Nedjelja, 03.11.2024 | 14:21
IZVOR: cdm.me

Kažanegra Stanišić: USVOJENA Strategija za BORBU PROTIV transnacionalnog kriminala

Vlada Crne Gore je na sjednici 31. oktobra usvojila Strategiju za borbu protiv transnacionalnog kriminala, izrađenu od strane Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).




Foto: Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore

To je saopštila državna sekretarka u MUP-u Dragana Kažanegra Stanišić.

“Ova Strategija predstavlja odgovor na savremene bezbjednosne izazove s kojima se suočavamo – od trgovine drogom, ljudima, i oružjem, do cyber kriminala. Crna Gora odlučno radi na zaštiti svoje bezbjednosti i sigurnosti svih građana”, navela je ona u saopštenju za medije.

Cilj ove Strategije, prema njenim riječima, je stvaranje objedinjenog pristupa u borbi protiv organizovanih kriminalnih grupa koji će biti zasnovan na principu nulte tolerancije prema svim oblicima kriminala i pranja novca.

“Kroz planirane mjere, Ministarstvo unutrašnjih poslova će jačati kapacitete za efikasnije istrage, unaprijediti pravni okvir, osnažiti međunarodnu saradnju, i digitalizovati sisteme za sprovođenje zakona. To znači brže, preciznije i bezbjednije djelovanje svih naših institucija. Naša odlučnost u borbi protiv kriminala je naša snaga, a sigurnost naše države i naših građana je naš prioritet”, navela je Kažanegra Stanišić.

 Jedan od ključnih segmenata Strategije, kako pojašnjava, je oduzimanje imovine stečene kriminalnom djelatnošću.

“Što uključuje jačanje pravnog okvira i sprovođenje postupaka za identifikaciju, oduzimanje i upravljanje imovinom stečenom kriminalnim aktivnostima, kako bi se spriječila njena integracija u zakonite ekonomske tokove. Svaki euro stečen kriminalom biće uklonjen iz naše ekonomije – to je naša garancija za siguran napredak Crne Gore”, dodala je državna sekretarka

Transnacionalni organizovani kriminal ne priznaje granice, smatra ona, on uključuje mreže koje djeluju u više zemalja koristeći nasilje i korupciju za ostvarenje svojih ciljeva.

“Naš cilj je sistemski obračun sa ovim grupama i njihovim uticajem u Crnoj Gori kako bi obezbijedili maksimalnu sigurnost Crne Gore kao investicione destinacije. Naša ekonomija će rasti u sigurnom okruženju, a Crna Gora će biti zemlja u kojoj zakon i red uvijek pobjeđuju”, istakla je Kžanegra Stanišić.

Ova sveobuhvatna Strategija, kaže, izrađena je uz pomoć domaćih i međunarodnih eksperata.

“Posebno se zahvaljujemo na podršci tokom njene izrade našim međunarodnim partnerima iz ICITAP-a, Norveškog centra za integritet u bezbjednosnom sektoru, OEBS-a. Kad je riječ o bezbjednosti građana, Crna Gora djeluje udruženo sa međunarodnim partnerima, odlučno i nepokolebljivo. Usvajanjem Strategije samo dan nakon dobijanja pozitivnog izvještaja Evropske komisije, Ministarstvo unutrašnjih poslova pokazuje svakodnevnu posvećenost ispunjavanju evropskih obaveza i sigurnosnih standarda, stvarajući temelje za još jaču i sigurniju Crnu Goru”, zaključila je Kažanegra Stanišić.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Kos: Evropa vidi vaša postignuća

Srijeda, 20.05.2026 | 21:53

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je da su građani Crne Gore prije 20 godina odlučili da će štititi slobodu i sigurnost jedni drugih, kao i da će jači voditi računa o slabijima i da će rastući prosperitet koristiti svima.

Podgorica: Policija uhapsila osumnjičenog za silovanje

Srijeda, 20.05.2026 | 21:28

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica su, po nalogu državnog tužioca u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici, uhapsili A.B (44), zbog sumnje da je, na štetu punoljetne ženske osobe, izvršio krivično djelo silovanje u sticaju sa krivičnim djelom proganjanje.

Fon der Lajen: Javne prijetnje Rusije baltičkim državama potpuno su neprihvatljive

Srijeda, 20.05.2026 | 21:36

Prijetnje Rusije baltičkim državama neprihvatljive su i biće shvaćene kao prijetnje cijeloj Evropskoj uniji, kazala je predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

Žena povjerovala da je u vezi s Baronom Trampom, prevarant od nje tražio 75.000 dolara

Srijeda, 20.05.2026 | 21:15

Jedna neobična porodična priča sa Redita ponovo je otvorila pitanje koliko daleko mogu da odu internet prevare kada prevaranti pogode najosjetljivije mjesto – usamljenost, želju za ljubavlju i vjeru da se život još može promijeniti.

Naučnici upozoravaju: El Ninjo bi mogao biti najsnažniji u posljednjih 140 godina, 2027. bi mogla biti rekordno vrela

Srijeda, 20.05.2026 | 21:05

Naučnici izdaju hitno upozorenje: klimatski fenomen El Ninjo, koji se očekuje u periodu 2026-2027. godine, mogao bi biti najsnažniji u posljednjih 140 godina i izazvati ekstremne promjene u globalnoj klimi.

Opština Bar: Drvene barke i maritimna tradicija u fokusu manifestacije “Jedra Jadrana”; Bar grad koji njeguje svoju pomorsku tradiciju

Srijeda, 20.05.2026 | 20:43

Kao dio programa obilježavanja dvadesete godišnjice od obnove nezavisnosti Crne Gore, u organizaciji Opštine Bar i Jedriličarskog kluba „Latinsko jedro“, danas je održana panel diskusija pod nazivom „Talasima Mediterana: putevi maslinovog ulja“.

Tramp: Pregovori s Iranom su u završnoj fazi, želim vidjeti manje nego više ubijenih ljudi

Srijeda, 20.05.2026 | 20:29

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da su pregovori s Iranom u završnoj fazi, dok je istovremeno upozorio na daljnje napade osim ako Iran ne pristane na sporazum.

Rute: Postepeno povlačenje američkih snaga iz Evrope neće ugroziti NATO

Srijeda, 20.05.2026 | 20:15

Odluka Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da povuku oko 5.000 vojnika iz Njemačke nema nikakav uticaj na sposobnost NATO da se brani, izjavio je danas u Briselu generalni sekretar Alijanse Mark Rute.

Ibrahimović: Obaveza nam je da još odlučnije gradimo evropsku Crnu Goru

Srijeda, 20.05.2026 | 20:04

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović čestitao je 21. maj - Dan nezavisnosti svim građanima Crne Gore i dijaspori, naglašavajući istorijski značaj velikog jubileja - dvadeset godina od obnove nezavisnosti.

Cetinjani pred 'duplom krunom': Lovćen je osvajač Kupa Crne Gore

Srijeda, 20.05.2026 | 19:37

Rukometaši Lovćena pobjednici su Kupa Crne Gore.