Petak, 01.11.2024 | 14:22
IZVOR: kolektiv.me

Vukićević sa Vesićem: Prioritet nastavak DRUGE DIONICE auto-puta

Delegacija Ministarstva saobraćaja predvođena ministarkom Majom Vukićević i potpredsjednikom Vlade za infrastrukturu i regionalni razvoj Milunom Zogovićem sastala se danas sa gelegacijom Ministrstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Vladi Srbije koju je predvodio ministar Goran Vesić.




Foto: Ministarstvo saobraćaja

"Ministarka Vukićević istakla je značaj posjete ministra Vesića Podgorici i zahvalila kolegama iz Vlade Srbije za brzu i kvalitetnu  pripremu sprovođenja dogovora postignutih tokom njihove prve posjete Vladi Srbije u septembru. Ministarka je izrazila zadovljstvo uspostavljanjem najbolje saradnje sa kolegama iz Vlade Srbije naglasivši da su infrastrukturni projekti od velikog značaja za obnavljanje i jačanje regionalnih veza i saradnje. U tom kontekstu ponovila je da je prioritet nastavak druge dionice auto-puta i navela da je započet tenderski postupak, te da je u toku", saopšteno je iz Ministarstva saobraćaja.

Vukićević je kazala da je, pored nastavka radova na gradnji auto-puta za Crnu Goru značajna rekonstrukcija pruge Bar-Bijelo Polje, kao i da je Crna Gora obezbijedila sredstva iz evropskih fondova za rekonstrukciju prve dionice na relaciji Bar-Golubovci.

"Ukazala je da je rekonstrukcija pruge važna za povezivanje Luke Bar, koja već dugo funkcioniše slabijhim kapacitetom i navela da je Crna Gora u fazi nabavke novih vozova. Vukićević i Vesić slažu se da bi gradnja zajedničkog graničnog prelaza u mjestu Gostun  smanjilo čekanje na granici između Srbije i Crne Gore. Potpredsjednik Vlade Crne Gore Milun Zogović ocijenio je da je počela nova era odnosa između Srbije i Crne Gore, kao i  da će posjeta ministra Vesića Podgorici rezultirati konkretnim dogovorom o zajedničkim aktivnostima koje imaju za cilj što brže prevazilaženje komplikovanih procedura  međunarodnih partnera koje su uslovljavaju gradnju druge dionice auto-puta".

Bez spajanja auto-puta nema željenog ekonomskog preporoda naročito na sjeveru Crne Gore, naveo je Zogović.

„Nadam se da će nakon ovog sastanka odnosi Srbije i Crne Gore biti podignuti na taj nivo da nikada više neće biti dovedeni u pitanje“, poručio je Zogović. On je izrazio nadu da će nakon sastanka sa ministrom Vesićem sa crnogorskom koleginicom Majom Vukićević.

Vesić je istakao je značaj regionalnog povezivanja i podsjetio da su infratsrukturni projekti u fokusu Vlade Srbije i Ministarstva na čijem je čelu. Naglasio je spremnost za podršku Crnoj Gori u vezi sa gradnjom auto-puta i rekonstrukciju željeznice, kao i uspostavljanje saradnje u vezi sa prevozom roba preko Luke Bar.

„Srbiji je Crna Gora najvažniji partner i bratska zemlja. Zato ćemo zajedno da radimo na infrastrukturnim projektima koji povezuju Srbiju i Crnu Goru kao što su pruga Beograd-Bar i autoput Požega – Andrijevica“, kazao je Vesić.

Dodao je da su se „Srbija i Crna Gora već zajednički obratile Evropsoj komisiji kako bi obezbijedile finansiranje modernizacije i elektrifikacije pruge između Beograda i Bara“.

„Stoga smo se dogovorili da zajednički gradimo auto-put između Požege i Andrijevice čija je dužina skoro 160 kilometar, kao i da se oformi komisija koja će se baviti formiranjem zajedničkog drumskog prelaza Srbije i Crne Gore u Gostuniu“, rekao je Vesić.

On je naveo da su Srbija i Crna Gora minulog ljeta uspostavile zajednički željeznički prelaz na željezničkoj stanici Bijelo Polje čime su skratili putovanje za oko 45 minuta.

"Ministar je rekao da u Vladi Srbije smatraju prioritetnom saradnju sa Crnom Gorom izrazivši uvjerenje da će novi projekti donijeti višestruke benefite za dvije zemlje.  Pored saradnika iz Ministarstva saobraćaja sastanku su prisustvovali direktor Monteputa, Željezničke infrastrukture, Montecarga i Željezničkog prevoza. Sastanku delegacije Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije prisustvovao je i NJ. E. Nebojša Rodić, ambasador Republike Srbije u Crnoj Gori. Na kraju protokolarnog dijela ministarka Vukićević poklonila je ručno rađeno izdanje „Gorskog vijenca“ sa kožnim povezom uz male gusle od drveta", zaključeno je u saopštenju Ministarstva saobraćaja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić i Kalvinjo: Pokretanje investicija vrijednih više od 250 miliona eura za zdravstvo, željeznički saobraćaj, energetsku sigurnost

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 15:38

Pokretanjem novih investicija, vrijednih više od 250 miliona eura, za unapređenje zdravstvenog sistema, željezničke infrastrukture, te energetske tranzicije malih i srednjih preduzeća, Crna Gora i Evropska investiciona banka (EIB) potvrđuju strateško partnerstvo i snaženje evropske integracije Crne Gore.

Spajić: Veliki dan za Crnu Goru, potpisani ugovori sa EIB vrijedni 250 miliona eura

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 13:34

Predsjednik Vlade Milojko Spajić nakon sastanka sa predsjednicom Grupe Evropske investicione banke (EIB) Nadijom Kalvinjo danas u Podgorici rekao je da je ovo veliki dan za našu zemlju, jer su potpisani ugovori vrijedni 250 miliona eura u cilju ulaganja u javnu infrastrukturu i druge sektore, ističući da su to konkretni benefiti procesa evropskih integracija.

U Budvu stižu neka od najuticajnijih imena globalne investicione scene

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 12:01

RE:D Konferencija Crna Gora 2026 „Investing at Turning Point“ ove godine u Budvu dovodi neke od najuticajnijih imena globalne investicione scene – Mohammeda Ibrahima Al-Shaibanija (Investment Corporation of Dubai, vlasnik Porto Montenegra), Mohameda Alabbara (Eagle Hills), Petrosa Stathisa (Monterock International) i Naguiba Sawirisa (Orascom Development, Luštica Bay).

Za unapređenje turističke ponude 1,35 miliona eura

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 09:58

Vlada je donijela Program podsticajnih mjera u oblasti turizma za 2026. godinu, vrijedan 1,35 miliona eura.

Crnogorska obala skuplja od Palma de Majorke

Nedjelja, 10.05.2026 | 21:44

Za luksuznu vilu u Budvi u špicu sezone, za deset dana boravka, dvije osobe bi morale da izdvoje od 9,5 do 12 hiljada eura, slično kao u San Tropeu.

Suspendovan nalog preko koga su objavljivani navodni snimci Medenice

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 09:43

Nalog na mreži X pod nazivom "Istina134696" preko koga su se pojavljivali navodni snimci odbjeglog Miloša Medenice suspendovan je. Taj nalog više nije dostupan, jer, kako je obrazloženo, krši standarde koje je propisao X.

Knežević: DNP kreće u boj za Crnu Goru predaka: Tražimo povlačenje odluke o priznanju Kosova, nismo se odrekli ni oca, ni Boga, ni sebe

Nedjelja, 10.05.2026 | 17:10

Počinje institucionalna borba za povlačenje odluke o priznanju Kosova, kazao je lider Demokratske narodne partije, Milan Knežević, na današnjem stranačkom skupu u Podgorici. On je, u prepunoj sali Muzičkog centra, uz zvuke himne "Onamo namo" i poruku da današnja Crna Gora više liči na "kolonijalni tamni vilajet" nego na Njegoševu Crnu Goru, zatražio sabornost u tom boju. Kazao je da će Skupština opštine Zeta već 12. maja donijeti odluku o poništenju priznanja, kao i da DNP "nikada nije bio jači".

Slabiji zemljotres kod Morinja

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 12:20

Sektor za seizmologiju Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju saopštio je da je danas u 11 časova i 59 minuta registrovao zemljotres manje jačine, sa epicentrom osam kilometara sjeverno od Morinja.  

Holanđani krenuli po Vukotića

Nedjelja, 10.05.2026 | 18:32

Iako iza sebe nema sezonu iz snova, Milan Vukotić i dalje privlači ozbiljnu pažnju evropskog tržišta.  

Camaj: Rezolucija o stradanju Albanaca u Crnoj Gori uskoro bi mogla da se nađe pred poslanicima

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 10:30

Partizani u Crnoj Gori nakon oslobođenja pobili su mnogo više Albanaca nego što je to radila četnička vojska tokom Drugog svjetskog rata, poručio je za Newsmax Balkans televiziju potpredsjednik Skupštine Crne Gore Nikola Camaj.  

Žakelj pred 'majstoricu': Vjerujem u pobjedu; Sulejmon: Ovo je utakmica sezone

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 15:45

Košarkaše Budućnost Volija sjutra čeka dan odluke.  

Sandra Bulok objavila rijetku fotografiju djece: Majčinstvo je čast života

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 15:41

Američka glumica Sandra Bulok podijelila je rijetku fotografiju svoje djece povodom Majčinog dana, uz emotivnu poruku u kojoj je majčinstvo opisala kao čast života.  

Borovinić Bojović: Kultura je temelj istinskog razvoja društva

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 15:33

Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja tokom dvije decenije prerastao je u jedno od najprepoznatljivijih kulturnih obilježja Podgorice i manifestaciju koja potvrđuje da grad snažno čuva kulturu knjige i vrijednosti znanja. To je, između ostalog, kazala predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović danas na otvaranju 20. jubilarnog Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja, koji se održava od 11. do 17. maja u TC Big Fashion, pod sloganom „Gradimo kulturu”.  

Borovinić Bojović na otvaranju Sajma knjiga i obrazovanja: Kultura je temelj istinskog razvoja društva

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 15:23

Predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović govorila je danas na otvaranju 20. jubilarnog Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja, koji se održava od 11. do 17. maja u TC Big Fashion, pod sloganom „Gradimo kulturu”.

Milatović vratio Skupštini na ponovno odlučivanje Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o Ustavnom sudu

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 15:13

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović vratio je Skupštini Crne Gore na ponovno odlučivanje Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o Ustavnom sudu Crne Gore, koji je Skupština Crne Gore 28. saziva usvojila na Osmoj sjednici Prvog redovnog (proljećnjeg) zasijedanja u 2026. godini, dana 8. maja 2026. godine.

Gorčević u Nikoziji: 2026. godina odlučujuća za Crnu Goru

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 15:06

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević učestvovala je na neformalnom sastanku ministara evropskih poslova (GAC) koji je održan na Kipru, u okviru predsjedavanja te države Savjetom Evropske unije.

AMU o izjavi Lekovića: Nijesmo nadležni za postupanje po objavljenim prepiskama političara i biznismena

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 14:43

Agencija za audiovizuelne medijske usluge (AMU) saopštila je da nije nadležna niti može postupati povodom poziva poslanika Demokratske Crne Gore Momčila Lekovića da se izjasni o objavljenim prepiskama između određenih političara i biznismena, kao i dokazima koji se, prema navodima, nalaze u posjedu Specijalnog državnog tužilaštva.

Cetinje: Zapaljen brod koji je u vlasništvu Bobana Sjekloće

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 14:34

Na Cetinju je danas izgorjelo plovilo u vlasništvu sada pokojnog Bobana Sjekloće. To je nezvanično potvrđeno Pobjedi iz Uprave policije, koja se povodom ovog slučaja za sada nije zvanično oglašavala.

Sudski savjet konstatovao prestanak funkcije za dvoje sudija

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 14:19

Na današnjoj sjednici Sudskog savjeta, održanoj elektronskim putem, konstatovan je prestanak sudijske funkcije Nevenki Popović, sudiji Vrhovnog suda Crne Gore, zbog ispunjenja uslova za ostvarivanje prava na penziju.

Žakelj pred majstoricu: Svjesni smo važnosti ove utakmice; Sulamon: Ovo je utakmica sezone

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 14:11

Budućnost Voli sjutra u Morači igra treću utakmicu četvrtfinalne serije ABA lige protiv Kluža, majstorica u kojoj nema prostora za popravni.