Četvrtak, 31.10.2024 | 12:10
IZVOR: n1.hrvatska.hr

Znate li zašto JEDNOM SEDMIČNO trebate ISKLJUČITI TELEFON?

Vlasnicima Android i iPhone uređaja savjetuje se da barem jednom sedmično isključe svoj telefon.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Isključivanje i uključivanje telefona jednom sedmično  je osmišljeno za zaustavljanje opasnih špijunskih napada koji se oslanjaju na “privremene” datoteke.

Sun je razgovarao sa stručnjakom za sigurnost Darenom Gucioneom, koji je objasnio zašto je to toliko važno.

“Isključivanje telefona jednom sedmično omogućuje mu brzo ‘resetovanje’ kako bi se uklonili svi potencijalni problemi koji bi se mogli pojaviti dok radi”, rekao je Darren, izvršni direktor Keeper Security.

“Telefoni, kao i računar pokreću mnoštvo aplikacija i procesa u pozadini, što može dovesti do problema kao što su usporeni rad, greške ili čak i sigurnosni propusti”, dodao je Darren, pojašnjavajući da se isključivanjem uređaja gase svi ti procesi i zatvaraju “potencijalne praznine koje bi kibernetički kriminalci mogli pokušati iskoristiti”.

Istovremeno, isključivanjem i ponovnim uključivanjem uređaja brišu se i one privremene datoteke koje bi mogle sadržavati osjetljive informacije.

Daren naglašava da samo isključivanje i ponovno uključivanje telefona neće riješiti svaki sigurnosni problem, ali ovo je jednostavan korak “koji može poboljšati performanse vašeg telefona i otežati određenim vrstama napada da se infiltriraju u uređaj i vaše osjetljive podatke”.

Nema garancije da će isključivanje iPhonea ili Androida išta popraviti, ali je ipak riječ o korisnoj navici jer može zaustaviti neke vrste napada.

“Isključivanje uređaja ne garantujre potpuni popravak, ali u kombinaciji s drugim dobrim navikama – kao što su redovno ažuriranje softvera vašeg telefona, brisanje nekorištenih aplikacija i datoteka i korištenje jakih, jedinstvenih lozinki za sve vaše račune – ponovno pokretanje telefona može pomoći da vaš uređaj bude sigurniji”, objasnio je Daren.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Makron se pred vojnicima pojavio s krvavim okom (VIDEO)

Petak, 16.01.2026 | 10:58

Emanuel Makron se na svom godišnjem obraćanju francuskim vojnicima pojavio s crvenim okom. Tom prilikom se našalio, iskoristivši priliku da pozove na jačanje vojne moći Francuske.

Uprava policije: Neprijavljene blokade ugrožavaju bezbjednost građana

Petak, 16.01.2026 | 11:37

Uprava policije (UP) saopštila je da građani nenajavljenim blokadama direktno ugrožavaju sopstvenu bezbjednost, bezbjednost drugih učesnika saobraćaja, kao i prava i slobode drugih građana, te navode da preusmjeravanje i zatvaranje drumskog saobraćaja može vršiti isključivo policija.

Spremite novčanike! Skijališta Crne Gore objavila zvanični cjenovnik – pogledajte koliko košta skijanje

Petak, 16.01.2026 | 12:41

Zvanični ski pass cjenovnik Skijališta Crne Gore za sezonu 2025/2026. objavljen je danas.

Pravni tim Đukanovića: Presuda Osnovnog suda primjer neznanja i bjekstva od odgovornosti

Petak, 16.01.2026 | 11:22

Presuda Osnovnog suda u Podgorici, kojom je odbijen tužbeni zahtjev Mila Đukanovića za naknadu štete zbog povrede prava na čast, ugled i povrede prava na dostojanstvo, predstavlja najnoviji i najeklatantniji primjer neznanja i bjekstva od odgovornosti u odnosu na pravnu stvar koja je i činjenično i pravno potpuno čista i razriješena, saopštio je Pravni tim bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića u reagovanju na prvostepenu presudu Osnovnog suda u Podgorici.

Vuković Kuč: Mandić obmanjuje građane i narušava ugled Crne Gore

Petak, 16.01.2026 | 14:48

Potpredsjednica Demokratske partije socijalista i poslanica u Skupštini Crne Gore Aleksandra Vuković Kuč saopštila je da Andrija Mandić svojim političkim djelovanjem i javnim nastupima narušava međunarodni ugled Crne Gore.

Vlada planira da stane na put blokadama saobraćaja: Uskoro izmjene i dopune Zakona o javnim okupljanjima?

Subota, 17.01.2026 | 10:41

Izmjene i dopune Zakona o javnim okupljanjima, kojima su predviđene oštrije sankcije za neprijavljena javna okupljanja koja blokiraju ključnu infrastrukturu, trebalo bi uskoro da budu predate u skupštinsku proceduru, saznaje Pobjeda.

VIDEO: Uprava za saobraćaj: Izgrađeno i rekonstruisano oko 90 kilometara puteva

Subota, 17.01.2026 | 10:30

Uprava za saobraćaj Crne Gore je tokom 2025. godine, kako su saopštili, realizovala i započela jedan od najintenzivnijih investicionih ciklusa u putnoj infrastrukturi. Izgrađeno je i rekonstruisano oko 90 kilometara magistralnih i regionalnih puteva širom države.

Dinar: Optimista sam da možemo do glavne runde

Subota, 17.01.2026 | 10:23

Didije Dinar je porazom debitovao na klupi crnogorskih rukometaša na velikim takmičenjima – “lavovi” su u drami poraženi od Slovenije (41:40) na startu Evropskog prvenstva.

Suljević: Borili smo se herojski, dali maksimum, ali nije išlo

Subota, 17.01.2026 | 10:20

Rukometna reprezentacija Crne Gore poražena je od Slovenije 41:40 na startu Evropskog prvenstva, u meču u kojem je, prema prikazanoj igri i dešavanjima na terenu, najmanje zaslužila remi.

Kod Novljanina pronađen pištolj, municija, marihuana…

Subota, 17.01.2026 | 10:11

Novljanska policija je postupajući po naredbi Osnovnog suda u Herceg Novom, izvršila pretres stana i drugih prostorija koje koristi M.R. (44) u Igalu, saopšteno je iz Uprave policije.

Crna Gora očekuje još 55 miliona eura iz Plana rasta

Subota, 17.01.2026 | 10:09

Crna Gora je ispunila više od polovine mjera predviđenih Reformskom agendom i očekuje da će, za ostvarene rezultate, našoj zemlji biti odobreno još oko 55 miliona eura iz Plana rasta, saopšteno je iz Ministarstva evropskih poslova.

Od Baranina oduzeta tri terminala za igre na sreću, osumnjičen za dva krivična djela

Subota, 17.01.2026 | 09:44

Barska policija podnijela je krivičnu prijavu protiv D.O. (35) iz tog grada zbog sumnje da je počinio krivična djela nedozvoljeno bavljenje privrednom, bankarskom, berzanskom i djelatnošću osiguranja i neovlašćeno organizovanje igara na sreću.

Preminuo književnik Komnen Bećirović

Subota, 17.01.2026 | 09:40

Književnik Komnen Bećirović, istaknuta ličnost srpske kulturne i društvene scene, pjesnik, publicista i hroničar nacionalne istorije i identiteta, preminuo je 16. januara, saopšteno je iz Mitropolije crnogorsko-primorske.

Đoković: 24 nije loš broj, i dalje mogu da pobijedim svakoga

Subota, 17.01.2026 | 09:27

Australijan open, turnir na kojem je ispisao neke od najvećih stranica svoje karijere, počinje u noći između subote i nedjelje po našem vremenu, a Novak Đoković na melburnški beton izlazi bez pritiska, ali sa jasnom porukom – i dalje vjeruje da može da pobijedi svakog rivala.

VIDEO: Bulsi se vratili iz velikog minusa, ali na kraju izgubili - Vučević ponovo najbolji

Subota, 17.01.2026 | 09:11

Nikola Vučević je već neko vrijeme u fazi karijere u kojoj se njegov učinak ne mjeri samo brojem poena, već kontekstom u kojem ih postiže.