Petak, 08.11.2024 | 16:39
IZVOR: rtcg.me

ADVOKATSKA KOMORA - "Spajić da NE PREBACUJE odgovornost samo na advokate"

Pošto je premijer Milojko Spajić danas na konferenciji za novinare kazao da advokati zloupotrebljavaju slabost sistema i odugovlače procese, a sve vezano za zakonske rokove koji definisu dužinu trajanja pritvora, reagovali su iz Advokatske komore, poručivši da ne treba generalizovati i prebacivati odgovornost samo na advokate.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Saopštenje Advokatske komore prenosimo u cjelosti: 

Želimo da vjerujemo da gospodin predsjednik Vlade nije adekvatno informisan šta je pravi uzrok vezano za predmetnu problematiku.

Mišljenja smo da je imao profesionalnu i elementarnu obavezu da se prije svog medijskog nastupa obrati Komori, koja bi mu pružila svakako sve potrebne informacije.

Korijeni predmetne problematike sežu mnogo dublje i nemaju apsolutno nikakve veze sa postupanjima advokata jer su advokati samo učesnici u postupku i zastupaju interese svojih branjenika, u skladu sa svojim procesnim ovlašćenjima.

lnstitucionalno, sudovi odnosno sudije pojedinci iii sudska vijeća su ti koji rukovode glavnim pretresom i koji imaju sve procesne mehanizme i ovlašćenja da sankcionišu svaki vid zloupotrebe ukoliko prepoznaju da zloupotrebe postoje, bilo kojeg učesnika u postupku, pa i advokata.

U svakom slučaju, iako je bilo eventualno pokušaja zloupotrebe od strane advokata, statistički gledano je taj procenat zanemarljiv.

Smatramo da je rok od tri godine više nego dovoljan da sudovi donesu prvostepenu odluku u pritvorskim predmetima, bez obzira na sve okolnosti koje mogu dovesti do odlaganja glavnog pretresa, bez obzira nato koliko su ti postupci komplikovani.

Svakako smo mišljenja dane treba generalizovati i prebacivati odgovornost samo na advokate, pa u tom smislu, a obzirom na cinjenicu da Advokatska komora broji 1020 clanova, pozivamo predsjednika Vlade, ovim putem, da se konkretno odredi u odnosu na svoja saznanja, vezano za pojedince advokate koji zloupotrebljavaju svoja procesna ovlašćenja, nakon cega bi Advokatska komora preduzela sve aktivnosti u cilju suzbijanja eventualnih zloupotreba, ukoliko ih uopšte ima.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

FOTO: Otvoren novi objekat granične policije na Božaju

Petak, 01.05.2026 | 13:14

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović, zajedno sa pomoćnikom direktora za Sektor granične policije Dejanom Bojićem i načelnikom Regionalnog centra granične policije „Centar“ Branislavom Kneževićem, obišao je novoizgrađeni objekat Stanice granične policije I Podgorica, koji je stavljen u funkciju u blizini graničnog prelaza Božaj.

UP: Uhapšen osumnjičeni koji se dovodi u vezu sa krijumčarenjem 107 kg marihuane preko Skadarskog jezera

Petak, 01.05.2026 | 09:55

U nastavku policijsko-tužilačkih aktivnosti u vezi sa događajem od 26. januara 2026. godine, kada je realizovana planska aktivnost službenika Sektora granične policije koja je rezultirala zapljenom 107 kilograma marihuane, čime je spriječen pokušaj krijumčarenja ove droge preko akvatorija Skadarskog jezera na teritoriju Crne Gore radi njenog daljeg stavljanja u promet, službenici Sektora granične policije – Odsjeka za suzbijanje prekograničnog kriminala su juče, po nalogu državnog tužioca u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici, lišili slobode lice M.J. (32) iz Zete, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Za saobraćajnice i mostove sedam miliona eura: Glavni projekat za „Podgoričanku“ u izradi

Petak, 01.05.2026 | 08:07

Brojni projekti...

Crna Gora - Manje brakova nego 1990, razvoda sve više

Petak, 01.05.2026 | 08:02

U Crnoj Gori tokom 2025. godine sklopljen je 2.991 brak, dok je pravosnažno razveden 851 brak, pokazuju najnoviji podaci Uprave za statistiku MONSTAT.

Šahmanović: Crna Gora traži partnere koji vide budućnost, a ne samo tržište

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:10

Crna Gora traži partnere koji vide budućnost, a ne samo tržište. Tražimo investicije koje traju, projekte koji mijenjaju ekonomiju i saradnju koja stvara novu vrijednost za cijeli region, poručio je ministar energetike i rudarstva, Damir Šahmanović, na danas održanom Japan–Montenegro Business Forumu.   

Spajić: Za vrijeme DPS-a građani živjeli u feudalnim uslovima; Živković: Najnesposobnija Vlada u crnogorskom parlamentarizmu

Četvrtak, 30.04.2026 | 16:05

Premijer Milojko Spajić odgovara na pitanja poslanika na posebnoj sjednici Skuštine posvećenoj premijerskom satu.

Advokatski tim Aca Đukanovića Bogdanoviću: Krivična prijava nije politički pritisak, već ukazuje na sumnju u ozbiljne zloupotrebe ovlašćenja

Četvrtak, 30.04.2026 | 16:20

Advokatski tim biznismena Aca Đukanovića reagovao je na izjavu šefa poslaničkog kluba Demokrata Borisa Bogdanovića koji je, kako su prenijele Vijesti, kazao “da krivična prijava nije proizvod pravne zaštite jednog građanina, nego nastavak političke operacije DPS-a za potrebe advokata nosilaca organizovanog kriminala”, i saopštio da prijava nije politički pritisak, već ukazuje na sumnju u ozbiljne zloupotrebe ovlašćenja.  

Simeone i sin fizički napali Arsenalovog defanzivca jer je hodao po grbu Atletika

Četvrtak, 30.04.2026 | 17:20

Atletikov trener Diego Simeone fizički je napao Arsenalovog defanzivca Bena Vajta nakon što je ovaj prešao preko grba madridskog kluba na terenu stadiona Vanda Metropolitano.  

Uhapšena državljanka Kosova – pronađena falsifikovana lična karta Republike Srbije

Četvrtak, 30.04.2026 | 16:33

Službenici Regionalnog centra granične policije „Centar“ su na zajedničkom graničnom prelazu Vraćenovići–Deleuša, prilikom pokušaja ulaska u Crnu Goru, kao saputnicu u vozilu kontrolisali lice B.M. (33), koja je na uvid dala ličnu kartu izdatu od strane Republike Srbije.

Abazović: Građani u nekom trenutku “progutali” priču o deset dionica puteva

Četvrtak, 30.04.2026 | 18:45

U skupštinskoj raspravi Dritan Abazović poručio je premijeru Milojku Spajiću da pokaže ozbiljnost i precizira kada će početi izgradnja najavljenih dionica auto-puta, ističući da su ranija obećanja ostala neispunjena. Spajić je odgovorio da je zatekao lošu situaciju bez spremnih projekata, ali da je u međuvremenu urađen značajan napredak.

Večeras nam stiže "CVIJETNI MJESEC" - Evo zbog čega se tako zove

Petak, 01.05.2026 | 15:00

Oni koji uživaju u toplom vremenu večeras će imati priliku da vide spektakularan prizor - i to ne želite da propustite.

FOTO: Otvoren novi objekat granične policije na Božaju

Petak, 01.05.2026 | 13:14

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović, zajedno sa pomoćnikom direktora za Sektor granične policije Dejanom Bojićem i načelnikom Regionalnog centra granične policije „Centar“ Branislavom Kneževićem, obišao je novoizgrađeni objekat Stanice granične policije I Podgorica, koji je stavljen u funkciju u blizini graničnog prelaza Božaj.

Pejović: Kroz reformska rješenja usvojena u Skupštini Crne Gore povećane su plate i penzije

Petak, 01.05.2026 | 12:25

U ime Skupštine Crne Gore i u svoje ime, svim građankama i građanima Crne Gore čestitam Prvi maj – Međunarodni praznik rada. Ovaj praznik nas podsjeća na značaj rada, solidarnosti i zajedničke borbe za dostojanstvene uslove života, saopštio je potpredsjednik Skupštine Boris Pejović.

VIDEO - Džej Lo u novoj ROMANTIČNOJ KOMEDIJI: Na platformi Netfliks stiže film o kojem će se pričati

Petak, 01.05.2026 | 12:34

"Kraljica romantičnih komedija", kako zovu Dženifer Lopez, ponovo se vraća na veliko platno.

YouTube testira NOVU FUNKCIJU, koja će vam omogućiti OVO

Petak, 01.05.2026 | 11:00

Google je odlučan u namjeri da nametne AI pretragu što većem broju svojih proizvoda, a najnovija, "žrtva" je YouTube.

Raznovrstan i sadržajan maj u KIC-u

Petak, 01.05.2026 | 10:31

Kulturno-informativni centar „Budo Tomović” nastaviće i tokom maja sa promocijom reprezentativnih umjetničkih vrijednosti kroz bogat i pažljivo koncipiran program.

Za saobraćajnice i mostove sedam miliona eura: Glavni projekat za „Podgoričanku“ u izradi

Petak, 01.05.2026 | 08:07

Brojni projekti...

Crna Gora - Manje brakova nego 1990, razvoda sve više

Petak, 01.05.2026 | 08:02

U Crnoj Gori tokom 2025. godine sklopljen je 2.991 brak, dok je pravosnažno razveden 851 brak, pokazuju najnoviji podaci Uprave za statistiku MONSTAT.

Šahmanović: Crna Gora traži partnere koji vide budućnost, a ne samo tržište

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:10

Crna Gora traži partnere koji vide budućnost, a ne samo tržište. Tražimo investicije koje traju, projekte koji mijenjaju ekonomiju i saradnju koja stvara novu vrijednost za cijeli region, poručio je ministar energetike i rudarstva, Damir Šahmanović, na danas održanom Japan–Montenegro Business Forumu.   

Bešić: PES ima najveći koalicioni potencijal, DPS i NSD u porastu

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:01

U susret izborima naredne godine, politički analitičar Miloš Bešić ocjenjuje za Televiziju Crne Gore da je još rano za precizne prognoze, ali ističe da Pokret Evropa sad ima najveći koalicioni kapacitet, dok DPS i NSD bilježe rast potencijala za saradnju, uz i dalje izražene političke podjele na sceni.