Petak, 08.11.2024 | 10:44
IZVOR: kolektiv.me

Kultura u službi savremenih potreba društva može značajno doprinositi ekonomskom razvoju

Kultura ne smije biti samo potrošač, već u službi savremenih potreba društva može značajno doprinositi ekonomskom razvoju što prepoznaju Crna Gora i Albanija koje imaju uspješnu kulturnu saradnju, posebno u oblasti izdavaštva, prevodilaštva, kinematografije.




Foto: Ministarstvo kulture i medija

To je saopšteno na sastanku ministarke kulture i medija dr Tamare Vujović sa ministrom ekonomije, kulture i inovacija Blendijem Gonđom tokom zvanične posjete Albaniji, a povodom sedmice kulture Crne Gore u Albaniji.

Vujović je zahvalila na srdačnoj dobrodošlici naglasivši da se Sedmica kulture Crne Gore u Albaniji organizuje drugi put. 

"Prošle godine uspješno smo prezentovali našu kulturnu baštinu i savremeno stvaralaštvo. Radujemo se što će i ove godine naše ustanove organizovati zanimljive programe, koji će, sigurna sam, biti posjećeni. Sedmica kulture nije prilika samo za promociju kulture, već i za turističku promociju, predstavljanje naše gastronomske ponude, ali i naše države kao pogodne destinacije za inostrana ulaganja", kazala je Vujović. 

Ministarka je pozvala da se sljedeće godine organizuju Dani albanske kulture u Crnoj Gori što je i prihvaćeno. 

"Naši narodi su bliski, dijele zajedničku istoriju i vrijednosti, saradnja u oblasti izdavaštva i prevodilaštva veoma je važna. Potrebno je dodatno unaprijediti i promovisati ovaj vid saradnje imajući u vidu da je Albanija već osnovala Nacionalni centar za knjigu i čitanje, a da Ministarstvo kulture i medija planira osnivanje Agencije za knjigu, pa bi nam albanski model mogao biti koristan", smatra Vujović. 

Podsjetila je da dva ministarstva već uspješno sarađuju u kulturi, a kroz pregokraničnu saradnju realizovano je nekoliko projekata. 

"Ministarstvo kulture i medija preduzima aktivnosti u oblasti kreativnih industrija, razvojem habova za rezidencijalni boravak umjetnika i sa zadovoljstvom bismo ugostili albanske umjetnike u Kotoru i Šavniku. Ovu oblast tek razvijamo i oslanjamo se na podršku međunarodnih partnera kako bismo uhvatili korak sa savremenim tokovima", kazala je Vujović. 

Sagovornici su istakli da države sarađuju u oblasti kinematografije, da su filmski centri realizovali nekoliko zajedničkih koprodukcija, od kojih ćemo dvije vidjeti na ovogodišnjoj sedmici kulture - Sirin i Roda, kao i da obje zemlje pozicioniraju sebe kao filmske destinacije.

Kada je riječ o načinima ulaganja u kulturu, obezbjeđivanju dodatnih sredstava za investicije i mogućnostima za ekonomsku valorizaciju kulturnih dobara, ministarka je istakla da bi Crna Gora rado proučila model koji primjenjuje Albanija u toj oblasti, a koji bi mogao biti primjenjiv i u našoj državi, posebno u odnosu na privatne inicijative i kulturnu baštinu, donacije, sponzorstva i slično. 

Gonđo je predstavio ministarstvo koje pod jednim krovom povezuje ekonomiju, kulturu i inovacije i istakao da taj koncept doprinosi ekonomskoj valorizaciji kulture, koja doprinosi ekonomskom razvoju, društvenoj i socijalnoj inkluziji. Ministar je istakao i da je primjenom inovativnih rješenja budžet za kulturu dvostruko uvećan u odnosu na prošlu godinu. 

"Kultura mora biti u službi savremenih potreba društva i pratiti razvoj", jasan je Gonđo. 

Ministar je istakao da je napredak Crne Gore prema Evropskoj uniji veoma značajan i da je naša država za njih uzor u procesu integracija. 

Vujović je ponudila pomoć i podršku u toj oblasti i istakla da se nada da će Crna Gora biti naredna članica EU što će i regionu pokazati da je proces proširenja živ i podići euroentuzijazam. 

Na sedmici kulture u Albaniji predstaviće se Kraljevsko pozorište Zetski dom sa predstavom Leptir u Skadru, Filmski centar Crne Gore sa filmovima Sirin i Roda, Pomorski muzej Crne Gore sa izložbom Kartografija Boke, Muzej savremene umjetnosti Crne Gore sa pregledom savremenog stvaralaštva Crne Gore, a nastupiće i ženska klapa Incanto iz Kotora. Programi se realizuju u Tirani i Skadru od 7. do 12. novembra.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

CNP: „Predmet Medeja“ večeras na Velikoj sceni

Četvrtak, 14.05.2026 | 12:54

Predstava „Predmet Medeja“, inspirisana Euripidovom tragedijom u režiji Diega de Bree, biće izvedena večeras na Velikoj sceni CNP-a u 20 sati, u okviru Showcasea crnogorskog pozorišta, uz obezbijeđen engleski titl.

Vujović: Izmjenama zakona jačamo pozorišnu umjetnost i kinematografiju

Srijeda, 13.05.2026 | 18:52

Odbor za prosvjetu, nauku, kulturu i sport jednoglasno je podržao Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pozorišnoj djelatnosti i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kinematografiji, kojima je, kako je saopšteno iz Ministarstva kulture i medija, predviđeno unapređenje normativnog i institucionalnog okvira za razvoj pozorišne umjetnosti i stvaranje efikasnijeg i stimulativnijeg sistema razvoja filmske industrije u Crnoj Gori.

Premijera predstave “Korov” 14. maja na sceni KIC-a “Budo Tomović”

Utorak, 12.05.2026 | 21:04

Peta premijera Gradskog pozorišta Podgorica u ovoj godini biće predstava „Korov“, koju po motivima drame „Cvjećarka“ Mirjane Medojević režira Mirko Radonjić. Premijerno izvođenje zakazano je za četvrtak, 14. maja, sa početkom u 20 časova u Velikoj sali Kulturno-informativnog centara Budo Tomović, saopšteno je iz tog pozorišta.

Borovinić Bojović: Kultura je temelj istinskog razvoja društva

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 15:33

Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja tokom dvije decenije prerastao je u jedno od najprepoznatljivijih kulturnih obilježja Podgorice i manifestaciju koja potvrđuje da grad snažno čuva kulturu knjige i vrijednosti znanja. To je, između ostalog, kazala predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović danas na otvaranju 20. jubilarnog Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja, koji se održava od 11. do 17. maja u TC Big Fashion, pod sloganom „Gradimo kulturu”.  

CNP: „Princeza Ksenija od Crne Gore“ večeras, obezbijeđen engleski titl

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 12:06

Predstava „Princeza Ksenija od Crne Gore“, po tekstu i u režiji Radmile Vojvodić, biće izvedena večeras (ponedjeljak, 11. maj) na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta u 20 sati, uz obezbijeđen engleski titl.

Kos: Evropa vidi vaša postignuća

Srijeda, 20.05.2026 | 21:53

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je da su građani Crne Gore prije 20 godina odlučili da će štititi slobodu i sigurnost jedni drugih, kao i da će jači voditi računa o slabijima i da će rastući prosperitet koristiti svima.

Podgorica: Policija uhapsila osumnjičenog za silovanje

Srijeda, 20.05.2026 | 21:28

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica su, po nalogu državnog tužioca u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici, uhapsili A.B (44), zbog sumnje da je, na štetu punoljetne ženske osobe, izvršio krivično djelo silovanje u sticaju sa krivičnim djelom proganjanje.

Fon der Lajen: Javne prijetnje Rusije baltičkim državama potpuno su neprihvatljive

Srijeda, 20.05.2026 | 21:36

Prijetnje Rusije baltičkim državama neprihvatljive su i biće shvaćene kao prijetnje cijeloj Evropskoj uniji, kazala je predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

Žena povjerovala da je u vezi s Baronom Trampom, prevarant od nje tražio 75.000 dolara

Srijeda, 20.05.2026 | 21:15

Jedna neobična porodična priča sa Redita ponovo je otvorila pitanje koliko daleko mogu da odu internet prevare kada prevaranti pogode najosjetljivije mjesto – usamljenost, želju za ljubavlju i vjeru da se život još može promijeniti.

Naučnici upozoravaju: El Ninjo bi mogao biti najsnažniji u posljednjih 140 godina, 2027. bi mogla biti rekordno vrela

Srijeda, 20.05.2026 | 21:05

Naučnici izdaju hitno upozorenje: klimatski fenomen El Ninjo, koji se očekuje u periodu 2026-2027. godine, mogao bi biti najsnažniji u posljednjih 140 godina i izazvati ekstremne promjene u globalnoj klimi.

Opština Bar: Drvene barke i maritimna tradicija u fokusu manifestacije “Jedra Jadrana”; Bar grad koji njeguje svoju pomorsku tradiciju

Srijeda, 20.05.2026 | 20:43

Kao dio programa obilježavanja dvadesete godišnjice od obnove nezavisnosti Crne Gore, u organizaciji Opštine Bar i Jedriličarskog kluba „Latinsko jedro“, danas je održana panel diskusija pod nazivom „Talasima Mediterana: putevi maslinovog ulja“.

Tramp: Pregovori s Iranom su u završnoj fazi, želim vidjeti manje nego više ubijenih ljudi

Srijeda, 20.05.2026 | 20:29

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da su pregovori s Iranom u završnoj fazi, dok je istovremeno upozorio na daljnje napade osim ako Iran ne pristane na sporazum.

Rute: Postepeno povlačenje američkih snaga iz Evrope neće ugroziti NATO

Srijeda, 20.05.2026 | 20:15

Odluka Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da povuku oko 5.000 vojnika iz Njemačke nema nikakav uticaj na sposobnost NATO da se brani, izjavio je danas u Briselu generalni sekretar Alijanse Mark Rute.

Ibrahimović: Obaveza nam je da još odlučnije gradimo evropsku Crnu Goru

Srijeda, 20.05.2026 | 20:04

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović čestitao je 21. maj - Dan nezavisnosti svim građanima Crne Gore i dijaspori, naglašavajući istorijski značaj velikog jubileja - dvadeset godina od obnove nezavisnosti.

Cetinjani pred 'duplom krunom': Lovćen je osvajač Kupa Crne Gore

Srijeda, 20.05.2026 | 19:37

Rukometaši Lovćena pobjednici su Kupa Crne Gore.