoj reprezentaciji Crne Gore u grupi A u Oradei na EHF Euru, odučeno je žrijebom u Katovicama.