Petak, 08.11.2024 | 13:46
IZVOR: kolektiv.me

Perčobić: Digitalizacija ključna za unapređenje usluga

Direktor Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, mr David Perčobić, učestvovao je na dvodnevnoj godišnjoj konferenciji Centra javnih službi za zapošljavanje zemalja Jugoistočne Evrope (CPESSEC), koja se u organizaciji Nacionalne agencije za zapošljavanje, održava u Rumuniji.




Foto: Zavod za zapošljavanje Crne Gore

Konferencija je obuhvatila dvije ključne teme: "Digitalizacija javnih službi za zapošljavanje" na menadžerskom nivou i "Omogućavanje prelaska iz škole na posao" na stručnom. Aktivno učešće u diskusijama o ovim važnim temama za unapređenje javnih službi za zapošljavanje uzele su i pomoćnica direktora mr Ivana Nikolić i savjetnica u Sektoru za mjere aktivne politike zapošljavanja Gracijela Rakonjac.

+Perčobić je u svom uvodnom izlaganju istakao izuzetan značaj ovih tema za razvoj tržišta rada u Crnoj Gori i regionu. On je naglasio da je digitalizacija ključna za unapređenje usluga, dok je efikasna tranzicija mladih iz škole u posao od suštinske važnosti za ekonomski rast i društveni razvoj.

Na menadžerskoj konferenciji, diskutovano je o izazovima i prilikama koje digitalizacija donosi. Učesnici su razmijenili iskustva o implementaciji digitalnih alata i platformi koje mogu poboljšati efikasnost i dostupnost usluga zapošljavanja.

– I ovom prilikom želim posebno da istaknem važnost modernizacije javnih službi i unapređenja usluga za građane kako bi se procesi prilagodili potrebama tržišta rada i očekivanjima korisnika. Očekujem da će rezultati ove konferencije doprinijeti daljem razvoju politika zapošljavanja u regionu i unaprijediti usluge koje pružamo građanima – istakao je Perčobić.

Na stručnom nivou, fokus je bio na povezivanju obrazovnog sistema i tržišta rada. Učesnici su razgovarali o strategijama za olakšavanje tranzicije mladih ljudi iz obrazovanja u zapošljavanje. Naglašena je potreba za jačanjem saradnje između obrazovnog sistema i tržišta rada, odnosno škola, univerziteta i poslodavaca, kako bi se olakšao prelazak mladih iz školskih klupa u profesionalni svijet i osigurala relevantnost obrazovanja i vještina koje mladi stiču.

Konferencija CPESSEC-a je pružila platformu za razmjenu ideja i najboljih praksi, a učesnici su izrazili spremnost za nastavak saradnje i zajedničkog delovanja na unapređenju javnih službi za zapošljavanje.

Inače, CPESSEC je regionalna organizacija za razmenu informacija i iskustava u pružanju usluga poslodavcima i nezaposlenim licima, kao i jačanju kapaciteta javnih službi za zapošljavanje. Okuplja predstavnike i stručnjake za oblast tržišta rada nacionalnih javnih službi za zapošljavanje zemalja jugoistočne Evrope, a članice su: Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Srbija, Bugarska, Hrvatska, Mađarska, Severna Makedonija, Slovenija, Rumunija i Turska. Organizacija djeluje po načelu rotirajućeg predsjedništva, tako da predsedavanje CPESSEC-om naredne godine preuzima Slovenija.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Drecun: Crna Gora će sigurno osjetiti ekonomske posljedice sukoba na Bliskom istoku

Četvrtak, 05.03.2026 | 21:04

Ekonomski analitičar Predrag Drecun kaže da mi jesmo daleko od sukoba ali da treba da pokušamo da se ne dijelimo ko je za Trampa, ko za Iran zbog toga što imamo ranjivu ekonomiju.  

Stanić: Prekinuti koncesioni proces za aerodrome, dokumentaciju da izuzme SDT

Četvrtak, 05.03.2026 | 12:05

Neprihvatljiva je namjera sadašnjih vlasti da aerodrome u Podgorici i Tivtu preda koncesionaru na 30 godina, na osnovu tendera koji je započet prije više od 7 godina, tri Vlade unazad i po početnoj cijeni koja je višestruko manja od one koja je danas realna, saopštio je predsjednik GO SDP Mirko Stanić.

Barska plovidba: Investitor iz UAE najavljuje ulaganja od 60 miliona eura

Četvrtak, 05.03.2026 | 11:36

Ukoliko investitor iz Dubaija “Faminas Investment Group”, kako je predviđeno Memorandumom o razumijevanju koji je pripremilo Minisarstvo pomorstva, kupi 22 odsto akcija Barske plovidbe zajedno sa državom Crnom Gorom, imaće dvotrećinsko vlasništvo u našoj brodarskoj kompaniji i mogućnost donošanja stateških odluka.

Mulešković: Ako sukob na Bliskom istoku potraje, doći će do opšteg rasta cijena

Četvrtak, 05.03.2026 | 11:10

Sukob na Bliskom istoku, koji je eskalirao američko-izraelskim bombardovanjem ciljeva u Iranu, može imati znatne ekonomske posljedice na crnogorsku ekonomiju, ocijenio je ekonomista Mirza Mulešković za "Dan".

Četvrtak je u znaku novih Voli cijena!

Četvrtak, 05.03.2026 | 09:55

Potražite proizvode sa specijalnom oznakom Voli cijena i uštedite vaš kućni budžet.

Službenice MUP-a osumnjičene da su protivzakonito izdavale dozvole za nabavku oružja

Četvrtak, 05.03.2026 | 08:18

Policija je podnijela krivične prijave protiv tri osobe zbog sumnje da su izvršile krivično djelo zloupotreba službenog položaja, saopšteno je iz Uprave policije.

Zaposlene žene u prosvjeti dobijaju po 100 eura za 8. mart

Četvrtak, 05.03.2026 | 08:50

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija donijelo je odluku da ove godine, povodom 8. marta – Međunarodnog dana žena, svim zaposlenim ženama u obrazovno-vaspitnim ustanovama bude isplaćena jednokratna novčana naknada u iznosu od 100 eura.

Đoković lansirao novu tehnologiju: "Zbog toga i dalje igram"

Četvrtak, 05.03.2026 | 08:59

Teniser Novak Đoković govorio je na konferenciji za medije uoči Indijan Velsa.

Potvrđeni prvi slučajevi ptičjeg gripa kod domaće živine u Crnoj Gori

Četvrtak, 05.03.2026 | 09:57

U Crnoj Gori potvrđen je prvi slučaj avijarne influence, odnosno ptičjeg gripa, kod domaće živine na dva gazdinstva, u opštinama Nikšić i Bijelo Polje. Virus visoko patogene avijarne influence tipa H5N1 potvrđen je 4. marta 2026. godine, objavila je danas Uprava za bezbjednost hrane.

Navodni Medenica se opet oglasio: OKG Demokrate i Šćepanović za račun škaljaraca ne hapse lice sa potjernice Interpola

Četvrtak, 05.03.2026 | 14:00

Na društvenim mrežama pojavio se još jedan video snimak u nizu, na kojem se navodno Miloš Medenica obraća direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću.

Sjutra pretežno sunčano i toplo - PETAK donosi OVE temperature

Četvrtak, 05.03.2026 | 21:50

Pročitajte vremensku prognozu za petak.

Vujović: Vlada da bira između podrške Evropskoj uniji ili Demokratama

Četvrtak, 05.03.2026 | 21:42

Čelnici bezbjednosnog sektora, uhvaćeni u brutalnom obmanjivanju demokratske javnosti vezano za izmjene zakona o unutrašnjim poslovima i ANB, i danas nastavljaju jednako tvrdoglavo i pored jasnih navoda i upozorenja Delegacije EU, naveo je na mreži X predsjednik SDP i jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović.

Zirojević: Iz EK pozvali Milatovića i Spajića da povuku izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima

Četvrtak, 05.03.2026 | 21:34

Poslanik Socijaldemokrata (SD) Nikola Zirojević kazao je da opozicija ima informacije da je predsjedniku države Jakovu Milatoviću i premijeru Milojku Spajiću stigao poziv iz Evropske komisije da povuku sa dnevnog reda Skupštine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjim poslovima. Pitanje je, kazao je on u emisiji "24 sata" na Televiziji E, da li će to imati uticaja na njih, ili će, kaže, nastaviti da dovode u pitanje evropski put Crne Gore.  

Pet iznenađujuće zdravih konzerviranih namirnica, uvrstite ih u svakodnevnu ishranu

Četvrtak, 05.03.2026 | 21:24

Konzervirana hrana je jeftina, praktična i dugo traje. Međutim, često se smatra manje zdravom od svježe hrane. Istina je da se neki hranjivi sastojci mogu izgubiti tokom procesa konzerviranja, kada se hrana zatvori u hermetički zatvorenu posudu i zagrijava na visoku temperaturu kako bi se uništile sve bakterije.

Drecun: Crna Gora će sigurno osjetiti ekonomske posljedice sukoba na Bliskom istoku

Četvrtak, 05.03.2026 | 21:04

Ekonomski analitičar Predrag Drecun kaže da mi jesmo daleko od sukoba ali da treba da pokušamo da se ne dijelimo ko je za Trampa, ko za Iran zbog toga što imamo ranjivu ekonomiju.  

Sjutra otvaranje: Crna Gora prvi put na Zimskim paraolimpijskim igrama, Šibalić jedini predstavnik

Četvrtak, 05.03.2026 | 20:54

Svečanom ceremonijom u Arena di Verona sjutra će biti otvorene Zimske paraolimpijske igre u Milano i Kortina d’Ampeco.

Lekić: To što je rat sa Iranom stigao do EU je poseban alarm; očigledno je da je Iran potcijenjen vojno

Četvrtak, 05.03.2026 | 20:38

Bivši diplomata Miodrag Lekić kazao je da je puno nepoznanica koliko će se širiti, kakav će biti ishod rata sa Iranom, te da nije napravljen precizan plan, jer se ne shvata šta je prvobitni cilj.

Adžić: Hapšenje Đukanovića predstava koja je trebalo da bude pokrivalica za propuste u sektoru bezbjednosti

Četvrtak, 05.03.2026 | 20:30

Adžić je kazao da je hapšenje Đukanovića djeluje kao predstava koja je trebalo da bude "pokrivalica" za brojne propuste u bezbjednosnom sektoru.

Evropska komisija predstavila neformalne ideje o prijemu novih država u EU, članice “rezervisane”

Četvrtak, 05.03.2026 | 20:14

Evropska komisija je predstavila državama članicama Evropske unije niz ideja o tome kako pristupiti članstvu budućih država u evropski blok, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).

Arakči: Iran spreman za kopnenu invaziju SAD, nema pregovora ili prekida vatre

Četvrtak, 05.03.2026 | 20:06

Iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči izjavio je da je Iran spreman za eventualnu kopnenu invaziju Sjedinjenih Američkih Država i odbacio mogućnost pregovora sa Vašingtonom, navodeći da Teheran nije tražio prekid vatre uprkos napadima SAD i Izraela.